Περού Ταξιδι στο Περου

Μηνύματα
112
Likes
266
Για τους παραπάνω λόγους που ανέφερε ο Γιώργος έκλεισα και εγώ με το τελευταίο γκρουπ την είσοδο μου για το Ματσου Πιτσου.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Εγώ θα έβαζα άλλη μια μέρα Λίμα. Η καλύτερη ώρα για το Ματσου Πιτσου είναι οι 2μμ. Ελάχιστες πιθανότητες ομίχλης, λιγότερος κόσμος, μετά τις 4μμ κάνεις ο,τι γουστάρεις όπως παλιά, δεν ασχολούνται οι φύλακες.
Δεν είχε επιλογή για τόσο μετά. Αλλά έχεις 6 ώρες παραμονής. Όποτε φαντάζομαι αν μπούμε 9 μπορούμε να βγούμε 3 και είναι οκ?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν είχε επιλογή για τόσο μετά. Αλλά έχεις 6 ώρες παραμονής. Όποτε φαντάζομαι αν μπούμε 9 μπορούμε να βγούμε 3 και είναι οκ?
Oι καλές ώρες ξαναλέω είναι πριν κλείσει, δηλαδή το 3-5.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Εναλλακτικα, και αυτό προτείνω, μπες πρώτος. Η είσοδος πριν ακόμα χαράξει στο ΜΠ είναι αξέχαστη. Και για μερικές ώρες έχεις το μέρος σχεδόν άδειο, από τις 10-11 και μετά σκάνε τα γκρουπ από Κουσκο.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Εναλλακτικα, και αυτό προτείνω, μπες πρώτος. Η είσοδος πριν ακόμα χαράξει στο ΜΠ είναι αξέχαστη. Και για μερικές ώρες έχεις το μέρος σχεδόν άδειο, από τις 10-11 και μετά σκάνε τα γκρουπ από Κουσκο.
Από ότι βλέπω η ανατολή είναι 6 το πρωί τον Ιούνιο. Ίσως είναι εφικτό αυτό που λες άλλο μήνα; Εκτός αν διάβασα λάθος!
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Από ότι βλέπω η ανατολή είναι 6 το πρωί τον Ιούνιο. Ίσως είναι εφικτό αυτό που λες άλλο μήνα; Εκτός αν διάβασα λάθος!
Η είσοδος είναι στις 6, ίδια ώρα με την ανατολη δηλ, αλλά λόγω των βουνών τριγύρω ο ήλιος αργεί να φανεί. Το θέαμα είναι αξέχαστο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η είσοδος είναι στις 6, ίδια ώρα με την ανατολη δηλ, αλλά λόγω των βουνών τριγύρω ο ήλιος αργεί να φανεί. Το θέαμα είναι αξέχαστο.
Αν είσαι τυχερός . Τις περισσότερες φορές τέτοια ώρα δε βλέπεις και πολλά, έως τιποτε, έχω παει 6-7 φορές με το άνοιγμα, μόλις μία καταφέραμε να δουμε κάτι.
 
Μηνύματα
28
Likes
42
Η είσοδος είναι στις 6, ίδια ώρα με την ανατολη δηλ, αλλά λόγω των βουνών τριγύρω ο ήλιος αργεί να φανεί. Το θέαμα είναι αξέχαστο.
Για το wyannapicchu που λέει νωρίτερα είσοδος 7:00 είναι για να ανέβεις εκεί δηλαδή όχι για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο; Αν ναι ξέρετε πόση ώρα πριν από την ώρα εισόδου που επιλέγω για το wyanapicchu μπορώ να μπω στο machu Picchu; Ευχαριστώ πολύ!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για το wyannapicchu που λέει νωρίτερα είσοδος 7:00 είναι για να ανέβεις εκεί δηλαδή όχι για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο; Αν ναι ξέρετε πόση ώρα πριν από την ώρα εισόδου που επιλέγω για το wyanapicchu μπορώ να μπω στο machu Picchu; Ευχαριστώ πολύ!!
Την ώρα που ανοίγει. Waynapicchu τόσο νωρίς είναι πολύ πολύ δύσκολο να φαίνεται κάτι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Αν είσαι τυχερός . Τις περισσότερες φορές τέτοια ώρα δε βλέπεις και πολλά, έως τιποτε, έχω παει 6-7 φορές με το άνοιγμα, μόλις μία καταφέραμε να δουμε κάτι.
Ήμουν από τους τυχερούς, ήταν πεντακάθαρα, ονειρικός καιρός, φοβερό ξημέρωμα. Συγκινητική εμπειρία η είσοδος. Αλλά αν δε μπορει ο φίλος να μπει την ώρα που προτείνεις, καλύτερη ώρα είναι πρωί πρωί πριν τα πλήθη στις 11.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.350
Για το wyannapicchu που λέει νωρίτερα είσοδος 7:00 είναι για να ανέβεις εκεί δηλαδή όχι για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο; Αν ναι ξέρετε πόση ώρα πριν από την ώρα εισόδου που επιλέγω για το wyanapicchu μπορώ να μπω στο machu Picchu; Ευχαριστώ πολύ!!
Στο λόφο αν θυμαμαι καλά είχα επιλέξει νωρίς είσοδο (9). Θα πήγαινα λίγο αργότερα ιδανικά. Άφησα το ΜΠ άδειο από κόσμο κ γύρισα με χαμό. Φοβερή θέα βέβαια από πάνω, ανέβα οπωσδήποτε.
 
Last edited:

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.128
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ταξίδι-Όνειρο
Κιλιμάντζαρο
Για το wyannapicchu που λέει νωρίτερα είσοδος 7:00 είναι για να ανέβεις εκεί δηλαδή όχι για να μπεις στον αρχαιολογικό χώρο; Αν ναι ξέρετε πόση ώρα πριν από την ώρα εισόδου που επιλέγω για το wyanapicchu μπορώ να μπω στο machu Picchu; Ευχαριστώ πολύ!!
Τσεκαρε όμως ότι με το Wayna Picchu πλέον δεν μπορείς να δεις ολοκληρο το ΜΠ. Μας φάγανε τα circuits.

1649494591417.png
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.797
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom