Περού Ταξιδι στο Περου

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Σχετικά με το Cusco θα έλεγες να κάτσουμε 4 βράδια πριν το τρεκ, να κάνουμε το τρεκ και μετά να μείνουμε λίγο ακόμη εκεί στην περιοχή; Αν ναι, που θα πρότεινες;

Επίσης το τρεκ, νομίζω θα κάνουμε το Inka, δεν έχουμε και πολύ εμπειρία με τέτοια, οπότε αν το Salcantay και το Choquequirao είναι λίγο πιο δύσκολα, θα προτιμήσουμε το άλλο.

Έχεις να προτείνεις επίσης συγκεκριμένο μέρος στη λίμνη Τιτικάκα; 2 βράδια είναι οκ;

Λίμα φτάνουμε 6 το πρωί οπότε θα έχουμε δύο γεμάτες μέρες και μία στο τέλος (φεύγουμε 10 το βράδυ).

Έτσι οπως βγαίνει το πλάνο έχουμε 2-3 βράδια μετά τη λίμνη Τιτικάκα και πριν το τελευταίο βράδι στη Λίμα. Σκεφτόμαστε Huaraz, πιστεύεις θα είναι πολύ κουραστικό; Αν σκεφτείς κάτι άλλο μας λες.



Το έχουμε δει το τρένο αυτό, δυστυχώς ξεπερνάει το budget μας... Σαν εναλλακτική βρήκα αυτό Titicaca Beyond The Andes | Cusco Puno Train | Peru Rail, αλλά αν ο @Yorgos λέει ότι δεν αξίζει μάλλον θα το αφήσουμε.
Η δική μου εμπειρία από μεγάλα τρεκ είναι πως μετά ακολουθεί ένα σβήσιμο μπαταρίας/ενεργειας. Οπότε τις πολλές επισκέψεις τις κάνω πριν. Ollantaytambo για μένα παραείναι όμορφο για να γίνει χωρίς διανυκτέρευση. Και στην ιερή κοιλάδα ιδανικό μέρος μετά το τρεκ είναι το Aranwa, ο,τι πρέπει για χαλάρωση, με επίσκεψη στα γύρω γύρω, υδρομασάζ και σσινεμαδακι, το αξίζετε.

Δεν είμαι σίγουρος πως κάποιο από τα τρία τρεκ είναι πιο δυσκολο από τα άλλα. Θέμα προτεραιοτητων ειναι:

Inca Trail: + αρχαία, ωραίες διαδρομές, καλές σχετικά υποδομές , πολύ πρασινο
- κόστος και ΠΟΛΥΣ κόσμος

Salkantay : + τρομερή φύση, έχει κόσμο αλλά όχι τόσο όσο
- μηδέν αρχαία

Chiquequirao: + φανταστικά αρχαία, λίγος κόσμος
- Ε σε φύση υστερεί, αν βρέξει δυσκολεύει πολύ , σχεδόν καθόλου πρασινο

Vilcabamba : πολύ ιδιαίτερα αρχαία αλλά πρέπει να έχεις λίγη λόξα και να καταλαβαίνεις την ιστορία, δεν είναι εκτενή σαν του Choquequirao, φοβερή φύση
- κούραση, αλλάζεις πολλές κλιματολογικες ζώνες, παίζει από παγετώνα και χαλάζι μέχρι ζούγκλα.

Τιτικακα προτείνω Νησί της Σελήνης η του Ηλιου. Same same but different.
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Η δική μου εμπειρία από μεγάλα τρεκ είναι πως μετά ακολουθεί ένα σβήσιμο μπαταρίας/ενεργειας. Οπότε τις πολλές επισκέψεις τις κάνω πριν. Ollantaytambo για μένα παραείναι όμορφο για να γίνει χωρίς διανυκτέρευση. Και στην ιερή κοιλάδα ιδανικό μέρος μετά το τρεκ είναι το Aranwa, ο,τι πρέπει για χαλάρωση, με επίσκεψη στα γύρω γύρω, υδρομασάζ και σσινεμαδακι, το αξίζετε.

Δεν είμαι σίγουρος πως κάποιο από τα τρία τρεκ είναι πιο δυσκολο από τα άλλα. Θέμα προτεραιοτητων ειναι:

Inca Trail: + αρχαία, ωραίες διαδρομές, καλές σχετικά υποδομές , πολύ πρασινο
- κόστος και ΠΟΛΥΣ κόσμος

Salkantay : + τρομερή φύση, έχει κόσμο αλλά όχι τόσο όσο
- μηδέν αρχαία

Chiquequirao: + φανταστικά αρχαία, λίγος κόσμος
- Ε σε φύση υστερεί, αν βρέξει δυσκολεύει πολύ , σχεδόν καθόλου πρασινο

Vilcabamba : πολύ ιδιαίτερα αρχαία αλλά πρέπει να έχεις λίγη λόξα και να καταλαβαίνεις την ιστορία, δεν είναι εκτενή σαν του Choquequirao, φοβερή φύση
- κούραση, αλλάζεις πολλές κλιματολογικες ζώνες, παίζει από παγετώνα και χαλάζι μέχρι ζούγκλα.

Τιτικακα προτείνω Νησί της Σελήνης η του Ηλιου. Same same but different.
Ευχαριστώ και πάλι.

Σχετικά με Τιτικάκα, το νησί του Ήλιου είναι στη Βολιβία απότι βλέπω, αξίζει να αλλάξουμε χώρα για 2 βράδια; Είναι εύκολο να πάμε εκεί από Puno; Mέχρι στιγμής στο airbnb βρίσκω διάφορες διαμονές κοντά στο Puno.

Επίσης θα έλεγες Ollantaytambo να μείνουμε 1-2 βράδια μετά το τρεκ, αφού θα έχουμε μείνει ήδη 4 νύχτες Cusco?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ και πάλι.

Σχετικά με Τιτικάκα, το νησί του Ήλιου είναι στη Βολιβία απότι βλέπω, αξίζει να αλλάξουμε χώρα για 2 βράδια; Είναι εύκολο να πάμε εκεί από Puno; Mέχρι στιγμής στο airbnb βρίσκω διάφορες διαμονές κοντά στο Puno.

Επίσης θα έλεγες Ollantaytambo να μείνουμε 1-2 βράδια μετά το τρεκ, αφού θα έχουμε μείνει ήδη 4 νύχτες Cusco?
Στο πρώτο ναι, είναι πανέμορφα. Και δεν υπάρχει κακία φοβερή διαδικασία, περνάς τα σύνορα σου σφραγίζουν το διαβατήριο κι αυτό είναι, χρήματα αλλάζεις στα σύνορα. Το Πουνο και πέριξ είναι σαφώς υποδεέστερη επιλογή για μένα.

Για το ollantaytambo ένα βράδυ αρκεί νομίζω, δεν παίζει ρόλο αν θα είναι πριν ή μετά.
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Στο πρώτο ναι, είναι πανέμορφα. Και δεν υπάρχει κακία φοβερή διαδικασία, περνάς τα σύνορα σου σφραγίζουν το διαβατήριο κι αυτό είναι, χρήματα αλλάζεις στα σύνορα. Το Πουνο και πέριξ είναι σαφώς υποδεέστερη επιλογή για μένα.

Για το ollantaytambo ένα βράδυ αρκεί νομίζω, δεν παίζει ρόλο αν θα είναι πριν ή μετά.
Τέλεια, θα το ψάξω τότε για Νησί του Ήλιου και ελπίζω να είναι εύκολο να φτάσουμε εκέι από Puno. 2 βράδια αρκούν πιστεύεις; Ίσως μας βγει χρόνος και για ενα τρίτο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τέλεια, θα το ψάξω τότε για Νησί του Ήλιου και ελπίζω να είναι εύκολο να φτάσουμε εκέι από Puno. 2 βράδια αρκούν πιστεύεις; Ίσως μας βγει χρόνος και για ενα τρίτο.
2 είναι μια χαρά.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Τέλεια, θα το ψάξω τότε για Νησί του Ήλιου και ελπίζω να είναι εύκολο να φτάσουμε εκέι από Puno. 2 βράδια αρκούν πιστεύεις; Ίσως μας βγει χρόνος και για ενα τρίτο.
Σκεφτείτε να πεταχτείτε και μέχρι Λα Παζ, αφού θα περάσετε τα σύνορα. Είναι περίπου 3,5-4 ώρες από Κοπακαμπάνα. Για εμάς παραάξιζε η εμπειρία της Βολιβίας.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.578
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Σκεφτείτε να πεταχτείτε και μέχρι Λα Παζ, αφού θα περάσετε τα σύνορα. Είναι περίπου 3,5-4 ώρες από Κοπακαμπάνα. Για εμάς παραάξιζε η εμπειρία της Βολιβίας.
Αυτό τους έγραψα κι εγώ ιδιαιτέρως. Αφού έχουν 2 μέρες, μπορούν άνετα Τιτικα, Tiahuanaco και Λα Πας.
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Σκεφτείτε να πεταχτείτε και μέχρι Λα Παζ, αφού θα περάσετε τα σύνορα. Είναι περίπου 3,5-4 ώρες από Κοπακαμπάνα. Για εμάς παραάξιζε η εμπειρία της Βολιβίας.
Προτιμούμε να αφήσουμε τη Βολιβία για επόμενο ταξίδι γενικά, δεν θέλουμε να τρέχουμε και σαν τρελοί σε 16 ημέρες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.555
Αν έχεις δυο μέρες (σκαρτες) πας Νησί του Ηλιου που είναι φανταστικα, δε προλαβαίνεις με τίποτα Λα Παζ εκτός και αν πηγαίνεις για να δεις το τίποτε.
Η Βολιβία είναι άλλο ταξίδι από το Περου και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο. Φοβερή χώρα.
 

stafos19

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Αν έχεις δυο μέρες (σκαρτες) πας Νησί του Ηλιου που είναι φανταστικα, δε προλαβαίνεις με τίποτα Λα Παζ εκτός και αν πηγαίνεις για να δεις το τίποτε.
Η Βολιβία είναι άλλο ταξίδι από το Περου και προσωπικά μου άρεσε περισσότερο. Φοβερή χώρα.
Ευχαριστώ. Και εμείς έτσι το σκεφτόμαστε για τη Βολιβία. Νομίζω μέχρι Νησί του 'Ηλιου θα φτάσουμε όμως μιας και πολλοί λένε ότι είναι υπέροχο και μετά γυρνάμε πάλι Λίμα.
 
  • Like
Reactions: GTS

Jo.Ba

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γεια σε όλους! Προσπαθώ να οργανώσω ταξίδι Περού με Μάτσου Πίτσου κ δυσκολεύομαι να βρω guide για το τρεκ, σκεφτομαστε το Inca trail. Έχει κανένας να προτείνει κάποιο?
 

Mirka Skor

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Γεια σε ολους! Εχει παει καποιος τωρα τελευταια στο Περου? αρχιζω να το σκεφτομαι για μεσα στο 24 αλλα χωρις πρακτορειο και σιγουρα θα χρειαστω πληροφοριες. Ξεκιναω απ το μηδεν οποτε οτι γνωριζετε καλοδεχουμενο.

Γνωριζει κανεις εαν ειναι ανοιχτο το Ματσου Πιτσου η που θα μπορουσα νε εχω εγκυρη πληροφορια για αυτο?

Θα ηθελα επισης να ρωτησω ποια θα ηταν η πιο σωστη διαδρομη για τα πιο σημαντικα αξιοθεατα ωστε να υπαρχει σταδιακη προσαρμογη και στο υψομετρο?

Επισης ειναι καλη ιδεα να αφησει κανεις το διημερο στον Αμαζονειο στο τελος των ημερων του ταξιδιου ,στην αρχη η ενδιαμεσα?

Απο που προσεγγιζονται πιο ευκολα οι πτησεις πανω απ την Νασκα?

υποθετω οτι απ τις ενδεικτικες ερωτησεις φαινεται η ασχετοσυνη μου οποτε ,ΟΛΕΣ οι πληροφοριες ευπροσδεκτες!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.003
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom