Περού Ταξιδι στο Περου

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Africa
Ναι έχει ανοίξει το Μάτσου Πίτσου. Γνωρίζετε κάποια άλλη πληροφορία κανείς σχετικά με την κατάσταση στην χώρα αυτήν την στιγμή;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι έχει ανοίξει το Μάτσου Πίτσου. Γνωρίζετε κάποια άλλη πληροφορία κανείς σχετικά με την κατάσταση στην χώρα αυτήν την στιγμή;
σχεδόν στο100% ανοιχτά όλα πλέον.
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
106
Likes
277
Ναι έχει ανοίξει το Μάτσου Πίτσου. Γνωρίζετε κάποια άλλη πληροφορία κανείς σχετικά με την κατάσταση στην χώρα αυτήν την στιγμή;
Πριν 2 εβδομαδες ημουν στην Λιμα ,Barranco Miraflores δεν υπαρχουν διαδηλωσεις μονο στο κεντρο που απεχει περιπου 10 χμ. Οταν εφυγα απο Μανκορα τοτε βγηκε η ειδηση οτι ανοιξε το ματσου πιτσου.Υπαρχει μια σελιδα στο facebook explore cusco and peru οπου μπορεις να ενημερωνεσε και να ρωτησεις για οποιες αποριες εχεις.Αυτη την στιγμη βρισκομαι στο Κιτο και τις επομενες μερες μπαινω αμαζονια (rio napo) να φτασω μεχρι το Ικιτος και απο εκει επιστροφη στη Λιμα για να γυρισω Ελλαδα τελος Μαρτιου.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλησπέρα σε όλους,

Ξεθάβω το θέμα καθώς λόγω αλλαγής δουλειάς βρέθηκα με 3 εβδομάδες κενό και προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα τελευταίας στιγμής για Περού αλλά όσο παραπάνω το ψάχνω τόσο περισσότερο χάνομαι.
Τo μόνo που έχω κλείσει μέχρι στιγμής είναι τα αεροπορικά εισιτήρια για Λίμα.
Φτάνω Λίμα 16 Αυγούστου στις 15:30 και επιστροφή από Λίμα στις 07 Σεπτεμβρίου στις 17:30 έχω επομένως συνολικά 21 γεμάτες μέρες (22 βράδια).

Ενδιαφέρομαι κυρίως για φύση. Προσπάθησα να βγάλω ένα πρόγραμμα με τις ελάχιστες διανυκτερεύσεις ανά μέρος που έχω καταλήξει ότι θέλω να επισκεφτώ.
Lima (2)
Paracas (1) Paracas National Reserve το απόγευμα
Huacachina (1) Islas Ballestas το πρωί, Sandboard στην Huacachina το απόγευμα
Arequipa (3) Colca Canyon Trek 2 μέρες/1 νύχτα
Cusco και πέριξ (10) Salkantay Trek 5 μέρες/4 νύχτες, Rainbow ή Palcoyo Mountain

Τα παραπάνω με αφήνουν με 5 ακόμη βράδια τα οποία δεν ξέρω που να τα μοιράσω.
Θα ήθελα να επισκεφτώ και Huaraz αλλά δεν ξέρω αν χωράει στο πρόγραμμα καθώς είναι δύσκολη η πρόσβαση και εκτός πορείας σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.
Θεωρώ ότι τα 10 βράδια στο Cusco είναι πολύ οριακά (υπολογίζω δύο μέρες για εγκλιματισμό και άλλη μία μέρα ξεκούραση μεταξύ των trek).
Αμαζόνιος, Λίμνη Τικιτάκα μένουν εκτός για επόμενα ταξίδια. Επίσης, δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω την πτήση για γραμμές Nazca.

Τι θα προτείνατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Θα στα πει αναλυτικά ο εξπερ στο Περου @Yorgos αλλά εγώ θα έλεγα ότι 10μ Ιερή Κοιλάδα φτάνουν. Επίσης το Παλκογιο το βλέπεις με ημερήσια από Κουσκο, μη το χάσεις εννοείται.

Εκτός αν με 10μ Κουσκο κ πέριξ εννοείς κ με το 5ημερο τρεκ μέσα. ( ; )
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Θα στα πει αναλυτικά ο εξπερ στο Περου @Yorgos αλλά εγώ θα έλεγα ότι 10μ Ιερή Κοιλάδα φτάνουν. Επίσης το Παλκογιο το βλέπεις με ημερήσια από Κουσκο, μη το χάσεις εννοείται.

Εκτός αν με 10μ Κουσκο κ πέριξ εννοείς κ με το 5ημερο τρεκ μέσα. ( ; )
Ναι δέκα μέρες εννοούσα όλα μέσα.
Ο Γιώργος θα μου πει να αφήσω Arequipa εκτός και θα μπερδευτώ ακόμη παραπάνω 😅.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Καλησπέρα σε όλους,

Ξεθάβω το θέμα καθώς λόγω αλλαγής δουλειάς βρέθηκα με 3 εβδομάδες κενό και προσπαθώ να βγάλω πρόγραμμα τελευταίας στιγμής για Περού αλλά όσο παραπάνω το ψάχνω τόσο περισσότερο χάνομαι.
Τo μόνo που έχω κλείσει μέχρι στιγμής είναι τα αεροπορικά εισιτήρια για Λίμα.
Φτάνω Λίμα 16 Αυγούστου στις 15:30 και επιστροφή από Λίμα στις 07 Σεπτεμβρίου στις 17:30 έχω επομένως συνολικά 21 γεμάτες μέρες (22 βράδια).

Ενδιαφέρομαι κυρίως για φύση. Προσπάθησα να βγάλω ένα πρόγραμμα με τις ελάχιστες διανυκτερεύσεις ανά μέρος που έχω καταλήξει ότι θέλω να επισκεφτώ.
Lima (2)
Paracas (1) Paracas National Reserve το απόγευμα
Huacachina (1) Islas Ballestas το πρωί, Sandboard στην Huacachina το απόγευμα
Arequipa (3) Colca Canyon Trek 2 μέρες/1 νύχτα
Cusco και πέριξ (10) Salkantay Trek 5 μέρες/4 νύχτες, Rainbow ή Palcoyo Mountain

Τα παραπάνω με αφήνουν με 5 ακόμη βράδια τα οποία δεν ξέρω που να τα μοιράσω.
Θα ήθελα να επισκεφτώ και Huaraz αλλά δεν ξέρω αν χωράει στο πρόγραμμα καθώς είναι δύσκολη η πρόσβαση και εκτός πορείας σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.
Θεωρώ ότι τα 10 βράδια στο Cusco είναι πολύ οριακά (υπολογίζω δύο μέρες για εγκλιματισμό και άλλη μία μέρα ξεκούραση μεταξύ των trek).
Αμαζόνιος, Λίμνη Τικιτάκα μένουν εκτός για επόμενα ταξίδια. Επίσης, δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω την πτήση για γραμμές Nazca.

Τι θα προτείνατε;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε βοήθεια!
Μήπως να δείτε προς Βολιβία μεριά;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
δεν έχω αποφασίσει αν θέλω να κάνω την πτήση για γραμμές Nazca.
Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι περισσότερο έχει το sandboard στην Ουακατσίνα απο την θέαση των γραμμών στην Νάσκα, αλλά περι ορέξεως. Αν λες οτι σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η φύση, τότε δεν έχει νόημα να πας στη Νάσκα. Η Νάσκα είναι πολιτισμός και ιστορία!
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Μήπως να δείτε προς Βολιβία μεριά;
Η Βολιβία πάει για επόμενο ταξίδι. Btw ταξιδεύω μόνος.

Ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τι περισσότερο έχει το sandboard στην Ουακατσίνα απο την θέαση των γραμμών στην Νάσκα, αλλά περι ορέξεως. Αν λες οτι σε ενδιαφέρει αποκλειστικά η φύση, τότε δεν έχει νόημα να πας στη Νάσκα. Η Νάσκα είναι πολιτισμός και ιστορία!
Huacachina μου έχει κολλήσει χρόνια τώρα κοιτώντας φωτογραφίες ότι θέλω να πάω μια μέρα εκεί.
Nasca δεν απέκλεισα είπα ότι δεν το έχω σίγουρο όσο δεν καταλήγω σε τελικό πρόγραμμα.
Δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει αποκλειστικά η φύση, άλλωστε στο Περού πάω που είναι πολιτισμός και ιστορία αλλά όχι ότι θέλω να είμαι κάθε μέρα σε μουσεία και σε αρχαιολογικούς χώρους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.431
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν θα έλεγα ότι με ενδιαφέρει αποκλειστικά η φύση,
Ενδιαφέρομαι κυρίως για φύση
Εσύ το ανέφερες, γι αυτό σου απάντησα με γνώμονα τη φύση.


Θα ήθελα να επισκεφτώ και Huaraz αλλά δεν ξέρω αν χωράει στο πρόγραμμα καθώς είναι δύσκολη η πρόσβαση και εκτός πορείας σε σχέση με όλα τα υπόλοιπα.
Αν βάλεις πτήσεις χωράει. Η φύση γύρω απο το Ουασκαραν είναι υπέροχη!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom