ΗΠΑ Ταξιδι στο Μαϊαμι

greekwolf

Member
Μηνύματα
147
Likes
26
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip America
Τελικά θα μείνουμε και τις 7 μέρες Μιαμι...γιατί σε 2 μέρες απ ότι καταλαβαίνω δεν θα προλάβουμε να δούμε όσα πρέπει και επιπλέον θα είναι αρκετά τα έξοδα που θα προκύψουν στο Ορλάντο!
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!
 

Maracuya

Member
Μηνύματα
55
Likes
49
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σωστή επιλογή κατά τη γνώμη μου. Το Ορλάντο είναι 4.5 ώρες οδικώς και δεν αξίζει η κούραση και τα έξοδα για τόσο λίγες μέρες.
Από την άλλη, οι αποστάσεις στο Μαϊάμι είναι πολύ μεγάλες και τα μέρη που έχουν ενδιαφέρον αρκετά και νομίζω 7 μέρες είναι ό,τι πρέπει για να επισκεφθείς ό,τι θέλεις. Must το Everglades με τους αλιγάτορες κι εμένα μου άρεσε πολύ σαν περιοχή το Coconut Grove. Δεν ξέρω τα γούστα σου, αλλά προσωπική μου άποψη, κράτα μικρό καλάθι για το South Beach. ;)
 

wendy

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
ΧΑΗ
μόλις γράφτηκα - πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σας. Θα είμαι 2 μέρες miami(θα μείνω south beach-χωρις αμάξι). Έχω απορίες/ερωτήσεις:

1. η south beach περπατιέται όλη? ή προτείνετε κάποια συγκεκριμενα σημεία πχ κάποια beach bars?

2. Αν πάω μόνο everglades national park + parrot jungle island είναι οκ? Ή χάνω κάτι must? - δε θέλω να γυρισω κ ν μετανιώσω για κτ π τλκ δεν έκανα

3. Προτείνετε κτ που έχουν εκεί κ δν υπάρχει στην ελλαδα??

4. Προτάσεις για Θαλάσσια σπορ??

Thanks
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Γεια σας παιδια. Τον απριλιο εκλεισα εισιτιρια για μαιαμι με ενα φιλαρακι. Καταρχας δεν ξερω αν ειναι η τοπ εποχη του τουρισμου και πως ειναι ο καιρος. Με προβληματιζει η διαμονη γιατι απ οτι ειδα τα ξενοδοχεια ειναι πανακριβα. Εχω βρει μεσω του airbnb σπιτι στο σαουθμπιτς με 1100 ευρω και για τους δυο για 10 βραδυα. Εχετε κατι αλλο υποψη σας πιο οικονομικο? Ειτε σπιτι ειτε ξενοδοχειο δεν μας ενωχλει φτανει να ειναι πιο φθηνο. Θελουμε να νοικιασουμε αυτοκινητο. Οι δρομοι ειναι ευκολοι? Απο κυπρο ειμαι και εμεις οδηγαμε απο την αντιθετη γι αυτο ρωτω. Επισης εχουμε σχεδιασει να επισκεφτουμαι και το ορλαντο. Γνωριζει κανεις τις τιμες τον παρκινγκ στο μαιαμι? Επειδη εμεις ειμαστε λιγο χανγκοβερ που πρεπει να παμε για να διασκεδασουμε? για αγορες κυριως φθηνων επωνυμων ρουχων υπαρχει κατι συγκεκριμενο η οπου παω ειναι το ιδιο? Και κατι τελευταιο αγωνες nba υπαρχουν τον απριλη και εν ναι ποσα στοιχιζουν? Συγνωμη παιδια για τις πολλες ερωτησεις απλα ειμαι λιγο ασχετος. Σας ευχαριστω πολυ!
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αγώνες τον Απρίλη είστε οριακά για play offs. Αν είναι προς το τέλος Απρίλη είναι σίγουρα τα play offs. Αυτό σημαίνει δύο πράγματα. Αρκετά πιο ακριβά εισιτήρια και το χειρότερο δεν το κόβω και πολύ πιθανό οι Heat να καταφέρουν να μπουν στα play offs. Δηλαδή πρακτικά πιθανόν να μην έχει αγώνες ΝΒΑ στο Μiami. Τώρα για τιμές, θα τσεκάρετε πχ από ticketmaster.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινη
Καλησπέρα Παντελή, με το καλό να ταξιδεψετε! Απριλιο μια χαρα θα ειναι ο καιρος λογικα....εμεις πηγαμε τελειως low season(αυγουστο) και παλι ηταν αψογος..μην ξεχνας πως florida σημαινει καλοκαιρι! Τωρα αν σας τυχει και καμια βροχουλα, θα ειναι σποραδικη και η κινηση δεν επηρρεαζεται....τροπικο κλιμα,αλλα για τον κοσμο μην εχεις ανησυχια!!! αποκλειεται να πας και να μην εχει κοσμο το Miami...παντα χαμος γινεται! θα το καταλαβεις και μονος σου....
Τα clubs ειναι στην washinghton street. για πιο νωρις υπαρχει η ocean dr για ποτο(πανακριβα) και η espanola way(μια χαρά)...! Γενικα ολο το 24ωρο μπορεις να κανεις πραγματα...
Δυστυχως τα ξενοδοχεια ειναι οντως πανακριβα.....νομιζω ομως υπαρχει ενα χοστελ αρκετα οικονομικο αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.μπορεις να googlareis. αλλιως κλειστε airbnb... Οι δρομοι ειναι ευκολοι,αν και μπορειτε να μην νοικιασετε ολες τις μερες.υπαρχει και το uber και επισης η southbeach περπατιεται....για να πατε παραεξω,ναι ειτε θα νοικιασετε,η θα παρετε uber η λεωφορειο(εγω προτεινω επιλογη 2 και 3) οδηγουν κανονικα,οχι οπως στην Κυπρο,αλλα θα το συνηθισετε...
ΝΒΑ φυσικα κι εχει απριλιο!!! Να πατε στους Miami Heat....τα εισητηρια θα υπολογιζεις γυρω στα 80-120 αναλογως που θα καθισετε....εμεις οτα πηγαμε δεν ειχε,αλλα εφοσον εχει μην το χασετε!ειναι κριμα...
Για ψωνια εχει πολλά εμπορικα η γυρω περιοχη!
Ορλαντο να πατε,εφοσον εχετε μερες...!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
To γήπεδο των Χιτ είναι ΤΟ γήπεδο για αγορά εισιτηρίων στη μαύρη αγορά απέξω. Αυτό που σε άλλα γήπεδα ΝΒΑ κυνηγιέται, εκεί είναι καθημερινότητα, θεωρώ απίθανο να μη βρείτε εισιτήριο έξω από το γήπεδο σε καλή τιμή από τους scalpers λίγα λεπτά πριν το ματς, πάντα μα πάντα βρίσκω ακόμη και για ματσάρες.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
To γήπεδο των Χιτ είναι ΤΟ γήπεδο για αγορά εισιτηρίων στη μαύρη αγορά απέξω. Αυτό που σε άλλα γήπεδα ΝΒΑ κυνηγιέται, εκεί είναι καθημερινότητα, θεωρώ απίθανο να μη βρείτε εισιτήριο έξω από το γήπεδο σε καλή τιμή από τους scalpers λίγα λεπτά πριν το ματς, πάντα μα πάντα βρίσκω ακόμη και για ματσάρες.
Τιμες φιλε; αν μου δωσουν πλαστο;

Καλησπέρα Παντελή, με το καλό να ταξιδεψετε! Απριλιο μια χαρα θα ειναι ο καιρος λογικα....εμεις πηγαμε τελειως low season(αυγουστο) και παλι ηταν αψογος..μην ξεχνας πως florida σημαινει καλοκαιρι! Τωρα αν σας τυχει και καμια βροχουλα, θα ειναι σποραδικη και η κινηση δεν επηρρεαζεται....τροπικο κλιμα,αλλα για τον κοσμο μην εχεις ανησυχια!!! αποκλειεται να πας και να μην εχει κοσμο το Miami...παντα χαμος γινεται! θα το καταλαβεις και μονος σου....
Τα clubs ειναι στην washinghton street. για πιο νωρις υπαρχει η ocean dr για ποτο(πανακριβα) και η espanola way(μια χαρά)...! Γενικα ολο το 24ωρο μπορεις να κανεις πραγματα...
Δυστυχως τα ξενοδοχεια ειναι οντως πανακριβα.....νομιζω ομως υπαρχει ενα χοστελ αρκετα οικονομικο αλλα δεν ξερω λεπτομερειες.μπορεις να googlareis. αλλιως κλειστε airbnb... Οι δρομοι ειναι ευκολοι,αν και μπορειτε να μην νοικιασετε ολες τις μερες.υπαρχει και το uber και επισης η southbeach περπατιεται....για να πατε παραεξω,ναι ειτε θα νοικιασετε,η θα παρετε uber η λεωφορειο(εγω προτεινω επιλογη 2 και 3) οδηγουν κανονικα,οχι οπως στην Κυπρο,αλλα θα το συνηθισετε...
ΝΒΑ φυσικα κι εχει απριλιο!!! Να πατε στους Miami Heat....τα εισητηρια θα υπολογιζεις γυρω στα 80-120 αναλογως που θα καθισετε....εμεις οτα πηγαμε δεν ειχε,αλλα εφοσον εχει μην το χασετε!ειναι κριμα...
Για ψωνια εχει πολλά εμπορικα η γυρω περιοχη!
Ορλαντο να πατε,εφοσον εχετε μερες...!
Ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις χρησιμες συμβουλες σου. Ας πουμε αν βρω ξενοδοχειο στο down town ειναι μακρια απο το σαουθ μπιτς? Επισης στην σαουθ μπιτς υπαρχει καπου συγκεκριμενα που εχει πιο πολυ κοσμο? Εννοω στην παραλια
 
Last edited by a moderator:

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
αρχικά 10 βράδια μου φαίνονται πολλά μόνο για Μαιάμι. οι δρόμοι είναι εύκολοι ναι. ο καιρός λογικά θα είναι οκ.
όσο για το αυτοκίνητο δεν είναι ακριβά να νοικιάσεις θα βρεις αλλά δες τη λύση uber αρκετά φτηνό για τις μετακινήσεις. το παρκινκ είναι γενικά ακριβό πολύ πιθανό παραπάνω απο τη τιμή που νοικιάζεις. αν μπορέσεις να μείνεις southbeach. αν σε βοηθάει έχω μείνει στο whitelaw hotel southbech (έδινα 70€ τη βραδιά αλλά για απρίλιο πιστευώ θα είναι πιο ακριβά). πιο φτηνά ρούχα θα βρεις στα mall στο Ορλάντο. Για nba δες το ticketmaster (νομίζω δε μπορείς να κάνεις log in απο Ελλάδα), επίσης απο φέτος οι Miami hits δέχονται εισητήρια μόνο με mobile ticket (αρκετά εύκολο). οι τιμές αν πάνε στα playoff θα είναι ακριβούτσικα. τα ποτά γενικά δεν είναι φτηνά.
ελπίζω να βοήθησα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τιμες φιλε; αν μου δωσουν πλαστο;
Αν σου δώσουν πλαστό προφανώς δε θα μπεις. Δε γνωρίζω κάποιον στον οποίο να συνέβη, σε εκατοντάδες περιπτώσεις αλλά υπάρχει πάντα και ο νόμος του Μέρφυ.

Δες στο ΝΒΑ.com πρώτα. Αν εκεί βρείς μόνο πανάκριβα, τότε καταφεύγεις στη λύση που είπαμε, σε περίπτωση που έχουν εξαντληθεί τα φτηνά.

Γενικά η όλη ατμόσφαιρα έχει πολύ ενδιαφέρον. Αξίζει να πας από νωρίς. Η συγκοινωνία για το γήπεδο πολύ καλή, αλλά το πάρκινγκ λίγο τραγωδία. Μπορείς όμως να πάρεις Uber. Με το που τελειώνει το ματς, οι τιμές του Uber εκτινασσονται αλλά δέκα λεπτά αργότερα πέφτουν κατακόρυφα.

Επίσης, το γήπεδο των χιτ είναι το πιο χαλαρό που έχω δεί σε εσωτερική φύλαξη. Σε όσα ματς έχω πάει, στο πρώτο δωδεκαλεπτο σταμπαριζα ακριβες άδειες θέσεις, έβλεπα πότε έφευγε η δεν κοιτούσε ο φύλακας και πήγαινα και καθόμουν. Είναι πολύ εύκολο με εισιτήρια των 60$ να κάτσεις σε θέση των 500$. Σε άλλα γήπεδα όχι, έχει μπαμπουλες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.483
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για κουβα υπαρχουν εκδρομες με πλοιο? Η μονο με αεροπλανο πας?
Με πλοίο έχω δει μόνο πολυήμερες κρουαζιέρες που επισκέπτονται κι άλλες χώρες. Το περιβόητο φέρυ μποτ για το οποίο υπεγράφη συμφωνία και θα ένωνε την Αβάνα με το Μαϊάμι δεν έχει λάβει χώρα λόγω κωλυσιεργίας του κουβανικού τελωνείου και είναι πολύ αμφίβολο να γίνει επί Τραμπ.

Συμφωνώ με το φίλο πως δέκα μέρες είναι υπερβολικά πολλές. Αλλά οι πτήσεις από Μαϊάμι για πάμπολλα μέρη είναι πολύ φτηνές. Από Τζαμάικα μέχρι Μπαχάμες και Μεξικό, άπειρες επιλογές όπου κανείς παπάδες σε 5-6 μέρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom