Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Και κατα τη δική μου χαμενο ειναι αν λαβεις υποψη τζιρους περσινους κτλ, αλλα δε θα ανοιξουν καποιοι για τους ελληνες που θα πανε διακοπες; Μονο εξοχικα θα παιξουν κ χωρια;
Και airbnb και παρανομα σιγουρα. Και μικρα καταλυματα χωρις προσωπικο. Αν ανοιξουν οι πτησεις απο Ευρωπη τουλαχιστουν θα ανοιξουν και μικρα ξενοδοχεια και καποιες πτερυγες μεγαλων. Αν οχι δεν δινω πολλες ελπιδες. Τα εξοδα ειναι δυσβασταχτα για να επιβιωσει μια επιχειρηση με λιγους τουριστες και χωρις στηριξη απο την πολιτεια. Και δεν φαινονται διατεθιμενοι να βοηθησουν παρα τις συνεχεις πιεσεις απο ολους τους παραγοντες του τουρισμου. Τους τελειωσαν τα χρηματα, τα εδωσαν σε ιδιωτικη εταιρεια για να αναλαβει τη διαφημιση του τουριστικου μας προιοντος. Λες και δεν μπορουσε να το κανει ο ΕΟΤ, ο οποιος σαρωνε τα βραβεια για τις πετυχημενες διαφημισεις τα τελευταια χρονια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχεις απόλυτο δίκιο σ’αυτό. Λίγα χρόνια πριν είχα πάει Χαλκιδική σε ενοικιαζόμενα διαμερίσματα και μου έλεγε Ο ιδιοκτήτης ότι τουλάχιστον Σκοπιανοί και Βούλγαροι ερχόμενοι Ελλάδα κουβαλάνε μαζί τους καρτέλες με αυγά,πατάτες,ντομάτες Ακόμα και μεγάλα κομμάτια νωπού κρέατος.σχεδόν τα πάντα δηλαδή. Κλείνουν κατάλυμα Μόνο αν διαθέτει μεγάλο ψυγείο.Ειδικά αν τους φτάσουν και τα εφόδια τότε δεν πατάνε ούτε σούπερ μάρκετ. Τα μόνα ισως χρήματα που αφήνουν είναι για να πιουν ένα καφέ στην παραλία χρησιμοποιώντας τις ξαπλώστρες.
Μεχρι και νερα κουβαλανε σε 5λιτρα. Σιγα τον τουρισμο. Οποιος περιμενει απο αυτους ειναι καμενος απο χερι. Υπαρχουν και καλοι τουριστες Βαλκανιοι αλλα ειναι λιγοι και προτιμουν ξενοδοχεια και ακριβα ενοικιαζομενα.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Και κατα τη δική μου χαμενο ειναι αν λαβεις υποψη τζιρους περσινους κτλ, αλλα δε θα ανοιξουν καποιοι για τους ελληνες που θα πανε διακοπες; Μονο εξοχικα θα παιξουν κ χωρια;
Αναλογως το μερος! Στην Ροδο οσο αυξηση και να εχει ο εσωτερικος τουρισμος οι Ελληνες δεν καλυπτουν ουτε για πλακα την προσφορα δωματιων και γενικοτερα ολων των εποχιακων επιχειρησεων! Και τα καταλυματα που ειναι ανοιχτα τον χειμωνα δηλαδη ξενοδοχεια πολης και τα airbnb που δεν στοιχιζει και τιποτα να ειναι ανοιχτα θα καλυπτουν την ζητηση. Και τα εστιατορια θα ειναι ανοιχτα αυτα που ειναι και τον χειμωνα λογικα. Βεβαια αυτο ισως ειναι και καλο για σας γιατι θα εχετε την ευκαιρια να δειτε τουριστικα νησια σε χειμερινους ρυθμους με καλοκαιρινο καιρο!

Υ.Γ. Προσπαθω να σκεφτω την Ροδο καλοκαιρι χωρις τουριστες, τις παραλιες μονο με Ελληνες και δεν το χωραει πραγματικα το μυαλο μου σαν εικονα!
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.464
Τα νησια σχεδον τα ξεχναω για εξωτερικο τουρισμο. Ελληνες και αν.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Τα νησια σχεδον τα ξεχναω για εξωτερικο τουρισμο. Ελληνες και αν.
Τι να σου πω εγω ακομα ελπιζω! Οχι μονο για μενα,εγω δουλευω στον τουρισμο παλι αλλα Πειραια. Αλλα για τους συντοπιτες μου. Παντως ετοιμαζονται τα ξενοδοχεια πολης για σεζον οσο εχω μιλησει με φιλους μου κατω. Προφανως ομως δεν ειναι σιγουροι για το αν θα ανοιξει αλλα ελπιζουν...
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Μονο ξερω; μεχρι κ για πρωινό τρωω. Μενω απεναντι οταν πηγαινω χαχα
Αααα καταλαβα. Δεν ξερω αν πρεπει να πω ονομα αλλα καταλαβα! Εεεε αν ξαναπας αν θες καμια προταση ειτε για φαι ειτε για ποτο μην ντραπεις ρωτα με αν και απ'οτι καταλαβαινω δεν χρειαζεσαι, τα ξερεις!
Εχει και πολυ καλα Ιταλικα η Ροδος που λες οτι στην Αθηνα δεν βρισκεις. Και καλυτερα και πιο φθηνα. Μαλιστα τα περισσοτερα τα εχουν Ιταλοι! Επισης μεγαλο το στιγμα των Ιταλων στο νησι, γεματο το νησι απο Σαμιoνες (Ιταλοφιλους δηλαδη)!
 
Last edited:

Eva Dreamer

Member
Μηνύματα
93
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Αυτοί το αποφασίζουν αυτό, ο δε ορισμός αυτού που ανέφερες διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο, για κάποιον άλλον μπορεί να είναι αυτοί με το δικό σου σκεπτικό. Και δεν είναι μόνο οι συνταξιούχοι που δεν τραβάνε ζόρι με το θέμα της καραντίνας στην επιστροφή, πχ και οι δύο αδερφές μου εργάζονται από το σπίτι (δε διαφορετικούς κλάδους, σε διαφορετικές χώρες), δεν τις ενοχλεί ιδιαίτερα αν χρειαστεί να κάνουν καραντίνα 14 ημερών με την επιστροφή στο χώρο κατοικίας τους.
Νομίζω οι περισσότεροι άνθρωποι, πέρα από την ομάδα των συνταξιούχων, δεν μπορούν δυστυχώς να κάτσουν 30 ημέρες. Κακά τα ψέματα οι πλειοψηφία του κόσμου έχει άδεια λίγες ημέρες
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.933
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom