Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
Το άλλο το κουφό (αν και αναμενόμενο για κάποιους) ..συζητείται και πολύ πιθανό να γίνει εξίσωση φόρου στο πετρέλαιο και στο υγραέριο (να πάει δηλαδή ο φόρος και στα 2 σε 330 ευρώ τα 1000λίτρα) με αποτέλεσμα +25 λεπτά παραπάνω στο υγαέριο ανά λίτρο -10 λεπτά στο πετρέλαιο...και ως εκ τούτου όσοι κάναν μετατροπή σε υγραέριο για να έχουν μια μείωση στο ποσό που δαπανούν για τις μετακινήσεις τους της τάξης του 40% αυτό τώρα να πάει να γίνει 15-20%....

Όσοι τυχόν το σκεφτόσασταν για μετατροπή όπως εγώ ξανασκεφθείτε το.....αυτοί που κάναν όμως την μετατροπή θα νοιώθουν σίγουρα εξαπατημένοι και αγανακτησμένοι και δίκαια...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Να παμε κανενα στοιχημα οτι σχεδον ολοι (το βλεπω λιγο χλωμο για τον Σμπωκο, λογω πολυ μεγαλης κουταλας...) θα βγουν λαδι? Εδω μιλαμε για κορυφαια ονοματα, που τοσα χρονια θα εχουν φτιαξει τα "στεγανα" τους με δικους τους στα ΜΜΕ και στο "συστημα".Αντε παλι καμια ΕΔΕ να γινει ετσι για τα ματια του κοσμου - που θα τους βγαλει αθωους μετα καποιους μηνες. Ετσι οι μεσοι Ελληνες να ασχολουνται με αυτους και οταν γυριζουν απο την Εφορεια να βαζουν το χερι στη τσεπη και να πιανουν το "παπουτσι" τους!
Δεν βλέπω στη λίστα κανένα διατελέσαντα υπουργό πολιτισμού και με εντυπωσιάζει.... Από το υπουργείο περνάνε τα μαύρα κονδύλια των παιχνιδιών του ΟΠΑΠ (επί δεκαετίες τα έσοδα από τα παιχνίδια δε μπαίνανε στα έσοδα του προϋπολογισμού, αλλά σε ειδικό λογαριασμό "για τον αθλητισμό και τον πολιτισμό", για τον οποίο δεν ίσχυαν οι κανόνες "διαφάνειας" των κρατικών χρημάτων, δεν έλεγχε η βουλή, δε δημοσιοποιούνταν τα στοιχεία εκτέλεσης κλπ). Αλλά και όλα τα Ολυμπιακά έργα από κει πέρασαν....
Από την άλλη, οι 2 από τους 3 αρχηγούς κομμάτων της κυβέρνησης πέρασαν από αυτό το υπουργείο πρόσφατα....
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.749
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Δεν βλέπω στη λίστα κανένα διατελέσαντα υπουργό πολιτισμού και με εντυπωσιάζει.... Από το υπουργείο περνάνε τα μαύρα κονδύλια των παιχνιδιών του ΟΠΑΠ (επί δεκαετίες τα έσοδα από τα παιχνίδια δε μπαίνανε στα έσοδα του προϋπολογισμού, αλλά σε ειδικό λογαριασμό "για τον αθλητισμό και τον πολιτισμό", για τον οποίο δεν ίσχυαν οι κανόνες "διαφάνειας" των κρατικών χρημάτων, δεν έλεγχε η βουλή, δε δημοσιοποιούνταν τα στοιχεία εκτέλεσης κλπ). Αλλά και όλα τα Ολυμπιακά έργα από κει πέρασαν....
Από την άλλη, οι 2 από τους 3 αρχηγούς κομμάτων της κυβέρνησης πέρασαν από αυτό το υπουργείο πρόσφατα....
Και ο Λιάπης και ο Βουλγαράκης έχουν διατελέσει υπουργοί πολιτισμού. Επίσης ο Ζαχόπουλος πέρασε από το υπουργείο ως γενικός γραμματέας.
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
ΤΟ ΒΗΜΑ - ΤΟ ΒΗΜΑ για «το πραξικόπημα που δεν έγινε...» - γνώμες

Περίμενα απο το ΒΗΜΑ περισσότερη σοβαρότητα ......ότι μα...κία του' ρθει του καθένα γράφει για δήθεν πραξικοπήματα χωρις να το βασίζει έστω σε κάποιο στοιχείο..
Όπως μπορώ να πώ εγώ για το κλείσιμο μιας εφημερίδας ... που δεν έγινε.
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Βρήκες κι εσύ φυλλάδα να περιμένεις σοβαρότητα.

Αν μη τι άλλο μας έχει συνηθίσει Το Βήμα σε μυθοπλασίες, αν δε κάνω λάθος το έχω ξαναβάλει κάπου, αλλά επειδή το λατρεύω το ξαναβάζω κι εδώ.








Όλο το παραπάνω σκηνικό ενώ... ΤΟ ΒΗΜΑ - Ξαφνικά ο Ερντογάν ματαίωσε την επίσκεψή του στην Αθήνα - κοινωνία


:clap:
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
Τι τραγελαφικά συνεχίζουν να συμβαίνουν στη χώρα;;;.....Έσκασε τώρα και το σκάνδαλο με τη λίστα Λαγκάρντ, όπου ενώ είχε παραδοθεί σχεδόν προ διετίας απο την τότε υπουργό οικονομικών της Γαλλίας εμείς εδώ παίζουμε τον παπά με το cd για το που στο καλό είναι ...και ξαφνικά βγαίνει ο Βενιζέλος και την παραδίδει μόλις χθες στο Μαξίμου και απο κει σιγά σιγά στον Εισαγγελέα....

Παρόμοια λίστα έχουν πάρει και άλλα κράτη όπως η Γερμανία που πλήρωσε 3,5 εκατ ευρώ ...Οι λίστες αυτές περιέχουν στην ουσία ονόματα καταθετών στην Ελβετία οι οποίοι βέβαια το έκαναν κυρίως για λόγους φοροδιαφυγής..Η Ισπανία κατάφερε να αντλήσει 6 δις ευρώ απο φοροδιαφεύγοντες καταθέτες...

Και τελικά έχει και πολιτικές προεκτάσεις γιατί μόλις σήμερα έφυγε απο το Πασοκ ο Ραγκούσης και μάλλον και ο Λοβέρδος....Φύγανε και τι έγινε ...χέστηκε η φοράδα στο αλώνι και αυτοί συνυπεύθυνοι είναι .....βεβαίως αλλά δημιουργείται ένα τεράστιο πολιτικό πρόβλημα όχι μόνο στο ΠΑΣΟΚ αλλά και στην κυβέρνηση αφού είναι κυβερνητικός εταίρος ...Μου άρεσε που ο Καμμένος είπε ότι ο Βενιζέλος έπραξε σαν παιδάκι που έκλεψε την μαρμελάδα και τώρα τη γυρίζει πίσω...

Τώρα κατηγορείται και δικαίως ο Βενιζέλος ότι ίσως παραποίησε τα στοιχεία η τα χρησιμοποίησε γαι ίδιο όφελος στις προηγούμενες δύο εκλογικές αναμετρήσεις...
Ελάτε τώρα κάνει τέτοια πράγματα ο Μπένι...απλά την κράταγε μην δημιουργηθεί κοινωνικοπολιτική αναταραχή....

Στο θέμα με τον Άκη τώρα.....μάλλον θα περάσει σε λίγο καιρό το κατώφλι της φυλακής και ο Σμπώκος...Άκης σε επιστολή προς Σμπώκο '' Γιάννη φέρε τα 80 εκατ. , εσύ δεν είσαι κανένας κλέφτης η απατεώνας γιατί τα κρατάς σε παρακαλώ να μου τα επιστρέψεις άμεσα" .....Άκη θα στα φέρει σε επιταγή μέσα στη φυλακή.......είστε τυχεροί που ζείτε σε ''Δημοκρατική" χώρα και όχι στη Γαλλία του 1789 με τη λαιμητόμο να κόβει κεφάλια για κανα μήνα ....
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Επιχείρηση πέτυχε διακανονισμό οφειλών προς το ΙΚΑ ΕΤΑΜ σε 4.700 δόσεις, με την τελευταία δόση να πρέπει να εξοφληθεί στις 31.3.2404 (!) αποκάλυψε ο βουλευτής Τρικάλων της Δημοκρατικής Αριστεράς Γιώργος Κυρίτσης.

Κατά τη συζήτηση Επίκαιρης Ερώτησης στην Ολομέλεια της Βουλής με θέμα τον «Διακανονισμό Ασφαλιστικών Εισφορών σε Εταιρείες με οφειλές άνω των 300.000 ευρώ» ο κ. Κυρίτσης προσκόμισε έγγραφο προς τον υφυπουργό Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας κ. Νίκο Παναγιωτόπουλο, το οποίο αποδεικνύει ότι μεγαλοοφειλέτης του ΙΚΑ ΕΤΑΜ πέτυχε με βάση το Ν. 3943/2011 σκανδαλώδη διακανονισμό οφειλών.

«Έχω στα χέρια μου –υπογλώσσιο πήραμε όταν το είδαμε- έγγραφο που δείχνει ότι κάποιος πέτυχε 4.700 δόσεις, με τελευταία δόση στις 31.03.2404», ανέφερε ο κ. Κυρίτσης, σημειώνοντας ότι ο διακανονισμός για οφειλές άνω των 300.000 ευρώ γίνεται με απόφαση της διοίκησης του ΙΚΑ ΕΤΑΜ. «Χωρίς να είμαι νομικός, θεωρώ ότι σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να επιληφθεί εισαγγελέας», προσέθεσε.



Από την πλευρά του, ο κ. Παναγιωτόπουλος παραδέχθηκε ότι δεν διέθετε καμία ενημέρωση για το συγκεκριμένο θέμα και κάλεσε τον κ. Κυρίτση να καταθέσει το έγγραφο. «Θα πρέπει να περιέλθει σε γνώση δική μας και να πάμε στη διοίκηση του ΙΚΑ να ρωτήσουμε τι είναι αυτό. Το ζήτημα χρήζει άμεσης αντιμετώπισης από τη διοίκηση του ΙΚΑ, της αυστηρότερης δυνατής» τόνισε ο κ. Παναγιωτόπουλος.

Newsbeast.gr | ΕΛΛΑΔΑ : Σκανδαλώδης διακανονισμός με δόσεις στο ΙΚΑ έως το 2404!
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Επιχείρηση πέτυχε διακανονισμό οφειλών προς το ΙΚΑ ΕΤΑΜ σε 4.700 δόσεις, με την τελευταία δόση να πρέπει να εξοφληθεί στις 31.3.2404 (!) αποκάλυψε ο βουλευτής Τρικάλων της Δημοκρατικής Αριστεράς Γιώργος Κυρίτσης.

Κατά τη συζήτηση Επίκαιρης Ερώτησης στην Ολομέλεια της Βουλής με θέμα τον «Διακανονισμό Ασφαλιστικών Εισφορών σε Εταιρείες με οφειλές άνω των 300.000 ευρώ» ο κ. Κυρίτσης προσκόμισε έγγραφο προς τον υφυπουργό Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας κ. Νίκο Παναγιωτόπουλο, το οποίο αποδεικνύει ότι μεγαλοοφειλέτης του ΙΚΑ ΕΤΑΜ πέτυχε με βάση το Ν. 3943/2011 σκανδαλώδη διακανονισμό οφειλών.

«Έχω στα χέρια μου –υπογλώσσιο πήραμε όταν το είδαμε- έγγραφο που δείχνει ότι κάποιος πέτυχε 4.700 δόσεις, με τελευταία δόση στις 31.03.2404», ανέφερε ο κ. Κυρίτσης, σημειώνοντας ότι ο διακανονισμός για οφειλές άνω των 300.000 ευρώ γίνεται με απόφαση της διοίκησης του ΙΚΑ ΕΤΑΜ. «Χωρίς να είμαι νομικός, θεωρώ ότι σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να επιληφθεί εισαγγελέας», προσέθεσε.



Από την πλευρά του, ο κ. Παναγιωτόπουλος παραδέχθηκε ότι δεν διέθετε καμία ενημέρωση για το συγκεκριμένο θέμα και κάλεσε τον κ. Κυρίτση να καταθέσει το έγγραφο. «Θα πρέπει να περιέλθει σε γνώση δική μας και να πάμε στη διοίκηση του ΙΚΑ να ρωτήσουμε τι είναι αυτό. Το ζήτημα χρήζει άμεσης αντιμετώπισης από τη διοίκηση του ΙΚΑ, της αυστηρότερης δυνατής» τόνισε ο κ. Παναγιωτόπουλος.

Newsbeast.gr | ΕΛΛΑΔΑ : Σκανδαλώδης διακανονισμός με δόσεις στο ΙΚΑ έως το 2404!
Ε που είναι το παράξενο; Δεν πληρώνει κανονικά τις δόσεις του ο κ. μεγαλοοφειλέτης; :rolleyes:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τι τραγελαφικά συνεχίζουν να συμβαίνουν στη χώρα;;;.....Έσκασε τώρα και το σκάνδαλο με τη λίστα Λαγκάρντ, όπου ενώ είχε παραδοθεί σχεδόν προ διετίας απο την τότε υπουργό οικονομικών της Γαλλίας εμείς εδώ παίζουμε τον παπά με το cd για το που στο καλό είναι ...και ξαφνικά βγαίνει ο Βενιζέλος και την παραδίδει μόλις χθες στο Μαξίμου και απο κει σιγά σιγά στον Εισαγγελέα....
Κατά τα άλλα, η λίστα πέρασε από 50 χέρια, και κανένας μα κανένας δεν κράτησε αντίγραφο.... Δουλευόμαστε?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Κατά τα άλλα, η λίστα πέρασε από 50 χέρια, και κανένας μα κανένας δεν κράτησε αντίγραφο.... Δουλευόμαστε?
Απορω γιατι δεν εισαι σε θεση να τους πιστεψεις!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom