Κροατία Ταξιδι στην Κροατία

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Γεια σας παιδια. Αυριο ταξιδευω απο λαρνακα στο σπλιτ και θα ηθελα να με βοηθησετε λιγο οσο αφορα το οδηγημα απο σπλιτ σε αλλες χωρες. Ποια ειμαι η πιο κοντινη χωρα απο το σπλιτ? Και ποσες ωρες θελεις να πας. Δεν λογαριαζω να διανυκτερευσω απλα να μεινω για λιγες ωρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Χώρα να ναι κι ότι ναναι;

Το υπέροχο Σπλιτ είναι στην κροατία, και αξίζει αρκετά όπως και τα γύρω νησιά. Αν θες να πατήσεις και σε κάποια ακόμα χώρα, η Βοσνία είναι κοντά (κοντινό σημείο ενδιαφέροντος: Μόσταρ).
 

Vasilis Antoniou

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα σας, τον Αυγουστο θα ταξιδεψουμε απο Αθηνα προς Ντουμπρόβνικ αεροπορικως. Προσπαθω να οργανωσω γρηγορα το ταξιδι (ξενοδοχεια, λεωφορεια για εντος κροατιας κτλ.). Σκοπευουμε απο Ντουμπρόβνικ να παμε Σπλιτ, μετα Ζανταρ και για το τελος οι λίμνες Πλίβιτσε. θα ταξιδεψουμε για 13 μερες. Μπορειτε σας παρακαλω να μου δωσετε μια καθοδηγηση απο ξενοδοχεια και λεωφορεια και κατα την γνωμη σας αυτες τις 13 μερες πως να τις μοιρασω, δηλ, ποσες μερες στο Ντουμπρόβνικ απο τις 13 να μεινουμε, ποσες στο Σπλιτ, Ζανταρ και αν στις λίμνες Πλίβιτσε υπαρχει και αξιζει καπου κοντα να μεινουμε, γιατι θα ειναι κουραστηκο το ταξιδι με το λεωφορειο απο Ζανταρ προς τις λιμνες. Υπαρχει κατι αλλο που μας διαφευγει το οποιο πιστευετε οτι πρεπει να κανουμε ή να επισκεπτουμε στις Δαλματικες Ακτες????? Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τη βοηθεια σας, οτιδηποτε πληροφοριες μου δωσετε καλοδεχουμενες.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν έχω κάνει αυτό το ταξίδι οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω για ξενοδοχεία. Το σκέφτομαι όμως κι εγώ για καλοκαίρι και έχω ψάξει κάποια πράγματα. Κατ'αρχην για λεωφορεία θα δεις εδώ https://www.buscroatia.com/
Είναι πολύ εύχρηστο site και θα δεις τα δρομολόγια και τις τιμές τους.

Αν θες ένα πρόχειρο πρόγραμμα.
-2 μέρες Κοτόρ
-3 μέρες Ντουμπρόβνικ (Μπορείτε να κάνετε ημερήσια στο Μοσταρ της Βοσνίας).
-3 μέρες Σπλιτ με Τρογκιρ (μισή ώρα μακριά) +Krka National Park (1 ώρα μακριά). Έλεγξε τα δρομολόγια. Το λεωφορείο σταματάει στο χωριό Skradin. Από εκεί προσεγγίζεις το εθνικό Πάρκο. Κοστίζει αρκετά γιατί έχει είσοδο γύρω στα 26€ ενώ αν κάνεις τις διαδρομές με το πλοιάριο άλλα 17€ ή 31€ ανάλογα τη διαδρομή.
http://www.np-krka.hr/stranice/pricelist-2019-individual-guests/337/en.html
-2 μέρες Ζαντάρ+λίμνες Plitvice
-2 μέρες Ζάγκρεμπ
Ξενοδοχεία υπάρχουν στις λίμνες Plitvice, αλλά βγαίνει άνετα και σε ημερήσια. Δηλαδή από Ζαντάρ σε λιγότερο από 2 ώρες θα είστε στις λίμνες. Τις αποσκευές απ' όσο έχω διαβάσει τις αφήνεις σε κάποιο ξενοδοχείο με ένα μικρό κόστος. Αφού τελειώσετε μετά από ώρες με τις λίμνες, με το λεωφορείο πάτε στο Ζάγκρεμπ. Αλήθεια η επιστροφή σας στην Αθήνα από που θα είναι?

Οι 13 μέρες σας δίνουν μεγάλη ευελιξία να δείτε πολλά μέρη.Όλα αυτά στο περίπου. Μπορείτε επίσης να πάτε και σε κάποιο από τα νησιά. Όπως το Brac από το Σπλιτ. Εγώ με τόσες μέρες θα χτυπούσα και μια Ριέκα!
Όπως καταλαβαίνεις το να κινείσαι μόνο με τα λεωφορεία απαιτεί καλό προγραμματισμό. Δρομολόγια έχει πολύ συχνά λόγω καλοκαιριού αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ταλαιπωρία. Επίσης με τόσες διαδρομές δεν θα είναι και μικρό το κόστος των εισιτηρίων. Θα το δεις και στο site που σου έδωσα. Προσωπικά κάτι αντίστοιχο θα έκανα κι εγώ αλλά με 7-8 μέρες διαθέσιμες.
 

marianna k.

Member
Μηνύματα
186
Likes
534
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κoύβα
Καλησπέρα, έχει μήπως κανείς ταξιδέψει στη χερσόνησο της Ίστρια; Σκέφτομαι να αφιερώσω περίπου 4 μέρες στην περιοχή αλλά όσον αφορά τη διαμονή τι θα προτείνατε; Pula ή Rovinj, ποια είναι πιο όμορφη;
Ευχαριστώ!!
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Καλησπέρα ταξιδιώτες και ταξιδιώτισσες.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα Ζάγκρεμπ και αν ναι αν υπάρχει κάτι που ανακάλυψε και θα το πρότεινε ( μέρος , καφετέρια , εστιατόριο, κοντινή εκδρομή , οτιδήποτε ) . Ευχαριστώ !
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Καλησπέρα ταξιδιώτες και ταξιδιώτισσες.
Ήθελα να ρωτήσω αν έχει πάει κάποιος πρόσφατα Ζάγκρεμπ και αν ναι αν υπάρχει κάτι που ανακάλυψε και θα το πρότεινε ( μέρος , καφετέρια , εστιατόριο, κοντινή εκδρομή , οτιδήποτε ) . Ευχαριστώ !
Οπωσδήποτε strukli στο La struk
Επίσης φάγαμε πολύ ωραία στο Kod pere
Ψάξε το θέμα φαγητού γιατί μπορεί να πέσεις σε κάτι κακό! Είχε κι ένα όμορφο ευρωπαϊκού στυλ καφέ στο Dolac Market αλλά δε θυμάμαι όνομα. Το Ζαγκρεμπ γενικά υστερεί σε γραφικά καφέ ενώ στα περισσότερα ετοιμάσου να φας ντουμάνι …
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.303
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Οπωσδήποτε strukli στο La struk
Επίσης φάγαμε πολύ ωραία στο Kod pere
Ψάξε το θέμα φαγητού γιατί μπορεί να πέσεις σε κάτι κακό! Είχε κι ένα όμορφο ευρωπαϊκού στυλ καφέ στο Dolac Market αλλά δε θυμάμαι όνομα.
ευχαριστώ θα τα σημειώσω.
Το Ζαγκρεμπ γενικά υστερεί σε γραφικά καφέ ενώ στα περισσότερα ετοιμάσου να φας ντουμάνι …
τι ντουμάνι???? μη μου πεις ότι καπνίζουν ακόμα μέσα.......
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.923
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
στα περισσότερα ετοιμάσου να φας ντουμάνι …
τι ντουμάνι???? μη μου πεις ότι καπνίζουν ακόμα μέσα.......
Έτσι, τίμια και Βαλκανικά, με τασάκι πάνω στο τραπέζι, ούτε θήκη κεριού, ούτε ποτηράκι για τα αποτσίγαρα στη ζούλα. Τασάκι κανονικά και με το νόμο, σε όλα τα μπαρ, όχι όμως στα εστιατόρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.597
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom