Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

Jojo Makri

Member
Μηνύματα
8
Likes
5
Καλημέρα! Γνωρίζετε μήπως αν μπορώ να εισελθω στο ηνωμένο βασίλειο με διαβατήριο που έχει ισχύ λιγότερη από 6 μήνες; ευχαριστώ!
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημέρα! Γνωρίζετε μήπως αν μπορώ να εισελθω στο ηνωμένο βασίλειο με διαβατήριο που έχει ισχύ λιγότερη από 6 μήνες; ευχαριστώ!
ναι μπορείς αλλά.

ένα τηλέφωνο που έκανα στη βρετανική πρεσβεία στην Αθήνα δεν βοήθησε παρά πολύ για τι μου είπαν ότι μερικές αεροπορικές μπορεί να μην αφήσουν να επιβιβαστείς .
εγώ ταξίδευα με την ιζυ, (το ταξίδι δεν. έγινε ποτέ λόγω κοβιντ) τους έστειλα ένα μεϊλ και η απάντηση τους ήταν αδιάφορη.
σύμφωνα με την νομοθεσία τους που παραθέτω παρακάτω δεν μπορούν να σε σταματήσουν να επιβιβαστείς γιατί πλήρεις τα κριτήρια. καλό είναι να έχει και εισιτήριο επιστροφής. (που καταντήσαμε.)
γράψε μας όταν με το Καλό πας για να ξέρουμε, επίσης και με ποια εταιρία.

Your identity document (for example your passport or identity card) will be checked when you arrive at a UK port or airport to make sure you’re allowed to come into the country. It should be valid for the whole of your stay.
Entering the UK
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Γνωρίζετε μήπως αν μπορώ να εισελθω στο ηνωμένο βασίλειο με διαβατήριο που έχει ισχύ λιγότερη από 6 μήνες; ευχαριστώ!
Είχε τελικά κανείς αντίστοιχη εμπειρία στο ΗΒ, με διαβατήριο που λήγει σε λιγότερο από 6 μήνες να μας πει τι γίνεται; Από το site που παραθέτει ο @ToTheMoonAndBack δε βλέπω να προκύπτει κάποιο πρόβλημα, αλλά αν έχει κανείς άποψη θα βοηθούσε πολύ.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος που έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αγγλία αν έχει αλλάξει κάτι στο διαδικαστικό στην είσοδο της χώρας (πέρα από το ότι χρειάζεται διαβατήριο).
Είναι πλέον πιο χρονοβόρα διαδικασία? Πρέπει κάπως να αποδείξεις ότι δεν απαιτείται να έχεις visa κλπ?
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος που έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αγγλία αν έχει αλλάξει κάτι στο διαδικαστικό στην είσοδο της χώρας (πέρα από το ότι χρειάζεται διαβατήριο).
Είναι πλέον πιο χρονοβόρα διαδικασία? Πρέπει κάπως να αποδείξεις ότι δεν απαιτείται να έχεις visa κλπ?
Στο Heathrow ,λίγο μετά τη Πρωτοχρονιά, καμία απολύτως καθυστέρηση. :)
Σκαναρεις απλά το διαβατήριο σε μηχάνημα και περνάς, κανένας παραπάνω έλεγχος. Πιθανολογω δε θα υπάρχει κάτι πιο περίπλοκο σε αεροδρόμιο όπου δεν υπάρχει το αυτόματο μηχάνημα και ο έλεγχος γίνεται από την αστυνομία.
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Γεια σαςςς!!!!

Εχω ενα προβληματακιι....τοσα τριημερα φετος...πλεον μενω κυπρο...μια Ελλαδιτσα θελω να παω στη φουκαριαρα τη μανα μουυυ...

Ετσι λοιπον βρηκα κατι ωραια εισητηρια μεσω Λούτον.... και λεω...θα παω που θα παω μεχρι εκει... να μη δω κι ενα καημενο φιλαρακο που εχω να τον δω 3 ολακερα χρονια;;;; γι αυτο θελω τα φωτα σας...!!

Καλα τα κλεισα τα εισητηρια...πανω απο 48 ωρες δεν εχω σκοπο να μεινω...αλλα λεει οτι αν ειμαι ειτε στην περιπτωση του direct transit ειτε landside πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο... Ξερετε αν υπαρχει κανενα παραθυρακι για longstay layover* να μπορεσω να κανω καμια βολτιτσα εξω;;;


**σε παλαιοτερη ερωτηση στο τριπαντβαιζορ (πριν απο 15 χρονια) ελεγε οτι αν κανω τσεκ ιν για την πτηση μ απο πριν μπορω να κανω καμια βολτιτσα προς λονδινο...


Εχει κανεις γνωση;;;; Δε μπορει να μ αφησουν να λιωσω 1,5 μερα στο αεροδρομιο....?

ευχαριστω προκαταβολικα!
 

thalia_2012

Member
Μηνύματα
51
Likes
107
Επόμενο Ταξίδι
Ηνωμένο Βασίλειο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κρήτη
Γεια σαςςς!!!!

Εχω ενα προβληματακιι....τοσα τριημερα φετος...πλεον μενω κυπρο...μια Ελλαδιτσα θελω να παω στη φουκαριαρα τη μανα μουυυ...

Ετσι λοιπον βρηκα κατι ωραια εισητηρια μεσω Λούτον.... και λεω...θα παω που θα παω μεχρι εκει... να μη δω κι ενα καημενο φιλαρακο που εχω να τον δω 3 ολακερα χρονια;;;; γι αυτο θελω τα φωτα σας...!!

Καλα τα κλεισα τα εισητηρια...πανω απο 48 ωρες δεν εχω σκοπο να μεινω...αλλα λεει οτι αν ειμαι ειτε στην περιπτωση του direct transit ειτε landside πρεπει να ειμαι στο αεροδρομιο... Ξερετε αν υπαρχει κανενα παραθυρακι για longstay layover* να μπορεσω να κανω καμια βολτιτσα εξω;;;


**σε παλαιοτερη ερωτηση στο τριπαντβαιζορ (πριν απο 15 χρονια) ελεγε οτι αν κανω τσεκ ιν για την πτηση μ απο πριν μπορω να κανω καμια βολτιτσα προς λονδινο...


Εχει κανεις γνωση;;;; Δε μπορει να μ αφησουν να λιωσω 1,5 μερα στο αεροδρομιο....?

ευχαριστω προκαταβολικα!
Νομιζω τη βρηκα τη λυση!!!

αφηνω το ποστ για να βοηθηθεί κάποιος ακόμα που θα τα καταφερει να εχει το ιδιο προβλημα...

δε θα δηλωσω ιν τρανζιτ αλλα στανταρτ βιζιτορ που για τους ελληνες (χωρις ποινικο μητρωο η προγενεστερη αρνηση στο Ην.Βασιλειο ) δεν απαιτειται η εκδοση βιζας! απαιτηση ειναι να ισχυει το διαβατηριο σου μεχρι να φυγεις!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
1.773
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Guatemala
θα ήθελα να ρωτήσω εαν γνωρίζει κάποιος που έχει ταξιδέψει πρόσφατα Αγγλία αν έχει αλλάξει κάτι στο διαδικαστικό στην είσοδο της χώρας (πέρα από το ότι χρειάζεται διαβατήριο).
Είναι πλέον πιο χρονοβόρα διαδικασία? Πρέπει κάπως να αποδείξεις ότι δεν απαιτείται να έχεις visa κλπ?
Επιστρέφοντας από Λονδίνο, σκέφτηκα να απαντήσω στην ερώτηση μου, σε περίπτωση που έχει κάποιος την ίδια απορία στο μέλλον!
Η διαδικασία δεν ήταν χρονοβόρα αν περνούσες απο τον ηλεκτρονικό έλεγχο έφευγες αμέσως. Εμείς επειδή ταξιδεύαμε με παιδί έπρεπε να περάσουμε από υπάλληλο ο οποίος μας ρώτησε από που ταξιδεύουμε/ μόνιμη κατοικία/ τον λόγο ταξιδιου/ μέρες / τοπο διαμονής (εαν έχουμε συγγενείς ή θα μέναμε σε ξενοδοχείο) αλλά περισσότερο τυπική & γρήγορη διαδικασία μου φάνηκε. Καμια νύξη/ ερωτηση για visa.
 

titikos

Member
Μηνύματα
159
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά για να πάει κάποιος Ενδιβουργο, χρειάζεται διαβατήριο; Με ταυτότητα δεν μπορεί;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.337
Likes
14.200
Καλησπέρα σε όλους. Παιδιά για να πάει κάποιος Ενδιβουργο, χρειάζεται διαβατήριο; Με ταυτότητα δεν μπορεί;
Δεν είναι άλλη χώρα(ακόμη τουλάχιστον) η Σκωτία.Επομένως διαβατήριο.
 

thrylosveria

Member
Μηνύματα
230
Likes
205
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτικες
Ονειρεμένο Ταξίδι
φινλανδια
Παίδες, για να πας Αγγλία χρειάζεται διαβατήριο?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.687
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom