Περού Ταξιδι στο Περου

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν νομίζω. Απ' ότι βλέπω ο δρόμος Pavita είναι κοντά στο ιστορικό κέντρο του Κούσκο. Άρα μάλλον θα χρειαστεί ταξί μέχρι εκεί. Ας μας το διευκρινίσει όμως και όποιος έχει την εμπειρία.
 
Last edited:

jerry727

Member
Μηνύματα
26
Likes
36
Για τη Nazca, προτείνω να κάνετε την πτήση - παρότι τσιμπημένη είναι ο καλύτερος τρόπος να δεις τις γραμμές και είναι μοναδική εμπειρία. Το αεροπλάνο είναι μικρό και γυρνάνε σα σβούρες προκειμένου να δουν όλοι από όλες τις πλευρές, οπότε θέλει γερό στομάχι

Για Cuzco-Olataytambo-Machu Pichu θα σου πω τι είχαμε κάνει εμείς το 2022 και μου άρεσε πολύ: Βάλτε 2 νύχτες Olataytambo και τα ρέστα Cuzco. Εμείς είχαμε προσγειωθεί Cuzco πρωί (από Areqipa). Uber απευθείας δε θα βρείτε (γιατί είναι άλλη πόλη και η τιμή είναι χαμηλή), αλλά μπορείτε να κάνετε negotiate με τον οδηγό να σας πάει. εμείς τον τσιμπήσαμε να μας γυρίσει και πίσω μετά με στάσεις στα σημεία ενδιαφέροντος μεταξύ Olataytambo και Cuzco.

Συνοπτικά προτείνω:
μέρα 1: άφιξη Κούζκο πρωί, αμάξι για Olataytambo, χοτέλι, επίσκεψη στα αρχεία του Olataytambo που αξίζουν και είναι μέσα στην πόλη. Διανυκτέρευση Olataytambo.
μέρα 2: τρένο για το απαίσιο Άκουας Καλιέντες και μετά το βανάκι για Machu Pichu. να πάρετε ξεναγό γιατί δεν έχει ταμπέλες και άμα είναι και μερακλής θα σας βγάζει και κουλ φώτος. Διανυκτέρευση Olataytambo.
μέρα 3: αμαξάκι με οδηγό από Olataytambo για Cuzco με στάσεις στο Moray/Pisac/Salineras. Βραδάκι Cuzco, φαγητάρες/ποτάρες
μέρα 4/5: φτιάχνετε ανάλογα τι θέλετε στο Cuzco. Εμείς είχαμε πάει και μία μονοήμερη Palcoyo (rainbow mountain), αλλά και να καθίσετε στο Cuzco και γύρω έχει πάλι πολύ ζουμί.

Στο σημείο αυτό να πω, πως το Olataytambo το λάτρεψα: Μικρή γραφική πόλη (πετύχαμε και κάποιο local event το πρώτο βράδυ), όλα φτηνά, λιγότερο τουριστική και το γεγονός πως τα αρχαία είναι μέσα στην πόλη είναι εντυπωσιακό.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.346
Εγώ θα πρότεινα 2 Λίμα και 5 Κουσκο. Το ίδιο το Κουσκο θέλει 2μ, αν βάλεις Ογια και ΜΠ πάνε οι 5μ. Εγώ κάθισα 7 ολόκληρες μέρες στην Ιερή Κοιλάδα και δε το μετάνιωσα στιγμή, έχει τόσα να δεις.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για την πτηση στη Νασκα:

1. Καντε την απο την Ικα, κερδιζετε πολυ χρονο. Το δε αεροδρομιο ειναι σουρεαλ , θα ταιριαζε σε κανενα Τουρκμενισταν. Γιβετσι με μεγαλυτερο αεροσκάφος και κουναει λιγοτερο.
2. Παρτε δραμαμινη μιαμιση ωρα πριν.
3. Το βασικοτερο: κατα τη διάρκεια της πτήσης ΜΗΝ ξεκολλησεις το κεφαλι σου απο το τζαμι. Το ανακάτεμα ξεκινάει οταν πας να κοιταξεις το διπλανο, οταν χαμηλωνεις το κεφαλι να δεις στην οθονη της καμερας τι ληψη εβγαλες κλπ. Σταθερα το κεφαλι να κοιτας εξω , που ειναι και το ζητουμενο.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
1. Καντε την απο την Ικα, κερδιζετε πολυ χρονο. Το δε αεροδρομιο ειναι σουρεαλ , θα ταιριαζε σε κανενα Τουρκμενισταν. Γιβετσι με μεγαλυτερο αεροσκάφος και κουναει λιγοτερο.
Νομίζω όμως πως κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι η πτήση από Ίκα είναι πολύ πολύ πιο ακριβή;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Νομίζω όμως πως κάπου στο φόρουμ διάβασα ότι η πτήση από Ίκα είναι πολύ πολύ πιο ακριβή;
Είναι περίπου ένα 200ρι, όταν από τη Νάσκα είναι γύρω στο κατοστάρικο. Το θέμα είναι ότι έτσι μπορείς να κάνεις Μπαγέστας-Ίκα-Huacachina-Nazca με μία διανυκτέρευση μόνο και φυσικά -εκτός από το χρόνο- γλιτώνεις και το κόστος μεταφοράς μέχρι τη Νάσκα και τη δεύτερη διανυκτέρευση.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αν εννοείς από Cusco σε Ollantaytambo απευθείας μετάβαση υπάρχει το collectivo. Ένα βανακι που το 2022 κόστιζε 10 soles. Δεν είναι fixed η τιμή.
Επιτρέπονται οι αποσκευές στα collectivos (χειραποσκευή και σακίδιο); Υπάρχει επιπλέον χρέωση για αυτές;
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Επιτρέπονται οι αποσκευές στα collectivos (χειραποσκευή και σακίδιο); Υπάρχει επιπλέον χρέωση για αυτές;
Ναι επιτρέπονται χωρίς έξτρα χρέωση. Δεν έχει μεγάλο χώρο προφανώς, εγώ είχα τις αποσκευές στα πόδια μου. Για χειραποσκευη και σακίδιο μου φαίνεται οκ.
 

erodios

Member
Μηνύματα
103
Likes
381
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σημαντική σημείωση το πιθανότερο είναι ότι δεν μιλάνε αγγλικά.
Αυτήν την εβδομάδα ξεκίνησα μαθήματα ισπανικών με το Duolingo. Πολύ ωραία εφαρμογή (αν και η δωρεάν έκδοση προβάλλει συνεχώς διαφημίσεις)! Αφού αμέσως κατάλαβα και το λάθος μου να γράφω το Ολλανταϊτάμπο με -λ-, ενώ κάποιοι στο φόρουμ το γράφουν Ογιανταϊτάμπο με -γ-. Μέχρι το καλοκαίρι θα έχω πάρει πτυχίο! :xalara:
 

geopap

Member
Μηνύματα
208
Likes
234
Εισιτήρια κλείστηκαν για 2η φόρα και ας ελπίσουμε τυχερή!! (1η φορά ακυρώθηκαν λόγω καραντινιάσματος).
Παραθέτω το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου και περιμένω διορθώσεις από τους ειδήμονες.

10/08: νύχτα άφιξη Lima

11/08: Lima

12/08: Plane to Cusco - Ollantaytambo

13/08: Machu Picchu – Ollantaytambo

14/08: Ολοήμερο Ιερή Κοιλάδα (Maras – Moray – Chincero) νύχτα Cusco

15/08: Cusco – Pisac

16/08: Rainbow Mountain

17/08: Cusco to Puno με λεωφορείο τουριστικό με στάσεις

18/08: Titicaca Lake με διαμονή

19/08: Titicaca Lake και night bus to Arequipa

20/08: Arequipa

21/08: Colca Canyon

22/08: Plane to Trujillo

23/08: Trujillo

24/08: Plane to Lima

25/08: Λεωφορείο για Ica – Huacachina

26/08: Επιστροφή Λίμα

27/08: Adios Amigos


* Αμαζόνιος προς το παρόν ούτε χωράει αλλά και δεν με πολύ ενδιαφέρει.
* Μία άλλη σκέψη να τινάξω στον αέρα Arequipa και να φύγω από Hulliaca για Trujillo και να έχω πιο πολλές μέρες στο Βόρειο Περού. ( κάνοντας skip και Huacachina).

Ατελείωτη χώρα!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom