Περού Ταξιδι στο Περου

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα,ταξιδεύω για Περού Βολιβία τον Σεπτέμβριο οπότε έχω αρχίσει ήδη το ψάξιμο,
γνωρίζει κανείς εάν χρειάζεται βίζα για αυτές τις χώρες,από την έρευνα που έκανα δεν βλέπω να χρειάζεται για Περού αλλά για Βολιβία οι γνώμες διίστανται.
Με Ελληνικό κανονικό διαβατήριο δε χρειάζεσαι βίζα από πριν για καμμία χώρα στη Νότια Αμερική.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.994
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όχι, τουλάχιστον τον Σεπτέμβριο δεν χρειαζόταν βίζα για Βολιβία.
Κι εμείς τότε ψαχνόμασταν και θέλαμε να το επιβεβαιώσουμε. Πήραμε την "ελληνική πρεσβεία της Βολιβίας" που για κάποιον λόγο που δεν κατάλαβα βρισκόταν ή συστεγαζόταν στο Μπουένος Άιρες. Δεν ήξεραν να μας απαντήσουν και για να μας ξεφορτωθούν στο τέλος μας είπαν ότι χρειάζεται (!). Όταν τους ρωτήσαμε από πού προκύπτει αυτό, αφού κατά τα άλλα εμείς δεν βρίσκουμε να λέει πουθενά ότι χρειάζεται, μας έκαναν παρατήρηση του τύπου "αφού ξέρετε, γιατί ρωτάτε;" (!!). Τελικά βρήκαμε έναν φίλο φίλου που δουλεύει σε πρεσβεία και μας είπε ότι δεν χρειάζεται γιατί το είχαν ψάξει πρόσφατα επειδή πήγε στην Βολιβία ο Καμμένος (!!!).
Μάθημα: Δε ρωτάμε σε πρεσβείες της Ελλάδας για διαδικασίες και θέματα άλλων χωρών.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έχει κάνει κάποιος το Rainbow Mountain Hike και το Humantay Lake Hike; Τί προτείνει από τα δύο;
Το Rainbow mountain είναι οτι πιο όμορφο έχω δεί! Είναι άχαστο για μένα!
Για τη λίμνη δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη γιατί δεν έχω κάνει τη συγκεκριμένη πεζοπορία.
Το elevetion της λίμνης είδα στο ίντερνετ οτι φτάνει στα 4200 μ., ενώ του χρωματιστού βουνού φτάνει στα 5200 μ.
Το μονοπάτι πεζοπορίας για να ανέβεις στο rainbow είναι απο τα πιο εύκολα μονοπάτια βουνού για πεζοπορία. Το μήκος του είναι γύρω στα 5 χλμ. και ξεκινάει απο τα 4000 μ. και κάτι μέχρι τα 5200 μ. Η δυσκολία του έγκειται στο υψόμετρο και μόνο! Κάναμε 3,5 ώρες για να ανέβουμε εμείς. Άλλοι ανέβαιναν πιο γρήγορα και άλλοι δεν μπόρεσαν να το ανέβουν καν. Στην αρχή του μονοπατιού υπάρχει και η δυνατότητα να ανέβεις με άλογο (την οποία τακτική απεχθάνομαι, αλλά ο καθένας ξέρει μόνο για τον εαυτό του) επι πληρωμή πάντα. Δεν συνιστάται η γρήγορη ανάβαση. Εμείς ανεβαίναμε αργά και σταθερά και παρ' όλα αυτά πρήστηκαν τα άκρα μας...
Η λίμνη είναι πιο εύκολη υψομετρικά, αλλά δεν γνωρίζω το μονοπάτι για να σου δώσω εικόνα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.675
Likes
50.527
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Βασικά σε πολλές ελληνικές πρεσβείες δεν έχουν ιδέα για πράγματα που αφορούν ακόμη και τη χώρα στην οποία υπηρετούν. Ελάχιστες οι εξαιρέσεις, από πολυετή προσωπική εμπειρία.

Σε ο, τι αφορά το rainbow Mountain να πούμε ότι υπάρχει παραπλήσιο τοπίο χωρίς άλλους επισκέπτες που λέγεται exploradores.
 

PanosKatos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Παιδιά Καλησπέρα,
Σκέφτομαι να ταξιδέψω κι εγώ Περού. Θέλω πληροφορίες όμως. Είναι καλύτερα με πρακτορείο; Είναι φθηνότερα φέτος από ότι το 2015; Που να ψάξω;
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημέρα, εγώ έκλεισα εισιτήρια και μετά ξεκίνησα να διαβάζω σιγά σιγά πληροφορίες,σου προτείνω να πάρεις ένα καλό οδηγό και θα σε βοηθήσει!εμένα δεν μου αρέσει να ταξιδεύω με πρακτορεία αλλά για ταξίδι 16 ημερών Περού Βολιβία τελική τιμή που κοίταγα στα πρακτορεία έβγαινε περίπου 4.000 ευρώ, ενώ εγώ δεν θα ξεπεράσω τα 2.000 ευρώ με όλες τις δραστηριότητες μέσα, ότι σου αρέσει εσένα βέβαια!πάντως εγώ θα πάω το Σεπτέμβριο και πραγματικά έχω πεθάνει στην έρευνα...
 

PanosKatos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Χριστίνα δε κατάλαβα θα πας με πρακτορείο τελικά; Μπορείς να μου δώσεις και μένα πληροφορίες όπως από που έκλεισες την πτήση, έναν καλό οδηγό για να ξεκινήσω κάπως;
 

Christinamer

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΣΡΙ ΛΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
έκλεισα μόνη μου εισιτήρια τελικά γιατί είναι πιο οικονομικό και θα μπορέσω να δω περισσότερα μέρη, τα εισιτήρια μου κόστισαν 600 ευρώ με μια στάση στην Νέα Υόρκη. Πήρα τον οδηγό lonely planet κ ξεκίνησα από εκεί να μελετάω και να οργανώνω το πρόγραμμα μου,φυσικά διάβασα και τις ιστορίες εδώ στο travelstories ώστε να πάρω ιδέες, με βοήθησε πολύ η ιστορία του silversurfer(thank u) γιατί κάπως έτσι σκέφτομαι και εγώ να κινηθώ.
 

PanosKatos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Τέλεια!!! Θα το κοιτάξω κι εγώ γιατί έχω πολλά να δω και δε ξέρω από που να ξεκινήσω. Έχει μπει όμως το πλάνο!!!
 

althoreiya

Member
Μηνύματα
19
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Ντιγιαρμπακίρ, Τουρκία
Κλείσαμε για Περου τελικα με τη λογική ότι είναι πιο compact προορισμος για τις ημέρες που διαθέτουμε και συνδυαζει Λίμα- αμαζονιο-ματσου Πίτσου και Τιτικάκα.
Αυρος θα ειναι και ο κορμός του ταξιδιού με την αναγραφόμενη σειρα.
Έχετε κάποια πρόταση σε κάποιο αλλο must see μερος??
Σε μια έρευνα που εκανα είδα θετικά σχολια για huacachina oasis οπου θα μπορούσαμε να κανουμε sandboarding στους αμμόλοφους. Έχει κάποιος εμπειρία απ' αυτό? Αξιζεο τον κόπο να το εντάξουμε στο ταξίδι?
Αξίζει και το canyon της Colca. Πήγαμε οδικώς από το Puno (Τιτικάκα), μια υπέροχη διαδρομή πάνω σε υψόμετρο που ξεπέρασε τα 5000 μέτρα μέχρι το Chivay. Από εκεί πήγαμε Arequipa και πήραμε το αεροπλάνο για Λίμα. Αν θέλεις μπορείς να δεις αυτά: http://iliotropio.blogspot.com/2011/01/4.html, http://iliotropio.blogspot.com/2011/01/un-viaje-peru-22.html
 

Fenia val

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους σας!! Με αφορμή το γαμο μας το καλοκαίρι κανονίζουμε τέλος Σεπτεμβρίου με Οκτώβρη ένα 15 ήμερο ταξιδι στο Περού με λιγο από βολιβια αν χωρέσει στο budget.
Ο κορμός του ταξιδιού σκεφτόμαστε να είναι ο εξής
Αθήνα-Λιμα
Λίμα-πουερτο μαλντοναδο (Αμαζόνιος για 2 βραδια σε lodge)
Πουέρτο μαλντοναδο-κουσκο (Κούσκο-ιερη κοιλάδα-ματσου πιτσου)
Κουσκο-πουνο-λιμνη τιτικακα
Και από εκεί κοιτάζουμε πως θα πάμε salar de uyuni και ίσως λα παζ.
Επίσης διαβασα θετικά σχόλια σε σχεση με huacachina-ica-naska. Αξίζει τον κοπο να ενταχθεί και αν ναι σε ποιο σημείο του ταξιδιού??
Υπάρχει κάποια άλλη προταση?
Σας ευχαριστώ πολύ!!
 

Fenia val

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Αξίζει και το canyon της Colca. Πήγαμε οδικώς από το Puno (Τιτικάκα), μια υπέροχη διαδρομή πάνω σε υψόμετρο που ξεπέρασε τα 5000 μέτρα μέχρι το Chivay. Από εκεί πήγαμε Arequipa και πήραμε το αεροπλάνο για Λίμα. Αν θέλεις μπορείς να δεις αυτά: http://iliotropio.blogspot.com/2011/01/4.html, http://iliotropio.blogspot.com/2011/01/un-viaje-peru-22.html
To "ρουφηξα" το κείμενό σου!! Θα τσεκαρω πως εξυπηρετούν τα πήγαινε έλα.
Σε ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.743
Μέλη
38.902
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom