Ταϊλάνδη Ταϊλάνδη

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Καλωσόρισες στην παρέα!! Όπως κατάλαβα η αγάπη σου για την Ταϊλάνδη ειναι μεγάλη!!!
 

Panosota

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα, εχω προγραμματίσει ταξιδι στην Ταϋλάνδη τον Απριλιο κ θα εχω ενα 24ωρο για να δω την πολη της Μπανγκόκ καθως μετα παμε πουκετ. Εχετε υποψη σας καποιον π μπορει να μας γυρισει την πολη να μας δειξει τα αξιοθέατα, να μας παει στο flow market κτλ.
 

ioanna_ch

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους!!
Θα ήθελα τα φώτα σας στο επικειμενο ταξίδι μου. Που να μείνουμε στη νότια Ταϊλάνδη?? Λέμε με το αγόρι αφού περάσουμε 4 μέρες στη Μπανγκόκ να πετάξουμε για κραμπι. Να κάτσουμε 4_5 ημέρες. Το κραμπι παρά είναι τουριστικό μήπως?? Μόνο από εκεί μπορούμε να κάνουμε ημερήσιες σε νησιά??
Ιδανικά θα θέλαμε να μην είμαστε με την ψυχή στο στόμα και να τρέχουμε να προλάβουμε καραβάκια κλπ
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Το κραμπι παρά είναι τουριστικό μήπως?? Μόνο από εκεί μπορούμε να κάνουμε ημερήσιες σε νησιά??
Το Κράμπι είναι τουριστικό όπως τα περισσότερα μέρη της Ταυλάνδης, αλλά αν διάβασα καλά σε άλλο θέμα θα πάτε Αύγουστο, που είναι η εποχή των βροχών και δε θα έχει πολύ κόσμο. Αν δεν έχετε ήδη κλείσει για Κράμπι, προσανατολιστείτε προς τα νησιά της ανατολικής ακτής καλύτερα.
Ημερήσιες σε νησιά μπορείτε να κάνετε απ'όπου θέλετε, εφόσον μένετε σε παραλιακό μέρος.
 

Lelou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Thailand
Οργανώνοντας ταξίδι ενός μήνα στη Ταιλάνδη

Καλησπέρα σε όλη αυτή τη μεγάλη παρέα!
Προσπαθώντας να φτιάξω ένα πλάνο γι αυτό το μεγάλο ταξίδι και θα ήθελα τις συμβουλές και τα φώτα σας και κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Αναχώρηση 15 Ιανουαρίου για Μπανκόγκ και κατ ευθείαν πτήση για Τσιανγκ Μάι όπου λέμε να μείνουμε 4 μέρες εξερευνώντας τα μέρη γύρω και τριγύρω.Στη συνέχεια λέμε να πάμε Τσιανγκ Ράι για 3 μέρες ακολουθώντας το ίδιο σύστημα.Από εκεί και έπειτα αρχίζει το χαος :)
Το μέχρι τώρα πλάνο μου έχει ως εξής:
Αεροπορικώς από Τσιανγκ Ραι -> Πουκέτ με πιθανή διαμονή Καρόν ή Κάτα, μέρες άγνωστο.
Από Πουκετ -> Κράμπι κάπως θα πάμε εκεί και λέμε να μείνουμε Αο Νανγκ ή Ρέιλι, μέρες άγνωστο κι εκεί.
Από εκεί λέμε να κάνουμε όλες αυτές τις ωραίες ημερήσιες εκδρομές για τα νησάκια και τις ωραίες παραλίες οπότε υπολογίζω τις περισσότερες μέρες να μείνουμε Κράμπι και όχι Πουκετ.Κhao Sok εαν δεν κάνω λάθος είναι ένα μέρος που θα ήθελα να πάμε γιατί έχω διαβάσει εδώ οτι είναι σοκ απλά δεν ξέρω που να το στρημώξω και αν αξίζει να μείνουμε.Μέχρι εκεί φτάνει και το πλάνο μου .
Σκέφτομαι να παμε Κο Σαμούι και Κο παγκάν μετά το Κράμπι και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας καθώς δεν θα ήθελα να είμαι με μια βαλίτσα στο χερι.Βέβαια είναι ένας μήνας,καλα δεν είναι ?Επίσης θα καταλήξουμε στη Μπανκόγκ που θα περάσουμε τις 3 τελευταίες μέρες απ όπου και θα φύγουμε για Αθήνα.
Όσοι έχετε πάει πως πιστεύετε ότι θα μπορούσα να μοιράσω αυτές τις μέρες ώστε να μην τρέχουμε σαν τους παλαβούς?Επίσης δεκτές όλες οι απόψεις σχετικά με προσθαφαιρέσεις σε αυτό το πλάνο.
Είναι το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι καθότι αεροπλανοφοβική :rolleyes:
 
Last edited by a moderator:

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.334
Μια χαρά είναι το πλάνο σας όπως είναι άδειο και δεν το λέω ειρωνικά. Πηγαίνετε και τα υπόλοιπα θα τα βρείτε εκεί, δε χρειάζεται να έχετε τα πάντα από πριν οργανωμένα. Ένας μήνας είναι πολύ καλός χρόνος, το κόστος ζωής είναι μικρό οπότε επιτρέπει επιλογές της τελευταίας στιγμής και όπως είπες κανονίστε να είστε πίσω στην πόλη αναχώρησης μερικές μέρες πριν για παν ενδεχόμενο (3 είναι υπεραρκετές) και αυτό είναι.
 

pagwtokoutalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Οργανώνοντας ταξίδι ενός μήνα στη Ταιλάνδη

Καλησπέρα σε όλη αυτή τη μεγάλη παρέα!
Προσπαθώντας να φτιάξω ένα πλάνο γι αυτό το μεγάλο ταξίδι και θα ήθελα τις συμβουλές και τα φώτα σας και κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.
Αναχώρηση 15 Ιανουαρίου για Μπανκόγκ και κατ ευθείαν πτήση για Τσιανγκ Μάι όπου λέμε να μείνουμε 4 μέρες εξερευνώντας τα μέρη γύρω και τριγύρω.Στη συνέχεια λέμε να πάμε Τσιανγκ Ράι για 3 μέρες ακολουθώντας το ίδιο σύστημα.Από εκεί και έπειτα αρχίζει το χαος :)
Το μέχρι τώρα πλάνο μου έχει ως εξής:
Αεροπορικώς από Τσιανγκ Ραι -> Πουκέτ με πιθανή διαμονή Καρόν ή Κάτα, μέρες άγνωστο.
Από Πουκετ -> Κράμπι κάπως θα πάμε εκεί και λέμε να μείνουμε Αο Νανγκ ή Ρέιλι, μέρες άγνωστο κι εκεί.
Από εκεί λέμε να κάνουμε όλες αυτές τις ωραίες ημερήσιες εκδρομές για τα νησάκια και τις ωραίες παραλίες οπότε υπολογίζω τις περισσότερες μέρες να μείνουμε Κράμπι και όχι Πουκετ.Κhao Sok εαν δεν κάνω λάθος είναι ένα μέρος που θα ήθελα να πάμε γιατί έχω διαβάσει εδώ οτι είναι σοκ απλά δεν ξέρω που να το στρημώξω και αν αξίζει να μείνουμε.Μέχρι εκεί φτάνει και το πλάνο μου .
Σκέφτομαι να παμε Κο Σαμούι και Κο παγκάν μετά το Κράμπι και θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας καθώς δεν θα ήθελα να είμαι με μια βαλίτσα στο χερι.Βέβαια είναι ένας μήνας,καλα δεν είναι ?Επίσης θα καταλήξουμε στη Μπανκόγκ που θα περάσουμε τις 3 τελευταίες μέρες απ όπου και θα φύγουμε για Αθήνα.
Όσοι έχετε πάει πως πιστεύετε ότι θα μπορούσα να μοιράσω αυτές τις μέρες ώστε να μην τρέχουμε σαν τους παλαβούς?Επίσης δεκτές όλες οι απόψεις σχετικά με προσθαφαιρέσεις σε αυτό το πλάνο.
Είναι το πρώτο μεγάλο μου ταξίδι καθότι αεροπλανοφοβική :rolleyes:
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι στην ίδια φάση με σένα. Αλλά θέλω κυρίως να πάω Μπανγκόκ και αν προκύψει άλλη μια εκδρομη μέχρι να πάμε. Απο αεροπορικά για μπανγκοκ τι έχεις βρει?
 

Lelou

New Member
Μηνύματα
3
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Thailand
Εγώ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί είμαι στην ίδια φάση με σένα. Αλλά θέλω κυρίως να πάω Μπανγκόκ και αν προκύψει άλλη μια εκδρομη μέχρι να πάμε. Απο αεροπορικά για μπανγκοκ τι έχεις βρει?
Καλησπέρα,

Τα αεροπορικά τα κλείσαμε πρώτα πρώτα.
700€ το άτομο πήγαινέλα με Qatar airways.Υπάρχουν πολύ πιο φθηνές πτήσεις με Scoot πχ αλλα Θέλαμε κάτι άνετο για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι.
 

pagwtokoutalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Καλησπέρα,

Τα αεροπορικά τα κλείσαμε πρώτα πρώτα.
700€ το άτομο πήγαινέλα με Qatar airways.Υπάρχουν πολύ πιο φθηνές πτήσεις με Scoot πχ αλλα Θέλαμε κάτι άνετο για ένα τόσο μεγάλο ταξίδι.
Αχ δυστυχώς δεν υπάρχουν.. είναι 100€ λιγότερα αλλά αν βάλεις την βαλίτσα είναι το ίδιο.. με Qatar εγώ βρίσκω με 900 αλλά αργησα🥲🥲
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αχ δυστυχώς δεν υπάρχουν.. είναι 100€ λιγότερα αλλά αν βάλεις την βαλίτσα είναι το ίδιο.. με Qatar εγώ βρίσκω με 900 αλλά αργησα🥲🥲
Για πότε ψάχνετε; Η Scoot βγάζει σούπερ προσφορές, τουλάχιστον για τα δικά μας μέτρα. Δεν έχουμε ποτέ βαλίτσα σε ταξίδι, ούτε καν το backpack που δικαιούται ο μικρός δεν παίρνουμε σε τέτοιους προορισμούς.

Ειχαμ βγει προσφορές λορο τριών εβδομάδων περίπου, βγάλαμε με 190 να πάμε Chiang Mai, και 160 να γυρίσουμε από Κουάλα Λουμπούρ.

Αν δεν μιλάμε για Χριστούγεννα κτλ, πιστεύω ότι θα βγούνε ξανά προσφορές από τη Scoot.
 

pagwtokoutalo

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Για πότε ψάχνετε; Η Scoot βγάζει σούπερ προσφορές, τουλάχιστον για τα δικά μας μέτρα. Δεν έχουμε ποτέ βαλίτσα σε ταξίδι, ούτε καν το backpack που δικαιούται ο μικρός δεν παίρνουμε σε τέτοιους προορισμούς.

Ειχαμ βγει προσφορές λορο τριών εβδομάδων περίπου, βγάλαμε με 190 να πάμε Chiang Mai, και 160 να γυρίσουμε από Κουάλα Λουμπούρ.

Αν δεν μιλάμε για Χριστούγεννα κτλ, πιστεύω ότι θα βγούνε ξανά προσφορές από τη Scoot.
Θέλω για Ιανουάριο μόνο! Ούτε πριν,ούτε μετά.. Λες να πάω χωρίς βαλιτσα?🤔 Τα χειμωνιάτικα σκέφτομαι που θα φοράμε από εδώ που θα τα βαλω😂
 
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Θέλω για Ιανουάριο μόνο! Ούτε πριν,ούτε μετά.. Λες να πάω χωρίς βαλιτσα?🤔 Τα χειμωνιάτικα σκέφτομαι που θα φοράμε από εδώ που θα τα βαλω😂
Κοίτα, άσε τα μεγαλεία, βάλε ένα ισοθερμικό κολλάν και μπλουζάκι, ένα ελαφρύ μπουφάν και έφυγες με σακίδιο μόνο. Αγοράζεις στη βορει Ταϊλάνδη οτιδήποτε επιπλέον θέλεις, και είσαι οκ. Αλλά σοβαρά, δεν ξέρω τι παίζει από τιμές μόνο για Γενάρη 🙂
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.711
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom