Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Τι άλλο θα ακούσουμε θεε μου σ' αυτή τη χώρα.....αν μη τι άλλο δεν πλήτουμε...

Εκκένωση νησιών με πληθυσμό κάτω των 150 κατοίκων πρότεινε η τρόικα

Αν δεν είναι καμιά μπαρούφα πάλι απο το ΒΗΜΑ, μιλάμε για μεγάλη ξεφτίλα....


Το επόμενο θα είναι να αυτοκτονούν όσοι βγαίνουν σε σύνταξη γιατί βαρύνουν οικονομικά το κράτος....Όπως κάναν στη Τζιά στα αρχαία χρόνια όπως μας ενημέρωσε ο dimosf...
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.678
Likes
16.433
Μπαίνω στα σάιτ 15 περίπου εφημερίδων όταν μπορώ....μέσα σ΄αυτές είναι και το ΒΗΜΑ....ξέρεις εσύ καμιά φυλλάδα που μπορείς να εμπιστευτείς απόλυτα στην Ελλάδα....γιατί αυτό που λες ισχύει σχεδόν για όλες....
Και που ξέρεις εσύ ότι δεν ελέχθη;; επειδή υπήρξε διάψευση;;.....αυτό δα έλειπε ....
 

liopyr

Member
Μηνύματα
322
Likes
627
Υπάρχουν ειδησεογραφικά site που σέβονται αυτό που κάνουν, ανεξαρτήτως προσανατολισμού.

Από εκεί και πέρα, εκτός από το να διαψεύδουν κάθε μπούρδα που φαντάζεται κάποιος "δημοσιογράφος", τι παραπάνω μπορούν να κάνουν για να καλυφθείς;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Υπάρχουν ειδησεογραφικά site που σέβονται αυτό που κάνουν, ανεξαρτήτως προσανατολισμού.

Από εκεί και πέρα, εκτός από το να διαψεύδουν κάθε μπούρδα που φαντάζεται κάποιος "δημοσιογράφος", τι παραπάνω μπορούν να κάνουν για να καλυφθείς;
Τη συγκεκριμένη πληροφορία την έδωσε στους δημοσιογράφους ο υπουργός Ναυτιλίας. Υποθέτω πως δεν καταλάβαινε τι του έλεγε η Τρόικα, και μετέφερε ότι κατάλαβε..... και όταν το διάβασαν αυτοί που καταλάβαιναν, έσπευσαν να διαψέυσουν την είδηση...
(Το αναμενόμενο να προτείνει η Τρόικα, θα ήταν αντί να επιδοτούνται εφοπλιστές να εκτελούν δρομολόγια, να επιδοτούνται ισόποσα οι κάτοικοι των νησιών).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.298
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
taver said:
(Το αναμενόμενο να προτείνει η Τρόικα, θα ήταν αντί να επιδοτούνται εφοπλιστές να εκτελούν δρομολόγια, να επιδοτούνται ισόποσα οι κάτοικοι των νησιών).
says who? πλακα κανεις? δε γελασα,ουτε οι νησιωτες θα γελαγαν..
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Τη συγκεκριμένη πληροφορία την έδωσε στους δημοσιογράφους ο υπουργός Ναυτιλίας. Υποθέτω πως δεν καταλάβαινε τι του έλεγε η Τρόικα, και μετέφερε ότι κατάλαβε..... και όταν το διάβασαν αυτοί που καταλάβαιναν, έσπευσαν να διαψέυσουν την είδηση...
(Το αναμενόμενο να προτείνει η Τρόικα, θα ήταν αντί να επιδοτούνται εφοπλιστές να εκτελούν δρομολόγια, να επιδοτούνται ισόποσα οι κάτοικοι των νησιών).
Το να το είπε αυτό η Τρόικα το αποκλείεις τελείως τελείως.
Δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιες "πατάτες";
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
says who? πλακα κανεις? δε γελασα,ουτε οι νησιωτες θα γελαγαν..
Έχουμε έτσι κι αλλιώς να κάνουμε με μια περίπτωση φυσικού μονοπωλίου, στα πλαίσια μιας απελευθερωμένης αγοράς. Το κράτος εφαρμόζει μια στρατηγική επιδοτήσεων, για να πριμοδοτήσει τους κατοίκους μικρών νησιών, των οποίων οι επιδοτήσεις θα ήταν διαφορετικά ασύμφορες.

Οι άμεσες επιδοτήσεις, εξ' ορισμού, αυξάνουν το επίπεδο ισορροπίας των τιμών. Όταν π.χ. ένα πλοίο έχει δυνατότητα να λειτουργήσει επιδοτούμενο, έχει μικρότερο κίνητρο να ρίξει τις τιμές των υπηρεσιών του. Το σημείο ισσοροπίας της αγοράς ακτοπλοϊκών υπηρεσιών είναι αναγκαστικά ψηλότερα από εκεί που θα βρισκόταν. Ουσιαστικά το κράτος πληρώνει ένα μέρος από ένα ακριβό εισιτήριο, και ο πλοιοκτήτης είναι ο μόνος που επωφελείται.

Και σίγουρα δεν είναι βέλτιστες οι "δημοπρατήσεις πακέτο", με τις κρυμμένες επιδοτήσεις που πληρώνει ο καταναλωτής υπηρεσιών σε άλλους προορισμούς. Με τέτοιες στρατηγικές, καταλήξαμε ένας παραγωγός π.χ. φάβας Σαντορίνης ή μαστίχας Χϊου, να είναι αναγκασμένος να έχει υψηλά κόστη και μη ανταγωνιστικό προϊόν, για να μπορεί ο κάτοικος π.χ. της Ανάφης ή των Ψαρών να μετακινείται φτηνά στην Αθήνα.

Είναι λογικό λοιπόν, οι προτάσεις αναθεώρησης της πολιτικής να αφορούν στην κατεύθυνση απευθείας επιδότησης της ανάγκης (δηλαδή της μη ερήμωσης των νησιών) χωρίς παρεμβάσεις στις μεταφορές. Η ακριβής μορφή της επιδότησης αυτής, μπορεί φυσικά να συζητηθεί.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το να το είπε αυτό η Τρόικα το αποκλείεις τελείως τελείως.
Δεν μας έχουν συνηθίσει σε τέτοιες "πατάτες";
Όχι. Μάλλον βλέπεις πολύ Πρετεντέρη :p (δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά το τελευταίο εξάμηνο, το 70% του χρόνου που βρίσκεται στο γυαλί αναμασά συνεχώς και μονότονα το ίδιο μήνυμα: "Φταίει η Τρόικα").
Οι περισσότερες από τις "πατάτες" που αποδίδονται στην Τρόικα δεν υπάρχουν, και είναι μέρος από τη βρώμικη αντίδραση του μηντιακού και κομματικού κατεστημένου της χώρας στις πιέσεις για αλλαγή.
(Το να διαφωνεί κανείς πολιτικά με την τρόϊκα είναι κάτι διαφορετικό και δεν αναφέρομαι σ' αυτό).
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Όχι. Μάλλον βλέπεις πολύ Πρετεντέρη :p (δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά το τελευταίο εξάμηνο, το 70% του χρόνου που βρίσκεται στο γυαλί αναμασά συνεχώς και μονότονα το ίδιο μήνυμα: "Φταίει η Τρόικα").
Οι περισσότερες από τις "πατάτες" που αποδίδονται στην Τρόικα δεν υπάρχουν, και είναι μέρος από τη βρώμικη αντίδραση του μηντιακού και κομματικού κατεστημένου της χώρας στις πιέσεις για αλλαγή.
(Το να διαφωνεί κανείς πολιτικά με την τρόϊκα είναι κάτι διαφορετικό και δεν αναφέρομαι σ' αυτό).
Δεν βλέπω καθόλου Πρετεντέρη ούτε διαβάζω Πρετεντέρη,(μάλλον εσύ βλέπεις, λίγο έστω, και κάνεις και στατιστική :)) οι περισσότερες "πατάτες" δεν είναι της Τρόικας, σίγουρα, εγώ σε ρωτάω από που πηγάζει αυτή σου η βεβαιότητα ότι αυτή η συγκεκριμένη, μια "πατάτα" ρε αδελφέ στις τόσες, δεν είναι δικιά της! Δεν μου απαντάς!
Τόσο αλάνθαστη αυτή η Τρόικα πειά; :rolleyes:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.493
Likes
29.078
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
από που πηγάζει αυτή σου η βεβαιότητα ότι αυτή η συγκεκριμένη, μια "πατάτα" ρε αδελφέ στις τόσες, δεν είναι δικιά της! Δεν μου απαντάς!
Δεν άκουσα την τρόικα να κάνει καμμία δήλωση. Άκουσα πολιτικούς και δημοσιογράφους να το μεταφέρουν εν είδη χαλασμένου τηλεφώνου και μια να λένε "η τρόικα είπε" και μετά "η τρόικα δεν είπε". Είμαι κατ' αρχήν αρνητικός σε κάθε "είδηση" που μεταφέρεται κατ' αυτό τον τρόπο, αλλά και συγκεκριμένα, δεδομένου του πρότερου μη έντιμου βίου τους, δεν εμπιστεύομαι τους πολιτικάντηδες...
 

Spyros-007

Member
Μηνύματα
756
Likes
1.815
Επόμενο Ταξίδι
Δεν ξέρω ...
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλανδη κα ξανά Ταϊλάνδη
Και εγώ συμφωνω σε αυτά που λες.
Ξανά την ερώτηση:Γενικά, η Τρόικα, μια στις τόσες, ενδέχεται να κάνει και αυτή σαν 'άθρωπος' μία, μόνο μία, 'πατάτα';
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.234
Μηνύματα
884.462
Μέλη
38.923
Νεότερο μέλος
CHRISTIETS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom