Γενικά Ταξιδι στην Νοτια Αμερικη

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο θέμα της τιμής βέβαια υπάρχει και η παράμετρος του ευρώ. Επειδή το Εκουαδόρ χρησιμοποιεί το δολάριο (το οποίο κάνει ράλι έναντι του ευρώ), όντως το φαγητό φαίνεται ακριβότερο, πολύ ακριβότερο απ' ό,τι ήταν π.χ. πέρυσι. Αντίθετα η Κολομβία με το πέσο της να υποχωρεί απέναντι στο ευρώ ακόμη και τώρα που το ευρώ είναι στην κατρακύλα, είναι πάλι φτηνότερη... ακόμη φτηνότερη.

Και για μπόνους, η αποκάλυψη από το Καράκας... για τέτοιο φαγητό στην Ευρώπη το σκας το 60άρι, στο Καράκας ούτε το 1/4 (αν αλλάξεις χρήματα στη μαύρη πάντα κι αν δε σε σκοτώσουν στη διαδικασία):
http://www.elcinerestaurant.com/

Χωρίς κράτηση δεν πας πουθενά...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εδώ όλοι μου λένε πως το καλύτερο φαγητό της λ.Αμερικής το έχει το Περού. Επίσης για Βενεζουέλα δε ξέρω, έχουμε έναν μισο Βενεζουελάνο εδώ και μια φορά είχε κάνει Βενεζουέλαν νάητ και είχε κουβαλήσει τους βενεζουελανοκολομβιανούς φίλους του και με συμβούλεψαν όλοι να μην πατήσω το κοντό ποδαράκι μου στη χώρα αυτή (λόγω συνθηκών φυσικά). Και ήθελα να πάω ρε γαμώτο. Επίσης αρέπα που δοκίμασα, δε μου άρεσε( δε μου αρέσει το καλαμποκάλευρο).
Ισχύει, αν μιλάμε για εθνική κουζίνα, το Περού απλά δεν υπάρχει και κάνουν και φοβερά fusion. Για διεθνή, Κολομβία (μετά το Καρακας, αλλά είπαμε, είναι για κασκαντέρ πλέον η πόλη, τρέμει το φυλοκάρδι μου κάθε φορά)

Η αρέπα ούτε μένα μου αρέσει. Επίσης δεν έχω καταλάβει πώς γίνεται να μην παχαίνει και να είναι όλοι τόσο τόφαλοι.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Πώς γίνεται να μην παχαίνει, αφού έχει αλεύρι...
Καλά ισχύει αυτό με το δολάριο, αν και αυτό που έχω απορία είναι πώς σκατά το Εκουαδόρ μπορεί να είναι τόσο ακριβό και η διπλανή Κολομβία τόσο φτηνή, αφού τα προϊόντα εισαγωγής από την Ευρώπη, βλέπε Nuutella, Barilla etc τα αγοράζουν λογικά σε ευρώ και το δολάριο είναι πλέον ανταγωνιστικότατο, οπότε θα έπρεπε να είναι πιο φθηνά εδώ. Πάντως γενικά παραγωγή στο Εκουαδόρ δεν υπάρχει, παράγουν καφέ και κακάο, το στέλνουν έξω για επεξεργασία και γυρνάει πίσω σε μια τιμή εξωπραγματική. Μια μέση σοκολάτα με "εκουαδοριανό κακάο" κοστίζει γύρω στα 3-4 δολάρια τα 100 γρ, ενώ η Republica del Cacao κάνει περίπου 10 δολάρια τα 100 γρ. Και δεν τις λές και γευστικές. Το ίδιο και ο καφές. Χειρότερο και ακριβότερο δεν έχω πιεί στη ζωή μου.Μη μιλήσω για τις αγορές με είδη λαϊκής τέχνης και ειδικά το Otavalo που είναι πασίγνωστο και καλά για την παραγωγή του, και όλα τα φέρνουν απ την Κολομβία. Γενικά δεν περίμενα ποτέ ότι η χώρα αυτή με τόσες πρώτες ύλες θα είναι τόσο ακριβή. Στο μόνο που οι τιμές είναι πραγματικά χαμηλές είναι τα φρούτα.
Ουφ, τα 'πα και ησύχασα...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Μιας και κανονίστηκε (ελπίζω) το εισιτήριο του πήγαινε(2 εβδομαδες πριν το ταξίδι), ήρθε η στιγμη του έλα. Και ιδού η απορία(απορίες):
1. Να κλείσω από Σαντιάγο ή από Μπουένος Άιρες; Η διαφορά στη τιμή είναι γύρω στα 200 δολάρια( το Σαντιάγο πιο φτηνό) και δεδομένου ότι η συνολική τιμή πήγαινέλα θα μου κοστίσει το ίδιο με ότι κόστισε στον ξα να ρθει από Ελλάδα,ε, τα τσιγκουνεύομαι. Απ την άλλη τα ξαδέρφια θα είναι Αργεντινή και άμα πάω Σαντιάγο θα χρειαστεί να ταξιδέψω καμια 10αριά μέρες μόνη.
Επειδή η τσιγκουνιά μου με ωθεί προς Σαντιάγο μεριά, μήπως αυτά που θα γλιτώσω σε αεροπορικά θα τα δώσω εκεί; Είναι πιο ακριβά από Αργεντινή;

2. Το ταξίδι υπόκειται σε αλλαγές, αλλά το μέχρι τώρα πλάνο(το δικό μου) είναι ως εξής:
25-27/12 Πόρτο Αλέγρε
27-30/12 Καταρράκτες Ιγκουασού
31/12-2/01 Ασουνσιόν
3-5 ή 6/01 Σάλτα
-----
μέχρι εδώ με παρέα

Μετά έχω το εξής δίλημμα
Για τις 10 μέρες που απομένουν να ακολουθήσω την παρέα για Κόρδοβα και να συνεχίσω μόνη Μεντόσα- Σαντιάγο ή να συνεχίσω μόνη εξαρχής για Ατακάμα-Βαλπαραίσο(θα πεθάνω στο ταξίδι)- Σαντιάγο;

3.Πόσα περίπου κατα μέσο όρο(χωρίς τα μεταφορικά και τη διαμονή) ανά μέρα χρειάζομαι;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
τα προϊόντα εισαγωγής από την Ευρώπη, βλέπε Nutella, Barilla etc ...
Μα θα ηταν δυνατο τετοιοι κολοσσοι να εισαγουν απο Ευρωπη? Με τοσα εργοστασια τους σε μεξικο,αργεντινη,βραζιλια..την επομενη φορα προσεξε τη συσκευασια για τη χωρα παραγωγης...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πρωτοχρονιά στην Ασουνσιόν...πρωτότυπο αν μη τι άλλο.

Σόρι αλλά αν έχεις ευκαιρία να πας στην Ατακάμα, μην τη χάσεις. Το Βαλπαραϊσο συνμπαθητικόν. Εγώ θα τα σπρωχνα χοντρά να πάω στο νησί του Πάσχα... Κρίμα να πας μέχρι εκεί κάτω και να περάσεις τις μέρες σου αλλού, ειδικά σε κάτι αδιαφοροΜεντόσες. Πήγαινε κι ας τρως και καρύδες από τα δέντρα.

Το αν θα πεθάνεις από την κούραση εξαρτάται από σένα, αλλα γενικά η Χιλή είναι πολύ άνετη στο ταξίδι, μιλάμε για την πιο ανεπτυγμένη χώρα στη Λ.Αμερική.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Επίσης ξέρεις ότι στη Μπογοτά δικαιούσαι επιστροφή περίπου 35$ φόρων αεροδρομίων; Οι αλλοδαποί έχουν επιστροφή, αλλά λίγοι το ξέρουν...
Έχω κολλήσει εγώ με την επιστροφή φόρων. Μόνο στο αεροδρόμιο της Μπογκοτά αυτό, έτσι;Και με τη viva Colombia δικαιούμαι επιστροφή φόρων; Γιατί για εσωτερικές πτήσεις έχω βρει κάτι λουκούμια (Μπογκοτά-Μεντεγίν ~20 ευρά, Σάντα Μάρτα-Μπογκοτά ~30 ευρά) και λέω εγώ τώρα, λέω, τα λεφτά είναι πιο πολλά από τα εισιτήρια. Επίσης άμα είναι έτσι, να κλείσω και Μπογκοτά-Σαν Αντρες που το δίνει γύρω στα 100 πανέλα, άμα είναι να πάρω τα μισά πίσω.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.627
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έχω κολλήσει εγώ με την επιστροφή φόρων. Μόνο στο αεροδρόμιο της Μπογκοτά αυτό, έτσι;Και με τη viva Colombia δικαιούμαι επιστροφή φόρων; Γιατί για εσωτερικές πτήσεις έχω βρει κάτι λουκούμια (Μπογκοτά-Μεντεγίν ~20 ευρά, Σάντα Μάρτα-Μπογκοτά ~30 ευρά) και λέω εγώ τώρα, λέω, τα λεφτά είναι πιο πολλά από τα εισιτήρια. Επίσης άμα είναι έτσι, να κλείσω και Μπογκοτά-Σαν Αντρες που το δίνει γύρω στα 100 πανέλα, άμα είναι να πάρω τα μισά πίσω.
ναι βρε συ, μόνο για διεθνείς πτήσεις είναι η επιστροφή
 

vicky12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου!!!
Καλησπερα σε ολους!!! Ειμαι καινουριο μελος στο travelstories και θα ηθελα να ρωτησω τους πιο εμπειρους για ενα ταξιδι που σκεφτομαι εδω και καιρο να κανω. τα περισσοτερα ταξιδια τα εχω κανει με οργανωμενα γκρουπ εκτος απο το πρωτο μου υπερατλαντικο ταξιδι στη Νεα Υορκη το 2011 ( πολυ χαμηλο το συνολικο κοστος σε σχεση με τα τουριστικα πρακτορεια) και το περσινο στη Ρωμη ( το οποιο ηταν πολυ ευκολο στην οργανωση του). Το επομενο μου ταξιδι (σκοπευω επισης να το οργανωσω μονη μου ) σχεδιαζω να ξεκινησει απο το Περου και να συνεχισω Βολιβια, Χιλη, και (αν καταφερω να μαζεψω τα χρηματα ;-) ) Νησι του Πασχα. υπολογιζω να ξοδεψω σιγουρα 20 μερες στο Περου γιατι θα ηθελα να δω και το βορειο και απο κει και περα δεν εχω καμια απολυτως ιδεα πως να συνεχισω και ποσες μερες να αφιερωσω στις αλλες χωρες. Σιγουρα θα ηθελα να δω την ερημο Ατακαμα και τη Θαλασσα απο Αλατι και 4 ημερες περιπου στο Νησι του Πασχα. το προγραμμα για το Περου το εχω οργανωσει καπως απλα θα ηθελα να ρωτησω καποιους που εχουν ηδη παει αν ειναι εφικτο αυτο που σκεφτομαι η αν θα πρεπει να κανω καποιους περιορισμους. επισης σκεφτομαι σαν λυση για τη μειωση του budget το couchsurfing. εχει κανει καποιος απο σας και αν ναι ποιες οι εντυπωσεις σας? Ευχαριστω πολυ!!!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Τα ξενοδοχεία είναι αρκετά φθηνά εκεί, άρα το couch δε είναι και τόσο χρησιμο. Πόσο μάλλον, που το χρησιμοποιούν για "δωρεάν" χοστινγκ των χοστέλ τους.

Δευτερων πως τα πας με τα Ισπανικά.

Τρίτον, θα επέλεγα ΝΑ Ασία για πρώτη φορά σε μακρινό ταξίδι, χωρίς γραφείο, και μετά ταξίδι σε Λατινική Αμερική.
 

vicky12

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Περου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γυρος του κοσμου!!!
Aπο το μεχρι τωρα ψαξιμο που εχω κανει παρατηρησα οτι οντος τα ξενοδοχεια ειναι αρκετα οικονομικα ( εχω κοιταξει κυριως για Περου). Απο Ισπανικα ελαχιστα, τα πολυ βασικα. Κυριως η ιδεα ξεκινησε με μοναδικο προορισμο το Περου (ταξιδι - ονειρο για μενα), στη συνεχεια σκεφτηκαμε να επεκταθουμε και αλλου (κυριως λογω της αδερφης μου εχει αποκτησει εμμονη με το Νησι του Πασχα)οποτε ειπαμε να τα συνδυασουμε και αν μπορεσουμε να επισκεφτουμε οσα περισσοτερα γινεται τοσο το καλυτερο. ΝΑ Ασια προτεινεις κατι συγκεκριμενο (Ταϋλανδη π.χ) ?
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Χαζεύοντας την βιβλιοθήκη με τις φωτογραφίες ανακάλυψα ένα βίντεο που έκανα στο πρώτο μου ταξίδι στην Νότιο Αμερικη και θυμάμαι την ιστορία μου που έγραφα ξημερώματα γύρω στις 5 το πρωί σε ένα τραπεζάκι στην αυλή του Che lagarto Hostel αν θυμαμαι καλα στο Μπουενος Αιρες οπου σε λιγες ωρες θα γυριζα ελλαδα.Γυριζοντας πειραματιζομουν να φτιαξω ενα βιντεο χωρις γνωσεις και με τα εργαλεια που μου προσφερε το iMovie ερασιτεχνικα.Μετα απο τοσα ταξιδια εκει εκανα πολλους φιλους γνωρισα πολλα μερη εκανα εθελοντισμο στην Cordobα στο Valparaiso στο isla de Chiloe στο Bariloche εμαθα ισπανικα και εγινε δευτερη πατριδα μου.

 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.676
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom