Ταϋλανδόπληκτοι help!

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Κανονίζουμε με την αδερφή μου για κάποιο ταξιδάκι τον Μάρτιο και σκεφτόμαστε έντονα την Ταϋλάνδη. Ως τελείως άσχετες θα διαβάσουμε ότι σχετικό υπάρχει στο φόρουμ (η αδερφή μου το χει ρίξει ήδη στο διάβασμα) αλλά αρχικά ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Έχουμε βρει αεροπορικά με thai & διαμονή (5 νύχτες Σαμούι και 2 Μπανκόγκ) & 2 ξεναγήσεις αντίστοιχα η καθεμία στην κάθε περιοχή, με 790 ευρώ. Οι τιμές είναι καλές? Επίσης, το ξενοδοχείο είναι το bill resort στην lamai beach. Έχει μείνει κανείς εκεί να έχει άποψη? Μήπως είναι καλύτερα να μείνουμε στην Chaweng Beach??? Μεταφορές κτλ με ταξί? Είναι καλός προορισμός για 2 κοπέλες? Γενικά οτιδήποτε θεωρείτε χρήσιμο να αναφέρετε παρακαλώ πείτε γιατί ξαναλέω είμαστε τελείως άσχετες με Ασία πλευρά. Ευχαριστωωωωωώ!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Απο οτι βλεπω δεν σε επεισε για Κουβα:bleh:
Μωρέ Κούβα είναι ο Νο1 προορισμός μου αλλά θα την τρέχω στα λάτιν συνέχεια και στο τέλος δεν θα το ευχαριστηθούμε καμιά μας όπως πρέπει!!
Θα μου κάτσει η Κούβα Σωκράτη μου δεν μπορεί!!!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Μια χαρά προορισμός είναι η Ταυλάνδη
απλά νομίζω ότι 2 μέρες Μπανγκόκ είναι πάρα πολύ λίγος χρόνος
για τα τόσα πράγματα που χει να δεις.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δεν μ' αφήνουν να πάρω άλλη άδεια...... :(
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αν μπορεσεις να προσθεσεις αλλο ενα διημερο θα το ευχαριστηθεις καλυτερα.Μην ξεχνας κιολας οτι πρπει να κανεις και τη προσαρμογη με τη διαφορα ωρας και δεν ξερω κατα ποσο σε πιανει το jet lang (εμενα παλι με τσακιζει!). Τα πολυ υψηλα εξοδα ειναι κυριως τα αεροπορικα εισιτηρια οποτε βγαινει ακριβο το ταξιδι αν τα επιμερισεις σε λιγες ημερες.
Το αν οι τιμες ειναι καλες η οχι θα το δεις κανοντας αναλυση λογαριασμου: Αν ψαχνοντας, τα αεροπορικα που βρισκεις, η διαμονη, οι μεταφορες και οι ξεναγησεις σου βγαινουν φθηνοτερα αν ειστε μονες σας, η αν σας βγαινουν περιπου το ιδιο.
Προσεξε αν εχεις να κανεις με ελληνικο πρακτορειο μηπως δεν σου εχουν προσθεσει τους φορους αεροδρομιου. Επισης σημαντικο ειναι το που βρισκεται το ξενοδοχειο σας στην Μπανγκοκ. Ειναι πολυ μεγαλη πολη και αν βρισκεται σε καμια ακυρη τοποθεσια, μη φατε πακετο κινησης μεχρι να φτασετε στα αξιοθεατα. Προσεξε το ξενοδοχειο σας να ειναι ειτε κοντα στο Sky train ειτε κοντα στο ποταμι. Bangkok Mass Transit System Public Company Limited.
Επισης -εγω δεν ξερω να σου απαντησω- κοιτα αν για το Σαμουι ειναι η καλυτερη περιοδος ο Μαρτης η μηπως ειναι το Πουκε η το Κραμπι.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ποιοί καλό μου παιδί δε σ αφήνουν?Μήπως να περάσουμε από κει?:cool:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.504
Likes
8.039
Συμφωνώ ότι 2 μέρες για Μπανγκόκ είναι πολύ λίγες... θα τον "κάψετε" τον προορισμό... Τώρα για το πακέτο που βρίσκεις θεωρώ ότι η τιμή είναι καλή εάν συμπεριλαμβάνονται οι φόροι!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Κανονίζουμε με την αδερφή μου για κάποιο ταξιδάκι τον Μάρτιο και σκεφτόμαστε έντονα την Ταϋλάνδη. Ως τελείως άσχετες θα διαβάσουμε ότι σχετικό υπάρχει στο φόρουμ (η αδερφή μου το χει ρίξει ήδη στο διάβασμα) αλλά αρχικά ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Έχουμε βρει αεροπορικά με thai & διαμονή (5 νύχτες Σαμούι και 2 Μπανκόγκ) & 2 ξεναγήσεις αντίστοιχα η καθεμία στην κάθε περιοχή, με 790 ευρώ. Οι τιμές είναι καλές? Επίσης, το ξενοδοχείο είναι το bill resort στην lamai beach. Έχει μείνει κανείς εκεί να έχει άποψη? Μήπως είναι καλύτερα να μείνουμε στην Chaweng Beach??? Μεταφορές κτλ με ταξί? Είναι καλός προορισμός για 2 κοπέλες? Γενικά οτιδήποτε θεωρείτε χρήσιμο να αναφέρετε παρακαλώ πείτε γιατί ξαναλέω είμαστε τελείως άσχετες με Ασία πλευρά. Ευχαριστωωωωωώ!
Μαρία, έχουμε και λέμε:

- Μια καλή τιμή για το αεροπορικό εισιτήριο με Thai είναι γύρω στα 550 Ευρώ. Το Μπανγκόκ - Σαμούι είναι ακριβούτσικο γενικά και δύσκολα θα το βρεις κάτω από 150 Ευρώ. Άρα, αν βάλεις μέσα και το κόστος μεταφοράς απο/προς αεροδρόμια που υποθέτω είναι μέσα στην τιμή, πρακτικά σας δίνει δωρεάν τη διαμονή και τις ξεναγήσεις.

- Η Thai γενικά χρησιμοποιεί στα πακέτα της μεσαίας κατηγορίας ξενοδοχεία, τριών ή τεσσάρων αστέρων. Στην Μπανγκόκ πού θα μείνετε; Η πόλη είναι τεράστια, με σοβαρό κυκλοφοριακό πρόβλημα τις ώρες αιχμής και αν δεν έχεις κοντινή πρόσβαση στο skytrain ή στο Μετρό μπορεί να είναι αρκετά ενοχλητικό και χρονοβόρο.

- Το ξενοδοχείο στο Σαμούι είναι αυτό:

Bill Resort at Lamai Beach Koh Samui.

Όπως βλέπεις, έχει πολλές κατηγορίες δωματίων και τιμών (χάριν ευκολίας υπολόγιζε 40 Baht στο Ευρώ). Εσείς σε τι δωμάτιο θα μείνετε; Υποθέτω το στάνταρντ αλλά διευκρίνησέ το (και για την Μπανγκόκ το ίδιο).

- Η Lamai είναι μια παραλία νότια της Chaweng. Πολύ μικρότερη, με λιγότερες υποδομές και πολύ λιγότερη νυκτερινή ζωή. Σαν παραλία δεν ξέρω τι λέει. Γενικά, πάντως, τα νερά είναι ρηχά στις παραλίες και δύσκολα θα μπορέσεις να κολυμπήσεις ορμώμενη από την ακτή. Πρόσβαση από την Chaweng έχεις μόνο με ταξί ή "αγροτικό/λεωφορείο" και οι τιμές είναι "όπου-σε-βρούνε" (από 120 μέχρι 300 Baht - τα ταξί). Από το λίγο που σας ξέρω θα έλεγα να προτιμήσετε τη διαμονή στην Chaweng (εάν και εφόσον σας δίνεται αυτή τη δυνατότητα), έστω κι αν πληρώσετε κάτι παραπάνω (με δεδομένα όσα είπαμε για το συνολικό κόστος).

- Αν είναι καλός προορισμός για 2 κοπέλες; Μιλάς για θέμα ασφάλειας; Μην σε απασχολεί. Για το αν θα περάσετε καλά; Θραύση θα κάνετε, νά'σαι σίγουρη! :haha:

Διάβασε και ό,τι πληροφορίες βρεις εδώ, κι αν θέλεις κάτι, πάλι εδώ είμαστε (και όχι μόνον εγώ).

edit: Ώσπου να το τελειώσω, είδα ότι απάντησε και η Έρση. Συμπληρώνω λοιπόν: Θεώρησα ότι αυτό που βρήκατε είναι απ' ευθείας από την Thai - όχι από Ελληνικό πρακτορείο. Όσο για τον καιρό, είναι η καλύτερη εποχή για το Σαμούι (μέχρι Απρίλιο).
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Αυτοί οι κακοί άνθρωποι στην δουλειά μου μου δίνουν μόνο μια βδομάδα. Αλλά επειδή είναι καλοί τελικά μου δώσανε άλλη μία μέρα. Θα λείπω από Σάββατο μέχρι την επόμενη Δευτέρα. Η αλήθεια είναι πως ΔΕΝ μπορώ να λείψω περισσότερο από την δουλειά εκτός καλοκαιριού, γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει κανονικός αντικαταστάτης μου, οπότε κι αυτή η μία μέρα είναι πραγματικά χαριστική. Διαφορετικά θα κανόνιζα για 2 βδομάδες σίγουρα. Αλλά τι να κάνω? Να μην πηγαίνω πουθενά μακρυά επειδή δεν μπορώ να λείψω παραπάνω? Το ξέρω πως θα την κάψουμε την Μπανκογκ αν πάμε δυο μέρες αλλά θα πάρουμε μια μικρή γεύση, να μια τοσοδούλα. Απλά πρέπει να προσέξω το ξενοδοχείο γιατί αυτό δεν το έχω δει καθόλου που βρίσκεται, thanks all για το τιπ. Το πρακτορείο είναι ελληνικό και οι τιμές είναι ΜΕ τους φόρους, αφορούν όμως το συγκεκριμένο ξενοδοχείο στην lamai beach. Για κάθε καλύτερο ξενοδοχείο υπολογίστε πως ανεβαίνει η τιμή γύρω στα 100 ευρώ. Μας παίρνει νομίζω να το κοιτάξουμε για ξενοδοχείο στην Chaweng.

Βρε baba δεν εννοώ για την ασφάλεια γενικά ρωτάω σαν προορισμός!! Τρελέ!

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες, ότι άλλο υπάρχει, ξέρετε, καλοδεχούμενο είναι!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Το πρακτορείο είναι ελληνικό και οι τιμές είναι ΜΕ τους φόρους, αφορούν όμως το συγκεκριμένο ξενοδοχείο στην lamai beach. Για κάθε καλύτερο ξενοδοχείο υπολογίστε πως ανεβαίνει η τιμή γύρω στα 100 ευρώ. Μας παίρνει νομίζω να το κοιτάξουμε για ξενοδοχείο στην Chaweng.

Βρε baba δεν εννοώ για την ασφάλεια γενικά ρωτάω σαν προορισμός!! Τρελέ!
Ε, τι νομίζεις; Και το πρακτορείο το πακέτο της Thai σου πουλάει. Συχνά-πυκνά βγάζουν στο σάιτ τους ανάλογες προσφορές. Αλλά, εκτός αυτού, η εταιρία έχει καλή πολιτική με τα πρακτορεία: Μια προσφορά της π.χ. που έληξε επίσημα (στο σάιτ) την παρατείνουν σιωπηρά αν κλείσεις μέσω πρακτορείου.

Στο θέμα μας τώρα: Δες ποιό ξενοδοχείου σου δίνουν, την τοποθεσία του και τη διαφορά στην τιμή και σύγκρινε ανάλογα με το δεδομένο που έχεις (στη Λαμάι). Σημαντικό: Αν είναι παραθαλάσσιο, να είναι από τη μέση και κάτω (προς τα νότια) της παραλίας, γιατί στο βόρειο κομμάτι, τις ώρες της άμπωτης η θάλασσα είναι ένα σίχαμα, μόνο κάτι θλιβερά βράχια βλέπεις.

Σαν προορισμός; Καλύτερος απ' το Πούκετ. Μπορείτε να κάνετε το γύρο του νησιού, να ξαναπάτε σε καναδυό παραλίες που θα σας αρέσουν, να δείτε καμμιά tοuristiki saclamara (ελέφαντες, μαϊμούδες, κλπ.), να επισκεφθείτε καναδυό ναούς στο βόρειο τμήμα, να πάτε ημερήσια στα θαλάσσια πάρκα τριγύρω (εκεί θα κολυμπήσετε σίγουρα, και σνόρκελινγκ θα κάνετε), να ψωνίσετε μαϊμούδες ρούχα και ρολόγια και, φυσικά, να του δώσετε να καταλάβει τη νύχτα (το τρανς show είναι must - όχι αυτό που γίνεται απ' την κάτω πλευρά του δρόμου, κοντά στο Αυστραλέζικο σούπερ-μάρκετ, το άλλο, απ' την επάνω μεριά). Α, και βεβαίως-βεβαίως, να φάτε τα υπέροχα φιλέτα κροκόδειλου στους νοτιο-αφρικάνους! (Θαλασσινά, γαρίδες, καραβίδες, αστακούς θα τα πληρώσετε ακριβούτσικα και μάλλον δεν θα τα ευχαριστηθείτε όπως στην Ελλάδα - εκτός αν είστε πολύ τυχερές).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
φθηνό το πακετάκι..
μείνε περισσότερο στην bkk έστω 3 νύχτες..τα μπάνια άστα..δές πράματα..πάντως για τόσο μεγάλο δρόμο ειναι πολύ λίγες οι μέρες..απλά θα ταλαιπωρηθείς και θα δείς οτι θα θές παραπάνω!!
αλλα ειπαμε δεν γίνεται δεν γίνεται!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.336
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom