Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη για πρώτη,αλλά όχι τελευταία,φορά..!

Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ποιος δεν έχει δεί στο διαδίκτυο τα νησιά PhiPhi?Ποιος δεν έχει δεί τον ''Χρυσοδάχτυλο" , απολαμβάνοντας το θαύμα της φύσης(ένα απο τα πολλά στην χώρα) Ko Tapu,γνωστό και ως νησί του James Bond? Αυτά μας έσκασαν πρώτα στο μυαλό ένα βροχερό απόγευμα του Ιουλίου στην Αίγινα.Έτος 2018 και ένα χρόνο + πριν τον θρησκευτικό μας γάμο.Περί γαμήλιου ταξιδιού ο λόγος και αφού έπεσαν στο τραπέζι και οι Φιλιππίνες , μερικά ταξιδιωτικά περιοδικά και(αμέτρητες) ταξιδιωτικές ιστορίες απο το αγαπημένο μας travelstories, σχετικά γρήγορα-εύκολα, καταλήξαμε στην Ταϊλάνδη! Μία χώρα για την οποία είχαμε ακούσει και διαβάσει ακόμη περισσότερα! Έναν παράδεισο της Ν/Α Ασίας!


Προετοιμασία


Η προετοιμασία ήταν σχετικά εύκολη. Πέραν του διαβατηρίου(τι αίσθηση όταν το παραλαμβάνεις :clap: ) δεν χρειάστηκε κάποιο άλλο(υποχρεωτικό)έγγραφο.Πήρα το ρίσκο και δεν έβγαλα το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ ,το οποίο,αν δεν κάνω λάθος,έχει ισχύ 1 χρόνο.Καλό θα ήταν να το έχετε για παν ενδεχόμενο. Συνεχίζοντας να ρισκάρω( :haha: )αποφάσισα να μην κάνουμε ούτε ασφάλεια ταξιδιού. Η Ε φώναζε ,αλλά ποιος άκουγε? Ευτυχώς δεν μας χρειάστηκε,αλλά προτείνω να κάνετε.Στις περιοχές που ταξιδέψαμε εμείς δεν χρειάζεται να έχεις εμβολιαστεί(πχ για κίτρινο πυρετό κ.α). Έτοιμοι λοιπόν και αναμονή για αναχώρηση.


Phuket



Απο την ημέρα που κλείστηκε το ταξίδι η σκέψη μας ήταν καθημερινά στο ταξίδι,κάτι απολύτως λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν το πρώτο μας ,σε τόσο μακρινό προορισμό . Έφτασε η μέρα της αναχώρησης και αφού φτάνουμε στο γκισέ της Qatar συνειδητοποιούμε και οι απο δω και απο κει , ότι δεν έχει γίνει σωστή συνεννόηση για τα κιλά των αποσκευών(ναι είμαστε απο αυτούς που κάνουμε μετακόμιση σε κάθε ταξίδι:bleh: ).

Η κοπέλα στο ταξιδιωτικό με είχε ενημερώσει άλλα κιλά, εγω απο την ανυπομονησία μου δεν έκανα το απλό ,να επικοινωνήσω δηλαδήμε την αεροπορική.Εν τέλει καταλήξαμε να πάρω την αποσκευή καμπίνας μαζί αντί να την δώσω στις παραδοτέες.Όλα καλά και μετά απο γυρολόι σε καταστήματα κτλ επιβίβαση. Αφού χαζολογήσαμε και τσιμπήσαμε(κάτι άγευστο θυμάμαι) και αφού μας έπρηξε μία κυράτσα,γιατι κάναμε πίσω τα καθίσματα και ξαπλώναμε (πως γκινεν αυτό?😂😂) ,περίπου 4 ώρες μετά προσγείωση στην Doha.


*Τι ωραία τα δειλινά.Πόσο μάλλον όταν τα βλέπεις μέσα απο αεροπλάνο...
IMG_20191205_161431_1.jpg
Η αναμονή ήταν 8 ώρες ,οπότε?Τί καλύτερο απο μία γύρα στην αγορά Souq Wakif για αναμνηστικά,μάσα κτλ!
IMG_20191205_205448.jpg
IMG_20191205_195035.jpg


Επιστρέψαμε περίπου 3 ώρες πριν την πτήση στο αεροδρόμιο και αφού,φυσικά,φάγαμε μάπα σε τουριστικό μαγαζί στην αγορά(🤮 )κάναμε επιδρομή στα Burger King🍔 .

Για να κρατάμε την φλόγα ,έγινε μία αλλαγή πύλης,περίπου μία ώρα πριν την αναχώρηση.Καταλαβαίνετε σε τι φάση ήμασταν όλοι οι επιβάτες.Τρέχαμε τσούρμο να προλάβουμε,βασικά να βρούμε πού είναι η πύλη και πως θα φτάναμε έγκαιρα.Βέβαια κάθε εμπόδιο για καλό και το λέω αυτό διότι διαφορετικά δεν θα μπαίναμε στο transit train του αεροδρομίου.Κάτι παρόμοιο δεν είχαμε ξαναδεί σε αεροδρόμιο,οπότε μας φάνηκε φοβερό.

Αφού βρήκαμε την πύλη έγινε ομαλά η επιβίβαση μας.Το αεροσκάφος αν μη τι άλλο εντυπωσιακό.Boeing αν θυμάμαι καλά με διάταξη καθισμάτων 3-4-3.Συγχωρείστε τον ενθουσιασμό μου αλλά , είχα να μπώ σε τέτοιο αεροσκάφος απο το 1999 με Air France.Σκάλιζα σαν μικρό παιδί το kit που δίνει η Qatar(μάσκα ύπνου,κάλτσες,οδοντόβουρτσα κ.α), έπαιζα με τις κάμερες του αεροσκάφους για να τσεκάρω ποια λήψη είναι καλύτερη για βίντεο κατα την απογείωση.
Ναι καλά διαβάσατε(όσοι δεν έχετε ταξιδέψει με Qatar).Έχεις την επιλογή απο την οθόνη μπροστά σου,να βλέπεις απο διαφορετικές κάμερες την πτήση live.Είτε απο ουρά,είτε απο το κάτω μέρος του αεροσκάφους κ.α . Φοβερό!
Τουλάχιστον η απογείωση απο την Doha τραβήχτηκε απο το κάτω μέρος του αεροσκάφους και ήταν εντυπωσιακή!
IMG_20191206_024756_1.jpg
IMG_20191206_031948.jpg


Απογείωση:airplane: χαζολόγημα,σερβίρισμα φαγητού και κρασιού παρακαλώ!Αποδείχτηκε λάθος η φαεινή ιδέα μου, αφού ήπια το δικό μου(λευκό)κρασί, να ρουκουνιάσω και το(κόκκινο) κρασί της Ε ,ήταν μία στιγμή παραφροσύνης(😂) . Πάνω στην τρέλα μου,με ένα ακροβατικό της στιγμής,η λευκή μου μπλούζα ήπιε το κρασί.Και ενώ είχα αρχίσει το ευχολόγιο ,με έναν συνδυασμό απο κινήσεις υπαλλήλου πίστας αεροδρομίου , σε συνδυασμό με μπαλέτο, προσπαθούσα να με δεί κάποια αεροσυνοδός.Αντί απλά να πατήσω το κουμπάκι(σήκω και πάτα το!) πάνω απο τις θέσεις μας και να έρθει κατευθείαν.

Αφού δόθηκε άμεση λύση με αλλαγή φανέλας μαζί με απαραίτητο ευχολόγιο κτλ αραλίκι ταινία και νάνι..
Ξεκινώντας να ξημερώνει ήταν μαγική η εικόνα στην δεξιά πλευρά να ξημερώνει ,χαρίζοντας μας μια ταξιδιάρικη ανατολή,ενώ στην δεξιά ήταν ακόμη νύχτα..Λέτε να πέσαμε στην κούρμπα?:haha:
IMG_20191206_044335.jpg

Εδώ να πω πως ήμασταν τυχεροί , επειδή το αεροπλάνο είχε διάταξη 3-4-3 και εμείς ήμασταν οι 2 μας στην τριάδα μας.Άρα πειρσσότερος χώρος να απλωθείς(λέμε τώρα). Άρχισε να ξημερώνει για τα καλά.Αφού έπεσε η απαραίτητη μάσα(σερβίρανε το πρωινό) χαζολογούσαμε και ρίχνοντας μια ματιά απο το παράθυρο συνειδητοποιήσαμε πόσο κοντά ήμασταν πια🌴🌴🌴.Πετούσαμε πλέον πάνω απο την θάλασσα του Ανταμαν και τα μικροσκοπικά νησάκια απλά σε έβαζαν ακόμη περισσότερο στο mood αυτής της υπέροχης χώρας! Phi-phi Island , Tup Island ,Hong Island κ.α .

Μας έφεραν να συμπληρώσουμε την visa μας on board,πράγμα καλό για να κερδίσεις χρόνο.Αφού αρχίσαμε να μαζευόμαστε, συνειδητοποιώ ότι έχω χάσει τα γυαλία ηλίου μου.Με αποτέλεσμα να είμαι όρθιος να έχω ανοίξει το ντουλαπάκι των αποσκευών και να έχω αδειάσει τα πάντα πάνω στο κάθισμα.
Φυσικά δεν ήταν εκεί.Μέχρι και έρπινγκ έκανα σε 2-3 σειρές μήπως έχουν πέσει κάτω απο τα πίσω καθίσματα(τρέλες τις στιγμής).Μα ναί!Πώς να είναι εκεί?Όταν άδειασα την (καθόλου βολική,όπως αποδείχτηκε)τσάντα μου στο αεροδρόμιο της Doha για να πάρω κάτι,είναι προφανές ότι τα παράτησα εκεί. 🙊 Μπράβο! Τουλάχιστον είχα 2ο ζευγάρι και σιγά μην χαλάσουμε την διάθεση μας για ένα γυαλί..

Συνεχίζεται..
 

Attachments

Last edited:

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ονειρεμένο Ταξίδι
To the MOON and back
Τί εννοείς όταν λες : «Στις περιοχές που ταξιδέψαμε εμείς δεν χρειάζεται να έχεις εμβολιαστεί.».
Εκτός από τους φασίστες τους Αμερικάνους που αλλού χρειάζεται μπόλι;
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Τί εννοείς όταν λες : «Στις περιοχές που ταξιδέψαμε εμείς δεν χρειάζεται να έχεις εμβολιαστεί.».
Εκτός από τους φασίστες τους Αμερικάνους που αλλού χρειάζεται μπόλι;
🤣🤣🤣
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ποιος δεν έχει δεί στο διαδίκτυο τα νησιά PhiPhi?Ποιος δεν έχει δεί τον ''Χρυσοδάχτυλο" , απολαμβάνοντας το θαύμα της φύσης(ένα απο τα πολλά στην χώρα) Ko Tapu,γνωστό και ως νησί του James Bond? Αυτά μας έσκασαν πρώτα στο μυαλό ένα βροχερό απόγευμα του Ιουλίου στην Αίγινα.Έτος 2018 και ένα χρόνο + πριν τον θρησκευτικό μας γάμο.Περί γαμήλιου ταξιδιού ο λόγος και αφού έπεσαν στο τραπέζι και οι Φιλιππίνες , μερικά ταξιδιωτικά περιοδικά και(αμέτρητες) ταξιδιωτικές ιστορίες απο το αγαπημένο μας travelstories, σχετικά γρήγορα-εύκολα, καταλήξαμε στην Ταϊλάνδη! Μία χώρα για την οποία είχαμε ακούσει και διαβάσει ακόμη περισσότερα! Έναν παράδεισο της Ν/Α Ασίας!















Προετοιμασία















Η προετοιμασία ήταν σχετικά εύκολη. Πέραν του διαβατηρίου(τι αίσθηση όταν το παραλαμβάνεις :clap: ) δεν χρειάστηκε κάποιο άλλο(υποχρεωτικό)έγγραφο.Πήρα το ρίσκο και δεν έβγαλα το διεθνές δίπλωμα της ΕΛΠΑ το οποίο,αν δεν κάνω λάθος,έχει ισχύ 1 χρόνο.Καλό θα ήταν να το έχετε για παν ενδεχόμενο. Συνεχίζοντας να ρισκάρω( :haha: )αποφάσισα να μην κάνουμε ούτε ασφάλεια ταξιδιού. Η Ε φώναζε αλλά ποιος άκουγε? Ευτυχώς δεν μας χρειάστηκε,αλλά προτείνω να κάνετε.Στις περιοχές που ταξιδέψαμε εμείς δεν χρειάζεται να έχεις κάνει κάποιο εμβόλιο(πχ για κίτρινο πυρετό). Έτοιμοι λοιπόν και αναμονή για αναχώρηση.


Phuket

Απο την ημέρα που κλείστηκε το ταξίδι η σκέψη μας ήταν καθημερινά στο ταξίδι,κάτι απολύτως λογικό αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν το πρώτο μας σε εξωτικό προορισμό . Έφτασε η μέρα της αναχώρησης και αφού φτάνουμε στο γκισέ της Qatar συνειδητοποιούμε και οι απο δω και απο κει, ότι δεν έχει γίνει σωστή συννενόηση για τα κιλά των αποσκευών(ναι είμαστε απο αυτούς που κάνουμε μετακόμιση σε κάθε ταξίδι ).

Η κοπέλα στο ταξιδιωτικό με είχε ενημερώσει άλλα κιλά, εγω απο την ανυπομονησία μου δεν έκανα το απλό,να επικοινωνήσω δηλαδή με την αεροπορική.Εν τέλει καταλήξαμε να πάρω την αποσκευή καμπίνας μαζί αντί να την δώσω στις παραδοτέες.λα καλά και μετά απο γυρολόι σε καταστήματα κτλ επιβίβαση. Αφού χαζολογήσαμε και αφού μας έπρηξε μία κυράτσα γιατι κάναμε πίσω τα καθίσματα και ξαπλώναμε πως γκινεν αυτό?😂😂 Περίπου 4 ώρες μετά προσγείωση στην Doha.


*Τι ωραία τα δειλινά.Πόσο μάλλον όταν τα βλέπεις μέσα απο αεροπλάνο...
View attachment 424493 Η αναμονή ήταν 8 ώρες ,οπότε?Τί καλύτερο απο μία γύρα στην αγορά Souq Wakif για αναμνηστικά,μάσα κτλ! Επιστρέψαμε περίπου 3 ώρες πριν την πτήση στο αεροδρόμιο και αφού,φυσικά,φάγαμε μάπα σε τουριστικό μαγαζί στην αγορά κάναμε επιδρομή στα Burger King🍔 .
IMG_20191205_195035.jpg
IMG_20191205_205448.jpg


Για να κρατάμε την φλόγα ,έγινε μία αλλαγή πύλης,κάπου μία ώρα πριν την αναχώρηση!Καταλαβαίνετε σε τι φάση ήμασταν όλοι οι επιβάτες.Τρέχαμε τσούρμο να προλάβουμε,βασικά για να βρούμε πού είναι η πύλη και πως θα φτάναμε έγκαιρα.Βέβαια κάθε εμπόδιο για καλό και το λέω αυτό διότι διαφορετικά δεν θα μπαίναμε στο transit train του αεροδρομίου.Κάτι παρόμοιο δεν είχαμε ξαναδεί σε αεροδρόμιο,οπότε μας φάνηκε φοβερό.

Αφού βρήκαμε την πύλη,έγινε ομαλά η επιβίβαση μας.Το αεροσκάφος αν μη τι άλλο εντυπωσιακό.Boeing αν θυμάμαι καλά με διάταξη καθισμάτων 3-4-3.Συγχωρείστε τον ενθουσιασμό μου αλλά , είχα να μπώ σε τέτοιο αεροσκάφος απο το 1999 όταν ταξιδέψαμε με Air France.Σκάλιζα σαν μικρό παιδί το kit που δίνει η Qatar(μάσκα ύπνου,κάλτσες,οδοντόβουρτσα κ.α), έπαιζα με τις κάμερες του αεροσκάφους για να τσεκάρω ποια λήψη είναι καλύτερη για βίντεο κατα την απογείωση.Ναί καλά διαβάσατε(όσοι δεν έχετε ταξιδέψει με Qatar).
Έχεις την επιλογή απο την οθόνη μπροστά σου,να βλέπεις απο διαφορετικές κάμερες την πτήση live.Είτε απο ουρά,είτε απο το κάτω μέρος του αεροσκάφους κ.α . Φοβερό!
Τουλάχιστον η απογείωση απο την Doha τραβήχτηκε απο το κάτω μέρος του αεροσκάφους και ήταν εντυπωσιακή! View attachment 424496 View attachment 424497

Απογείωση:airplane: χαζολόγημα,σερβίρισμα φαγητού και κρασιού παρακαλώ!Αποδείχτηκε λάθος η φαεινή ιδέα μου, αφού ήπια το δικό μου(λευκό)κρασί, να ρουκουνιάσω και το(κόκκινο) κρασί της Ε ,ήταν ,ξεκάθαρα,μία στιγμή παραφροσύνης(😂) . Πάνω στην τρέλα μου,με ένα ακροβατικό της στιγμής,η λευκή μου μπλούζα ήπιε το κρασί.Και ενώ είχα αρχίσει το ευχολόγιο ,με έναν συνδυασμό απο κινήσεις υπαλλήλου πίστας αεροδρομίου , σε συνδυασμό με μπαλέτο, προσπαθούσα να με δεί κάποια αεροσυνοδός.Αντί απλά να πατήσω το κουμπάκι(σήκω και πάτα το!:lol:) πάνω απο τις θέσεις μας και να έρθει κατευθείαν.

Αφού δόθηκε άμεση λύση με αλλαγή φανέλας ,μαζί με απαραίτητο ευχολόγιο κτλ,αραλίκι ταινία και νάνι.
Ξεκινώντας να ξημερώνει,ήταν μαγική η εικόνα στην δεξιά πλευρά να ξημερώνει ,χαρίζοντας μας μια ταξιδιάρικη ανατολή,ενώ στην δεξιά ήταν ακόμη νύχτα..Λέτε να πέσαμε στην κούρμπα?:haha:
View attachment 424502
Εδώ να πώ πως ήμασταν τυχεροί , επειδή το αεροπλάνο είχε διάταξη 3-4-3 και εμείς ήμασταν οι 2 μας στην τριάδα μας.Άρα περισσότερος χώρος να απλωθείς(λέμε τώρα). Άρχισε να ξημερώνει για τα καλά.Αφού έπεσε η απαραίτητη μάσα(σερβίρανε το πρωινό) χαζολογούσαμε και ρίχνοντας μιά ματιά απο το παράθυρο συνειδητοποιήσαμε πόσο κοντά ήμασταν πια🌴🌴🌴.Πετούσαμε πλέον πάνω απο την θάλασσα του Ανταμάν και τα μικροσκοπικά νησάκια απλά σε έβαζαν ακόμη περισσότερο συο mood αυτής της υπέροχης χώρας! Phi-phi Island , Tup Island ,Hong Island κ.α .


Μας έφεραν να συμπληρώσουμε την visa μας on board.Πράγμα καλό για να κερδίσεις χρόνο.Αφού αρχίσαμε να ψιλομαζευόμαστε,συνειδητοποιώ ότι έχω χάσει τα γυαλία ηλίου μου.Με αποτέλεσμα να είμαι όρθιος, έχοντας ανοίξει το ντουλαπάκι πάνω απο το κάθισμα και να έχω αδειάσει τα πάντα πάνω στο κάθισμα.Φυσικά δεν ήταν εκεί.Μέχρι και έρπινγκ έκανα σε 2-3 σειρές μήπως έχουν πέσει κάτω απο τα πίσω καθίσματα(τρέλες τις στιγμής).Μα ναί! Πώς να είναι εκεί?Πριν ροκανίσουμε στα Burger King στο αεροδρόμιο της Doha σκάλιζα να βρώ κάτι.Είχα αδειάσει όλη την τσάντα στο τραπέζι και προφανέστατα κάποιος τυχερός έκανε τις διακοπές του με τα γυαλία μου!:cool: Μπράβο! Τουλάχιστον είχα 2ο ζευγάρι και σιγά μην χαλάσουμε την διάθεση μας για ένα γυαλί..

Συνεχίζεται..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Αν θέλεις να κάνεις διορθώσεις, παρακαλώ να τις περάσεις στο αρχικό μήνυμα, κάνοντας επεξεργασία.
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Αφού παραλάβαμε βαλίτσες και κάναμε ένα μικρό συνάλλαγμα(εδώ να συμπληρώσω πως την περίοδο εκείνη 1E=33ΤΗΒ,ενώ τώρα που χαζεύω είναι 1E=37,19THB), περάσαμε απο immigration και βγήκαμε έξω, η ζέστη σε συνδυασμό με την απίστευτη υγρασία μας χτύπησαν στα μούτρα(εν τω μεταξύ ήμασταν ακόμη με φόρμες ). Εντοπίσαμε σχετικά γρήγορα το ταμπελάκι με το όνομα μας και αφού η κυρία , που αν κατάλαβα καλά ,ενημέρωνε τους οδηγούς , μας ενημέρωσε ότι έρχεται ο οδηγός ,αράξαμε.Ήμασταν ήδη μούσκεμα προσπαθώντας να συνειδητοποιήσουμε ότι είμαστε στην Ταϊλάνδη ρε φίλε!!

Σκάει ο οδηγός.Μιλάμε για σόου.Φτυστός ο Στάθης ο Ψάλτης!.Μία ώρα και κάτι μετά(πιστεύω γρήγορα σε σχέση με αυτά που έχουν γράψει πολλά παιδιά εδώ),αφού είχαμε δεί πολλές εικόνες για τις οποίες είχαμε διαβάσει (tuk tuk , αυτοσχέδια τρίκυκλα κ.α), ένα χάος στον δρόμο κτλ ,αφού είχαμε πιάσει κουβέντα(λέμε τώρα,μιας και ο γίγαντας μιλούσε thainglish :haha: ) και αφού είχαμε κάνει στάση να παραλάβει την κυρά Στάθαινα απο την εργασία της παρακαλώ(!) φτάσαμε στο ξενοδοχείο μας.
IMG_20191206_161153.jpg


Εκεί,ο Στάθης, δίχως κανέναν δισταγμό μας το έριξε ξερά: No tips for me ? Λέει. Άσε ρε πονηρέ!Εμάς βρήκες? I have not made any currency yet,λέω.Τουλάχιστον είχε thai smile μέχρι τα αυτιά όταν το είπε.Και σκάει στο μυαλό μου αυτό που είχε γράψει η @Despinadmk στην ιστορία της,πως σε ορισμένα μέρη της Ταϊλάνδης,ο τουρισμός έχει αλλοιώσει τους ανθρώπους(στις περισσότερες χώρες συμβαίνει θα έλεγα εγώ). Αφού παρέλαβαν τις βαλίτσες και μπήκαμε στην reception η υποδοχή ήταν ακριβώς ότι χρειαζόμασταν. Μας πρόσφεραν δροσερό τσάι και αρωματισμένες κρύες πετσετούλες. Μεγαλεία η αρχοντομουτσούνα μου.!

Αφού ο(συμπαθέστατος)Τακ άφησε τις βαλίτσες στο δωμάτιο και παρέλαβε το απαραίτητο(και όχι το τελευταίο όπως αποδείχτηκε)’’μαρουλάκι’’ του ,ακούσαμε το πρώτο(αγαπημένο μας) και βγαλμένο απο την καρδούλα του κοπ κουν κάάάάά , κάναμε ένα ντουζάκι και βουρ για την πισίνα!Σαν κλασικοί Έλληνες χτυπήσαμε και τις δυτικότατες καφεδάρες μας παρακαλώ και αράξαμε.Απόγευμα πια μπανάκι και πρώτη αναγνωριστική γύρα στην περιοχή της Kata. Ομολογουμένως,ήταν όπως τα είχαμε διαβάσει και δεί σε ορισμένα vlog.Ξενοδοχείο αρκετά χλιδάτο και στα 20μέτρα χαμόσπιτα , αρκετή φτώχεια κτλ. Αρχικά απορήσαμε για τις συνθήκες αλλά συμφωνήσαμε στο ότι, δυστυχώς, αυτοί οι άνθρωποι έτσι έχουν μάθει να ζούν. Αυτή είναι η καθημερινότητα τους, η ζωή τους

.Πρώτη μας στάση στα πολυαγαπημένα 7-eleven τα οποία είναι παντού στην Ταϊλάνδη.Σαν την διαφήμιση με τα noisetta εδω σε εμάς.Που είναι τα κλειδιά?Δίπλα στα 7-eleven.Πού είναι το αμάξι?Δίπλα στα 7-eleven😂.Σε απόσταση 150 μέτρων απο το ξενοδοχείο μας είχε 2!Μιλημένοι πήγαμε στα συγκεκριμένα καταστήματα απο φίλο που είχε χτυπήσει Ταϊλάνδη 2 φορές τα τελευταία 3 χρόνια τότε.Πρώτη αγορά?Τα μαγικά τοστάκια τους για τις δύσκολες ώρες😉.Εν τω μεταξύ αν θέλεις στα ψήνουν κιόλας.Καλό!Δεύτερη αγορά κάρτα sim.Επιλέξαμε μία της truemove .Περίπου 15ε,αν θυμάμαι καλά,με απεριόριστο ιντερνετ και κάποια λεπτά ομιλίας για 15 μέρες.Πολύ καλή επιλογή.Την βγάλαμε με μια sim ευτυχώς αφού το κινητό μου γινόταν hotspot,μας έκατσε καλά.

Στην συνέχεια καταλάβαμε ότι οι Ταϊλανδοί τεχνικοί είναι μερακλήδες!Διότι αν ήταν σαν τους δικούς μας, πως θα έβγαζαν άκρη με τόσα καλώδια?😂😂
Συνεχίζεται.
IMG_20191208_225537.jpg
 

Attachments

Last edited:

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Τί εννοείς όταν λες : «Στις περιοχές που ταξιδέψαμε εμείς δεν χρειάζεται να έχεις εμβολιαστεί.».
Εκτός από τους φασίστες τους Αμερικάνους που αλλού χρειάζεται μπόλι;
Lorenzo αν καταλαβα καλά εννοεις εμβολια που απαιτουν καποιες χωρες για υπαρχουσες εκει ασθενειες ;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Ναι ναι όχι για covid
Το καταλαβα γιατι διαβασα προσεκτικα την ιστορια σου. Μου αρεσει η γλαφυροτητα και ο ενθουσιασμος σου! Περιμένω τη συνεχεια για αγαπημενη Ταιλάνδη .

Ο φιλος μας καταλαβε για κόβιντ εξ ου και το σχόλιο.
Πάντως δεν ζηταει η Αμερική μόνο. Στην Ιαπωνια μου ζητηθηκε επισης. Η πιστοποιητικο για πληρη εμβολιασμο ή τεστ 72 ωρών.Το δειξαμε και στο Βενιζελος και στο τρανζιτ στο Αμπου Ντάμπι.
Στο αναφερω γιατι βλεπω ταξιδι-ονειρο την Ιαπωνία συν τα πολλα like στην ιστορια που γραφω και σε ευχαριστω πολυ για αυτα!Σου ευχομαι να πας και να περασεις τέλεια !
 
Μηνύματα
133
Likes
260
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Το καταλαβα γιατι διαβασα προσεκτικα την ιστορια σου. Μου αρεσει η γλαφυροτητα και ο ενθουσιασμος σου! Περιμένω τη συνεχεια για αγαπημενη Ταιλάνδη .

Ο φιλος μας καταλαβε για κόβιντ εξ ου και το σχόλιο.
Πάντως δεν ζηταει η Αμερική μόνο. Στην Ιαπωνια μου ζητηθηκε επισης. Η πιστοποιητικο για πληρη εμβολιασμο ή τεστ 72 ωρών.Το δειξαμε και στο Βενιζελος και στο τρανζιτ στο Αμπου Ντάμπι.
Στο αναφερω γιατι βλεπω ταξιδι-ονειρο την Ιαπωνία συν τα πολλα like στην ιστορια που γραφω και σε ευχαριστω πολυ για αυτα!Σου ευχομαι να πας και να περασεις τέλεια !
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Ημασταν τυχεροί πήγαμε οριακά όταν έσκασε ο covid. Δεκέμβριο 2019. Ναι Ιαπωνία είναι όνειρο ζωής 🙏
Εννοείται όταν έρθει η ώρα θα ζητήσω τις απαραίτητες πληροφορίες 🙏
Ωραία και η ιστορία σου διαβάζουμε προσεκτικά ✊
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom