Γενικά Ταξιδι στην Νοτια Αμερικη

mairi5

Member
Μηνύματα
66
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Αγιος Δομινικος
Καλά να περάσεις κι απο μένα!Ωραίο ταξίδι,μπράβο.:clap:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.769
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
3 μηνες στην Λατινικη Αμερικη;;;;; ζηλευω θανασιμα ... περιμενουμε πληροφοριες,ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος ...
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
274
Καλημερα απο το Bs As ειναι ξημερωμα εδω και δεν μπορω να κοιμηθω, στο μυαλο μου τωρα που τελειωσα το ταξιδι υστερα απο 80κατι μερες αρχιζω και αναπολω τα οσα περασα.Αργεντινη,Χιλη,Περου,Βραζιλια,Ουρουγουαη και μολις σημερα γυρισα για μια ακομη φορα στο Μπουενος Αϊρες και δευτερα γυριζω πισω.Και κανουμε σχεδια για του χρονου ,ισως εχει σειρα η Ασια,εξαρταται τι θα βρω τωρα πισω που θα γυρισω.Νομιζω οτι η Λατινικη Αμερικη ειναι μια σπουδαια εμπειρια ,φτωχεια και πλουτος συνυπαρχουν εδω .Οσο για το Ελληνας πολλες φορες ηρθα σε δυσκολη θεση γιατι το πρωτο πραγμα που με ρωτουσαν ειναι για το πως ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα και οχι για τον Σωκρατη και τον Πλατωνα ,πολλες φορες οταν καθομουν καπου να φαω οι ντοπιοι σιγοψυθιριζαν μεταξυ τους gringo και εγω τους απαντουα No Gringo,Griego :).Στο Πουερτο Ιγκουασου γνωρισα εναν Αργεντινο καθηγητη απο το Μπουενος Αϊρες ο οποιος εχει τρελλα με τον Πλατωνα και την Ελλαδα,αυριο θα παω να του κανω το δευτερο μαθημα ελληνικων και τελευταιο ,ο ποοιοσ με ψαχνει τον τελευταιο μηνα αλλα εγω μη μπορωντας να μεινω στο Bs As μια πεταγομουν στην Ουρουγουαη και μια στο Σαντιαγκο της Χιλης.
Αν με ρωτησετε ποια ηταν η ποιο ομορφη χωρα απο αυτες που επισκευθηκα χωρις δευτερη σκεψη θα πω ΠΕΡΟΥ.Μια χωρα που εχει πολλα πραγματα να δεις τοσο πλουσια σε ομορφια αλλα πολλη φτωχη αν εξαιρεσεις την Λιμα. Ολα ηταν πολυ ομορφα απο την πρωτη στιγμη που ξεκινησα να συλλεγω πληροφοριες για 2-3 μηνες σχεδον καθημερινα διαβαζοντας ιστοριες απο διαφορα φορουμς οπως το Travelstories.gr αλλα και το Lonely Planet και φυσικα τον ελληνα ταξιδιωτη στον κοσμο τον Δημητρη Παρουση,απο την προεργασια μεχρι την υλοποιηση της ως αυτην εδω την στιγμη.Το να ταξιδευεις ως Backpacker ειναι μια υπεροχη εμπειρια ,γνωριζεις πολλους ανθρωπους πολλες φορες μενεις σε αθλια χοστελ οπως αυτο στην Tambatinga στον Αμαζωνιο με κατσαριδες να περπαταμε στην πορτα σου ,η διαδικασια της αναζητησης διαμονης,ανα ζητηση δρομολογιων που τις περισσοτερες φορες ξεπερνουσαν τις 15 ωρες εως και 22 με το αιρκοντισιον να δουλευει στο φουλ και να μην εισαι καταλληλα προετοιμασμενος στην αρχη(μετα παντα κουβαλουσα το φουτερ μου μαζι και τον υπνοσακκο).
Και οπως λεει και ο φιλος μας godimitris.gr "Παρε ενα σακκο και ελα".Για αυτο " κανε τα ονειρα σου πραγματικοτητα πριν στα κλεψει η ζωη"

Καλο βραδυ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι λές τώρα;
Μάλλον οι περισσότεροι κοιμούνται ακόμη εδώ Κυριακή πρωί....αλλά μόλις διαβάσουν θα ζηλέψουν όπως εγώ τώρα!!! :evil:
Καλή επιστροφή και ετοιμάσου ψυχολογικά...
Όχι για την κατάσταση που θα βρείς όταν γυρίσεις (που δεν έχει καμία σχέση με την κατάσταση όπως την άφησες πρίν 80+ ημέρες), αλλά για να μας γράψεις όσα μπορέσεις. 80 μέρες δεν μπορείς να τις μεταφέρεις, αλλά κάποια πράγματα, τα πιο βασικά....Καλή επιστροφή και πάλι!!
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Δεν μπορώ να πώ κάτι, έχω παρσινίσει από τη ζήλια!!!
Με το καλό να γυρίσεις και περιμένουμε λεπτομέρειες.
Αχχχχχ!!!!και εγώ θέλω.
 

jim13

Member
Μηνύματα
22
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κεντρική Αφρική
Πάντα τέτοια!!! Καλη επιστροφή!!! Περιμένουμε με αγωνία να μας μεταφέρεις την εμπειρία!!!
 

patyPapag

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Hello Ταξιδιώτη!!
ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την Αργεντινή διάβασα την ανάρτησή σου για το ταξίδι που έκανες. Είναι σχεδόν ότι σκεφτόμουν να κάνω και εγώ στους επόμενους μήνες! Και θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν έχεις λίγο χρόνο διαθέσιμο..
Βασικά χαίρομαι γιατί νόμιζα ότι ήμουν τρελή που το αποφάσισα αλλα βλεποντας ότι κάποιος άλλος το έκανε ήδη ήταν καθησυχαστικο..
Αρχικά μιας και είδες την κατασταση απο κοντά σε αυτές τις χώρες, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν νομιζεις ότι είναι επικίνδυνο για μια κοπέλα μόνη της να το κάνει αυτο.. Γιατί ακούω διάφορα και δεν ξέρω τι να πιστέψω.. :roll:
Το πρώτο πλάνο μου ήταν να μείνω κυρίως στην Αργεντινή για 2-3 μήνες ως εθελόντρια-λατρεύω το ταγκο κ ασχολούμαι επαγγελματικά με λατιν χορους οπότε θα με βοηθούσε πολύ η διαμονή εκεί - κ μετα για 1-2 μήνες να πάω περίπου στισ χώρες που πήγες.. Αλλα δεν ξέρω αν θα το καταφέρω οικονομικά, παρόλο που δεν σκεφτομαι πολυτέλειες...
Γενικά πλην των αεροπορικών για αργεντινή (κ πίσω) πόσα λεφτά περίπου υπολογίζεις ότι χρειάστηκες στους 3 μήνες εκεί?
Για αργεντινή ξέρω ήδη ότι δε χρειάζεται βιζα, για τις υπόλοιπες χώρες είχες βγάλει εδώ ή εκεί στο αντίστοιχο αλλοδαπων?
Και σχετικά με τα εμβόλια που ανέφερες.. τί ακριβώς χρειάζεται να κάνω γιατί αυτό δεν το είχα σκεφτεί καν?
Είναι κ κάποια άλλα ερωτήματα αλλά δε θέλω να γίνω κουραστική και α παραπάνω είναι τα κυριότερα, γενικά όμως ότι νομίζεις χρήσιμο να μου πεις please do so! :)
Σε ευχαριστώ πολύ!!
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
274
Hello Ταξιδιώτη!!
ψάχνοντας για πληροφορίες σχετικά με την Αργεντινή διάβασα την ανάρτησή σου για το ταξίδι που έκανες. Είναι σχεδόν ότι σκεφτόμουν να κάνω και εγώ στους επόμενους μήνες! Και θα ήθελα μερικές πληροφορίες αν έχεις λίγο χρόνο διαθέσιμο..
Βασικά χαίρομαι γιατί νόμιζα ότι ήμουν τρελή που το αποφάσισα αλλα βλεποντας ότι κάποιος άλλος το έκανε ήδη ήταν καθησυχαστικο..
Αρχικά μιας και είδες την κατασταση απο κοντά σε αυτές τις χώρες, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν νομιζεις ότι είναι επικίνδυνο για μια κοπέλα μόνη της να το κάνει αυτο.. Γιατί ακούω διάφορα και δεν ξέρω τι να πιστέψω.. :roll:
Το πρώτο πλάνο μου ήταν να μείνω κυρίως στην Αργεντινή για 2-3 μήνες ως εθελόντρια-λατρεύω το ταγκο κ ασχολούμαι επαγγελματικά με λατιν χορους οπότε θα με βοηθούσε πολύ η διαμονή εκεί - κ μετα για 1-2 μήνες να πάω περίπου στισ χώρες που πήγες.. Αλλα δεν ξέρω αν θα το καταφέρω οικονομικά, παρόλο που δεν σκεφτομαι πολυτέλειες...
Γενικά πλην των αεροπορικών για αργεντινή (κ πίσω) πόσα λεφτά περίπου υπολογίζεις ότι χρειάστηκες στους 3 μήνες εκεί?
Για αργεντινή ξέρω ήδη ότι δε χρειάζεται βιζα, για τις υπόλοιπες χώρες είχες βγάλει εδώ ή εκεί στο αντίστοιχο αλλοδαπων?
Και σχετικά με τα εμβόλια που ανέφερες.. τί ακριβώς χρειάζεται να κάνω γιατί αυτό δεν το είχα σκεφτεί καν?
Είναι κ κάποια άλλα ερωτήματα αλλά δε θέλω να γίνω κουραστική και α παραπάνω είναι τα κυριότερα, γενικά όμως ότι νομίζεις χρήσιμο να μου πεις please do so! :)
Σε ευχαριστώ πολύ!!

Καλησπερα
Δεν ξερω αν ξεκινησες ηδη το ταξιδι σου (εχω να μπω στο φορουμ πολυ καιρο).Οσο για τις αποριες σου 1.Κινδυνοι υπαρχουν παντου και στην ελλαδα και στην ευρωπη, απλα να προσεχεις που θα κυκλοφορεις και να μην προκαλεις με διαφορα αντικειμενα(καμερες λαπτοπς),το 90 τις εκατο ταξιδευουν μονοι τους ανεξαρτητου φιλου και ηλικιας .
2. Δεν ξερω τι μπατζετ διαθετεις αλλα για διαμονη( στην Αργεντινη 10-12 ευρω,Χιλη 15 ευρω,Περου 15 ευρω,Βραζιλια 25ευρω)παντα σε χοστελ ,και οι τιμες παιζουν ,μπορεις να βρεις και φθηνοτερα και ακριβοτερα.Για φαγητο στα 10 ευρω το πολυ. Καλυτερα μην κινηθεις με αεροπλανα να προτιμησεις τα λεωφορεια(εγω απο Μπ.Αιρες για Μεντοζα 20 ωρες ταξιδι πρεπει να στοιχισε αν θυμαμαι καλα γυρω στα 30-40 ευρω)
3.Δεν χρειαζετε να κανεις κατι για βιζα σε οποιαδηποτε χωρα εκει απλα οταν μπαινεις θα σου βαλουν μια σφραγιδα για 90 μερες διαμονης και σου δινουν ενα χαρτι κατα την εισοδο που συμπληρωνεις τα στοιχεια σου και κρατας το αποκομα ωστε οταν βγεις να το επιστρεψεις.
4.Για εμβολια καλο ειναι να κανεις προαιρετικα εδω για κιτρινο πυρετο και υπατιτιδα και να παρεις και χαπια ελονοσιας αν βρεθεις στον Αμαζονιο.Δεν μου ζητησε κανεις το κιτρινο βιβλιαρακι εκει.
Το ποιο δυσκολο κομματι για αυτο το ταξιδι να ξερεις ειναι να το αποφασισεις τα υπολοιπα θα ερθουν μονα τους.
Ευχομαι να εισαι καθ΄οδον.Δοκιμασε το.
Για οτιδηποτε αλλο εχεις αποριες μην διστασεις.

Buen Viaje
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Φίλε μου ταξιδιώτη θέλω τα φώτα σου !!!!

14 Γενάρη ταξιδεύω απο Παρίσι - Σαλβαδόρ Βραζιλίας- Μανάους- Ριο ντε τζαν. - Παράτυ -
Ιγκουτσου Βραζιλίας - Ιγκουατσού Αργεντινής -Σάλτα και αλλα ινδιάνικα χωριά -Μεντόζα -
Σαντιάγο Χιλή, 9 ημέρες στην Χιλή - Μπουένος αέρες και απο εκει επιστροφή 20 φλεβάρη Λονδίνο - Θεσσαλονίκη...
1)Πως το βλέπεις εσυ που έχεις πάει βγαίνει ???
2) Μπαίνοντας απο Βραζιλία Αργεντινή η απο Χιλή Αργεντινή πληρώνεις Βίζα η είσοδο στην Χώρα ???
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
274
Miltoss said:
Φίλε μου ταξιδιώτη θέλω τα φώτα σου !!!!

14 Γενάρη ταξιδεύω απο Παρίση - Σαλβαδόρ Βραζιλίας- Μανάους- Ριο ντε τζαν. - Παράτυ -
Ιγκουτσου Βραζιλίας - Ιγκουατσού Αργεντινής -Σάλτα και αλλα ινδιάνικα χωριά -Μεντόζα -
Σαντιάγο Χιλή, 9 ημέρες στην Χιλή - Μπουένος αέρες και απο εκει επιστροφή 20 φλεβάρη Λονδίνο - Θεσσαλονίκη...
1)Πως το βλέπεις εσυ που έχεις πάει βγαίνει ???
2) Μπαίνοντας απο Βραζιλία Αργεντινή η απο Χιλή Αργεντινή πληρώνεις Βίζα η είσοδο στην Χώρα ???
Καλημέρα φίλε Μιλτο
Πρέπει να σου πω πρώτα απο όλα οτι σε ζηλεύω .
1.λογικα στην Βραζιλία θα πάρεις εσωτερικές πτήσεις γιατι ειναι τεράστιες οι αποστάσεις ,φυσικά και θα βγει.
2.δεν πληρώνεις σε καμία χώρα εκεί βιζα,απλα παίρνεις μια σφραγίδα οταν μπαίνεις και οταν βγαίνεις απο κάθε χώρα με δικαίωμα παραμονής μέχρι και 90 μέρες .Μπορεις να μπεις Αργεντινή να συνεχίσεις Χιλή και να ξανά γυρίσεις Αργεντινη ,δεν πληρώνεις τπτ.
Θα εχεις πολυ τρέξιμο τις 30 κατι μερες αλλα αξίζει τον κόπο.
Στο Ιγκουασου νομίζω οτι ειναι καλύτερα να πας στην πλευρά της Αργεντινης,και στην Χιλή μην ξεχάσεις Valparaiso και Vina del mar ειναι κοντά μια ώρα και κατι απο Σαντιαγκο.
Ελπίζω με το καλο οταν θα γυρίζετε τον Φλεβάρη εγω να είμαι κάπου εκεί κοντά ήδη ξεκίνησα τα μαθηματα Ισπανικων. :)
 

Miltoss

Member
Μηνύματα
44
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΑριζοναΟρλεανη Γουατεμαλα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τρένο Ιμαλαιων ΠεκίνοΛάσα
Καλημέρα φίλε Μιλτο
Πρέπει να σου πω πρώτα απο όλα οτι σε ζηλεύω .
1.λογικα στην Βραζιλία θα πάρεις εσωτερικές πτήσεις γιατι ειναι τεράστιες οι αποστάσεις ,φυσικά και θα βγει.
2.δεν πληρώνεις σε καμία χώρα εκεί βιζα,απλα παίρνεις μια σφραγίδα οταν μπαίνεις και οταν βγαίνεις απο κάθε χώρα με δικαίωμα παραμονής μέχρι και 90 μέρες .Μπορεις να μπεις Αργεντινή να συνεχίσεις Χιλή και να ξανά γυρίσεις Αργεντινη ,δεν πληρώνεις τπτ.
Θα εχεις πολυ τρέξιμο τις 30 κατι μερες αλλα αξίζει τον κόπο.
Στο Ιγκουασου νομίζω οτι ειναι καλύτερα να πας στην πλευρά της Αργεντινης,και στην Χιλή μην ξεχάσεις Valparaiso και Vina del mar ειναι κοντά μια ώρα και κατι απο Σαντιαγκο.
Ελπίζω με το καλο οταν θα γυρίζετε τον Φλεβάρη εγω να είμαι κάπου εκεί κοντά ήδη ξεκίνησα τα μαθηματα Ισπανικων. :)


Σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες !!!!!!!!!!!!!!
Και που ξέρεις μπορεί κατά λάθος να συναντηθούμε... αν παρατείνουμε την επιστροφή μας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom