Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
210
Likes
859
Κλείσαμε για Περου τελικα με τη λογική ότι είναι πιο compact προορισμος για τις ημέρες που διαθέτουμε και συνδυαζει Λίμα- αμαζονιο-ματσου Πίτσου και Τιτικάκα.
Αυρος θα ειναι και ο κορμός του ταξιδιού με την αναγραφόμενη σειρα.
Έχετε κάποια πρόταση σε κάποιο αλλο must see μερος??
Σε μια έρευνα που εκανα είδα θετικά σχολια για huacachina oasis οπου θα μπορούσαμε να κανουμε sandboarding στους αμμόλοφους. Έχει κάποιος εμπειρία απ' αυτό? Αξιζεο τον κόπο να το εντάξουμε στο ταξίδι?
Το έκανα στις αρχές του περασμένου Νοεμβρίου μαζί με βόλτα στους αμμόλοφους με μπάγκι. Για μένα είναι λιγότερο διασκεδαστικό από το snowboard, αλλά η θέα από τους αμμόλοφους ειναι φανταστική και η κλίση τους ''τρομακτική'', οπότε έχει αρκετή δόση αδρεναλίνης σε συνδιασμό με το μπάγκι! Γενικά η Huacachina ήταν πολύ ωραία εμπειρία και εμείς πήγαμε στο τέλος του ταξιδιού για να χαλαρώσουμε και λιγάκι. Σφιχτό το πρόγραμμα σας με όλα αυτά σε 10 μέρες, αλλά μην με ρωτήσεις τι θα έβγαζα γιατί δεν έχω απάντηση!
 

Fenia val

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Το έκανα στις αρχές του περασμένου Νοεμβρίου μαζί με βόλτα στους αμμόλοφους με μπάγκι. Για μένα είναι λιγότερο διασκεδαστικό από το snowboard, αλλά η θέα από τους αμμόλοφους ειναι φανταστική και η κλίση τους ''τρομακτική'', οπότε έχει αρκετή δόση αδρεναλίνης σε συνδιασμό με το μπάγκι! Γενικά η Huacachina ήταν πολύ ωραία εμπειρία και εμείς πήγαμε στο τέλος του ταξιδιού για να χαλαρώσουμε και λιγάκι. Σφιχτό το πρόγραμμα σας με όλα αυτά σε 10 μέρες, αλλά μην με ρωτήσεις τι θα έβγαζα γιατί δεν έχω απάντηση!
Μανώλη ο καθαρός χρόνος εν τέλει θα ειναι 11 δ/σεις σε Περού συν 2 σε πτήση, συν 2 Μαδριτη (μια στο πηγαινε και μια στο ελα)
Προκειμένου να πετύχουμε λογικη τιμή εισητηρίων.
Ο προβληματισμός μου είναι σε ποιο σημειο του ταξιδιου μπορουμε να το εντάξουμε.
Από Τιτικάκα που ειναι ο τελικός προορισμος επιστρέφουμε Λίμα με εσωτερική και φεύγουμε οπότε και δεν βολεύει στο τέλος όπως το κανατε αν και θα ήταν ωραίο σβησιμο.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Καλημέρα! Τα έχετε κλείσει τα αεροπορικά Χουλιάκα-Λίμα? Αν δεν τα έχετε κλείσει θα σου πρότεινα να δεις το Peru Hop. Εμείς κάναμε την διαδρομή Κούσκο-Πούνο-Χουακατσίνα-Λίμα. Βολεύει πάρα πολύ και έχει και διάφορα στο πρόγραμμα εκτός από την μεταφορά.

Να και μια φωτογραφία από την κλίση που λέγαμε (η πρώτη που ανεβάζω) :
DSC_4199b.JPG
 

Fenia val

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Καλημέρα! Τα έχετε κλείσει τα αεροπορικά Χουλιάκα-Λίμα? Αν δεν τα έχετε κλείσει θα σου πρότεινα να δεις το Peru Hop. Εμείς κάναμε την διαδρομή Κούσκο-Πούνο-Χουακατσίνα-Λίμα. Βολεύει πάρα πολύ και έχει και διάφορα στο πρόγραμμα εκτός από την μεταφορά.

Να και μια φωτογραφία από την κλίση που λέγαμε (η πρώτη που ανεβάζω) :
View attachment 262771
Αφρικανικο τοπίο θυμίζει...
Ποσο προικισμένη χωρα.
Κοίταξα για περου hop. Θεωρείς ότι μπορεί κανείς εύκολα να κλείσει οντας εκεί η θέλει book από πριν?
Ps: προσφατα είδα ότι άρχισε να δραστηριοποιείται και στο Εκουαδόρ, just saying..
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Από ότι ξέρω έχει γραφεία στη Λίμα και στο Κούσκο. Στο Κούσκο νομίζω θα είναι πιο εύκολο γιατί είναι στο Σαν Μπλας που θα κάνεις μια βόλτα μάλλον.Στη διαδρομή που κάναμε, το λεωφορείο ήταν γεμάτο το πολύ κατά το 1/3, αν σου λέει κάτι αυτό. Θα σου περιγράψω και τι κάναμε χρονικά να έχεις μια ιδέα: Αναχώρηση από το Κούσκο στις 22:00, άφιξη στο Πούνο στις 06:00 και όλη την ημέρα στη λίμνη με επίσκεψη στα τουριστικά Ούρος και στο Τακίλε, αναχώρηση από το Πούνο στις 21:00 και τρελή λεωφορειάδα μέχρι την Χουακατσίνα με άφιξη στις 16:00 (παλεύεται γενικά και κάνει στάση για φαγητό και στάση στον πύργο στη Νάσκα να δεις κάποια από τα σύμβολα). Εμείς μετά επιλέξαμε να μείνουμε δυο βράδυα, περάσαμε την επόμενη μέρα στην Ίκα (μουσείο και επίσκεψη σε οινοποιείο-πισκοποιείο) και το απόγευμα βόλτα στους αμμόλοφους και sandboarding. Την επομένη το πρωί αναχώρηση για Παράκας, βόλτα στα νησιά και αρκετό χρόνο μέχρι την βόλτα στο Εθνικό πάρκο και το απόγευμα αναχώρηση για τη Λίμα με στάση στη χασίεντα και ξενάγηση σε τούνελ και υπόγεια που κρατούσαν τους σκλάβους. Αυτό είναι το πρόγραμμα που εμείς φτιάξαμε και το καλό με το χοπ είναι ότι διαλέγεις που και αν θα περάσεις κάπου τα βράδυα σου.
 

Fenia val

Member
Μηνύματα
19
Likes
3
Θα ήθελα λιγη βοήθεια ακόμα σε ότι αφορά το Κούσκο. Θεωρείτε καλύτερο να μείνω cusco και να το χρησιμοποιω σαν ορμητήριο για εκδρομές η να αφιερώσω καμία διαμονή σε urubamba, Ollantaytambo ?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
210
Likes
859
Οπωσδήποτε! Και χρήσιμο είναι ναι και πολύ ωραίο χωριό είναι ναι! Εμείς μείναμε δυο βράδυα και το λατρέψαμε.
Στη διαδρομή από το Κούσκο μπορείς να πας Moray και Salineras de Maras και στην επιστροφή στο Pisac!
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχει επισκεφθεί κανείς το εστιατόριο Central (κατα πολλούς ένα απο τα κορυφαία στον κόσμο) στη Lima?
 
Μηνύματα
138
Likes
937
Ταξίδι-Όνειρο
EBC Nepal
Έχει επισκεφθεί κανείς το εστιατόριο Central (κατα πολλούς ένα απο τα κορυφαία στον κόσμο) στη Lima?
Δε πήγα και το μετάνιωσα αφού είδα και στο chefs table το μερακι που εχει ο τυπος για τη Περουβιανη κουζίνα, στο Central μαθαίνεις μέσα από τα πιάτα και την ιστορία του Περού!
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα σε όλους και από εμένα!

Μαζί με την κοπέλα μου θα βρισκόμαστε στο Περού 1 με 15 Μαίου και έχω και εγώ κάποιες ερωτήσεις για τους πιο έμπειρους.

Το πρόγραμμα μας είναι το εξής.

1η Μέρα - Άφιξη στη Lima αργά το Απόγευμα.
2η Μέρα - Λίμα
3ή Μέρα - Paracas (πιθανότατα θα δούμε μόνο το πάρκο εκείνη τη μέρα)
4ή Μέρα - Islas Balestas και λεωφορείο για Huaccachina. Θα πάρουμε το βραδινό λεωφορείο με Cruz del sur (21:30) για Arequipa
5η Mέρα - Arequipa
6η Μέρα - Colca Canyon
7η Μέρα - Colca Canyon και γυρισμός Arequipa
8η Μέρα - Arequipa και βραδινό λεωφορείο με Cruz del sur για Cusco.

Για αυτές τις μέρες το πρόγραμμα μας είναι ξεκάθαρο. Το διαχωρίζω με τις υπόλοιπες γιατί εκεί χρειάζομαι την βοήθεια και τις ιδέες σας.

9η Μέρα - Φτάνουμε το πρωί Cusco αλλά έχουμε κλείσει διαμονή Ollataytambo.
10η Μέρα - Έχουμε κλείσει διαμονή Aquas Calientes με το τρένο από Ollataytambo να φεύγει στις 15:40
11η Μέρα - Machu picchu και απογευματινό τρένο για Ollataytambo και διαμονή εκεί.
12η Μέρα - Διαμονή Cusco
13η Μέρα - Cusco
14η Μέρα - Cusco
15η Μέρα - Πρώτη πτήση με Latam για Λίμα.

Ο προβληματισμός μου είναι για τις μέρες 9,10,11. Θα θέλαμε να δούμε Chinchero, Moray, Maras (salinas) και Pisac.
Είδα ότι υπάρχουν πριβέ "tour" με ταξί που σε πάει από Chinchero, Moray, Maras και τέλος Ollataytambo. Επίσης υπάρχει και τουρ που πάει Pisac και μετα Ollataytambo.
Δεν γίνεται κάποια ξενάγηση απλά ο οδηγός σε περιμένει και κρατάει τα πράγματα στο αμάξι. Όμως όλο αυτό έχει διάρκεια 5-6 ώρες που εμένα μου φαίνεται υπερβολικά λίγο (?) για να το χαρείς. Επίσης το κόστος είναι κάπου στα 80$.
Είναι πιο βολικό, εύκολο και οικονομικό να βρίσκαμε μεμονωμένες μεταφορές?
Μία ιδέα είναι να πάμε την πρώτη μέρα Pisac μόνοι μας και από εκεί Ollataytambo, την επόμενη μέρα να δούμε το Ollataytambo και να πάρουμε το τρένο το μεσημέρι. Μετά το Machu Picchu και αφού θα έχουμε κοιμηθεί Ollataytambo, την επόμενη μέρα να πάμε Maras, Moray, Chinchero είτε αφίνοντας τα πράγματα στο ξενοδοχείο Ollataytambo είτε παίρνοντας το τουρ με το ταξί.
Ποια η γνώμη σας.

Υποερώτημα.
Με βάση αυτό το πρόγραμμα χρειάζεται κάποιο εμβόλιο? Από την λίστα του Κελπνο νομίζω πως όχι. Ρωτήσαμε και στον τομέα υγειάς στην περιφέρεια αλλά η κυρία εκεί δεν φαινόταν να γνωρίζει και πολλά Μας ρωτούσε "ε στην φύση δεν θα πάτε?"...οπότε πρέπει να κάνετε για τύφο και κίτρινο πυρετό

Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.674
Likes
50.524
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ δεν έχω κάνει ποτέ εμβόλιο για το Περού, αλλά δεν είμαι γιατρός.

Στα του προγράμματος, προσωπικά δε θα ασχολούμουν καθόλου με κολκα και αρεκιπα. Θα πήγαινα ή στο βορά προς kuelap ή Ayacucho η ακόμη καλύτερα chavin. Πέραν του αρχαιολογικόυ πλούτου, η φύση και τα χωριά των Άνδεων είναι πανέμορφα. Επίσης αφού πάτε μέχρι εκεί, δεν ξέρω γιατί έχετε αφήσει εκτός τη νασκα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.733
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom