Ταξιδι στο Παρισι, σχετικα με ΜΜΜ

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Εχω προγραμματισει φετος να παω ταξιδι στο Παρισι για 5 ημερες, για τριτη φορα, οποτε εχω μια γνωση το τι προκειται να δω. Φετος θα παω με αεροπλανο για πρωτη φορα και εχω κατι αποριες :D
1)Καταρχας, η easyjet εχει δρομολογια προς Paris Orly μεχρι 4 Νοεμβριου.. Σταματαει τα χειμερινα δρομολογια ή απλα δεν εχουν ανανεωθει;
2)Επισης εχω προβλημα με το τι συμφερει να αγορασω οσον αναφορα τα μεταφορικα και πως να μετακινηθω απο/προς αεροδρομιο.
Συμφερει να παιρνω εισιτηρια μετρο 10 ευρω τα 12;
Συμφερει συνδρομη 54 ευρω 5 ημερες 1-5 ζωνη οπου σου δινει και δυνατοτητα μεταφορας απο/ προς αεροδρομιο Orly;
ή ξεχωριστα εισιτηρια μετρο και εισιτηριο για αεροδρομιο;
Και τελος, στο αεροδρομιο πας με λεωφορειο, τρενο ή μετρο; και στα 54 ευρω εχει τρενα-μετρο για αεροδρομιο;
Ξεκαθαριστε μου λιγο :p

* Το μετρο το χρησιμοποιουσα αρκετα. Οσο ποδαροδρομο και να 'ριχνα, ανα διαστηματα εμπαινα στο μετρο , ξερετε.. λογο των αποστασεων :) Λεωφορειο δεν μπηκα ποτε στο εξωτερικο.

3)Για Rolland Garos ξερω οτι πας με μετρο. Υπαρχει καμια εισοδος για να βγαλεις φωτογραφια μεσα στο μεγαλο γηπεδο; κατι σαν της ποδοσφαιρικης ομαδας Barcelona ?

Sent from my iPhone using Travel stories
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ορλαντο
1)σταματει τα δρομολογια 4 νοεμβριου την πατησα και εγω και μετα το μαθα οτι οντως σταματαει τις πτησεις αθηνα-παρισι μικρο το κακο βεβαια εκλεισα με ελληνικη εταιρεια στα 123 ευρω πηγαινε ελα...

2)για τα μεταφορικα αγορασε την καρτα navigo decouverte Ισχυει απο δευτερα εως κυριακη απο τι 8υμαμαι ζωνες 1-5 33.50 θελει μια φωτογραφια και την βγαζεις σχεδον παντου δηλαδη οπου βλεπεις σημα ratp(iσχυει και για τα δυο αεροδρομια)

3)στο αεροδρομιο πας με rer ετσι πηγα εγω στο ορλυ γραμμη C Επισης εχει και λεωφορειο το Orlybus 10 ευρω που σε αφηνει παρισι στο ντανφερ-ροσρο (25 λεπτα με την decouverte δεν υπαρχει χρεωση στο λεωφορειο ουτε στο rer).Αν θελεις να δεις ποιο αναλυτικα στην σελιδα του αεροδρομιου του ορλυ εχει μεσα ενα χαρτη που σου λεει το καθε μεσο που παει εγω βασικα τον ειχα τυπωσει και τον ειχα παρει μαζι μου για ασφαλεια και ας ειχα κανονισει απο πριν για το rer γιατι δεν ξερεις τι γινεται καμια φορα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
από και προς orly ο φτηνότερος τρόπος είναι:

Bus 285 runs every 10 to 20 minutes (every 30 minutes on Sundays and bank holidays) from Orly Sud terminal to Villejuif-Louis Aragon metro station Νο 7(approx. between 05:00 h and 01:00 h).

για 6 μέρες έπαιρνα τη δεσμίδα των 10
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
Σαν ευχαριστω. Θα τα ψαξω ολα κι αν εχω αποριες θα ξαναγραψω.

Ξερουμε η airfrance τι προσφορες βγαζει συνηθως για Παρισι;

*Βρηκα οτι με την έγγραφη 5 ευρω, 33,4 ευρω το pass και 5 ευρω για μια φωτογράφηση καπου εκει διπλα σου βγαίνει 43,4 ευρω :) Καλα μου φαινονται εφόσον θα πηγαίνω παντου και με ενα φθηνό ξενοδοχειο εξω απο το κεντρο κεντρο!

Sent from my iPhone using Travel stories
 

taxidiakias

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ορλαντο
Ονειρεμένο Ταξίδι
ορλαντο
Σαν ευχαριστω. Θα τα ψαξω ολα κι αν εχω αποριες θα ξαναγραψω.

Ξερουμε η airfrance τι προσφορες βγαζει συνηθως για Παρισι;

*Βρηκα οτι με την έγγραφη 5 ευρω, 33,4 ευρω το pass και 5 ευρω για μια φωτογράφηση καπου εκει διπλα σου βγαίνει 43,4 ευρω :) Καλα μου φαινονται εφόσον θα πηγαίνω παντου και με ενα φθηνό ξενοδοχειο εξω απο το κεντρο κεντρο!

Sent from my iPhone using Travel stories
Ναι εχεις δικιο και ξεχασα να στο πω σου παιρνουν 5 ευρω επιπλεον οταν βγει η καρτα αλλα παλι κερδισμενος εισαι σε σχεση με Paris visite απλως ισχυει απο δευτερα-κυριακη μην το ξεχνας.Οσο για air france ειναι ποιο ακριβη και αφου δεν γινεται κατι με easyjet επειδη το ψαξα οι ποιο φθηνη ειναι η aegan 140-150 ευρω και το καλο ειναι οτι δεν παει και στο ορλυ παει στο κεντρικο καλο ταξιδι

*παιζει και με alitalia στην ιδια τιμη αλλα σε παω ρωμη και μετα παρισι
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι εχεις δικιο και ξεχασα να στο πω σου παιρνουν 5 ευρω επιπλεον οταν βγει η καρτα αλλα παλι κερδισμενος εισαι σε σχεση με Paris visite απλως ισχυει απο δευτερα-κυριακη μην το ξεχνας.Οσο για air france ειναι ποιο ακριβη και αφου δεν γινεται κατι με easyjet επειδη το ψαξα οι ποιο φθηνη ειναι η aegan 140-150 ευρω και το καλο ειναι οτι δεν παει και στο ορλυ παει στο κεντρικο καλο ταξιδι

*παιζει και με alitalia στην ιδια τιμη αλλα σε παω ρωμη και μετα παρισι
Μία διόρθωση. Το Orly, αν και πλέον είναι το "δευτερεύον" αεροδρόμιο του Παρισιού από πλευρά κίνησης, είναι πιο κεντρικό από το CDG.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
soudianos said:
από και προς orly ο φτηνότερος τρόπος είναι:

Bus 285 runs every 10 to 20 minutes (every 30 minutes on Sundays and bank holidays) from Orly Sud terminal to Villejuif-Louis Aragon metro station Νο 7(approx. between 05:00 h and 01:00 h).

για 6 μέρες έπαιρνα τη δεσμίδα των 10
Ακριβως αυτα που συμβουλευω σταθερα να μην κανει καποιος που παει (για μερες) στο Παρισι...
Το μεν 285 να μην το κανει γιατι η διαφορα τιμης ειναι αστεια και η ταλαιπωρια πολλαπλασια (εξαιρεση αν το ξενοδοχειο του ειναι πανω στην 7), ενω η δεσμιδα των 10 συμφερει πρακτικα μονο για λιγοτερο απο 4 μερες (ασε που ειναι και ταλαιπωρια να στηνεσαι στο μηχανημα να τα βγαλεις - για γκισε δεν το συζητω καν).

Sent from my Android phone using Travel stories
 

bl4ckwar

Member
Μηνύματα
274
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη ή Η.Π.Α
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λος Άντζελες, Νέα Υόρκη
taver said:
Ακριβως αυτα που συμβουλευω σταθερα να μην κανει καποιος που παει (για μερες) στο Παρισι...
Το μεν 285 να μην το κανει γιατι η διαφορα τιμης ειναι αστεια και η ταλαιπωρια πολλαπλασια (εξαιρεση αν το ξενοδοχειο του ειναι πανω στην 7), ενω η δεσμιδα των 10 συμφερει πρακτικα μονο για λιγοτερο απο 4 μερες (ασε που ειναι και ταλαιπωρια να στηνεσαι στο μηχανημα να τα βγαλεις - για γκισε δεν το συζητω καν).

Sent from my Android phone using Travel stories
Εσυ προτινεις δηλαδη το Rer ;
Το navigo Decouverte ειναι σωτηρια !

Sent from my iPhone using Travel stories
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Ακριβως αυτα που συμβουλευω σταθερα να μην κανει καποιος που παει (για μερες) στο Παρισι...
Το μεν 285 να μην το κανει γιατι η διαφορα τιμης ειναι αστεια και η ταλαιπωρια πολλαπλασια (εξαιρεση αν το ξενοδοχειο του ειναι πανω στην 7), ενω η δεσμιδα των 10 συμφερει πρακτικα μονο για λιγοτερο απο 4 μερες (ασε που ειναι και ταλαιπωρια να στηνεσαι στο μηχανημα να τα βγαλεις - για γκισε δεν το συζητω καν).

Sent from my Android phone using Travel stories

Δες αυτό απ αυτούς που γνωρίζουν...ή κάνουν λάθος κι αυτοί;;;
γραμμή 7 έμενα αλλά αν δεν έχεις βαλίτσες, δεν είναι τίποτα μια αλλαγή γραμμής μετρό.

[airliners.GR] • Προβολή θέματος - Η κατάντια της παραπληροφόρησης στο Orly - Παρίσι.
 

lelisgougounis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
1)σταματει τα δρομολογια 4 νοεμβριου την πατησα και εγω και μετα το μαθα οτι οντως σταματαει τις πτησεις αθηνα-παρισι μικρο το κακο βεβαια εκλεισα με ελληνικη εταιρεια στα 123 ευρω πηγαινε ελα...
Αυτό από που προκύπτει; Το ξέρεις από κάπου επίσημα; Εγώ ξέρω ότι απλα δεν εχουν βγει τα δρομολογια του χειμώνα, πήρα τηλέφωνο στην easyjet και με διαβεβαίωσαν οτι δεν θα σταματησει η συνδεση Αθήνα-Παρίσι.
 

elenitsa2012

Member
Μηνύματα
83
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Σουηδία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία
Ακριβως αυτα που συμβουλευω σταθερα να μην κανει καποιος που παει (για μερες) στο Παρισι...
Το μεν 285 να μην το κανει γιατι η διαφορα τιμης ειναι αστεια και η ταλαιπωρια πολλαπλασια (εξαιρεση αν το ξενοδοχειο του ειναι πανω στην 7), ενω η δεσμιδα των 10 συμφερει πρακτικα μονο για λιγοτερο απο 4 μερες (ασε που ειναι και ταλαιπωρια να στηνεσαι στο μηχανημα να τα βγαλεις - για γκισε δεν το συζητω καν).

Sent from my Android phone using Travel stories
εμείς πάντως που πήγαμε για 4 μέρες πήραμε τα 10 εισητηρια,χωρις να χρειαστεί να περιμένουμε καθόλου στο γκισέ.(και τις 2 φορές που αγοράσαμε)
για το αεροδρόμιο δεν έχω να προτείνω κάτι γιατί εμείς κατεβήκαμε στο beauvais οπότε ακολουθησαμε τελείως διαφορετικο δρομολόγιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δες αυτό απ αυτούς που γνωρίζουν...ή κάνουν λάθος κι αυτοί;;;
γραμμή 7 έμενα αλλά αν δεν έχεις βαλίτσες, δεν είναι τίποτα μια αλλαγή γραμμής μετρό.

[airliners.GR] • Προβολή θέματος - Η κατάντια της παραπληροφόρησης στο Orly - Παρίσι.
Προφανώς κάνουν λάθος κι αυτοί (οι συγκεκριμένοι). Δεν κατάλαβα από πότε οι αναρτήσεις του καθενός σε ένα φόρουμ γίνανε και σοφία. Καλό είναι να είναι γνωστή η ύπαρξη της λεωφορειακής γραμμής, αν κάποιος δυσκολεύεται και προτιμά να ταλαιπωρηθεί για να γλυτώσει 1-2 ευρώ, αλλά αυτό δεν την καθιστά τον "έξυπνο", "ψαγμένο" τρόπο για να πας στο Παρίσι.

(Όταν έρχεσαι από το αεροδρόμιο, 9 φορές στις 10 έχεις και βαλίτσες ή έστω χειραποσκευές. Το τι γίνεται αν δεν έχεις βαλίτσες, μάλλον δεν αφορά αυτό το θέμα).

Η διαφορά τιμής εισιτηρίου είναι αστεία, οι χρόνοι διαδρομής κινούνται εν γένει περί το διπλάσιο, και το μετρό δεν είναι βολικό μέσο για μεγάλες διαδρομές με αποσκευές - ιδίως σε ώρες αιχμής, που θα πρέπει να τις πάρεις πάνω σου. Το RER είναι απλώς λίγο πιο ακριβό, αλλά είναι γρήγορο, σε πάει στο κέντρο απευθείας, έχει περισσότερες κυλιόμενες στους σταθμούς, και εν γένει έχει καλές ανταποκρίσεις με μετρό και με τα αστικά λεωφορεία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom