Τα πάντα περι " InterRail" ...

alexkremmplit

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Χαιρετίζω το forum μετά από πολύ καιρό!! Λοιπόν το τελευταίο διάστημα οργανώνω την εξόρμηση interRail που λεω να κάνω το καλοκαίρι , ως αποτέλεσμα έχω μάθει σχεδόν τα πάντα και είπα να κάνω μια κοινωνική προσφορά στο forum και να ανταλάξουμε ιδέες ή εμπειρίες.. Ξεκινάμε:


1. Σας παραθέτω τον διαδικτυακό τόπο που μπορεις να ενημερωθείς για το interail:
InterRail Europe Train Pass, European Train Travel & Europe Train Tickets

και ανάλογα με τις ανάγκες και τις βλέψεις του καθενος να κλείσει πάσο εδώ:

Buy European Rail Tickets & Europe Rail Passes for Interrailing | InterRail

2. Σας παραθέτω τον διαδικτυακό τόπο φίλων interail που έχουν ανεβασει χρήσιμες πληροφορίες για το πρακτικό σκέλος της υπόθεσης αλλά και forum συναντησης επιδοξων interail-ers

InterRail.net - travel Europe by train | home | InterRail



Λοιπόν το δικό μου πλάνο έχει ως εξής σε καλούπι 22 ημερών με πασο των 300 ευρώ.

με αεροπλάνο στο βερολίνο (59 ευρώ με φόρους να βρισω και την μερκελ) και απο εκεί αρχίζει το interail:

2 διανυκτερευσεις βερολίνο (εκτος παντα αν μου αρεσει και κατσω και αλλο) μετα μια διανυκτερευση στο βραδυνο τρενο βερολίνο-ανόβερο άμστερνταμ . αλλες 3 στο αμστερνταμ . Στη συνέχεια ολόκληρη μέρα στο τρενο αμστερνταμ - λιέγη -παρίσι .. Άλλες 3 διανυκτερεύσεις Παρίσι . Από εκεί με βραδυνό τρένο παρίσι - μπορντο - βαρκελώνη . Άλλα 3 βράδια βαρκελώνη . Απο βαρκελώνη μαρσεϊγ- μιλάνο 1 ολοκληρη μέρα ταξίδι και αλλες 3 διανυκτερεύσεις μιλάνο και άλλες 3 στη ρώμη . Τέλος απο ανκόνα με το πλοίο πίσω στην Ελλάδα!... το σχέδιο είναι υπο κατασκευή ακόμα απλά είναι ένα ενδεικτικό πλάνο .. Απο κόστος υπολογίζω συνολικά γύρω στα 700με 800 γιουρα...

Περιμένω εστω την γνώμη σας και τις προτάσεις , ακομα και αν δεν εχετε να μου πειτε κάτι βάση εμπειρίας!
ρε φιλε επειδη και εγω περιπου το σχεδιο σου θα ακουλουθησο που βρικεσ εισητηριο με 59 ευρω για βερολινο?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.712
Likes
14.779
Επόμενο Ταξίδι
Βενετία,Λουμπλιάνα,Μπλέντ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησιά Φίτζι
το μήνυμα που αναφέρεσαι γράφτηκε το 2010. αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.
 

mitsmag

Member
Μηνύματα
96
Likes
12
Ονειρεμένο Ταξίδι
Roadtrip Ισπανίας
Να ρωτησω κατι φιλοταξιδιωτες μιας και κατι παραπανω θα γνωριζετε. Για να οργανωσεις το ταξιδι του ιντερειλ ποσους μηνες πριν πρεπει να αρχισεις να ασχολεισαι δεδομενου οτι εισαι τελειως ασχετως με ιντερειλ και δεν ξερεις να κλεινεις αεροπορικα μεσω διαδικτυου αλλα προτιθεσαι να μαθεις;
 

dinosyakuza

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
ειμαι 20 και αυτο το ταξιδι το σκεφτομαι απο τα 15 τελικα το εκανες ποσα ηταν ολα σου τα εξοδα και προσωπικα;μονος το εκανες η με παρεα;
 

htrul18

Member
Μηνύματα
106
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία & Νέα Ζηλανδία
To Youth Pass όταν λέει "25 or under" εννοεί ότι αν έχω κλείσει τα 25 δε το δικαιούμαι ε; :cry::cry:
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Παιδια αν θα μπορουσατε να μου πειτε το εισιτηριο interrail ισχυει και για ΜΜΜ? Δηλαδη εχω τη καρτα και μπορω να παρω μετρο ,τρένα και τραμ???
 

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Δεν το γνωρίζω αλλά μου φαίνεται απίθανο να ισχύει για κάθε μέρος κάτι τέτοιο.Θα πρέπει να δεις ξεωριστά ο κάθε προορισμός αν και ποιες κάρτες προσφέρει για τα ΜΜΜ.
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Δεν το γνωρίζω αλλά μου φαίνεται απίθανο να ισχύει για κάθε μέρος κάτι τέτοιο.Θα πρέπει να δεις ξεωριστά ο κάθε προορισμός αν και ποιες κάρτες προσφέρει για τα ΜΜΜ.
Ευχαριστω πολυ θα το ψάξω γιατι ειχα μια υποψια πως συμβαινει αυτο και ηθελα να το σιγουρεψω!
 
Μηνύματα
7
Likes
1
Ονειρεμένο Ταξίδι
υπερσιβηρικός
Ευχαριστω πολυ θα το ψάξω γιατι ειχα μια υποψια πως συμβαινει αυτο και ηθελα να το σιγουρεψω!
Βασικά κάθε χώρα έχει δικά της πάσο για τα ΜΜΜ σε πολύ καλές τιμές...και περιλαμβάνουν και τα αξιοθέατα μέσα στην τιμή...δες το λινκ μήπως σε βολέψει http://welovecitycards.com/
 

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία

Zames

Member
Μηνύματα
107
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Νάξος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παρίσι-Άμστερνταμ-Ιαπωνία
Λοιπον το εψαξα και για της περισσοτερες (αν οχι ολες τις πολεις) ισχυει τουλαχιστον μια μειωση στα ΜΜΜ!!!! Σας ευχαριστω παρα πολυ ολους!!!!
Παραδειγμα για το Παρισι και αλλες μεγαλες πολεις ειναι πολυ βολικες....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.654
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom