Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Μια μέρα στο Cusco μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο. Εξαρτάται κι απ'τις προτεραιότητες προφανώς.

Η πόλη του Cusco δεν είναι μικρή για να την γυρίσεις κι αν θες να επισκεφθείς Saqsaywaman, Q'enco, Qorikancha και κάποιο από τα μουσεία απλά δεν βγαίνει. Για μένα όλα τα παραπάνω δεν χάνονται. Ακόμα και με 2 μέρες είναι ζόρικο να βγει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Μια μέρα στο Cusco μου φαίνεται πάρα πολύ λίγο. Εξαρτάται κι απ'τις προτεραιότητες προφανώς.

Η πόλη του Cusco δεν είναι μικρή για να την γυρίσεις κι αν θες να επισκεφθείς Saqsaywaman, Q'enco, Qorikancha και κάποιο από τα μουσεία απλά δεν βγαίνει. Για μένα όλα τα παραπάνω δεν χάνονται. Ακόμα και με 2 μέρες είναι ζόρικο να βγει.
Συμφωνώ απολύτως, το Κουσκο μόνο του θέλει 2μ μίνιμουμ, ιδανικά τρεις. Αν θα έκοβα κάτι από όλα αυτά θα έκοβα το Πισακ. Όσο για την Τιτικακα, επιβάλλεται διαμονή στο Νησί του Ηλιου στη πλευρά της Βολιβίας, μαγικό μέρος.
 

JoanneKapa

Member
Μηνύματα
185
Likes
1.399
Επόμενο Ταξίδι
Περού - Βολιβία - Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Κρατάω οπότε ξεκάθαρα το αρχικό πλάνο των 7 ημερών σε Κούσκο και θα κόψω από κάπου αλλού για δ/ν στην τιτικακα.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Συμφωνώ απολύτως, το Κουσκο μόνο του θέλει 2μ μίνιμουμ, ιδανικά τρεις. Αν θα έκοβα κάτι από όλα αυτά θα έκοβα το Πισακ. Όσο για την Τιτικακα, επιβάλλεται διαμονή στο Νησί του Ηλιου στη πλευρά της Βολιβίας, μαγικό μέρος.
Πάντως αν πάει κάποιος Pisac νωρίς το πρωί με ταξί (πάμφθηνα είναι) θέλει 3-4 ώρες να δει ότι είναι να δει και μετά έχει όλη τη μέρα για Cusco. Γενικά, αν έχεις χρόνο μένεις 3 μέρες άνετα χωρίς να βαρεθείς. Αν δεν έχεις μέρες προσαρμόζεσαι.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.542
Likes
8.541
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Η επιπλέον δυσκολία στο Κούσκο και γενικά στο Περού είναι τα ωράρια. Θυμάμαι ότι ακόμα και μουσεία έκλειναν από τις 16:00. Θέλει ψάξιμο και προγραμματισμό για κάθε χώρο που θες να επισκεφθείς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.159
Likes
20.487
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οι αρχαιολογικοί χώροι στην Ιερή Κοιλάδα μπορεί να κλείνουν στις 17:30, οπότε πρέπει να είσαι εκεί στις 16:00 ή 16:30 ανάλογα με τον χώρο, αλλά ανοίγουν και νωρίς, στις 07:00.
Το Κούσκο θέλει 3 μέρες γεμάτες μαζί με τα κοντινά περίχωρα του και τους βασικούς μουσειακούς χώρους. Παρόλα αυτά το Πίσακ δεν θα το άφηνα εκτός με τίποτα.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.800
Likes
18.721
Πάντως αν πάει κάποιος Pisac νωρίς το πρωί με ταξί (πάμφθηνα είναι) θέλει 3-4 ώρες να δει ότι είναι να δει και μετά έχει όλη τη μέρα για Cusco. Γενικά, αν έχεις χρόνο μένεις 3 μέρες άνετα χωρίς να βαρεθείς. Αν δεν έχεις μέρες προσαρμόζεσαι.
Είπα ΑΝ έπρεπε να αφήσω κάτι έξω, αυτό θα ήταν το πισακ. Αν υπάρχει χρονος εννοείται πας αλλά για μένα πάντα είναι κατώτερο από Olla, machu picchu, παλκογιο και Κουσκο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.595
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tην τελευταία φορά που πήγα πέρυσι πάντως, κλειστά ήταν και τα τρία αυτά (αν και τα βλέπεις από απόσταση).

Θέλω να πω, ειδικά αυτά τα τρία ανοίγουν και κλείνουν συνεχώς. Ακόμη κι όταν είναι ανοιχτά είναι με τις ώρες τους.
 
Last edited by a moderator:

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θέλω να πω, ειδικά αυτά τα τρία ανοίγουν και κλείνουν συνεχώς. Ακόμη κι όταν είναι ανοιχτά είναι με τις ώρες τους.
Δεν ξέρω γιατί, αλλά το Περού έχει γίνει λίγο αβέβαιος προορισμός. Το κοιτάμε τα δύο τελευταία χρόνια κι όλο κάτι συμβαίνει. Και είναι ταξίδι που θέλει προετοιμασία, δε μπορείς να πεις ασχολούμαι δύο μήνες πριν.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom