Καμπότζη Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη - Καμπότζη - Απορίες

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
από το αεροδρόμιο Suvarnabhumi για να πας στην πολη θα παρεις το τραινο sky train που ειναι κατω απο το αεροδρομιο . πηγαινει πολυ γρηγορα στην πολη .κοστος περιπου 1,5 euro.
Σίγουρα βολεύει, αρκεί το ξενοδοχείο σου να βρίσκεται κοντά σε στάση του skytrain. Το δικό μας, ας πούμε, βρισκόταν στην παλιά πόλη.
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Η αλήθεια είναι πως δεν νομίζω πως είναι εφτικτό να πάω Bangkok, Chiang Mai, Siemp Reap & Luang Prabang όχι τόσο για το budget (1.600-1.800) που έχουμε αλλά για την τιμή των εσωτερικών πτήσεων διότι μόνο για Chiang Mai είναι φτηνά!Για τα άλλα ακουμπάει 100 και άνω... Κάτι πρέπει να βγάλω εκτός προγράμματος χαχα!
Αν θες να ρίξεις το κόστος μπορείς :
α) Να πας Chiang Mai απο Bangkok με overnight train --- κλείνετε 1st class , είναι άνετο, είστε μόνοι σας σε κουκέτα, λιώνετε στον ύπνο κ φθάνετε πρωι πρωι Chiang Mai -- γλιτώνετε αεροπορικά και διαμονή μιας ημέρας κ ταξι κ κάνετε κ χαβαλέ

β) Αν θέλετε να μπείτε Λάος, δεν γυρνάτε Bangkok άλλα πετάτε με NokAir για Udon Thani ... είναι μια πόλη πριν τα σύνορα με Λάος --- στο αεροδρόμιο έχει πολλούς τρόπους και agencies για να σας μεταφέρουν στο Λάος (συγκεκριμένα στην πρωτεύουσα Βιεντάν) -- αφιερώνετε 1,5 μέρα να δειτε κ την πρωτεύουσα κ φεύγετε με λεωφορείο για Luang Prabang ... έχει νυχτερινα λεωφορεία με κρεβάτια - αν δεν είστε ψηλοί κ φροντίσετε να σας δώσουν στο κάτω διάζωμα, ειναι μια χαρά
Φθάνετε Luang Prabang η οποία είναι πανέμορφη -- 4 μέρες minimum :)
Εναλλακτικά μπορείτε να το σπάσετε κ να αφιερώσετε κ κανα 2 μέρες στην Vang Vieng

γ) Απο Chiang Mai για Luang Prabang έχει και λεωφορείο που κάνει γύρω στις 18-19 ώρες --- αν αντέχετε το πέρνετε

δ) Απο Luang Prabang πετάει για Siem Reap η Vietnam Airlines ... αν κλείσετε νωρίς μπορείτε να το βρείτε στα 80Ε ... άριστη τιμή ... την προσφέρουν στην ιστοσελίδα τους κ οχι σε ψαχτήρι

ε) Οταν αποφασίσετε να επιστρέψετε Μπανγκοκ, μπορείτε να πάρετε λεωφορείο μεχρι τα συνορα κ μετα τρένο. Η διαδικασία περιγράφεται στο seat61 αναλυτικότατα. Είναι λιγο ταλαιπωρία αλλα φαντάζομαι θα ειναι η τελευταία μέρα του ταξιδιού πριν πετάξετε για Ελλάδα

Στις μέρες που έχετε κ με αυτο το budget γίνονται άνετα
 

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ
Silversurfer είσαι φοβερός τέρμα ανάλυση! ! Ευχαριστώ πολύ όλους σας!!
 

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
τι θεματικά πάρκα έχει στην Μπανγκόκ?
Κορυφαίο θεματικό πάρκο είναι το Μουάνγκ Μποράν, σε μία πολύ μεγάλη έκταση πού μπορείς να την γυρίσεις με ποδήλατο ή μικρά οχήματα καί ένα μικρό μέρος με το τρενάκι. Ολόκληρη η Ταϋλάνδη με τα πιό αξιόλογα μνημεία της σε πιστά αντίγραφα ανάμεσα σε ποταμάκια, κήπους καί λιμνούλες. Το συστήνω ανεπιφύλακτα. Είναι περίπου 50 χλμ εκτός Μπανγκόκ καί πήγαμε με ταξί πού κόστισε 20 ευρώ.
Ενα άλλο πολύ ενδιαφέρον πάρκο είναι το Μιν Μπουρί. Εδώ είναι ο κόσμος τού σαφάρι, μιά μεγάλη έκταση με ελεύθερα τα άγρια ζώα, πού την διασχίζεις μέσα σε οχήματα τού πάρκου, με τα παράθυρα κλειστά εννοείται αφού βλέπεις σε απόσταση αναπνοής ελεύθερα λιοντάρια, τίγρεις, ελέφαντες κτλ . Εκτός αυτού εδώ θα παρακολουθήσεις πολύ διασκεδαστικά σώου καί θα δείς πολλά παραδείσια πουλιά.
Ενδιαφέρον παρουσιάζει καί η Φάρμα Κροκοδείλων, η μεγαλύτερη φάρμα ερπετών τού κόσμου, όπου θα παρακολουθήσεις καί σώου με κροκόδειλους.
Αν θέλεις σώου με ελέφαντες θα επισκεφθείς το Πάρκο Ελεφάντων. Μετά το σώου θα μπορείς να τούς ταίσεις με κομμάτια μπαμπού.Πολύ κοντά βρίσκεται καί ο Ροδόκηπος, με ανθοκήπια με ορχιδέες καί τριαντάφυλλα γύρω από μιά μεγάλη λίμνη καί εξωτικά πουλιά Εδώ δίδονται καί παραστάσεις με παραδοσιακούς χορούς , μουσική καί πολεμικές τέχνες.
 

spirdaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
καλησπέρα Μέλπο και σε όλους σας....Διαβάζω τις απορίες σου και μπορώ να πώ ότι με βοήθησαν και εμένα πολύ γιατι είχα τις ίδιες...Να σε ρωτήσω ο μήνας του ταξιδιού σας παραμένει ο Φεβρουάριος ακόμα?
 

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ
καλησπέρα Μέλπο και σε όλους σας....Διαβάζω τις απορίες σου και μπορώ να πώ ότι με βοήθησαν και εμένα πολύ γιατι είχα τις ίδιες...Να σε ρωτήσω ο μήνας του ταξιδιού σας παραμένει ο Φεβρουάριος ακόμα?
Ναι μέσα στον Φεβρουάριο γιατί μετά χαλάει ο καιρός...
 

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ
Γεια σας παιδιά! Επανήλθα με νέες απορίες :p!

Αρχικά να σας πω πως κλείσαμε εισιτήρια για 6-20 Φεβρουαρίου..βλέπω όμως ότι πέφτουν κάτι αεροπλανάκια και με έχει πιάσει λίγο μία ανησυχία, αλλά ας περάσουμε στο ψητό και να αφήσω τις ... !

Όπως σας είπα κλείσαμε αεροπορικά από και προς στην τιμή των 570ευρω (μια χαρά). Το επόμενο βήμα είναι να κλείσω στο hostel we Bangkok που είναι και δίπλα το Skytrain ώστε και να πάμε εκεί από το αεροδρόμιο και να είναι πιο εύκολη η μετακίνηση στην πόλη!

Ύστερα από σύγκριση τιμών,αναμονών και ημερών κατέληξα πως το ιδανικότερο είναι το παρακάτω:

  • Με την άφιξη διαμονη έως την Τετάρτη 10.2 Μπανγκοκ
  • Αργά το απόγευμα αναχώρηση για Siem Reap και άφιξη μετά από 1 ώρα περίπου
  • Διαμονή στο Siem Reap για 3-4 ημέρες και αναχώρηση για Chiang Mai (εδώ είναι το σκότωμα γιατί σε στέλνει πίσω Μπανγκοκ από 4 έως 9 ώρες αναμονή, όμως τα έβαλα κάτω και νομίχω είναι καλύτερα από το να κλείσω aller-retour Μπανγκόκ-Siem Reap και καπάκια για Chiang Mai πάλι aller-retour γιατί φοβάμαι μην υπάρχει καθυστέρηση και επίσης δεν ταιριάζουν ιδιαίτερα οι ώρες αναχωρήσεων και αφίξεων)
  • Διαμονή στο Chiang Mai για τουλάχιστον 4 γεμάτες ημέρες (jungle trek etc..) και αναχώρηση την τελευταία ημέρα για Bangkok και καπάκια για Ελλάδα το απόγευμα
Σε αυτό το σημείο έχω τις παρακάτω απορίες:
  • Πώς σας φαίνεται το πρόγραμμα; Απορρίψαμε Luang Prabang ώστε να είμαστε λίγο πιο άνετοι και έτοιμοι για απρόοπτα έξοδα
  • Σε ποια περιοχή να μείνουμε καλύτερα;
  • Πιστεύετε ότι μπορώ να εντάξω κάποια κοντινή περιοχή στο πρόγραμμα είτε στην Ταυλάνδη (π.χ.Ayutthaya) είτε στα υπόλοιπα μέρη;
  • Αφιερώνω πολλές μέρες για Chian Mai;
  • Γνωρίζετε ποια είναι η απόσταση από το αεροδρόμιο Suvarnabhumi & Don Meang; Γιατί όταν για παράδειγμα θα φτάσω την τελευταία μέρα στο Don Meang πώς θα πάω στο Suvarnabhumi;
  • Την Lion Thai Air την εμπιστεύεστε;
  • Θα πετάξουμε με Qatar και έχουμε όριο βαλίτσας 30kg αλλά νομίζω στην Air Asia κτλ δίνουν το πολύ 20kg και εάν δεν έχεις επιλέξει από νωρίς ότι θα έχει προστιθέμενο βάρος σου κοπανάνε ένα πρόστιμο ίσα με την τιμή του εισιηρίου. Γνωρίζετε κάτι για αυτό;
  • Σε παλαιότερα μηνύματα ο χρήστης Silver Surfer μου είχε πει πως φτάνοντας Μπανγκοκ μπορώ να πάρω το Sky Train με 1 ευρώ και σε μία ώρα φτάνω κέντρο, Ισχύει ε;;
  • Για το www.seat61.com όλα καλά αλλά πολύ μπέρδεμα μέχρι να τα βρώ (ακόμα να βρω ακριβώς αυτό που ψάχνω). Ήθελα μήπως αντί για κάποια πτήση συνδύαζα τραινάκι
  • Ήθελα την τελευταία ημέρα που φεύγουμε να είμαι Ταυλάνδη (όσο πιο κοντά στο αεροδρόμιο) λέτε να διακινδυνεύω που τελευταία μέρα γυρνάω απο Chiang Mai;
  • Μήπως να μοίραζα τις ημέρες στην Μπανγκοκ; Λίγες με την άφιξη και λίγες πριν την επιστροφή στην Ελλάδα;
  • Από τον καιρό τελικά τί να περιμένουμε μου είχατε πει ότι δεν κάνει και τρελή ζέστη. Κυρίως όμως καλοκαιρινά ε;
Νομίζω αυτά είχα να σας πω..περιμένωωωω !!:clap:
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
  • 4 μέρες Siem Reap ?? Δεν υπάρχει κανένας λόγος για τόσο πολυ, 2 1/2 μερες ειναι οτι πρέπει
  • Πετάς απο Chiang Mai πρωι για Don Mueang και το απόγευμα για Ελλάδα ? Θεωρητικά δεν υπάρχει θέμα άλλα πέρνεις πολυ μεγάλο ρίσκο πχ καθυστερήσεις, αποσταση μεταξυ των αεροδρομίων -- καλύτερα το προηγουμενο βράδυ να έχεις το κεφάλι σου ησυχο
  • Τι ακριβως ψάχνεις στο seat61 και δεν βγάζεις ακρη μπας και σε διευκολύνω ?
  • Δεν νομίζω να χρειάζεσαι πάνω απο 20Kg + χειραποσκευή (πχ σχολικό σάκο)
  • Απο Don Mueang έχει αστικό που πάει Suvarnahbumi και ειναι και δωρεάν εφόσον δείξεις το εισητήριο σου --- βέβαια σε ώρα αιχμής βάλε γύρω στη 1 1/2 ώρα το λιγότερο
  • Κυρίως καλοκαιρινά άλλα και κανα ζακετάκι δεν θα ήταν ασχημο
  • 4 μερες ειναι μια χαρά για Chiang Mai και σου δινει το χρόνο να επισκεφθείς σε μια ημερήσια πχ την Chiang Rai
 

Melpo

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΦΡΙΚΗ
  • ok για Siem Reap!
  • Ναι ίδια μέρα και απόγευμα Ελλάδα. Αυτό σκέφτηκα, λέω μήπως μοιράσουμε τις μέρες στην Bangkok για να είμαστε safe. Από κέντρο προς Don Mueang θυμάσαι πόση ώρα είναι; ;ή νομίζω δεν πήγατε καν σε εκείνο το αεροδρόμιο τότε..
  • Ουσιαστικά με το τραίνο έψαχνα να κάνω κάποια διαδρομή αντί να πάρω πάλι αεροπλάνο
  • Έχω θέμα με την περιοχή. Πού είναι καλύτερα να μείνω στη Μπανγκοκ; Προτιμώ hostel αλλά έχετε κάτι κατά νου που να συνδυάζει και τραίνο, ώστε να μην παίρνουμε μόνο tuk-tuk; Βλέπω στο χάρτη όλα τα αξιοθέατα είναι σχεδόν δίπλα
  • Το άτομο που φοβάται τα αεροπλάνα μπορεί να έχει μαζί του ηρεμιστικά χάπια or whatever για όλες τις πτήσεις;
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
  • Το κακό με το Don Mueang είναι οτι δεν συνδέεται με ΜΜΜ και ουτε σε κάποιον "περιφερειακό" όπως το Suvarnabhumi. Η κίνηση προς κέντρο είναι χάλια και το ταξί μονόδρομος
  • Για τραίνα και κρατήσεις εισητηρίων χρησιμοποίησε www.thailandtrainticket.com - Χρεώνουν μια μικρή προμήθεια άλλα μπορείς να παραγγείλεις τα εισητήρια να τα φέρνουν στο ξενοδοχείο σου. Επίσης αν γράψεις seat61 σε ενα πεδίο που ρωτάει κατι για reference , έχεις μια μικρή έκπτωση
  • Μιας κ πάτε Bangkok πρώτη φορά και θα κινηθείτε στα κλασικά αξιοθέατα, καλό είναι να μείνετε κέντρο και ιδανικά κοντά στο ποτάμι ωστε να επωφεληθείτε των water buses
  • Στη θέση σου θα έκλεινα 2-3 βράδυα Bangkok και νυχτερινο τρένο προς Chiang Mai. Έτσι κερδίζεις την τελευταία μέρα που έχεις προγραμματίσει στην πρωτεύουσα, μεταφέρεσαι με φθηνό τρόπο Chiang Mai, γλιτώνεις μια διαμονή και γλιτώνεις κ το πηγαινε ελα αεροδρόμιο (ο αντιστοιχος ΟΣΕ ειναι κεντρικα στη πολη)
 

alltheworld

Member
Μηνύματα
83
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ταϋλάνδης
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Πως κρίνεται το πρόγραμμα ημερών,είναι επαρκής για να δω καλά Καμπότζη;
1. Μπανγκόκ
2.Μπανγκόκ
3.Μπανγκόκ
4.Μπανγκόκ προς Σιεμ Ραπ οδικώς (τρένο,λεωφορείο)
5. Σιεμ Ραπ
6.Σιεμ Ραπ
7.Σειμ Ραπ προς Πομ με πλοιο ή οδικώς
8.Πομ
 

makzax

Member
Μηνύματα
83
Likes
189
Χαιρετώ το πλήθος :)

Θα ήθελα μερικές γνώμες - διευκρινήσεις για ένα ταξίδι σε Καμπότζη (Ανγκορ Βατ) και κάποια νησιά Ταϊλάνδης (Κράμπι κλπ). Οσον αφορά στο κομμάτι της Καμπότζης δεν έχω ιδιαίτερες απορίες - άφιξη στην Σιεμ Ριπ και διαμονή 3-4 ημέρες ώστε να δούμε τους ναούς. Επειδή το εισιτήριο είναι πολύ τσουχτερό, θα φροντίσουμε να αφιερώσουμε μια ολόκληρη μέρα στο Ανγκορ Βατ για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα. Επίσης, έχω διαβάσει και για το ιερό βουνό τους Pnhom Kulen που προσφέρεται και για πεζοπορία.
Στην Ταϊλάνδη τώρα, σκεφτόμαστε να μην πάμε στο Πουκέτ λόγω της υπερβολικής τουριστικοποίησής του η οποία γενικά δεν μας ενθουσιάζει. Σκεφτόμαστε έτσι για Κράμπι - όχι ότι δεν είναι τουριστικό, αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Για εκδρομές στα γύρω νησιά, ήθελα να ρωτήσω, οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες; Γιατί με το κούνημα σε μικρά καραβάκια και βαρκούλες δεν το έχουμε γενικά και ζαλιζόμαστε εύκολα. Επίσης, σχετικά με τις παραλίες. Επειδή πήγε μια φίλη πέρυσι, μας τα περιέγραψε αρκετά άσχημα σε αυτόν τον τομέα. Βρωμιά παντού, θάλασσες ακατάλληλες για μπάνιο και γενικά αρνητικά σχόλια που με βάζουν σε σκέψεις για το αν είναι έτσι ή υπάρχει αρκετή δόση υπερβολής. Σίγουρα δεν περιμένω να είναι σαν τις ελληνικές, αλλά θα ήθελα να μπορούμε να απολαύσουμε τα μπάνια μας.
Και κάτι σχετικά με την εποχή. Ξέρω ότι ο χειμώνας είναι η καλύτερη περίοδος, αλλά και άλλοι γνωστοί μου που πήγαν καλοκαίρι μου είπαν ότι δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα με βροχές. Εμείς σχεδιάζαμε να πάμε μέσα Ιουλίου, αλλά προέκυψε πρόβλημα και θα πρέπει να το δούμε για αρχές Αυγούστου, αν όντως κανονιστεί. Ο καιρός είναι γενικά ο ίδιος ή όσο πλησιάζουμε στον Σεπτέμβρη αυξάνονται οι βροχές;

Υ.Γ. Πέρυσι μας είχε μπει έντονα η ιδέα για Μπαλι αλλά το σχέδιο ναυάγησε. Ομολογώ ότι δεν μου έχει φύγει τελείως από το μυαλό, αλλά το Ανγκορ Βατ είναι μεγάλος πειρασμός και θέλω πολύ να πάω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.370
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom