Ταυλανδη- Βιετναμ

pokerface

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
ΟΚ
Μερικα πραγματα που διαπιστωσα απ το προσφατο ταξιδι μου σε Ταυλανδη – Βιετναμ
1.Στο Ελ. Βενιζελος πηρα τη χειροτερη ισοτιμια για το συναλλαγμα μου και ηταν και το μοναδικο που μου κρατησαν προμηθεια, ασε που μου φορτωσαν κι ενα παλιο100δολαρο που μου μεινε αμανατι στο ταξιδι.Συμπερασμα : να φυγετε να πατε αλλου για συναλλαγμα

2.Στο αεροδρομιο του Ντουμπαι μπορεις να καπνισεις, εκτος απ τα καπως ακρβα ρεστοραν και τα- μονο για νικοτιναρρωστους – καπνιστηρια, σε ανετο περιβαλλον στην irish pub που ειναι στη μια απ τις δυο ακρες του ΠΟΛΥ ΜΑΚΡΙΟΥ αεροδρομιου- ρωτηστε προς τα που ειναι γιατι αν κανετε λαθος θα σας φαει ο ποδαροδρομος. Αμα σας σερβιρουν κατι περιεργα κασιους με καρρυ να τους τα τριψετε στα μουτρα για να μαθουν τροπους- ειναι ultra καφτερα για να γκανιαξετε και να παρετε κι αλλο ντρινκ. Α, παρτε απο κει Μarlboro(πολυ φτηνα) γιατι για καποιο λογο στα duty free της Μπανγκοκ δεν εχουν εδω και καιρο απ οτι εμαθα.

3.Στη Μπανγκοκ το New Siam Guesthouse 2 ειναι μια χαρα τοσο απο τοποθεσια, τιμη και περιβαλλον- εχει και μια μικρη πισινα- που μπορει να φανει αρκετα χρησιμη δεδομενου του κλιματος της πολης. Ακριβως around the corner πανω στην pra athit βρισκεται και το New Merry V με παμφθηνα δικλινα, 200 Baht, οτι πρεπει για να αφησεις τις βαλιτσες σου και να κανεις ενα ντουσακι, αν αυτο ειναι που χρειαζεσαι.

4.Οι ιταλιδες ειναι οι ομορφοτερες και πιο στυλατες γυναικες της υφηλιου .+-

5.Καλα τα ρυζια κι ετσι αλλα αμα θελησετε να φατε ιταλικο της προκοπης στο Samui, στο DolceVita πανω στον κεντρικο δρομο της Chaweng γλυφαμε και τα πηρουνια.Για ντοπιο φαγητο οντως το ΝINJΑ που προτεινε καποιος φιλος απ το site ειναι φτηνο και νοστιμο. Βρισκεται αρκετα νοτια πανω στον κεντρικο δρομο της Chaweng

6.Kαλοι και αγιοι οι κοκοφοινικες και οι ασπρες αμμουτσες αλλα σαν τα νερα μας ΠΟΥΘΕΝΑ

7.Ρε και στου βοδιου το κερατο να πας αυγουστιατικα τους ιταλους δεν τους αποφευγεις. Σουηδεζα την οποια προσεγγισα για να της επισημανω -ως γιατρος που δεν ειμαι- οτι πρεπει να φοραει λαδακι για τον ηλιο, μαλιστα προσφερθηκα να κανω και την επαλειψη ιδιοις χερσι μου απαντησε οτι ημουν ηδη ο 9ος εκεινη την ημερα! Οι αλλοι 8 οπως σωστα μαντεψατε ηταν...ιταλοι.

8.Δες το 4.

9.Μην τυχον και διανοηθειτε να καψετε κανα “τσιγαρακι” στην παραλια Sunrise beach στο Koh pan ghan- εκει που γινονται τα φουλ μουν παρτυζ ντε, για θα σας τσιμπησουν οι μπατσοι και το επομενο καλοκαιρι θα ρθουν αυτοι διακοπες στην Ελλαδα εις υγειαν του κοροιδου οταν εσεις θα ξεπληρωνετε το φουντοδανειο σε φιλους και γνωστους. Εχω δυο τετοιες περπτωσεις. Κοστος δωροδοκιας περι τα 3-4.000. Οχι Baht πουλακια μου, euro.

10.Στο Koh Panghan οι μισοι τουριστες γυρναγανε μπανταρισμενοι και οχι λογω μοδας δυστυχως. Αιτια ο δρομοι του νησιου που δεν ευνοουν τα μηχανακια. Εγω οδηγαω μηχανη χρονια και η αληθεια οτι τρομαξα με τις ανηφοροκατηφορες- δεδομενης και της ψιλοαθλιας καταστασης των μηχανακιων. Αμα δεν ειστε λοιπον εμπειροι, καλια να παρετε τζιπακι.

11.Η μεταβαση μας στο SAMUI απο Μπανγκοκ εγινε με private bus παρα τις προειδοποιησεις του Lonely Planet και του travelfish.org( πολυ ενημερωμενο site για την περιοχη SE Asia). Παρα τις διαβεβαιωσεις του πρακτορα, ηταν μια Οδυσσεια. Καποιους αλλους μαλιστα τους αφησαν στη μεση του πουθενα για 1 ωρα ωσπου να ρθει το van να τους παρει. Το κρατικο λεωφορειο ειναι χλιδη- σταση για τσαμπα φαι, λεωφορειοσυνοδος(κατα το αεροσυνοδος), καθισματα ανετοτατα- κοστιζει 1000 ΒAHT αλλα τ αξιζει τα λεφτα του. Το μονο ζορι ειναι να βρεις στη Μπανγκοκ το σταθμο που πηγαινει νοτια- samui, phuket, krabi etc. αφου εχει μεταφερθει μακρια απ το κεντρο της πολης. Και στο samui αν δε μας πηγαινε μια ντοπια φιλη δε το βρισκε ουτ η Νικολουλη. Συμπερασμα: αν εχουμε λεφτα, αεροπλανακι - αξιζει και δεν κοστιζει. Αλλιως sleeper train.

12.Το Ανοι ΔΕΝ ΕΧΕΙ νυχτερινη ζωη . Και πως να εχει αλλωστε οταν στις 12.00 μπαιναν οι αστυνομικοι και πεταγανε τον κοσμο εξω απο τα μαγαζια- ετσι δεν κανουμε δουλεια αγαπητοι επιγονοι του Ho Chi Minh. Παντως το Funky Buddha στεκοταν ανετα και στην Αθηνα και ειχε και καλη μουσικη- ψαξτε το. Απ την αλλη, η πολη εχει φτηνο ασημι και μαλλον καλες αντικερι και γενικα πιο καλα μικροψωνια για το σπιτι και πιο συγκεντρωμενα απ οτι η Μπανγκοκ.

13.Το Halong Bay ειναι ολα τα λεφτα. Αν πατε μην κλεισετε με τη μαουνα Black Pearl που ειναι μεν εμφανισιμη, αλλα θα σας φαν οι κατσαριδες. Κοιμηθηκα στο καταστρωμα και εφαγα ολη τη βροχη , αλλα στην καμπινα με τις τερατοκατσαριδες δεν εμπαινα με την καμια. Tip για να μην πεσετε σε καμια μαουνα με ατομα που ε δε σας κανουν, ιδιαιτερα αν ειστε single, καντε κατασκοπεια στα ταξιδιωτικα και κλειστε στο ιδιο που εχει κλεισει group του γουστου σας- και που ξερεις κατι το ηλιοβασιλεμα, κατι που ειναι αναγκασμενοι ναν μαζι σας ολη μερα, ολο και κατι μπορει να κατσει. Οσοι πηρανε διαμονη στο νησι δεν ειπανε και τα καλυτερα, οποτε καλυτερα προσπεραστε.

14.Γενικα κατσαριδες και αρουραιοι διναν και παιρνανε οποτε κουραγιο.

15.Τα sleeper bus στο Βιετναμ συμφωνα με μαρτυριες ταξιδιωτων ειναι δραμα. Το τραινο συμφωνα με δικη μου μαρτυρια δεν ειναι και καλυτερο. ΠΑΡΤΕ ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom