Γενικά Ταξιδι στην Νοτια Αμερικη

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
δεν ήξερα πού να το γράψω, αλλά εχω 7.35 ωρες κενες μεταξύ 2 πτήσεων στην Bogota
θα φτάσουν για μια γρήγορη βόλτα;
αντίστοιχα εχω 4 ωρες παναμα
για εκει να μην το συζητω καν,ε;

επίσης έχει κλεισει κανεις αεροπορικα με Tripsta μετα τα cc?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Και στις δυο μπορείς να βγεις. Πρόσεχε όμως την κίνηση, ειδικά στη Μπογοτά είναι εφιαλτική καμιά φορά.

Μπογοτά σε 7 ώρες μπορείς να πας στο μουσείο χρυσού, στο μουσείο μποτέρο και καμιά βόλτα στο Usaquen για χάζεμα και σούπερ φαγητό. Αν σου αρέσει η ασιατική κουζίνα, δοκίμασε το Osaki στο πάρκο 93, εξαιρετικό.

Στον Παναμά αυτό που μπορείς να κάνεις είναι μια βόλτα στο έτσι κι αλλιώς μικρό ιστορικό κέντρο. Υπολόγισε 1 ώρα για να φτάσεις εκεί (κανονικά λιγότερο) κια ώρα περπάτημα και μετά να έχεις 2 ώρες καβάτζα για να επιστρέψεις (λέμε τώρα, αν έχει καμιά κίνηση).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επίσης ξέρεις ότι στη Μπογοτά δικαιούσαι επιστροφή περίπου 35$ φόρων αεροδρομίων; Οι αλλοδαποί έχουν επιστροφή, αλλά λίγοι το ξέρουν...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επίσης ξέρεις ότι στη Μπογοτά δικαιούσαι επιστροφή περίπου 35$ φόρων αεροδρομίων; Οι αλλοδαποί έχουν επιστροφή, αλλά λίγοι το ξέρουν...
τί τί τί τί;
κάτσε
θα κλείσω μέσω tripsta-συνεχίζω να τη δικαιούμαι;
και πώς την διεκδικώ;

ευχαριστώ για τις πληροφορίες
στη Μπογκοτά είδα ότι θέλω περίπου 40 λεπτά μέχρι κέντρο και λέω να πάρω ταξί
οπότε απ τις 7 μιση ώρες υπολογίζω τις 2 στο δρόμο και λέω να μην κάτσω πάνω από 3 ώρες κέντρο, αλλά θα το δώ
είναι και παραμονή χριστουγέννων και δε ξέρω αν αυτό με οφελεί ή όχι

στον Παναμά άμα θέλω μία ώρα να βγω, δε θέλω και μια ώρα να γυρίσω;
και να μην είμα στο αεροδρόμιο καμια ώρα νωρίτερα;
θα έχω μόνο μία ώρα και δε ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
θα κλείσω μέσω tripsta-συνεχίζω να τη δικαιούμαι;
Δεν ξέρω τι είναι αυτό. Πάντως κι εγώ που κλείνω μέσω ονλάιν πρακτορείων την παίρνω. Φέτος την πήρα και τις 5 φορές που πέταξα Μπογκοτά ή μέσω αυτής.



και πώς την διεκδικώ;
Με το που βγαίνεις πας εκεί όπου γίνεται το checkin, μιλάς με την υπεύθυνη της αεροπορικής, σου δίνει μια βεβαίωση ότι ότνως πετάς μαζί τους (ένα χαρτάκι είναι) και σε στέλνει απέναντι σε ένα γκισέ που λέει "φόρος αεροδρμίου" ή κάτι τέτοιο. Εκεί κοιτούν το διαβατήριό σου όπου βεβαιώνεται ότι δεν έχεις μείνει πάνω από 6 μήνες στην Κολομβία (άρα δεν είσαι κάτοικος) και σου δίνουν τα λεφτά μετρητοίς, σε κολομβιάνικα πέσο. Καλή σου όρεξη, φάε στο crepes & waffles, φανταστικό φαγητό, απίστευτο ότι είναι αλυσίδα αυτό το πράγμα. Δοκίμασε τη σαλάτα ΜΑρόκο κους κους ή την κρέπα με κοτόπουλο thai curry με σταφίδες, όνειρο σε τιμή τυρόπιτας.

στη Μπογκοτά είδα ότι θέλω περίπου 40 λεπτά μέχρι κέντρο και λέω να πάρω ταξί
Το κέντρο της Μπογκοτά δεν το λες και αξιοθέατο πάντως... πλην των μουσείων είναι χέσε μέσα. Chapinero & Usaquen πολύ πιο ευχάριστα για βόλτα.
οπότε απ τις 7 μιση ώρες υπολογίζω τις 2 στο δρόμο και λέω να μην κάτσω πάνω από 3 ώρες κέντρο, αλλά θα το δώ
είναι και παραμονή χριστουγέννων και δε ξέρω αν αυτό με οφελεί ή όχι
Σε κακή μέρα έχω κάνει 1 ώρα και 45' προς το αεροδρόμιο. Αν βρέχει κιόλας, παραπάνω, μούτι γίνεται η πόλη. Σε καλή μέρα έκανα 20', μιλάμε για κίνηση, όχι αστεία, 10 εκατομμύρια πόλη χωρίς μετρό, μόνο με το άθλιο transmilenio.
στον Παναμά άμα θέλω μία ώρα να βγω, δε θέλω και μια ώρα να γυρίσω;
και να μην είμα στο αεροδρόμιο καμια ώρα νωρίτερα;
θα έχω μόνο μία ώρα και δε ξέρω αν αξίζει η ταλαιπωρία
Αυτό είπα κι εγώ, μια ώρα θα έχεις. Δεν είναι κακό το αεροδρόμιο για να κάτσεις εκεί, σχετικά φτηνά τα ηλεκτρονικά και έχει και δωρεάν wifi σε κάποιες θύρες (το Tocumen Free Wifi ψάξε, στα άλλα δίκτυα παίζει κι ένα που είναι απάτη και σου κλέβει τα στοιχεία...)
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Με χτυπάς στο ευαίσθητο σημείο τώρα..Αυτό το crepes & waffles είναι στο αεροδρόμιο ή στην πόλη;
Όπου και να είναι θα το τιμήσω...:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με χτυπάς στο ευαίσθητο σημείο τώρα..Αυτό το crepes & waffles είναι στο αεροδρόμιο ή στην πόλη;
Όπου και να είναι θα το τιμήσω...:)
Kαι στα δύο. Κι έχει και κάτι παγωτά, μα κάτι παγωτάααααα, δοκίμασε ας πούμε τη γεύση "rochelle".

Μιλάμε ΜΑΚΡΑΝ για την καλύτερη αλυσίδα φαγητού που έχω δει ποτέ, είμαι εντελώς εθισμένος, η κοπέλα μου λέει ότι πάω πιο πολύ γι αυτό παρά γι αυτήν. Επιπλέον προσλαμβάνουν μόνο ανύπαντρες μητέρες, πληρώνουν πραγματικά καλά, δε δέχονται να παραχωρήσουν franchising (τα μαγαζιά τα λειτουργεί όλα το ίδιο ζευγάρι που ξεκίνησε την εταιρεία πριν από χρόνια ως...πτυχιακή εργασία). Η πρώην μου τους είχε καθηγητές σε ένα σεμινάριο, τη βοήθησαν να κάνει ένα χοτντογκάδικο (που ονομάζεται "η αγέλη" και κάθε χοτ dog είναι ράτσα σκύλου) από το οποίο έχει θησαυρίσει, έχει ανοίξει 6 υποκαταστήματα, βγάζει 7.000€ από το καθένα και πια ζει στην Αμερική ζωή χαρισάμενη... Και οι τύποι τη βοηθούσαν αφιλοκερδώς, έτσι επειδή γούσταραν που μια κοπελίτσα 24 χρονών είχε όρεξη και όραμα.

Εδώ τα παγωτά τους...
http://crepesywaffles.com.co/menu/helados

και τα λοιπά...
http://crepesywaffles.com.co/menu/almuerzo_cena/crepes de sal

οι σαλάτες απίθανες, σε τιμές ξεφτίλα... ξέρεις πόσο κάνει η κίνοα στην Ευρώπη ας πούμε;

εδώ τα υποκαταστήματα στο usaquen
http://crepesywaffles.com.co/pos/result/colombia/bogotá/usaquen

ωραία περιοχή -και πολύ ζωντανή- για βόλτα είναι και η Zona-T ειδικά για βράδυ. Κι έχει και crepes y waffles...

Είπαμε πάντως, μπορείς να αφήσεις αυτό για το αεροδρόμιο, και να πας στο Οσάκι για φαγητό στην πόλη, στο πάρκο 93 για εξαιρετικό ασιατικό και πολύ φτηνό αναλογικά της ποιότητας
http://www.osaki.com.co/

είναι και ωραία περιοχή για περπάτημα, με πάρκα, ωραίο κόσμο, ενδιαφέροντα μαγαζιά (κάτι πολύ χίπστερ σεξ σοπ ας πούμε) και ναι... πάλι crepes y waffles για παγωτάκι μετά το Οσάκι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εχω καλυφθεί πλήρως και πλεον η νύχτα με βρίσκει να τρώω κάτι ψευτονούντλς (comida rapida αλλα δεν μπορούσα να περιμένω), να κοιτάζω τον καταλογο και να μου τρέχουν τα σάλια...

edit: Ok μόλις είδα ότι υπάρχει και στο Κίτο, και μάλιστα αρκετά κοντά στο σπίτι μου έχω φύγει αύριο κιόλας
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εχω καλυφθεί πλήρως και πλεον η νύχτα με βρίσκει να τρώω κάτι ψευτονούντλς (comida rapida αλλα δεν μπορούσα να περιμένω), να κοιτάζω τον καταλογο και να μου τρέχουν τα σάλια...

edit: Ok μόλις είδα ότι υπάρχει και στο Κίτο, και μάλιστα αρκετά κοντά στο σπίτι μου έχω φύγει αύριο κιόλας
Στο Κίτο δεν είναι τόσο καλό (ένα σκαλάκι πιο κάτω), στη Βενεζουέλα φυσικά το έχουν διαλύσει... στο βαθμό που μπορεί να διαλυθεί κάτι τόσο υπέροχο, αέρινο, εξωγήινο όπως το CyW.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Αυτό ήθελα να πω..
Μόλις γύρισα απο το CyW...Μιας και είμαι λάτρης των βαφλώνε, πήρα βάφλα με νουτέλα παγωτό βανίλια μπανανα και σαντυγί κι έναν καπουτσίνο, αν και μου μπήκε στο μάτι και το ταρτουφίνο. Δεν ενθουσιάστηκα.
Από γεύση, η βάφλα ήταν μέτρια, πολύ μέτρια, δηλαδή από τις χειρότερες που έχω φάει. Ο καφές ήταν καλός.
Από ποσότητα, η βάφλα μου φάνηκε μικρή. Η ζύμη ήταν λεπτή, ελάχιστα πιο ογκώδης από την κρέπα και δεν με ικανοποίησε η ποσότητα νουτέλας που είχε. Θα μου πεις εδώ η νουτέλα είναι πιο ακριβή απ τον χρυσό(δεν αστειεύομαι), δεν μπορούν να τη σκορπάνε έτσι, αλλά δε ξέρω, ήθελα κι άλλο. Το παγωτό από πάνω ήταν γευστικό, αν και δεν έχω εκουαδοριανό μέτρο σύγκρισης, καθώς τιμάω συνέχεια το συσκευασμένο Cornetto mixto.
Από τιμή, ήταν οκ. Πλήρωσα 8 δολάρια καφέ και βάφλα και τιπ. Η Βάφλα κόστιζε 4,9. Η τιμή της φαντάζει καλή αλλά ο λόγος τιμή/γεύση δεν είναι καλός. Επιπλέον, έριξα μια ματιά στις αλμυρές κι αυτή με το χαμόν σεράνο που κατευθείαν μπήκε στο μάτι, κόστιζε 12.99. Ε όχι!

Με την ευκαιρία να πω και το παράπονό μου πως εδώ ή θα φας καλά και θα το χρυσοπληρώσεις για τα δεδομένα της πόλης ή θα φας τζάμπα και θα πάθεις δηλητηρίαση. Αν δηλαδή μπορείς να κατεβάσεις αυτό που τρως. Και συνήθως τα καλά δεν είναι και εκουαδοριανά. Δε ξέρουν να μαγειρεύουν!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτό ήθελα να πω..
Μόλις γύρισα απο το CyW...Μιας και είμαι λάτρης των βαφλώνε, πήρα βάφλα με νουτέλα παγωτό βανίλια μπανανα και σαντυγί κι έναν καπουτσίνο, αν και μου μπήκε στο μάτι και το ταρτουφίνο. Δεν ενθουσιάστηκα.
Από γεύση, η βάφλα ήταν μέτρια, πολύ μέτρια, δηλαδή από τις χειρότερες που έχω φάει. Ο καφές ήταν καλός.
Από ποσότητα, η βάφλα μου φάνηκε μικρή. Η ζύμη ήταν λεπτή, ελάχιστα πιο ογκώδης από την κρέπα και δεν με ικανοποίησε η ποσότητα νουτέλας που είχε. Θα μου πεις εδώ η νουτέλα είναι πιο ακριβή απ τον χρυσό(δεν αστειεύομαι), δεν μπορούν να τη σκορπάνε έτσι, αλλά δε ξέρω, ήθελα κι άλλο. Το παγωτό από πάνω ήταν γευστικό, αν και δεν έχω εκουαδοριανό μέτρο σύγκρισης, καθώς τιμάω συνέχεια το συσκευασμένο Cornetto mixto.
Από τιμή, ήταν οκ. Πλήρωσα 8 δολάρια καφέ και βάφλα και τιπ. Η Βάφλα κόστιζε 4,9. Η τιμή της φαντάζει καλή αλλά ο λόγος τιμή/γεύση δεν είναι καλός. Επιπλέον, έριξα μια ματιά στις αλμυρές κι αυτή με το χαμόν σεράνο που κατευθείαν μπήκε στο μάτι, κόστιζε 12.99. Ε όχι!

Με την ευκαιρία να πω και το παράπονό μου πως εδώ ή θα φας καλά και θα το χρυσοπληρώσεις για τα δεδομένα της πόλης ή θα φας τζάμπα και θα πάθεις δηλητηρίαση. Αν δηλαδή μπορείς να κατεβάσεις αυτό που τρως. Και συνήθως τα καλά δεν είναι και εκουαδοριανά. Δε ξέρουν να μαγειρεύουν!!
σχύει. Για ΚΑΛΟ φαγητό, Κολομβία. Εκτός της γαστρονομικής κουλτούρας που έχει, είναι και εντελώς άλλης ποιότητας (εξωγήινης) οι πρώτες ύλες. Ακόμη και στα καταστήματα της ίδιας αλυσίδας, η διαφορά σε τιμή/ποιότητα/γεύση είναι εντυπωσιακή. (παρεμπιπτόντως βάφλες δεν έχω δοκιμάσει ποτέ στα CyW)

Εκπληκτικό φαγητό και σε τιμές απίθανες έχει το ΚΑράκας, μακράν η καλύτερη πόλη στη Λ.Αμερική για φαγητό. Απλά υπάρχει ο κίνδυνος να φας καμιά σφαίρα στο δρόμο για το εστιατόριο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εδώ όλοι μου λένε πως το καλύτερο φαγητό της λ.Αμερικής το έχει το Περού. Επίσης για Βενεζουέλα δε ξέρω, έχουμε έναν μισο Βενεζουελάνο εδώ και μια φορά είχε κάνει Βενεζουέλαν νάητ και είχε κουβαλήσει τους βενεζουελανοκολομβιανούς φίλους του και με συμβούλεψαν όλοι να μην πατήσω το κοντό ποδαράκι μου στη χώρα αυτή (λόγω συνθηκών φυσικά). Και ήθελα να πάω ρε γαμώτο. Επίσης αρέπα που δοκίμασα, δε μου άρεσε( δε μου αρέσει το καλαμποκάλευρο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.545
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom