Τα μονοπώλια κυβερνάνε και το ... δείχνουν

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ε τοτε τι αλλο ειπε και σε πειραξε; Για τον Λενιν;
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Νατασα περα απο την πλακα, αναρωτιεσαι γιατι οι ιταλοι επελεξαν τον Μπερλουσκονι μετα απο περιοδο πολιτικης ασταθειας? Σιχαθηκαν τους πολιτικους οποιασδηποτε παραταξης, προτιμησαν εναν ανθρωπο που βγηκε απο την πιατσα, που διαχειριστηκε τουλαχιστον ενα περιπτερο στη ζωη του. Τους βγηκε λιγο πηδηχτουλης αλλα η χωρα παει μπροστα. Εμεις τι κανουμε στην ελλαδα (γραφω σκοπιμα το ε με μικρο)? Εχουμε πολιτικους επαγγελματιες αφισοκολλητες παρλαπιπες μαυρογιαλουρους που το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να παρλαρουν, να γλειφουν αφτια και να κρατανε ταβανοβουρτσα για να κολλανε αφισες.
Αν νομιζεις πως εστω και ενας ελληνας πολιτικος ξεφευγει απο αυτο τον κανονα να γινω Ρωμη να ξετρελανω τον Τripakias.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
846
Likes
761
Νατασα περα απο την πλακα, αναρωτιεσαι γιατι οι ιταλοι επελεξαν τον Μπερλουσκονι μετα απο περιοδο πολιτικης ασταθειας? Σιχαθηκαν τους πολιτικους οποιασδηποτε παραταξης, προτιμησαν εναν ανθρωπο που βγηκε απο την πιατσα, που διαχειριστηκε τουλαχιστον ενα περιπτερο στη ζωη του. Τους βγηκε λιγο πηδηχτουλης αλλα η χωρα παει μπροστα. Εμεις τι κανουμε στην ελλαδα (γραφω σκοπιμα το ε με μικρο)? Εχουμε πολιτικους επαγγελματιες αφισοκολλητες παρλαπιπες μαυρογιαλουρους που το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να παρλαρουν, να γλειφουν αφτια και να κρατανε ταβανοβουρτσα για να κολλανε αφισες.
Αν νομιζεις πως εστω και ενας ελληνας πολιτικος ξεφευγει απο αυτο τον κανονα να γινω Ρωμη να ξετρελανω τον Τripakias.
Θα εγραφα τωρα κατι για τον Σιλβιο, αλλα..
Κ η χωρα μια χαρα μπροστα δεν παει (πια)..
Παω κ εγω για υπνο..
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.053
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Τους βγηκε λιγο πηδηχτουλης αλλα η χωρα παει μπροστα.........να ξετρελανω τον Τripakias.
Αυτο παλι που η Ιταλια με τον Μπερλουσκονι παει μπροστα που το πας;
ΟΚ Sokratis με τρελανες...
 

NATASA 09

Member
Μηνύματα
129
Likes
70
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λαος Καμποτζη Βιετναμ
Σωκράτη ειλικρινά πέρα από την πλάκα πρέπει να μου κάνεις πλάκα! Μου συγκρίνεις τον Σύλβιο με ποιόν; Και ποιόν έφτυσαν οι Ιταλοί; Και αν έφτυσαν το ΚΚΙ καλά έκαναν. Δεν υπάρχει πιο οπορτουνίστικο κόμμα από το Κομμουνιστικό Ιταλίας. Αυτοί φοβούνται ακόμη και το σφυροδρέπανο. Κι ο Μπερλουσκόνι πέρα από μ.. μια χαρά εξυπηρετεί τα συμφέροντα της τάξης του. Και η χώρα πως πάει μπροστά; Με επίσημα στοιχεία της στατιστικής τους υπηρεσίας η Ιταλία είχε σε ποσοστό παροπλισμένων εργατών ένα 36% και αυτό διαφοροποιείται από βορά σε νότο, που αυτό για τους Ιταλούς οικονομολόγους σημαίνει τουλάχιστον 13% σε ποσοστά ανεργίας. Στην Ιταλία υπάρχουν άνθρωποι και είχαμε και πρόσφατο παράδειγμα που πωλούν τα νεφρά τους μέσω διαδικτύου "όπως Ασία". Τώρα αν οι αριθμοί ευημερούν κι ο ιταλικός λαός στενάζει τι να πω. Και στην Ελλάδα όταν οι δείκτες "ανάπτυξης" έτρεχαν τρελά εγώ προσωπικά που δουλεύω δεν είδα καμιά αλλαγή.Θεωρώ ότι θα πρέπει λίγο τα ζητήματα να τα βλέπουμε πιο εμπεριστατωμένα
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απαντάω σε ανθρώπους κι όχι σε εφημερίδες.Κι εσύ είσαι το δεύτερο,λαμπρέ διαφωτιστή.Δεν σε έχω δει πουθενά να αρθρώνεις σοβαρή κουβέντα,ούτε να μην απαξιώνεις τον συνομιλητή σου με απίθανους χαρακτηρισμούς.Ακόμα και με τον άλλον που τσακώνομαι συνέχεια,τουλάχιστον ανταλλάσσουμε και πέντε επιχειρήματα κι ας διαφωνούμε.Εσύ το μόνο που ξέρεις είναι να παπαγαλίζεις τον "ρίζο".

Το αρθράκι που αναφέρεις στο παρόν post,το πρωτοανέδειξαν αμερικανικά media μεταξύ αυτών και το CNN.Οπότε συγχαρητήρια,αλλά θα μπορούσες να μας έχει ανεβάσει εκείνο αντ'αυτού για να πρωτοτυπήσεις τουλάχιστον μια φορά.

Για τον χώρο των ΜΜΕ δεν σου απαντάω καν,γιατί έχω δει μπροστά στα μάτια μου πως ξεπουλάτε αγώνες που δεν μπορείτε να ελέγξετε κάτω από την ιδεολογική σας ομπρέλα σας.

Έχω δει γραφικούς,αλλά εσύ είσαι ο ορισμός τους.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.920
1ον Δεν θεωρούμε το ΚΚΕ απόκομμα αλλά παλεύουμε μέσα από τις γραμμές του για ανατροπή της εξουσίας της αστικής τάξης.
Συντρόφισα αν πιστεύεις στα σοβαρά ότι μέσα από τις γραμμές του ΚΚΕ παλεύεις για την ανατροπή της εξουσίας της αστικής τάξης χαρά στο κουράγιο σου... το ΚΚΕ είναι το πλέον μονολιθικό, αντιδραστικό και Σταλινικό ΚΚ της Ευρώπης... για σας είναι χαρά και καμάρι σας αλλά για τους υπόλοιπους μάλλον κατάντια...

Όσο για το απόκομμα έχεις δίκιο... απόκομμα δεν είναι είναι... είναι δυστυχώς το τρίτο Ελληνικό κόμμα που λαικίστικα και καιροσκοπικά αλιεύει απογοητευμένους και απελπισμένους ψηφοφόρους... και ύστερα κατηγορείς για οπορτουνισμό τους Ιταλούς...

2ον Δεν θα απολογούμαστε μια ζωή για την εγκαθίδρυση του σοσιαλισμού στην Σοβιετική Ένωση. Αν το πείραμα απέτυχε ή όχι αφήστε να το κρίνουν οι Ρώσοι.Στο κάτω κάτω της γραφής ας απολογηθεί ο Γκορμπατσώφ ή ας φτιάξει ακόμα καμιά πίτσα.
Μα μια ζωή απολογητές του ΚΚΣΕ είσαστε τι έγινε τώρα αλλάξατε γραμμή? ή μήπως κάνατε καμιά αυτοκριτική σαν κι αυτή που συνηθίζετε κάθε είκοσι χρόνια? σαν τότε βρε που ανακαλύψετε π.χ ότι ο Πλουμπίδης δεν ήταν προδότης ή όταν διαπιστώσατε ότι τα ντολμαδάκια της Μαρίκας σας έπεσαν
βαριά... συντρόφισα για να τελειώνει το παραμύθι... ο σημαδεμένος Γ.Γ του ΚΚΣΕ ήταν και μόνοι σας τον διαλέξατε... γαλουχημένος με τις αρχές του μεγάλου Πατερούλη ήταν δεν πέρναγε απέξω είδε φως και κάθησε... το σύστημα που θαυμάζεις τον έκανε Γ.Γ άσε λοιπόν τα φίδια για τις πίτσες και τις απολογίες... όταν οι "αντεπαναστάτες" το 1989 έδιναν το τελειωτικό κτύπημα στο διεφθαρμένο γραφειοκρατικό αντιλαικό και σάπιο καθεστός της Σ.Ε ούτε ένας από τον απλό κόσμο δεν βγήκε να σας υποστηρίξει... ούτε ένας για το γαμώτο ρε συντρόφισα δεν βγήκε στους δρόμους για να παλέψει για το κόμμα του λαού και για τις λαικές κατακτήσεις που υποτίθετε ότι αντιπροσώπευε... κι έρχεσαι τώρα εσύ και μας λες ότι αν το πείραμα πέτυχε θα το κρίνουν οι ίδιοι οι Ρώσοι... λίγη τσίπα συντρόφισα... σπαταλήσατε την ιστορική ευκαιρία, φιμώσατε και σκοτώσατε όλες τις προοδευτικές φωνές, προδόσατε την επανάσταση και έχετε το θράσος ακόμα και σήμερα να λέτε ότι το πείραμα πέτυχε...

Ειλικρινά θεωρώ ότι την ώρα που μας την πέφτουν από παντού το μόνο που δεν μπορώ να καταλάβω είναι αυτή η εμμονή με το ΚΚΕ. Μπορώ να καταλάβω την όποια ένσταση, αντιπαράθεση, που έχει ο καθένας αλλά στις θέσεις και στην πρόταση εξουσίας που προτείνει το ΚΚΕ, όλα τ΄άλλα για μένα απλώς είναι για εύκολη κατανάλωση.
Ώστε δεν μπορείς να καταλάβεις γιατί όλοι σας την πέφτουνε και γιατί όλοι έχουν εμμονή με το ΚΚΕ ε? Κάτι έρχεται στο μυαλό μου... κάτι για προδομένες επαναστάσεις κάτι για κρατικούς καπιταλιστές κάτι για αδίστακτους χασάπιδες κάτι για ξοφλημένους γραφειοκράτες... αν σου επιτρέπει η κομματική γραμμή πάρε το ΠΡΟΔΟΜΕΝΗ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ του τρισκατάρατου και διαβασέ το να μην έχεις απορίες...

Όσο για το ανέκδοτο της πρότασης εξουσίας του ΚΚΕ ευχαριστούμε αλλά δεν θα πάρουμε... είδαμε τι κάνατε, πως το κάνατε και που καταντήσατε... οι Σταλινικοί εκτός από κακό στην επανάσταση κάνουν κακό και στην υγεία...
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Απαντάω σε ανθρώπους κι όχι σε εφημερίδες.Κι εσύ είσαι το δεύτερο,λαμπρέ διαφωτιστή.Δεν σε έχω δει πουθενά να αρθρώνεις σοβαρή κουβέντα,ούτε να μην απαξιώνεις τον συνομιλητή σου με απίθανους χαρακτηρισμούς.
Λοιπόν φίλτατε μάρτυρα, απ' ότι αντιλαμβάνομαι είσαι ....μπερδεμένος. Το αρχικό πόστ ήταν: Τα μονοπώλια κυβερνάνε και το ... δείχνουν, και παρ' όλα αυτά με το πρώτο σου κιόλας ποστ είσαι οφ τόπικ (όπως και όλα τα υπόλοιπα) κάνοντας σχόλια για το ΚΚΕ την Τυποεκδοτική τον Ριζοσπάστη και τον 902.
Για να μιλήσω με κάποιον σοβαρά, δεν πρέπει αυτός ο κάποιος να είναι σοβαρός ;
Για τους χαρακτηρισμούς που αναφέρεσαι χρησιμοποίησα μόνο δυο, το μάρτυρας και το ανάχωμα, που είναι πολιτικοί χαρακτηρισμοί (και τους έχετε κερδίσει με αγώνες εσείς του χώρου σας !!!) ενώ σε αντίθεση εσύ ''στόλισες'' με αρκετούς απίθανους χαρακτηρισμούς τα ποστ σου.


Τα παρακάτω είναι η απάντηση σου στο πρώτο μου ποστ.
Ξαναδιαβασε τα και σκέψου .....αν μπορείς !!
Το αρθράκι που αναφέρεις στο παρόν post,το πρωτοανέδειξαν αμερικανικά media μεταξύ αυτών και το CNN.Οπότε συγχαρητήρια,αλλά θα μπορούσες να μας έχει ανεβάσει εκείνο αντ'αυτού για να πρωτοτυπήσεις τουλάχιστον μια φορά.

Για τον χώρο των ΜΜΕ δεν σου απαντάω καν,γιατί έχω δει μπροστά στα μάτια μου πως ξεπουλάτε αγώνες που δεν μπορείτε να ελέγξετε κάτω από την ιδεολογική σας ομπρέλα σας.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Και περνάς το εαυτό σου για σοβαρό που δεν μπορείς να αρθρώσεις λέξη εκτός ριζοσπάστη;;;


To πρόζακ κάνει θαύματα
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom