Περού Ταξιδι στο Περου

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μιας και τα έχω σχετικά πρόσφατα... Οι 3 μέρες Λίμα είναι ΠΟΛΛΕΣ. Οι 2 που πρότεινε ο Γιώργος είναι ΑΡΚΕΤΕΣ. Οπότε και εγώ προτείνω την εξτρά μέρα να τη φας στο Κούσκο, περισσότερο για να συνηθίσεις το υψόμετρο. Εμείς μείναμε τη μία μέρα στο Ollantaytambo και για να συνηθίσουμε τη διαφορά υψομέτρου και πήραμε από εκεί το τρένο για το Machu Picchu.
Ευχαριστώ για την απάντηση !!!
Μόλις μπώ στη διαδικασία να κάνω το πρόγραμμα μου θα σας το πώ και όλες οι γνώμες και συμβουλές ατόμων που έχουν κάνει το ταξίδι είναι ευπρόσδεκτες ! :)
Αυτή τη στιγμή ψάχνω τα αεροπορικά και προσπαθώ να βρώ ότι πιο οικονομικό υπάρχει αλλά παράλληλα κοιτώ να κερδίσω έστω και μία μέρα παραπάνω απο το ταξίδι για την διαμονή μου στη χώρα ( trip duration: max 5 days -min 4days )
Σίγουρα θα επανέλθω με απορίες.
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Το μόνο που θα ήθελα να προσέξεις είναι να δεις και με τι αεροπλάνο πετάς...
Ναι, υπάρχουν απευθείας από Παρίσι και Λονδίνο (και άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες) , αλλά κατά περιόδους βάζουν "μικρά" αεροσκάφη για μια τέτοια μεγάλη πτήση. Προσοχή μήπως γλυτώνοντας κάποιες ώρες επιβαρυνθείς σε κούραση.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Μιας και τα έχω σχετικά πρόσφατα... Οι 3 μέρες Λίμα είναι ΠΟΛΛΕΣ. Οι 2 που πρότεινε ο Γιώργος είναι ΑΡΚΕΤΕΣ. Οπότε και εγώ προτείνω την εξτρά μέρα να τη φας στο Κούσκο, περισσότερο για να συνηθίσεις το υψόμετρο. Εμείς μείναμε τη μία μέρα στο Ollantaytambo και για να συνηθίσουμε τη διαφορά υψομέτρου και πήραμε από εκεί το τρένο για το Machu Picchu.
Ώστε Περού ε? Για πες:bounce:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το μόνο που θα ήθελα να προσέξεις είναι να δεις και με τι αεροπλάνο πετάς...
Ναι, υπάρχουν απευθείας από Παρίσι και Λονδίνο (και άλλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες) , αλλά κατά περιόδους βάζουν "μικρά" αεροσκάφη για μια τέτοια μεγάλη πτήση. Προσοχή μήπως γλυτώνοντας κάποιες ώρες επιβαρυνθείς σε κούραση.
Οι μοναδικές απευθείας πτήσεις που βλέπω και μάλιστα οικονομικές σχετικά, είναι απο Μαδρίτη με Latam και με Plus Ultra. Την Latam την ξέρω, οκ. Την άλλη πρώτη φορά την ακούω....έψαξα στο διαδίκτυο και είδα οτι ιδρύθηκε το 2011 και ουσιαστικά αντικατέστησε τον παλιό εθνικό αερομεταφορέα της Ισπανίας (αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει το όνομα του). Επίσης, έχει ξεκινήσει πτήσεις για Λίμα και κάποιους άλλους προορισμούς το 2017 και αριθμεί 4 αεροσκάφη, 3 Airbus A340-300 kκαι 1 Boeing 777-200. Για Λίμα πετάει με το Airbus....και η Latam πετάει με ανάλογο αεροσκάφος. Μπήκα να δώ τo αεροσκάφος και....οκ, άντε εγώ χωράω παντού....ο αδερφός μου όμως που είναι ψηλός, δεν νομίζω οτι θα "καλοπεράσει"...και αν είναι να τον έχω για 13,5 ώρες με γκρίνια, νομίζω οτι θα αυτοκτονήσω πρίν φτάσω στη Λίμα :haha:
Έκανα μία ερώτηση κάποια στιγμή εδώ στο forum για την Ultra Plus, αλλά δεν πήρα καμία απάντηση. Τόσοι είμαστε εδώ μέσα, ένας δεν την έχει ακουστά ; Αν όχι να έχει πετάξει με αυτή;...Μάλλον όχι!
Απο Άμστερνταμ, Παρίσι, Λονδίνο, Φρανκφούρτη, ακόμα και απο Ρώμη κοίταξα, πρέπει να αλλάξω 2 αεροπλάνα μέχρι να φτάσω και χάνω ώρες... επίσης εγώ θα ξεκινήσω απο Θεσσαλονίκη, άρα πρέπει να αλλάξω 2 αεροπλάνα μέχρι να φτάσω στην εκάστοτε Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα. Συν το κόστος διανυκτέρευσης. Αν είναι να κάνω "τον γύρο του κόσμου σε 80 μέρες" για να φτάσω στη Λίμα, δεν έχει νόημα, όταν εγώ έχω 20 μέρες μαζί με το ταξίδι....Υπάρχουν απευθείας πτήσεις αλλά είναι πιο ακριβές ! Μόνο απο Μαδρίτη μου έρχεται πιο οικονομικό μαζί με διανυκτέρευση στη Μαδρίτη και με άφιξη απόγευμα της επόμενης μέρας στη Λίμα.
Κοιτώ καθημερινά διάφορα site μήπως βρώ κάτι καλύτερο. Το ταξίδι είναι για τον Απρίλιο του 2018.
Αν κάνω κάτι λάθος πές το ή αν έχεις να προτείνεις κάτι ακούω (μάλλον βλέπω) :)
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
3 εβδομαδες περου.. να βαλω ινκα τρειλ 4ημερο; αξιζει τον κοπο, το χρημα και τις 4 μερες; καμια εμπειρια;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
3 εβδομαδες περου.. να βαλω ινκα τρειλ 4ημερο; αξιζει τον κοπο, το χρημα και τις 4 μερες; καμια εμπειρια;
Δεν κάνετε κάποιο άλλο Τρεκ καλύτερα; Στο Huaraz έχει κάποια από τα εντυπωσιακότερα στον κόσμο. Κοντά στο Κούσκο έχει το φοβερό chacaltay. Για αρχαία δοκιμάστε το Choquequirao. Η τη Vilcabamba. To inca trail έχει πάρα πολύ κόσμο, αυτό είναι το βασικό του μειονέκτημα. Κατά τ' άλλα μια χαρά είναι.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
σε ευχαριστω πολυ γιωργο, να σου πω ο πολυς κοσμος ειναι απο αυτα που φοβομουν. θα κοιταξω αναλυτικα οσα μου προτεινεις. ειναι ολιγοημερα ολα; για σεπτεμβριο ειναι καλα;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
σε ευχαριστω πολυ γιωργο, να σου πω ο πολυς κοσμος ειναι απο αυτα που φοβομουν. θα κοιταξω αναλυτικα οσα μου προτεινεις. ειναι ολιγοημερα ολα; για σεπτεμβριο ειναι καλα;
Ναι και ναι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.429
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πώς μπορώ να μεταβώ απο Cajamarca σε Chachapoyas;
Βλέπω αεροδρόμιο στο Chachapoyas αλλά δεν βλέπω πτήσεις για εκεί...
Διαβάζω οτι οι δρόμοι στο βόρειο Περού δεν είναι και οι καλύτεροι. Ισχύει;
Έχω βρεί αυτό για τον βορρά https://www.redbus.pe/en
Για νότο αυτά:
http://www.cruzdelsur.com.pe/http://www.perubus.com.pe/en/
http://www.perubus.com.pe/en/
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.394
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom