Περού Ταξιδι στο Περου

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.726
Εγώ αν θυμαμαι καλα μπήκα 6 στο ΜΠ και ανεβηκα στο λόφο στις 9. Όπως είπα και πριν, αν γινόταν θα διάλεγα να ανέβω αργότερα, αφού θα έβλεπα τον αρχαιολογικό χώρο χωρίς καθόλου κόσμο.
 

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Για όσους θα επισκεφθούν σύντομα την περιοχή του Κούσκο, το rainbow mountain είναι κλειστό μέχρι νεωτέρας λόγω κάποιων διαφωνιών μεταξύ των γειτονικών του κοινοτήτων.

Υπάρχει και η εναλλακτική του palcoyo βέβαια, που απ'οτι κατάλαβα από προηγούμενα σχόλια αξίζει.

Ακόμη, μια τελευταία ενημέρωση (για όποιον θα είναι εκεί τις επόμενες ημέρες) οι δρόμοι είναι σχετικά ανοικτοί και δεν υπάρχουν πολλά προβλήματα στις μετακινήσεις.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Παιδιά για το palcoyo προτείνετε κάποιο πρακτορείο; (Βρήκα αυτό που φαίνεται οικονομικό και τα λέει ωραία Palcoyo Mountain Trekking Tour from Cusco, Cuzco) (Νομίζω αναφέρατε να μην το κλείσουμε προκαταβολικά αλλά έστω μπορούμε να το κλείσουμε όταν θα είμαστε Κούσκο καμιά εβδομάδα νωρίτερα από την μέρα που θέλουμε να πάμε) Θυμάστε ώρες αναχώρησης/άφιξης μιας και ο ένας φίλος θα κλείσει αεροπορικά για επιστροφή Λίμα το ίδιο βράδυ; Ευχαριστώ και πάλι για όλη τη βοήθεια!!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.726
Palcoyo να πάτε, είναι φοβερά (η φωτό προφίλ μου είναι από εκεί). Η εκδρομή κρατάει όλη τη μέρα, δυστυχώς δε θυμάμαι ακριβή ώρα επιστροφής.
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Γυρω στις 5μιση το απογευμα είχα γυρίσει εγώ από Palcoyo και νομίζω είχαμε φύγει στις 5 ή 6 το πρωί.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.596
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γυρω στις 5μιση το απογευμα είχα γυρίσει εγώ από Palcoyo και νομίζω είχαμε φύγει στις 5 ή 6 το πρωί.
Έτσι είναι, φεύγεις χαράματα, γυρίζεις γύρω στις 6 το απόγευμα. Δεν παίζει ρόλο με ποιο πρακτορείο θα πας, με όποιο κι αν κλείσεις στο ίδιο τζιπ θα σε βάλουν.
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
905
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Έχω νέα σχετικά με το Ayacucho. Η διαδρομή από Κούσκο είναι πολύωρη, δύσκολη κ πολύ επικίνδυνη. Οι τρόποι πρόσβασης είναι αεροπορικώς, ή με λεωφορείο απο Λίμα. Απ' ότι μου λένε κ εδώ καρααξίζει, αλλά δύσκολα το κάνεις αν δεν έχεις πολύ χρόνο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Έχω νέα σχετικά με το Ayacucho. Η διαδρομή από Κούσκο είναι πολύωρη, δύσκολη κ πολύ επικίνδυνη. Οι τρόποι πρόσβασης είναι αεροπορικώς, ή με λεωφορείο απο Λίμα. Απ' ότι μου λένε κ εδώ καρααξίζει, αλλά δύσκολα το κάνεις αν δεν έχεις πολύ χρόνο.
Σ'ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Επικίνδυνη εννοείς λόγω της αυτονομίας στην περιοχή;

Μήπως ξέρεις αν το τρένο από Λίμα προς Huancayo/Huancavelica λειτουργεί;
 

TsAnn

Member
Μηνύματα
88
Likes
905
Επόμενο Ταξίδι
Περού
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Σ'ευχαριστούμε πολύ για την ενημέρωση. Επικίνδυνη εννοείς λόγω της αυτονομίας στην περιοχή;

Μήπως ξέρεις αν το τρένο από Λίμα προς Huancayo/Huancavelica λειτουργεί;
Ναι, γίνεται διακίνηση ναρκωτικών κ υπάρχει αυξημένη εγκληματικότητα τα τελευταία χρόνια.

Όσο για το τρένο, αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί αλλά το καλοκαίρι που θα έρθεις εσύ, υπάρχει πιθανότητα να λειτουργήσει.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ναι, γίνεται διακίνηση ναρκωτικών κ υπάρχει αυξημένη εγκληματικότητα τα τελευταία χρόνια.

Όσο για το τρένο, αυτή την στιγμή δεν λειτουργεί αλλά το καλοκαίρι που θα έρθεις εσύ, υπάρχει πιθανότητα να λειτουργήσει.
Joder! ΟΚ θα πάω στα σίγουρα τότε.

Ευχαριστώ και πάλι!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.409
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom