Περού Ταξιδι στο Περου

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αυτήν την εβδομάδα ξεκίνησα μαθήματα ισπανικών με το Duolingo. Πολύ ωραία εφαρμογή (αν και η δωρεάν έκδοση προβάλλει συνεχώς διαφημίσεις)! Αφού αμέσως κατάλαβα και το λάθος μου να γράφω το Ολλανταϊτάμπο με -λ-, ενώ κάποιοι στο φόρουμ το γράφουν Ογιανταϊτάμπο με -γ-. Μέχρι το καλοκαίρι θα έχω πάρει πτυχίο! :xalara:
Πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολη γλώσσα επειδή ότι ακούς αυτό διαβάζεις. Είναι πολύ εύκολο να μάθεις την προφορά. Αν επικεντρωθείς στο λεξιλόγιο αρκεί για να μπεις στο νόημα θεωρώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εισιτήρια κλείστηκαν για 2η φόρα και ας ελπίσουμε τυχερή!! (1η φορά ακυρώθηκαν λόγω καραντινιάσματος).
Παραθέτω το πρόγραμμα που έχω στο μυαλό μου και περιμένω διορθώσεις από τους ειδήμονες.

10/08: νύχτα άφιξη Lima

11/08: Lima

12/08: Plane to Cusco - Ollantaytambo

13/08: Machu Picchu – Ollantaytambo

14/08: Ολοήμερο Ιερή Κοιλάδα (Maras – Moray – Chincero) νύχτα Cusco

15/08: Cusco – Pisac

16/08: Rainbow Mountain

17/08: Cusco to Puno με λεωφορείο τουριστικό με στάσεις

18/08: Titicaca Lake με διαμονή

19/08: Titicaca Lake και night bus to Arequipa

20/08: Arequipa

21/08: Colca Canyon

22/08: Plane to Trujillo

23/08: Trujillo

24/08: Plane to Lima

25/08: Λεωφορείο για Ica – Huacachina

26/08: Επιστροφή Λίμα

27/08: Adios Amigos


* Αμαζόνιος προς το παρόν ούτε χωράει αλλά και δεν με πολύ ενδιαφέρει.
* Μία άλλη σκέψη να τινάξω στον αέρα Arequipa και να φύγω από Hulliaca για Trujillo και να έχω πιο πολλές μέρες στο Βόρειο Περού. ( κάνοντας skip και Huacachina).

Ατελείωτη χώρα!!!
Γενικά μου αρέσει. Προσωπική προτίμηση, δεν τρελαίνομαι με Αρεκίπα, Colca. Ica-Huacachina αν έχει και Νάσκα ναι, χωρίς αυτό θα πήγαινα κάπου αλλού βόρεια, έχει τόσα μέρη. Ελάχιστα πχ γράφονται για το Huaraz εδώ μέσα κι είναι απίθανο, μην πιάσουμε Chachapoyas, Gocta και σία.
 

Jo.Ba

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Γεια σε όλους! Σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε Περού κ έχουμε μπερδευτεί αρκετά με τα εισιτήρια του Machu Picchu. Το πλάνο είναι να κάνουμε το 4ημερο trek κ αντί να φύγουμε με το γκρουπ, να μείνουμε στο Aguas Calientes έτσι ώστε να πάμε ακόμα μια φορά στο Machu Picchu μόνοι μας. Από το γραφείο που έχουμε κλείσει το trek λένε μπορούν να μας κλείσουν τα εισιτήρια για την δεύτερη μέρα αλλά είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι στο official site. Αν τα κλείσουμε μόνοι μας, χρειάζεται να έχουμε guide υποχρεωτικά για να μπούμε στο Machu Picchu γιατί διάβασα σε ορισμένα site ότι έχει γίνει υποχρεωτικό απο το 2024. Κανένας που έχει πάει κ μπορεί να βοηθήσει?
 

sabas

Member
Μηνύματα
13
Likes
59
Καλησπέρα σας! Χθες το πρωί έκλεισα εισιτήρια για Λίμα 27/09-11/10 για γαμήλιο ταξίδι και θα ήθελα τη βοήθειά σας για την οργάνωση... με ένα πολύ πρόχειρο σχεδιάγραμμα σκέφτομαι να μείνω 2 μέρες Λίμα και μετά μέσω του Peru Hop να περάσω από paracas - huacacchina - nazca (χωρίς πτήση) - arequipa, 4 ημέρες μίνιμουμ λέει.. Τιτικάκα και Πιουνο νομίζω πως δεν θα τα συμπεριλάβω επομένως επόμενη στάση θα ειναι το Κουσκο με Macchu Picchu (θα κλείσω εισιτήρια μέσα στην επόμενη βδομάδα)- rainbow mountain - sacred valley - lake humantay ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μέσα στο πρόγραμμα, οπότε σιγουρα 6-7 βράδια εκεί. Ψαχνοντας όμως λίγο το βόρειο Περού ξετρελάθηκα με τις είκονες απο το Huaraz και θέλω να βρω ένα τρόπο να το χωρέσω έστω για 2 βράδια. Κάθε βοήθεια και παρατήρηση ή προταση για αλλαγή δεκτή. Σας ευχαριστώ :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεια σε όλους! Σχεδιάζουμε να ταξιδέψουμε Περού κ έχουμε μπερδευτεί αρκετά με τα εισιτήρια του Machu Picchu. Το πλάνο είναι να κάνουμε το 4ημερο trek κ αντί να φύγουμε με το γκρουπ, να μείνουμε στο Aguas Calientes έτσι ώστε να πάμε ακόμα μια φορά στο Machu Picchu μόνοι μας. Από το γραφείο που έχουμε κλείσει το trek λένε μπορούν να μας κλείσουν τα εισιτήρια για την δεύτερη μέρα αλλά είναι αρκετά πιο ακριβά από ότι στο official site. Αν τα κλείσουμε μόνοι μας, χρειάζεται να έχουμε guide υποχρεωτικά για να μπούμε στο Machu Picchu γιατί διάβασα σε ορισμένα site ότι έχει γίνει υποχρεωτικό απο το 2024. Κανένας που έχει πάει κ μπορεί να βοηθήσει?
Καλησπέρα. Δεν έχω πάει πρόσφατα, αλλά όταν είχα πάει το 2018 και τότε έλεγαν οτι είναι υποχρεωτικό να έχεις οδηγό μαζί σου... Παρόλα αυτά έκλεισα τα εισιτήρια μας κανονικά μόνη μου απο το επίσημο σάιτ και είπα οτι αν όντως είναι υποχρεωτικό να έχουμε οδηγό θα πάρω έναν εκεί επιτόπου. Να είσαι σίγουρος/η οτι θα βρεις μπόλικους στην είσοδο του αρχαιολογικού χώρου! Αν πρέπει όντως να πάρεις οδηγό υποχρεωτικά θα τον κλείσεις εκεί επιτόπου. Οπότε μπες και κλείσε απο τώρα όσες εισόδους θες για τον αρχαιολογικό χώρο.

Καλησπέρα. Σπάνια βλέπω εδω μέσα να λέει κάποιος οτι θέλει να πάει Νάσκα και να μην κάνει τη πτήση. Όχι οτι δεν έχει κάτι άλλο να δεις η Νάσκα, αλλά σχεδόν κανένας δεν ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα που έχει. Αν, λοιπόν, δεν έχετε κάποιο άλλο ειδικό ενδιαφέρον για Νάσκα, βγάλ' την μαζί με την τέρμα άκυρη, κατα τη γνώμη μου πάντα, επιλογή για Ουακατσίνα και βάλε αυτό το χρόνο στο Ουαράζ που τα σπάει όλη η περιοχή γύρω απο αυτό! Βγάλε και μία μέρα απο το Κούσκο (βλέπεις αρκετά πράγματα και σε 5 μέρες αν το οργανώσεις καλά) και κλείσε πτήση απο Κούσκο αεροπορικώς για Τρουχίγιο και απο εκεί με λεωφορείο βραδινό για Ουαράζ να κερδίσεις χρόνο και μία διαμονή. Οριακά είναι όλα αυτά βέβαια, αλλά όχι ακατόρθωτα αν τα οργανώσεις καλά.
 

Sofia1989

Member
Μηνύματα
10
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Peru
Ταξίδι-Όνειρο
Africa
Καλησπέρα σε όλους! Αρχικά ευχαριστώ τον καθένα ξεχωριστά για τις χρήσιμες συμβουλές που λαμβάνω μέσα από το forum. Θα επανέλθω σίγουρα για ερωτήσεις που έχω συγκεντρώσει για το επερχόμενο ταξίδι μου στο Περού αλλά σε πρώτη φάση χρειάζομαι την άμεση βοήθεια σας για να κλείσω τα εισιτήρια του Machu Picchu:

1) Ποιά ώρα της ημέρας προτείνετε ως καλύτερη; Απ' όσα έχω προλάβει να διαβάσω μεσημέρι τύπου 2μμ; Θα πάω κάποια μέρα μεταξύ των 29/4 και 2/5 αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
2) Έχει πολλές επιλογές για τα εισιτήρια και μπερδεύομαι. Ποιά πρέπει να επιλέξω; Υποθέτω το Llaqta Inca de Machupicchu Circuito 1 or 2 είναι το βασικότερο όλων; Waynapichu κατάλαβα είναι απαιτητική η ανάβαση οπότε μάλλον όχι. Huchupicchu και Montana Machupicchu αξίζουν; Αν πάρω κάποιο από αυτά θα μπορώ όμως να κάνω και το Circuito 1 or 2 που έχει το basic εισιτήριο; Επισυνάπτω και screenshot των επιλογών.
3) Είναι τελικά υποχρεωτικό να έχεις οδηγό για να μπεις; Αυτόν σε ποιά φάση τον κλείνω; Μπορώ να διασφαλίσω τώρα τα εισιτήρια για να μην εξαντληθούν και να τον κλείσω αργότερα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απάντηση!
Screenshot 2024-03-24 at 1.58.53 AM.png
 

sabas

Member
Μηνύματα
13
Likes
59
Καλησπέρα. Δεν έχω πάει πρόσφατα, αλλά όταν είχα πάει το 2018 και τότε έλεγαν οτι είναι υποχρεωτικό να έχεις οδηγό μαζί σου... Παρόλα αυτά έκλεισα τα εισιτήρια μας κανονικά μόνη μου απο το επίσημο σάιτ και είπα οτι αν όντως είναι υποχρεωτικό να έχουμε οδηγό θα πάρω έναν εκεί επιτόπου. Να είσαι σίγουρος/η οτι θα βρεις μπόλικους στην είσοδο του αρχαιολογικού χώρου! Αν πρέπει όντως να πάρεις οδηγό υποχρεωτικά θα τον κλείσεις εκεί επιτόπου. Οπότε μπες και κλείσε απο τώρα όσες εισόδους θες για τον αρχαιολογικό χώρο.


Καλησπέρα. Σπάνια βλέπω εδω μέσα να λέει κάποιος οτι θέλει να πάει Νάσκα και να μην κάνει τη πτήση. Όχι οτι δεν έχει κάτι άλλο να δεις η Νάσκα, αλλά σχεδόν κανένας δεν ενδιαφέρεται για τα υπόλοιπα που έχει. Αν, λοιπόν, δεν έχετε κάποιο άλλο ειδικό ενδιαφέρον για Νάσκα, βγάλ' την μαζί με την τέρμα άκυρη, κατα τη γνώμη μου πάντα, επιλογή για Ουακατσίνα και βάλε αυτό το χρόνο στο Ουαράζ που τα σπάει όλη η περιοχή γύρω απο αυτό! Βγάλε και μία μέρα απο το Κούσκο (βλέπεις αρκετά πράγματα και σε 5 μέρες αν το οργανώσεις καλά) και κλείσε πτήση απο Κούσκο αεροπορικώς για Τρουχίγιο και απο εκεί με λεωφορείο βραδινό για Ουαράζ να κερδίσεις χρόνο και μία διαμονή. Οριακά είναι όλα αυτά βέβαια, αλλά όχι ακατόρθωτα αν τα οργανώσεις καλά.
Καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Την νασκα την ανέφερα γιατί μέσω του Peru hop περνάς αναγκαστικά από κει και λέει κάνει μια στάση πάνω στο δρόμο κ φαίνεται ένα τμήμα . Είναι fix το lima-paracas-huacacchina-nazca...

Βλέπω πως πτήσεις για τρουχιγιο έχει μόνο από λιμα... και λιμα χουαραζ με λεωφορείο είναι 7+ ωρες.. αλλά τα τοπία που βλέπω είναι εκθαμβωτικα
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Την νασκα την ανέφερα γιατί μέσω του Peru hop περνάς αναγκαστικά από κει και λέει κάνει μια στάση πάνω στο δρόμο κ φαίνεται ένα τμήμα . Είναι fix το lima-paracas-huacacchina-nazca...
Ναι, όντως υπάρχει ένα σημείο στο δρόμο που φαίνονται κάποιες γραμμές των Νάσκα. Αυτό που θα δεις όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θα έβλεπες με κάποια πτήση. Δεν αξίζει να ξοδέψεις για αυτό το πράγμα χρόνο απο το ταξίδι σου.

Την Αρεκίπα την έβγαλα απο το πρόγραμμα μου για να χωρέσω στο ταξίδι μου μεγαλύτερο μέρος του βόρειου Περού. Έχεις λίγες μέρες και αν πραγματικά θέλεις να δεις κάτι απο το βόρειο Περού βγάλε Ουακατσίνα-Νάσκα-Αρεκίπα. Αν θες να πας Παράκας μπορείς να αφιερώσεις το πολύ μία μέρα απο Λίμα.

Βλέπω πως πτήσεις για τρουχιγιο έχει μόνο από λιμα... και λιμα χουαραζ με λεωφορείο είναι 7+ ωρες.. αλλά τα τοπία που βλέπω είναι εκθαμβωτικα
Ναι, και εγώ είχα γυρίσει στη Λίμα αεροπορικώς απο τη "πανέμορφη" Χουλιάκα και μετά πήρα λεωφορείο για να πάω Ουαράζ. Η εποχή που θα πας είναι καλή γιατί δεν θα έχουν ξεκινήσει οι βροχές και οι δρόμοι για εκεί δεν θα έχουν πρόβλημα κατολισθήσεων. H Kορδιλιέρα Mπιανκα είναι κάτι παραπάνω απο εκθαμβωτική!....
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Τρουχίγιο και απο εκεί με λεωφορείο βραδινό για Ουαράζ να κερδίσεις χρόνο και μία διαμονή.
Εγώ πάντως σ'αυτη τη διαδρομή τα είδα όλα. Μου πήρε δύο μέρες να συνέλθω από την ταλαιπωρία και γενικά δεν ζαλίζομαι εύκολα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ναι, όντως υπάρχει ένα σημείο στο δρόμο που φαίνονται κάποιες γραμμές των Νάσκα. Αυτό που θα δεις όμως δεν έχει καμία σχέση με αυτό που θα έβλεπες με κάποια πτήση. Δεν αξίζει να ξοδέψεις για αυτό το πράγμα χρόνο απο το ταξίδι σου.
Συμφωνώ, ή πετάς ή δεν πας.

Την Αρεκίπα την έβγαλα απο το πρόγραμμα μου για να χωρέσω στο ταξίδι μου μεγαλύτερο μέρος του βόρειου Περού. Έχεις λίγες μέρες και αν πραγματικά θέλεις να δεις κάτι απο το βόρειο Περού βγάλε Ουακατσίνα-Νάσκα-Αρεκίπα. Αν θες να πας Παράκας μπορείς να αφιερώσεις το πολύ μία μέρα απο Λίμα.
Κι εδώ συμφωνώ.

Ναι, και εγώ είχα γυρίσει στη Λίμα αεροπορικώς απο τη "πανέμορφη" Χουλιάκα και μετά πήρα λεωφορείο για να πάω Ουαράζ. Η εποχή που θα πας είναι καλή γιατί δεν θα έχουν ξεκινήσει οι βροχές και οι δρόμοι για εκεί δεν θα έχουν πρόβλημα κατολισθήσεων. H Kορδιλιέρα Mπιανκα είναι κάτι παραπάνω απο εκθαμβωτική!....
Υπερθεματίζω.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εγώ πάντως σ'αυτη τη διαδρομή τα είδα όλα. Μου πήρε δύο μέρες να συνέλθω από την ταλαιπωρία και γενικά δεν ζαλίζομαι εύκολα.
Αν δεν κάνω λάθος ήταν η πρώτη ορεινή διαδρομή που έκανες στις Άνδεις με λεωφορείο, σωστά; Που να έκανες σαν πρώτη διαδρομή το ανέβασμα στο Κούσκο που είναι μεγαλύτερη διαδρομή και πιάνεις μεγαλύτερα υψόμετρα. Εγώ είχα δει το Χριστό φαντάρο τότε όχι λόγω στροφών αλλά ως πρώτη γεύση μεγάλων υψομέτρων και είμαι ένας άνθρωπος που όχι μόνο δεν ζαλίζομαι εύκολα, αλλά δεν ζαλίζομαι καθόλου και σε κανένα μέσο μεταφοράς. Οι ορεινοί δρόμοι των Άνδεων σε συνδυασμό με τα μεγάλα υψόμετρα είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά αξίζει το κόπο! Η απότομη ανύψωση είναι λίγο ενοχλητική και θέλει μια προσοχή. Το ιδανικό είναι να ανέβεις με τα πόδια, αλλά δεν συμφέρει :lol:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Αν δεν κάνω λάθος ήταν η πρώτη ορεινή διαδρομή που έκανες στις Άνδεις με λεωφορείο, σωστά; Που να έκανες σαν πρώτη διαδρομή το ανέβασμα στο Κούσκο που είναι μεγαλύτερη διαδρομή και πιάνεις μεγαλύτερα υψόμετρα. Εγώ είχα δει το Χριστό φαντάρο τότε όχι λόγω στροφών αλλά ως πρώτη γεύση μεγάλων υψομέτρων και είμαι ένας άνθρωπος που όχι μόνο δεν ζαλίζομαι εύκολα, αλλά δεν ζαλίζομαι καθόλου και σε κανένα μέσο μεταφοράς. Οι ορεινοί δρόμοι των Άνδεων σε συνδυασμό με τα μεγάλα υψόμετρα είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά αξίζει το κόπο! Η απότομη ανύψωση είναι λίγο ενοχλητική και θέλει μια προσοχή. Το ιδανικό είναι να ανέβεις με τα πόδια, αλλά δεν συμφέρει :lol:
Πρώτα πήγα από Lima Huaraz και όχι μόνο δεν είχα κανένα θέμα αλλά το ίδιο πρωί που έφτασα πήγα Pastoruri. Πέταγα! Η διαδρομή στο Trujillo είναι που με ξέκανε. Είχα μείνει στο σταθμό τουλάχιστον για μισή ώρα για να συνέλθω και για 2 μέρες απλά έσερνα το κουφάρι μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.529
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom