Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.639
Επειδή εδώ έχουμε ανθρώπους του τουρισμού, γιατί δε μας λένε οι ίδιοι την άποψή τους; Σίγουρα ξέρουν καλύτερα.

Κι εγώ ελπίζω για Ιούλιο και για Αύγουστο, 3 εξωτερικά έχω κλεισμένα, αλλά δε βλέπω διατεθειμένη καμιά χώρα να δεχτεί κόσμο μέχρι στιγμής. Μέχρι και στις ΗΠΑ μιλάνε για εσωτερικό τουρισμό φέτος το καλοκαίρι. Αναρωτιέμαι αν και στην Ελλάδα θα δέχονται κόσμο από Αθήνα π.χ. Θα τους θέλουν όλοι τους Αθηναίους π.χ.; Ήδη ακούγονται φωνές, όπως το Πάσχα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δε βλέπω διατεθειμένη καμιά χώρα να δεχτεί κόσμο μέχρι στιγμής.
Σουηδια, Νικαραγουα...εχει αναφερθει στο αντιστοιχο θεμα. Στοκχολμη κ περιξ δεν ειναι ασχημα, οπως κ η σουηδικη επαρχια. Κ το μονο μερος με κεφτεδακια πλεον αφου τα δικα μας καταστηματα δεν θα ανοιξουν τα εστιατορια τους κ εχω παθει συνδρομο στερησης...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.639
Σουηδια, Νικαραγουα...εχει αναφερθει στο αντιστοιχο θεμα. Στοκχολμη κ περιξ δεν ειναι ασχημα, οπως κ η σουηδικη επαρχια. Κ το μονο μερος με κεφτεδακια πλεον αφου τα δικα μας καταστηματα δεν θα ανοιξουν τα εστιατορια τους κ εχω παθει συνδρομο στερησης...
Τίμιες χώρες και οι δύο, μακάρι να γίνουν και περισσότερες και όταν γυρνάς να μη μπαίνεις καραντίνα εδώ βέβαια.
Να πω βέβαια ότι θα προτιμήσω Κεφαλλονιά και Ήπειρο για το καλοκαίρι από αυτές τις δύο και φθινόπωρο ελπίζω ακόμα προς δυσμάς, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.287
Likes
8.041
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Samion said:
Σουηδια, Νικαραγουα...εχει αναφερθει στο αντιστοιχο θεμα. Στοκχολμη κ περιξ δεν ειναι ασχημα, οπως κ η σουηδικη επαρχια. Κ το μονο μερος με κεφτεδακια πλεον αφου τα δικα μας καταστηματα δεν θα ανοιξουν τα εστιατορια τους κ εχω παθει συνδρομο στερησης...
Τίμιες χώρες και οι δύο, μακάρι να γίνουν και περισσότερες και όταν γυρνάς να μη μπαίνεις καραντίνα εδώ βέβαια.
Να πω βέβαια ότι θα προτιμήσω Κεφαλλονιά και Ήπειρο για το καλοκαίρι από αυτές τις δύο και φθινόπωρο ελπίζω ακόμα προς δυσμάς, η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία.

On a long enough timeline, the survival rate for everyone drops to zero
Travel map: https://matadornetwork.com/travel-map/1166f86832451a020c2414c98fac068f-1583270815/
Like Παράθεση Απάντηση
........................ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ !!! .... και όταν γυρνάς να μη μπαίνεις καραντίνα εδώ βέβαια.........
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Επειδή εδώ έχουμε ανθρώπους του τουρισμού, γιατί δε μας λένε οι ίδιοι την άποψή τους; Σίγουρα ξέρουν καλύτερα.

Κι εγώ ελπίζω για Ιούλιο και για Αύγουστο, 3 εξωτερικά έχω κλεισμένα, αλλά δε βλέπω διατεθειμένη καμιά χώρα να δεχτεί κόσμο μέχρι στιγμής. Μέχρι και στις ΗΠΑ μιλάνε για εσωτερικό τουρισμό φέτος το καλοκαίρι. Αναρωτιέμαι αν και στην Ελλάδα θα δέχονται κόσμο από Αθήνα π.χ. Θα τους θέλουν όλοι τους Αθηναίους π.χ.; Ήδη ακούγονται φωνές, όπως το Πάσχα.
Ρευστα ειναι ολα. Και στον τουρισμο ο καθενας λεει τα δικα του. Υπαρχουν και οι υπεραισιοδοξοι που πιστευουν πως απο Ιουλιο θα υπαρχει πληροτητα στα καταλυματα τουλαχιστον 50% και οι πολυ απαισιοδοξοι που θεωρουν πως θα επανελθουμε μετα το 2023, με πολυ χαμηλες πληροτητες μεχρι τοτε και οι μετριοπαθεις που βλεπουν σχεδον χαμενη τη φετινη χρονια και επανεκκινηση απο το 2021.
Οι τελευταιοι ειναι και οι περισσοτεροι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.639
Δηλωσεις Θεοχαρη:

Για το υπουργείου Τουρισμού, αποτελεί προτεραιότητα ο οδικός τουρισμός από τις αγορές των Βαλκανίων με τον κ. Θεοχάρη να τονίζει τα εξής: «Διαμορφώνουμε όλα τα απαραίτητα υγειονομικά πρωτόκολλα για τις οδικές πύλες εισόδου της χώρας και παράλληλα κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε τάχιστα να καταστήσουμε εφικτές τις ροές από τα Βαλκάνια».

Ελπιδα δηλ για οδικες διακοπες απο/προς Βαλκανια.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Δηλωσεις Θεοχαρη:

Για το υπουργείου Τουρισμού, αποτελεί προτεραιότητα ο οδικός τουρισμός από τις αγορές των Βαλκανίων με τον κ. Θεοχάρη να τονίζει τα εξής: «Διαμορφώνουμε όλα τα απαραίτητα υγειονομικά πρωτόκολλα για τις οδικές πύλες εισόδου της χώρας και παράλληλα κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε τάχιστα να καταστήσουμε εφικτές τις ροές από τα Βαλκάνια».

Ελπιδα δηλ για οδικες διακοπες απο/προς Βαλκανια.
Όπου να τονίσουμε ότι η Σερβία δεν έχει ελέγξει ακόμα το θέμα..με πάνω από 200 κρούσματα την ημέρα..οπότε σε τι ακριβώς θα βοηθούσε αυτός ο τουρισμός?αργά η γρήγορα θα επανέλθουν όλα ..αρχικά μιλούν για πτήσεις Ιούλιο Αύγουστο κ Σεπτέμβριο..
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.112
Δηλωσεις Θεοχαρη:

Για το υπουργείου Τουρισμού, αποτελεί προτεραιότητα ο οδικός τουρισμός από τις αγορές των Βαλκανίων με τον κ. Θεοχάρη να τονίζει τα εξής: «Διαμορφώνουμε όλα τα απαραίτητα υγειονομικά πρωτόκολλα για τις οδικές πύλες εισόδου της χώρας και παράλληλα κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε τάχιστα να καταστήσουμε εφικτές τις ροές από τα Βαλκάνια».

Ελπιδα δηλ για οδικες διακοπες απο/προς Βαλκανια.

Αν κρίνω από όσα ακούγονται τελευταία δεν μου κάνει εντύπωση. Πολλοί το περιμέναμε είχε γραφτεί κι εδώ μέσα νομίζω.Οι πιο πολλές χώρες είναι μαζεμένες με τον εξωτερικό τουρισμό και ενθαρρύνουν είτε προς τον εσωτερικό, είτε άντε προς συμφωνίες με γειτονικές χώρες(εδώ δεν είχε ειπωθεί πως μιλούσαν γερμανικά μέσα προς τουρισμό εγχώριο ή και προς Αυστρία; ). Δεδομένου δε πως τα έχουν πάει και καλά οι γειτονικές μας βαλκανικές χώρες με λίγους ευτυχώς νεκρούς όπως και η Ελλάδα και όχι δεκάδες χιλιάδες όπως χώρες δυτικής Ευρώπης, είναι σχετικά ασφαλής λύση. Και για πολλούς που φοβόνται να πάνε σε χώρες με πολλά κρούσματα και για τις κυβερνήσεις που δεν θα ρισκάρουν να "ανοιχτούν απότομα"με επισκέπτες από όλο τον πλανήτη.

Ελπίζω να μας αφήσουν έστω από Ιούλιο να πάμε Αιγαίο, μας έχει σκάσει ο Άλφα κάθε μέρα ρεπορτάζ με ζηλευτές εικόνες μία από Νάξο, μία από Σχοινούσα, μία από Ηρακλειά, μία από Κουφονήσια και δώστου να μας λέει πως περιμένουν επισκέπτες....
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.639
Ειναι επισης, νομίζω, πιο ασφαλης λυση και για αλλους 2 λογους, το οδικο (πτήσεις εγω δε βλεπω συντομα) και το μεμονωμενο, γκρουπ μεγαλα επισης δε βλεπω. Πιο εφικτο βλεπω να παρει το τροχοσπιτο ή το ΙΧ μια οικογενεια απο Βαλκανια και να κατεβει (ή αμην αμην να ανεβουμε εμεις) παρα να σκασει η πτηση με 200 τουριστες σε γκρουπ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δηλωσεις Θεοχαρη:

Για το υπουργείου Τουρισμού, αποτελεί προτεραιότητα ο οδικός τουρισμός από τις αγορές των Βαλκανίων με τον κ. Θεοχάρη να τονίζει τα εξής: «Διαμορφώνουμε όλα τα απαραίτητα υγειονομικά πρωτόκολλα για τις οδικές πύλες εισόδου της χώρας και παράλληλα κάνουμε όλες τις απαραίτητες ενέργειες ώστε τάχιστα να καταστήσουμε εφικτές τις ροές από τα Βαλκάνια».

Ελπιδα δηλ για οδικες διακοπες απο/προς Βαλκανια.
Δεν ειναι ικανη η Βαλκανικη αγορα να στηριξει τον ελληνικο τουρισμο. Επισης ακομα και οι Βαλκανιοι θα ειναι πολυ λιγοτεροι απο αυτους που ηρθαν τις προηγουμενες χρονιες.
Αν π.χ. ενα καταλυμα ειχε 40% (ειναι αρκετα μεγαλο νουμερο) πληροτητα απο Βαλκανιους περυσι φετος να εχει 20% με τα πιο αισιοδοξα σεναρια. Με τετοια νουμερα δεν βγαινει κανεις παρα μοναχα ορισμενα οικογενειακα πολυ μικρα καταλυματα (μεχρι 5 αντε 10 δωματια) οπου θα βγαλουν μονο τα εξοδα τους αν ερθουν κι αλλοι τοσοι Ελληνες.
Η συντριπτικη πλειοψηφια των Βαλκανιων ειναι τουριστες χαμηλου μπατζετ και αποτελουν τουρισμο συντηρησης που κανει διακοπες κυριως μεχρι αρχες Ιουλιου και απο Σεπτεμβριο μετα. Ξοδευει ελαχιστα σε εστιατορια και μπαρ. Τρωει συνηθως γυρο, κρεπα και παγωτο στο χερι. Αγοραζει ελαχιστα απο τα εμπορικα τουριστικα μαγαζια και ακομη και απο το σουπερ μαρκετ ψωνιζει τα αναγκαια (που δεν μπορεσε να φερει απο τη χωρα του) και συνηθως απο το lidl.
Αν ειναι να ερθουν μονο Βαλκανιοι να μας το πουνε απο τωρα να το παρουμε μια ωρα αρχιτερα αποφαση πως φετος θα ειμαστε κλειστα.
Αν θελουν να σωσουν οτιδηποτε αν σωζεται να παρουν γρηγορα αποφασεις και μετρα που να στηριζουν τον τουρισμο. Και καθυστερουν και δεν δειχνουν να υπαρχει θεληση για γενναια μετρα.
Επισης στα καρβουνα καθονται και οι επαγγελματιες της εστιασης μετα τα υποχρεωτικα μετρα τηρησης των αποστασεων που ανακοινωθηκαν. Γνωριζω πολλους που δεν τους συμφερει να ανοιξουν ακομη και αν υπαρχουν τουριστες.
Αβεβαιο Καλοκαιρι, κατα την αποψη μου χαμενο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.799
Likes
18.639
Και κατα τη δική μου χαμενο ειναι αν λαβεις υποψη τζιρους περσινους κτλ, αλλα δε θα ανοιξουν καποιοι για τους ελληνες που θα πανε διακοπες; Μονο εξοχικα θα παιξουν κ χωρια;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.120
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom