Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη Backpacking

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Καλημέρα σε όλους! Είχα καιρό να μπω άλλα μπήκα εχθές και όταν λέω ότι μπήκα εχθές εννοώ ότι μπήκα και δε ξαναβγήκα:lol: Εχθές καθόμουν και διάβαζα τα διάφορα ποστ στο φόρουμ εδώ από τις 15.00 μέχρι τις 00.00+ όπου και συνειδητοποίησα πως είχε νυχτώσει:shock:

Δεν κατάφερα να τα διαβάσω όλα αλλά κατέληξα περίπου στο τι θα κάνω. Εν το μεταξύ πλέον νιώθω πως σας ξέρω χρόνια ρε παιδιά! Είστε γαμω τα άτομα και θα ξεκινήσω να γράφω κι εγώ τις ιστορίες μου από τα δικά μου ταξίδια!:clap:

Ίσως μάλιστα να ξεκινήσω κάνοντας ένα ποστ για την εθελοντική εργασία. Εν ταχύ να πω όμως στη Μαρίζα πως πληροφορίες θα βρει στη σελίδα: http://www.sciint.org/ . Είναι ένας οργανισμός που συνεργάζεται με Διεθνείς οργανισμούς εθελοντικής εργασίας και μπορείς να κανείς αίτηση σε μία από τις πάμπολλες θέσεις που υπάρχουν ανά τον κόσμο από τη Γαλλία μέχρι τη Τανζανία, με project που ποικίλουν από προστασία περιβάλλοντος μέχρι να διοργάνωση festivals!

Εγώ θα πάω στη Ταϊλάνδη όπου μένοντας για δύο βδομάδες με ντόπιους πιστεύω ότι θα είναι μια τελείως διαφορετική εμπειρία από ένα απλό ταξίδι στις παραλίες της Ταϊλάνδης. Επειδή όμως πρέπει να γνωρίσω και τις παράλιες τις θα κάνω και 2 βδομάδες καμιά βόλτα στη χώρα :bleh:

Το πρόγραμμα όπως το έχω φανταστεί στο μυαλό μου θα είναι περίπου ως εξής: Πρώτη βδομάδα Μπακονγκ 2 -3 ημέρες και μετά Βόρεια Ταϋλάνδη για Σαφάρι στο Chiang Mai - Chiang Rai. Οι επόμενες 2 εβδομάδες θα είμαι στο Work Campus και την επόμενη και τελευταία εβδομάδα σκέπτομαι να την επενδύσω στα νησιά Κο Σαμούι, Πανγκαν και Ταο. Επίσης κοίταξα και για το full moon party το οποίο θα γίνει την επομένη που τελειώνει το workcampus και φυσικά θα είμαι κει. Σε ποια άλλα μέρη γίνονται παρτυ???????:D

Θα ήθελα να ακούσω τα σχόλια σας. Για Βόρεια Ταϋλάνδη δεν βρήκα κάτι στο forum πέρα απο αυτά που μου είχε γραψει ο mpiftex πιο πάνω. Παω να συνεχίσω το "διάβασμα"!!... Εσείς απαντήστε μου άφοβα:lol:.
 
Last edited by a moderator:

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
gri gri ! μου φαίνεται τέλεια η ιδέα σου ..το μεγαλύτερο κέρδος θα ειναι στις επαφές σου με τους ντόπιους ,αυτό να το εκμεταλευτείς ,μαθαίνοντας πραγματα και στοιχεία για τον τόπο τους .μάθε και κανένα φαγητό ...εγώ ειχα μάθει να κάνω φανταστικό το friend rice with eggs .εχω πάθει εξάρτηση .τώρα το καλό ειναι οτι θα κινηθείς και βόρεια ,που σίγουρα θα ειναι πιό ησυχα από άλλες περιοχές ...τράβα μπρός και μη σε νοιάζει !!! με αυτά που σκέφτεσαι να κάνεις ,ο χρόνος θα σου πέσει και λίγος ...ολα αυτά αξίζουν συμπεριλαμβανομένων φυσικά ,και των δραστηριοτήτων σου στην φύση ...excellent !!!!!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μετα απο τοσο διαβασμα φυσικο ειναι να νιωθεις οτι μας ξερεις χρονια :haha::haha:

Λοιπον επικροτω κι εγω το σχεδιο σου αν και θα ξεκλεβα 2 μερες απο την πρωτη εβδομαδα (Μπανγκοκ-Τσιανγκ μαι,ραι) και θα τις προσθετα στα νησια. Αλλα πηγαινε και βλεπεις τι σου αρεσει και αποφασισε επι τοπου.

Για παρτυ δεν εχω ιδεα γιατι τα αποφευγω , βεβαια αυτο στο Πανγκαν θα ειναι εμπειρια.
 

Mariza

Member
Μηνύματα
32
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΑΛΟΥΣΙΑ-ΣΑΛΑΜΑΝΚΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip Λατινική Αμερική
Σ ευχαριστώ πολύ!!!Μπήκα στην ιστοσελίδα κ ήδη άρχισα να.."ταξιδεύω" :)!!!Η Csi της Ελλάδας όμως δεν έχει ανανεώσει τη σελίδα της απ το 2007!Εσύ έκανες αίτηση μέσω του διεθνούς οργανισμού ή μέσω Ελλάδος?Σ ευχαριστώ και πάλι!!!Να περάσεις τέλεια :)!!!!
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Σ ευχαριστώ πολύ!!!Μπήκα στην ιστοσελίδα κ ήδη άρχισα να.."ταξιδεύω" :)!!!Η Csi της Ελλάδας όμως δεν έχει ανανεώσει τη σελίδα της απ το 2007!Εσύ έκανες αίτηση μέσω του διεθνούς οργανισμού ή μέσω Ελλάδος?Σ ευχαριστώ και πάλι!!!Να περάσεις τέλεια :)!!!!
Κοιτα να δεις... πρέπει να κινήσαι και λίγο έξυπνα.. δες ποιος οργανισμός οργανώνει το project που σε ενδιαφέρει, κανε το ένα search στο google και εκδηλωσε το ενδιαφέρον σου κατευθείαν στον οργανισμό εκείνο αποφεύγοντας την csi ως μεσάζοντα και κατ΄επέκταση τα χρήματα που ζητάει!;)

H βαση δεδομένων ειναι κοινή στο ελληνικό και στο διεθνές σάιτ. Εσυ παλι ρε παιδί μου ψάξε το στο διεθνές! φιλάκια!
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
Ρε παιδιά Βορρά έχει ταξιδέψει κανένας?
 

grigrisvgl

Member
Μηνύματα
12
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο ακόμα
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α
κατά που βορά ????????:roll:
Maybe Chiang May Chaing Ray και Χρυσο τριγωνο. Γενικά που αλλου μπορει να πάει καποιος, που να αξίζει εννοείται, εκτος από τα νησια με τις παραλίες και τη Μπακονκ?
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Εγώ πήγα Phitsanulok, Sukhothai, Chiang Mai, Pai, Mae Hong Son, Mae Sariang, Chiang Rai. 15-20 μέρες σύνολο. Όλα τα μέρη αξίζουν αλλά εξαρτάται για το τι ψάχνεις.

Για trekking όπως έγραψα και παραπάνω δεν πήγα. Αφού όμως εσύ ψήνεσαι να το κάνεις, μπορείς να πας στο Chiang Mai και να το κανονίσεις εκεί. Εναλλακτικά μπορείς να το κάνεις στο Chiang Rai αλλά και στα Mae Hong Son και Mae Sariang. Στα δυο τελευταία επειδή δεν πάει πολύς κόσμος μπορεί η "εμπειρία" να είναι πιο αυθεντική αλλά είναι δυσκολότερο να βρεθούν και άλλα άτομα και όσο μικρότερη είναι η ομάδα, ανεβαίνει το κόστος.

Το Pai είναι ωραίος προορισμός, τουριστικός αλλά με πολύ ωραίο chill out mood, πολύ νεολαία, πολύ live μουσική, ωραία bar που τα βράδια ανάβουν φωτιές και όλος ο κόσμος αράζει γύρω από αυτές και πολύ ωραία περίχωρα για εξερεύνηση. Sykhothai πας για τα μνημεία, αν και εμένα μου άρεσε πιο πολύ στην Ayatthaya, για μια μέρα εξερεύνηση στους μισογκρεμισμένους ναούς. Πες μου τι ψάχνεις να σου πω και άλλα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
εχω πάει στον βορά πριν 8 χρόνια όμως ..ciang mai kai rai τοτε ήταν υπέροχα !! κάθισα ένα μήνα .τότε ήταν μη τουριστικός προορισμός ...το μπιφτέκι ομως λέει οτι χάλασε λίγο .πάντως ειναι σίγουρα καλύτερα απο τον νότο ...το χρυσό τρίγωνο ειναι υπέροχο μέρος . ανετα μπορείς να περάσεις και λάος ,απο το ποτάμι .κανόνισέ το .ο βοράς έχει υπέροχη φύση ,τις μεγαλύτερες φυτείες τσαγιού ,μπορεις να πάς και στο mai salog και απο εκεί για λίγο στην myanmar μερικές ώρες .εκεί ειναι τα συνορα .απο τότε κόλησα με την myanmar και το κυρίως ταξίδι μου ήταν εκεί πέρισι ...
να περνάς καλά .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom