Περού Ταξιδι στο Περου

JensFellas

Member
Μηνύματα
41
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
?!
Καλησπέρα σε όλους, να επιβεβαιώσω μιας και γύρισα πρόσφατα από την περιοχή ότι η χρήση κάρτας είναι διαδεδομένη παντού. Ακόμα, και σε χωριά στην μέση του πουθενά δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα. Φυσικά, καλό είναι να υπάρχουν κάποια λίγα μετρητά αλλά εμείς δεν τα χρειαστήκαμε πλην ελαχίστων περιπτώσεων (πχ. τοπικά λεωφορεία ή ταξί στο Κούσκο, φιλοδωρήματα κτλ).

Σχετικά με τις κάρτες, πολύ καλή λύση είναι και η Ν26. Έχει μόνο ένα πολύ μικρό fee στις αναλήψεις, αλλά όπως είπα δε χρειάζεται να σηκώσετε πολλά χρήματα. Τέλος, να σηκώνεται μόνο από BCP μιας και δεν έχει fee
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
να μας πεις πόσο διαδεδομένες είναι οι κάρτες ειδικά για Λίμα κουσκο. φλέγον θέμα θα έλεγα. πάμε κι εμείς σύντομα.
και καλό ταξίδι φυσικά.
Είπαμε πολύ διαδεδομένες, τι αγωνία είναι αυτή. Ε τώρα αν πάρεις παγωτό από την κυρία ινδιανα στο δρόμο μην περιμένεις να βγάλει POS από την καμπούρα του λάμα.
 
D

Delmem38110

Guest
Είπαμε πολύ διαδεδομένες, τι αγωνία είναι αυτή. Ε τώρα αν πάρεις παγωτό από την κυρία ινδιανα στο δρόμο μην περιμένεις να βγάλει POS από την καμπούρα του λάμα.
δεν θέλω να Μπλέξω με ρευστό. Και θέλω να εχω το κεφάλι μου ήσυχο. Όχι παγωτό στο δρόμο δεν θα πάρω.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Γεια και πάλι, με μια γρήγορη απορία! :p
Κοιτάζοντας τις πτήσεις από Λίμα για Κούσκο (με SKY ή VIVA) βλέπω ότι δεν μου έχουν καθόλου επιλογή για αποσκευές και δεν μπορώ να προσθέσω ούτε καν χειραποσκευή! Γράφει στην SKY ότι γίνεται στο check in, ισχύει αυτό το πράγμα ή είναι λάθος; Και πόσο κουστούμι θα μας κόψουν; Λέμε να ταξιδέψουμε γενικά στο Περού με τις χειραποσκευές μας και μια "κανονική" μεγάλη αποσκευή για τους δυο μας.
Επίσης, επειδή μετά την άφιξη στο Κούσκο θέλουμε να φύγουμε για διανυκτέρευση στο Olla, τι γίνεται με τα λεωφορεία; Έχει συχνά δρομολόγια; Τι ώρα είναι καλά να φτάσουμε στο Κούσκο; Από το αεροδρόμιο είναι μακριά ο σταθμός που θα πρέπει να πάμε;
Ευχαριστώ!
 
D

Delmem38110

Guest
Γεια και πάλι, με μια γρήγορη απορία! :p
Κοιτάζοντας τις πτήσεις από Λίμα για Κούσκο (με SKY ή VIVA) βλέπω ότι δεν μου έχουν καθόλου επιλογή για αποσκευές και δεν μπορώ να προσθέσω ούτε καν χειραποσκευή! Γράφει στην SKY ότι γίνεται στο check in, ισχύει αυτό το πράγμα ή είναι λάθος; Και πόσο κουστούμι θα μας κόψουν; Λέμε να ταξιδέψουμε γενικά στο Περού με τις χειραποσκευές μας και μια "κανονική" μεγάλη αποσκευή για τους δυο μας.
Επίσης, επειδή μετά την άφιξη στο Κούσκο θέλουμε να φύγουμε για διανυκτέρευση στο Olla, τι γίνεται με τα λεωφορεία; Έχει συχνά δρομολόγια; Τι ώρα είναι καλά να φτάσουμε στο Κούσκο; Από το αεροδρόμιο είναι μακριά ο σταθμός που θα πρέπει να πάμε;
Ευχαριστώ!
το εισιτήριο επιτρέπει μόνο με ένα μπακπακ μικρου σχετικά μεγέθους.
αν θέλεις να πάρεις και χειραποσκευή καμπίνας πληρώνεις έξτρα και για βαλίτσα πληρώνεις ακόμα περισσότερα. στη λαταμ είναι 17 ευρώ ανά διαδρομή ανά άτομο αν δεν κάνω λάθος η αποσκευή καμπίνας. ακολουθούν δηλαδή όλες την πολιτική των εδώ λοου κοστ εταιρειών.
δίνετε η επιλογή να τα αγοράσεις αν μπεις στις ιστοσελίδες των εταιρειών πλην της λαταμ αλλά και από κιουι αν θυμάμαι καλα.
εμείς συνεννοηθήκαμε γραπτά με το ξενοδοχείο στη λίμα να αφήσουμε δωρεάν εκεί τις αποσκευές και να πάρουμε τα εντελώς απαραίτητα για κουσκο.
όσον αφορά για το άλλο σκέλος που σε ενδιαφέρει υπάρχουν σίγουρα πληροφορίες φρέσκες στα αγγλικά αρκεί να κάνεις μια μικρή αναζήτησης.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.668
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Γεια και πάλι, με μια γρήγορη απορία! :p
Κοιτάζοντας τις πτήσεις από Λίμα για Κούσκο (με SKY ή VIVA) βλέπω ότι δεν μου έχουν καθόλου επιλογή για αποσκευές και δεν μπορώ να προσθέσω ούτε καν χειραποσκευή! Γράφει στην SKY ότι γίνεται στο check in, ισχύει αυτό το πράγμα ή είναι λάθος; Και πόσο κουστούμι θα μας κόψουν; Λέμε να ταξιδέψουμε γενικά στο Περού με τις χειραποσκευές μας και μια "κανονική" μεγάλη αποσκευή για τους δυο μας.
Επίσης, επειδή μετά την άφιξη στο Κούσκο θέλουμε να φύγουμε για διανυκτέρευση στο Olla, τι γίνεται με τα λεωφορεία; Έχει συχνά δρομολόγια; Τι ώρα είναι καλά να φτάσουμε στο Κούσκο; Από το αεροδρόμιο είναι μακριά ο σταθμός που θα πρέπει να πάμε;
Ευχαριστώ!
Όπως στα είπε ο σεληνιασμενος γιανρις αεροπορικές. Και η sky και ειδικά η viva πολύ σοβαρές για το κόστος τους.

Για Οllanta, ψάξε μίνι βαν. Είναι πιο γρήγορα, σε παίρνουν από όπου θες, περίπου ίδιο κόστος, σε αφήνουν (σχεδον) όπου τους ζητήσεις.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Sorry αν σας πρήζω :D αλλά είμαι στη φάση να κλείσω το εισιτήριο για Machu και προβληματίζομαι για την ώρα εισόδου (διαδρομή 2 χωρίς βουνό). Θα έχουμε μείνει το προηγούμενο βράδυ (και την επόμενη) στο Ollantaytambo και θέλω να κλείσω το τρένο μέσω Inca Rail (ή Peru rail). Πόσο χρόνο πρέπει να υπολογίζω για την είσοδο στον αρχαιολογικό χρόνο; Το τρένο είναι 1μιση ώρα και το λεωφορείο άλλη μισή, θα χάσω όμως και κάποιο χρόνο ενδιαμεσα στο Aguas; Δεν βλέπω να μπαίνω πολύ πρωί πάντως, θα ήθελα να μείνω και μέχρι μετά το μεσημέρι που όπως διάβασα χαλαρώνουν τα πράγματα και καθαρίζουν και οι πιθανές ομίχλες.
(υπάρχει κάποιο επίσημο site για τα εισιτήρια των λεωφορείων από το Aguas; )
 
Last edited:

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Χμμμ... τελικά βλέπω να επιλέγω είσοδο στις 10-11, νομίζω είναι μια χαρά και θα έχω αρκετό χρόνο.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.518
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Sorry αν σας πρήζω :D αλλά είμαι στη φάση να κλείσω το εισιτήριο για Machu και προβληματίζομαι για την ώρα εισόδου (διαδρομή 2 χωρίς βουνό). Θα έχουμε μείνει το προηγούμενο βράδυ (και την επόμενη) στο Ollantaytambo και θέλω να κλείσω το τρένο μέσω Inca Rail (ή Peru rail). Πόσο χρόνο πρέπει να υπολογίζω για την είσοδο στον αρχαιολογικό χρόνο; Το τρένο είναι 1μιση ώρα και το λεωφορείο άλλη μισή, θα χάσω όμως και κάποιο χρόνο ενδιαμεσα στο Aguas; Δεν βλέπω να μπαίνω πολύ πρωί πάντως, θα ήθελα να μείνω και μέχρι μετά το μεσημέρι που όπως διάβασα χαλαρώνουν τα πράγματα και καθαρίζουν και οι πιθανές ομίχλες.
(υπάρχει κάποιο επίσημο site για τα εισιτήρια των λεωφορείων από το Aguas; )
Πριν κλείσεις για το χώρο δες τις τιμές των εισιτηρίων και τα ωράρια των τρένων. Οι τιμές έχε υπόψιν σου ότι αλλάζουν και είναι πανάκριβες, μπορεί η μία διαδρομή να φτάνει και 90ε... Εγώ έκλεισα με peru rail και το round trip μου κόστισε περίπου 120ε... Επίσης το εισιτήριο γράφει ότι πρέπει να βρίσκομαι στο σταθμό μισή ώρα πριν την αναχώρηση διαφορετικά μπορεί να μην επιβιβαστώ. Συνυπολόγισε τα αυτά στην επιλογή σου.
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Πολύ ενδιαφέρον φαίνεται το Inti Raymi, αν ήμουν εκεί θα ήθελα να το δω.

Εντωμεταξύ, σήμερα διαπίστωσα ότι παρά την άρση των περιορισμών στα ταξίδια λόγω Covid, στο Περού έχουν υποχρεωτική μάσκα ΠΑΝΤΟΥ, ακόμα και σε εξωτερικούς χώρους! Δεν είχε καν περάσει από το μυαλό μου αυτό το ενδεχόμενο. Έχω ξενερώσει απίστευτα, σε σημείο που σκέφτομαι να ακυρώσω τα πάντα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.554
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom