Ιταλία Ταξιδι στην Ιταλια

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.613
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους και από μένα.. Ιργανώνουμε ένα ταξίδι για Τοσκάνη και έχω το εξής πλάνο: να φτάσουμε Μπολόνια από κει να πάμε 2 βραδιά Φλωρεντία 2 Σιένα 2 Μontepulciano 1 βράδυ ρώμη για να πετάξουμε πίσω Ελλάδα από κει. και έχω κάποιες απορίες:
1) σκέφτομαι να νοικιάσουμε αυτοκίνητο και πολύ μου λένε ότι είναι περιττό ποια είναι η γνώμη σας..
2)όσον αφορά τα μέρη τον θεωρείται σωστό συνδυασμό περιοχών η θα προτείνατε κάτι καλύτερο
Καλησπέρα. Μετά τη Φλωρεντία, είναι καλή ιδέα να νοικιάσατε αυτοκίνητο, γιατί αλλιώς θα πρέπει να μετακινήστε με λεωφορείο και τα δρομολόγια δεν είναι ιδιαίτερα πυκνά. Σίγουρα δεν θα βολέψουν όταν θα είστε Montepulciano.
Τα μέρη των διανυκτερεύσεων για μένα είναι μια χαρά. Αν δεν βρείτε στο Montepulciano, έχει και άλλα ωραία, μεγάλα χωριά κοντά: Montalcino, Pienza, Cortona κ.α
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.077
Likes
2.492
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
@Alexandra ko Ναι να νοικιάσετε οπωσδήποτε αυτοκίνητο μετά τη Σιένα τουλάχιστον, γιατί πως θα πάτε Μοντεπουλτσιάνο?? Δεν έχει εύκολη συγκοινωνία για/από εκεί... Επειδή μόλις γύρισα από αυτά τα μέρη, κ εγώ μοίρασα τις διαμονές μου σε Σιένα και Φλωρεντία και έκανα εκδρομές στα χωριά με οργανωμένα τουρ. Πχ Montepulciano και Pienza πήγα με τουρ από Σιένα, επειδή δεν είχε απευθείας λεωφορείο από Σιένα που έμενα. Γενικά από Σιένα μόνο το Σαν Τζιμινιάνο με βόλεψε το λεωφορείο και πήγα μόνη μου.

Επίσης είναι άλλη η άνεση να έχεις αυτοκίνητο και να κάνεις τη διαδρομή στη πεδιάδα Val D orcia ή το δρόμο του Κιάντι και να σταματάς όπου θες. Και γενικά άλλη ευκολία (εγώ δε ξέρω οδήγηση, οπότε δεν είχα αμάξι)

Εδώ να πω, ωραίο το Montepulciano (αν και εμένα με κέρδισε περισσότερο η Pienza) αλλά πολύ μικρά μέρη, ίσως βαρεθείτε εκεί 2 βράδια, ακόμα κ αν γυρνάτε όλη μέρα. Μήπως να μένατε Σιένα όλες τις μέρες και να κάνατε εκδρομές τριγύρω? Με αμάξι εννοείται
 
Last edited:

dreamy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας,εγω και οι 2 κολλητές μου επιθυμούμε να πάμε Ιταλία, το διάστημα που μας ενδιαφέρει κυμαίνεται από μέσα Οκτώβρη μέχρι τέλη Νοεμβρίου(λογικά θα έχουν στολίσει κιόλας αυτό το μήνα ;;)Θεωρούμε ότι θελουμε να διαθέσουμε 8-10 μέρες στην Ιταλία.Σιγουρα θελουμε να πάμε Ρώμη και μετά σκεφτόμαστε για βoρεια Ιταλία,καθως είναι πιο ιδανικά το διάστημα που θελουμε; Εσείς τι πιστεύετε ως προς αυτό;Επιπλεον,εχετε να προτείνετε κάποιες άλλες πόλεις, που μπορούμε να επιλέξουμε; Πόσες μέρες θεωρείτε είναι ιδανικό να διαθέσουμε σε κάθε πόλη; Είναι εύκολη η μεταφορά με τα μέσα ; Και αν έχετε και κάποια οικονομικά tips,θα μας βοηθούσε πολύ, σας ευχαριστώ πολύ!!! 🥰
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλώς ήρθες!

Αρχικά πρέπει να κοιτάξετε τις πτήσεις σας, γιατί το πλάνο που σχεδιάζετε απαιτεί άλλο αεροδρόμιο άφιξης και άλλο αναχώρησης, για παράδειγμα Ρώμη - Μιλάνο.
Από κει και πέρα να ξέρετε ότι τα μέσα μεταφοράς είναι εξαιρετικά, οπότε μεταξύ των πόλεων δεν έχετε να προβληματίζεστε για μετακίνηση.
Προσωπικά θα επέλεγα κάτι του στυλ Ρώμη, Φλωρεντία, Μπολόνια κτλ, εξαρτάται πάντα από τις πτήσεις όπως είπα.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλησπέρα στο forum!
18-24 Οκτωβρίου (6 διανυκτερεύσεις) κλείστηκαν τα αεροπορικά (άφιξη και αναχώρηση θα είναι στη Ρώμη) και το πλάνο είναι να κινηθούμε προς Τοσκάνη. Φλωρεντία και Σιένα είναι σίγουρα οι 2 πόλεις που θα πάμε (μάλλον 3 + 2 διανυκτερεύσεις αντίστοιχα, είναι οκ άραγε; ). Πιστεύετε ότι χωράει ακόμα μία πόλη (και ποια; ).
Δεν είμαστε σε φάση να νοικιάσουμε αμάξι (γι'αυτό και αποκλείεται η επαρχία της Τοσκάνης) και θα κινηθούμε με τρένο/λεωφορείο.
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Καλησπέρα στο forum!
18-24 Οκτωβρίου (6 διανυκτερεύσεις) κλείστηκαν τα αεροπορικά (άφιξη και αναχώρηση θα είναι στη Ρώμη) και το πλάνο είναι να κινηθούμε προς Τοσκάνη. Φλωρεντία και Σιένα είναι σίγουρα οι 2 πόλεις που θα πάμε (μάλλον 3 + 2 διανυκτερεύσεις αντίστοιχα, είναι οκ άραγε; ). Πιστεύετε ότι χωράει ακόμα μία πόλη (και ποια; ).
Δεν είμαστε σε φάση να νοικιάσουμε αμάξι (γι'αυτό και αποκλείεται η επαρχία της Τοσκάνης) και θα κινηθούμε με τρένο/λεωφορείο.
Καλύτερα να διανυκτερεύσεις στις 2 πόλεις όπως έχεις προγραμματίσεις για να τις δεις καλύτερα. Αξίζουν.
Επειδή δεν θα είσαι με αυτοκίνητο θα χάσεις χρόνο να προσθέσεις κάτι άλλο.
Αν βρεις σύντομη ημερήσια από Φλωρεντία σε κανενα Τοσκανεζικο χωριό, να το επιχειρήσεις.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Καλύτερα να διανυκτερεύσεις στις 2 πόλεις όπως έχεις προγραμματίσεις για να τις δεις καλύτερα. Αξίζουν.
Επειδή δεν θα είσαι με αυτοκίνητο θα χάσεις χρόνο να προσθέσεις κάτι άλλο.
Αν βρεις σύντομη ημερήσια από Φλωρεντία σε κανενα Τοσκανεζικο χωριό, να το επιχειρήσεις.
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτές οι δύο πόλεις θα παίξουν σίγουρα. Αναρωτιόμουν για την 6η διανυκτέρευση. Να την προσθέσω σε κάποια εκ των Φλωρεντία και Σιένα ή να πάμε και σε κάποια άλλη μικρή πόλη;
 

Frederico12

Member
Μηνύματα
45
Likes
290
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Ευχαριστώ πολύ!
Αυτές οι δύο πόλεις θα παίξουν σίγουρα. Αναρωτιόμουν για την 6η διανυκτέρευση. Να την προσθέσω σε κάποια εκ των Φλωρεντία και Σιένα ή να πάμε και σε κάποια άλλη μικρή πόλη;
Αν βολευουν τα δρομολογια (σκεψου οτι επιστρεφεις Ρωμη), μπορεις να μεινεις μια μερα ενδιαμεσα στο Σαν Τζιμινιάνο...
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Αν βολευουν τα δρομολογια (σκεψου οτι επιστρεφεις Ρωμη), μπορεις να μεινεις μια μερα ενδιαμεσα στο Σαν Τζιμινιάνο...
Νομίζω ότι βολεύουν τα δρομολόγια. Φτάνω πρωί και αντίστοιχα φεύγω απόγευμα. Ωραία πρόταση το Σαν Τζιμινιάνο. Βολεύει να μπει ανάμεσα σε Σιένα και Φλωρεντία. Ευχαριστώ πολύ!
 

spyelef

Member
Μηνύματα
61
Likes
172
Ταξίδι-Όνειρο
Οποιοδήποτε τροπικό μέρος
Σε εμάς δεν έφτασαν οι 3 διανυκτερεύσεις στη Ρώμη παρόλο που είχαμε καο το αυτοκίνητο μας. Είναι μια πόλη με τοοοση ιστορία που δεν αρκούν λίγες μέρες εκεί. Και αν σκεφτεί κανείς ότι είναι και το Βατικανό μέσα... Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο κανάλι μας στο youtube, https://bit.ly/3dMFC2o όπου έχουμε βίντεο από τη Ρώμη αλλά και σχεδόν όλη την Ιταλία που επισκεφθήκαμε με παιδιά και με τροχόσπιτο. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα του τι θα δείτε εκει. Αν παρόλα αυτά θέλετε να δείτε και άλλη πόλη βάλτε μόνο μια από αυτές όχι 2 ή και 3 ακόμη. Να ξέρετε Επίσης πως η Φλωρεντία είναι πολυ ακριβή και η Ρώμη αρκετά επίφοβη για τους μικροαπατεωνες της. Εμείς την πατήσαμε εκεί.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
294
Likes
3.014
Σε εμάς δεν έφτασαν οι 3 διανυκτερεύσεις στη Ρώμη παρόλο που είχαμε καο το αυτοκίνητο μας. Είναι μια πόλη με τοοοση ιστορία που δεν αρκούν λίγες μέρες εκεί. Και αν σκεφτεί κανείς ότι είναι και το Βατικανό μέσα... Αν θέλεις ρίξε μια ματιά στο κανάλι μας στο youtube, https://bit.ly/3dMFC2o όπου έχουμε βίντεο από τη Ρώμη αλλά και σχεδόν όλη την Ιταλία που επισκεφθήκαμε με παιδιά και με τροχόσπιτο. Μπορείς να πάρεις μια ιδέα του τι θα δείτε εκει. Αν παρόλα αυτά θέλετε να δείτε και άλλη πόλη βάλτε μόνο μια από αυτές όχι 2 ή και 3 ακόμη. Να ξέρετε Επίσης πως η Φλωρεντία είναι πολυ ακριβή και η Ρώμη αρκετά επίφοβη για τους μικροαπατεωνες της. Εμείς την πατήσαμε εκεί.
@spyelef ευχαριστώ για την πρόταση! Ωστόσο στη Ρώμη δεν έχουμε σκοπό να μείνουμε καθόλου. Το σίγουρο είναι ότι θα μείνουμε Σιένα και Φλωρεντία (2+3 μέρες αντίστοιχα). Ο προβληματισμός μου ήταν για το αν την 6η διανυκτέρευση θα πρέπει να την βάλω σε Φλωρεντία/Σιένα ή να προσθέσω και μια άλλη μικρή πόλη (όπως το Σαν Τζιμινιάνο που πρότεινε ο @Frederico12 ).
Σε εμάς δεν έφτασαν οι 3 διανυκτερεύσεις στη Ρώμη παρόλο που είχαμε καο το αυτοκίνητο μας. Είναι μια πόλη με τοοοση ιστορία που δεν αρκούν λίγες μέρες εκεί. Και αν σκεφτεί κανείς ότι είναι και το Βατικανό μέσα...
Έχεις δίκιο ότι οι 3 μέρες στη Ρώμη δεν φθάνουν. Κι εγώ σε 5 μέρες που είχα διαθέσιμες σε προηγούμενο ταξίδι πιστεύω ότι δεν είδα ούτε τα βασικά.
και η Ρώμη αρκετά επίφοβη για τους μικροαπατεωνες της. Εμείς την πατήσαμε εκεί.
Ευτυχώς σε προηγούμενο ταξίδι στην Ρώμη εμείς δεν είχαμε κάποιο δυσάρεστο περιστατικό.
 
Last edited:

d_nikolaos

Member
Μηνύματα
20
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες, Χαβάη, Ταϊλάνδη
Καλησπέρα σας,

Έπειτα από αρκετή αναζήτηση σε αυτό το forum αλλά και σε άλλες σελίδες κατέληξα σε ένα αρχικό σχέδιο για ένα ταξίδι με αυτοκίνητο 2 εβδομάδων από Θεσσαλονίκη - Ιταλία και πίσω, με κύριο σημείο ενδιαφέροντος την περιοχή της Τοσκάνης.
Το ταξίδι θα ξεκινήσει 29 Ιουλίου και θα τελειώσει 12 Αυγούστου με μικρή πιθανότητα παράτασης 1-2 ημερών.

Το πρόγραμμα έχει ως εξής:


1η Μέρα 29/07
Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα, παίρνουμε το βράδυ το καράβι για Μπάρι όπου φτάνουμε την επόμενη μέρα το πρωί

2η Μέρα 30/07
Μπάρι - Σολέρνο - Αμάλφι - Ποζιτάνο - Σορέντο - Νάπολη για ύπνο

3η μέρα 31/07
Βόλτα στη Νάπολη και αναχώρηση το μεσημέρι για Montalcino για ύπνο

4η μέρα 01/08
Montalcino - San Quirico d'Orcia - Bagno Vignoni - Pienca - Monticchiello - Montepulciano για ύπνο

5η μέρα 02/08
Montepulciano - San Giovanni d'Asso - Chiusure - Arezzo για βόλτα και ύπνο

6η μέρα 03/08
Arezzo - Siena

7η μέρα 04/08
Siena

8η μέρα 05/08
Siena - Monteriggioni - San Gimignano - Castellina in Chianti - Radda in Chianti για ύπνο

9η μέρα 06/08
Radda in Chianti - Panzano - Greve in Chianti - Montefioralle - Φλωρεντία για ύπνο

10η μέρα 07/08
Φλωρεντία

11η μέρα 08/08
Φλωρεντία - Vinci - Pisa - Louka - Φλωρεντία για ύπνο

12η μέρα 09/08
Φλωρεντία - Μπολόνια - Βενετία για ύπνο

13η μέρα 10/08
Βενετία

14η μέρα 11/08
Βενετία - Βελιγράδι

15η μέρα 12/08
Βελιγράδι - Θεσσαλονίκη


Πως σας φαίνεται το πρόγραμμα;
Είναι μήπως πολύ πιεσμένο;
Θα προσθέτατε ή θα αλλάζατε κάτι;
Ρώμη δεν βάλαμε καθόλου καθώς πήγαμε πρόσφατα για 5 μέρες.
Το μόνο μειονεκτικά που βλέπω είναι ότι μάλλον δεν θα χρησιμοποιήσουμε τα μαγιό μας, δυστυχώς. Εκτός αν υπάρχει καμιά καλή πρόταση για αλλαγή του προγράμματος.

Κάθε συμβουλή / πρόταση είναι δεκτή :)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.796
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom