Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.536
Likes
8.496
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Καλημέρα σε όλους! Σκέφτομαι κι εγώ να οργανώσω το ταξίδι μου στο Περού (20/4-03/05, 13 βράδια). Θα ήθελα τη γνώμη σας για το παρακάτω πλάνο:
  • Lima (x3 βράδια)
  • Trujillo (x2 βράδια)
  • Paracas (x1 βράδυ)
  • Arequipa (x2 βράδια)
  • Cusco (x4 βράδια)
  • Ένα βράδυ διαθέσιμο

Έχετε καμία πρόταση για το πώς να μοιράσω τις ημέρες; Ή κάποια τροποποίηση του παραπάνω πλάνου; Η αλήθεια είναι ότι έχω μπερδευτεί με όλα αυτά που διάβασα στο νήμα, γιατί όπως φαίνεται υπάρχουν τόσα πολλά να δει κανείς...
Θα σου πρότεινα να φτιάξεις ήδη ένα ρεαλιστικό πλάνο αντί να υπολογίζεις πόσα βράδια θα μείνεις στο κάθε μέρος. Γιατί παίζει ρόλο και τι ώρα θα φτάνεις στο κάθε μέρος και τι συνδέσεις υπάρχουν μεταξύ των πόλεων κλπ. Επίσης τσέκαρε τα ωράρια σε αρχαιολογικούς χώρους και μουσεία που θέλεις να επισκεφτείς. Κάποια κλείνουν αρκετά νωρίς.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Κι εγώ με τη σειρά μου θα πρότεινα ως βασικά τα 2-3 βραδια στη Λίμα και τα 7 στην Ιερή Κοιλάδα ως μίνιμουμ. Η Τιτικακα είναι πολύ ωραιότερη από τη πλευρά της Βολιβίας, στο απίθανο Νησί του Ηλίου.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καταλαβαίνω γιατί είναι πονοκέφαλος το ταξίδι για το Περού! Χρειάζεται συμβιβασμός και όπως καταλαβαίνω το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού αξίζει να το αφιερώσω στο Cusco... Τιτικάκα θα μείνει για άλλη φορά όπως φαίνεται.

Για εκδρομές κτλ προτείνετε να τα κλείσω από εκεί, σωστά; Εκτός του εισιτηρίου για το Μάτσου Πίτσου που θέλει καιρό πριν.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.656
Likes
50.438
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καταλαβαίνω γιατί είναι πονοκέφαλος το ταξίδι για το Περού! Χρειάζεται συμβιβασμός και όπως καταλαβαίνω το μεγαλύτερο μέρος του ταξιδιού αξίζει να το αφιερώσω στο Cusco... Τιτικάκα θα μείνει για άλλη φορά όπως φαίνεται.

Για εκδρομές κτλ προτείνετε να τα κλείσω από εκεί, σωστά; Εκτός του εισιτηρίου για το Μάτσου Πίτσου που θέλει καιρό πριν.
Και τραίνο για ματσου πιτσου και πτήση για νασκα αν αποφασίσεις να πας.
 

maktoumpis

Member
Μηνύματα
9
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Νορβηγία / Ινδία
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Το Μάιο του 2020 είχα κλείσει ξανά αυτό το ταξίδι, αλλά ακυρώθηκε λόγω πανδημίας. Έχω ακόμη το voucher για το τρένο του Μάτσου Πίτσου... Θα φροντίσω να κλείσω νωρίς και το εισιτήριο για τον αρχαιολογικό χώρο αν και όπως είδα έχουν αλλάξει τα πράγματα (συγκεκριμένες διαδρομές κτλ). Δε γνώριζα ότι και για Νασκα χρειάζεται να κλείσει κανείς νωρίς.

Αυτή τη φόρα το ταξίδι θα είναι πιο οργανωμένο και με αλλαγές στα μέρη που θα επισκεφθώ. Γι'αυτό ζήτησα και τη δική σας συνδρομή. Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις!
 

princess Mia

Member
Μηνύματα
15
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Τελικά δε θα πάω Paracas.
Θα πάω :
-Λιμα to Ica με λεωφορείο
-Ica to Tacama winery taxi-uber
-Winery to huacachina taxi -Uber for coffee + sunset
-Huacachina to Nazca taxi-Uber για να κοιμηθώ εκεί
Την επόμενη μέρα θα δω τις γραμμές μάλλον με πτηση. Βραδινό λεωφορείο για Arequipa.
Πώς σας φαίνεται;
Εάν η πτηση έχει τελειώσει ας πούμε κατά τις 12.00 το μεσημέρι τι θα κάνω μέχρι το βράδυ στις 22.00 που θα πάρω νυχτερινό λεωφορείο;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εάν η πτηση έχει τελειώσει ας πούμε κατά τις 12.00 το μεσημέρι τι θα κάνω μέχρι το βράδυ στις 22.00 που θα πάρω νυχτερινό λεωφορείο;
1) Νεκρόπολη Chauchilla
2) Πυραμίδες Cachuachi
3) Διοικητικό κέντρο των Ίνκας
2) Υδραγωγεία Cantalloc & Ocongalla

Την πτήση κλείσε την απο πριν και επιδίωξε να είναι όσο πιο πρωί γίνεται χωρίς να έχεις φάει. Μετά τρως το πρωινό σου και βλέπεις με την ησυχία σου την περιοχή γύρω απο Νάσκα μέχρι να πάρεις το λεωφορείο το βράδυ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.401
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom