Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Εγώ πάλι, Αύγουστο μήνα, 3 μέρες πριν το ταξίδι βρήκα ότι για κει που θα πήγαινα και σε ακόμα βολικότερες ώρες υπήρχαν εισιτήρια των €13. Επαναλαμβάνω, Αύγουστο, τρείς μέρες πριν το ταξίδι, για Κεντρική Ευρώπη.

Ε, άλλαξα τα συγκριτικά πανάκριβα - προ κορωνοιού - εισιτήρια που είχα και τα πήγα στο καλοκαίρι του 2021, και έκλεισα καινούργια με τις τσάμπα τιμές.
Για ποιοὺς προορισμους λες;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τι τυχεροι που εισαστε μερικοι/κες ρε γμτ να ξερετε ακριβεις ημερομηνιες για 11 μηνες μετα και να κλεινετε εισητηρια με αυτες τις μ@μημένες τιμες.Ζηλευω αφανταστα.Καλα κανετε ομως,σας χαιρομαι!
Ε, είναι λίγο gamble. Αλλά Παρασκευή πριν το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος έχει ανοικτή συναυλία η φιλαρμονική της Βιέννης στους κήπους του Schoenbrun. Αν είναι ανοικτή όπως τα προηγούμενα χρόνια (φέτος έγινε με τετράμηνη αναβολή και invitation-only), έχει καλώς, αλλά έτσι κι αλλιώς ένα τριήμερο στην Αυστρία δεν είναι άσχημο. Προφανώς δε θα έκλεινα από τόσο νωρίς κάτι σε εργάσιμες ημέρες, που μπορεί να τύχουν διάφορες υποχρεώσεις....

Για ποιοὺς προορισμους λες;
Οτιδήποτε φτάνεις μέσω του Αεροδρομίου της Βιέννης, αλλά τα ίδια ισχύουν, με μια ματιά που έριξα, και για τα λοιπά αεροδρόμια της περιοχής (π.χ. Βουδαπέστη). Για τον Αύγουστο φέτος, το αρχικό σχέδιο ήταν για Σ/Κ στο Graz (& το Simmering), αλλά τελικά κατέληξα σε roadtrip στη Σλοβακία.
 

meniou

New Member
Μηνύματα
4
Likes
6
Επειδή σε όσους μας αρέσουν τα ταξίδια. Είναι λίγο δύσκολο να μην μας τρώει ο κωλος μας αυτήν την εποχή.
Κοιτάω για Λισαβόνα. Να πάρουμε μια γεύση από τις αποδράσεις στο εξωτερικό.
Έχει κανείς ταξιδέψει πρόσφατα εκει για να μεταφέρει την εμπειρία του στο τι επικρατεί αυτήν την περίοδο?
 
Μηνύματα
137
Likes
125
Επέστρεψα πριν μερικές μέρες από ταξίδι στην Κοπεγχάγη χωρίς υποχρεωτικό τεστ μόνο εάν ήθελες στο αεροδρόμιο της Κοπεγχάγης έκανες χωρίς χρέωση .Όλα μια χαρά απολαμβάνεις διακοπές χωρίς τις ορδές των τουριστών .
Συμπληρώνεις κάποιο έγγραφο τύπου PLF για να μπεις στη Δανία? επίσης, μήπως ξέρεις αν μπορείς να πας ημερησια Σουηδία από Δανία ή υπάρχουν restrictions?
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Συμπληρώνεις κάποιο έγγραφο τύπου PLF για να μπεις στη Δανία? επίσης, μήπως ξέρεις αν μπορείς να πας ημερησια Σουηδία από Δανία ή υπάρχουν restrictions?
Για να μπεις στην Δανία όταν πήγα εγώ δεν χρειαζόταν τίποτα και εάν ήθελες τεστ covid μπορούσες να κάνεις δωρεάν στο αεροδρόμιο,αλλά αυτά αλλάζουν μέρα με την μέρα πρέπει να ενημερώνεσαι απο τα Δανέζικα επίσημα site .Όσο για ημερήσια για Σουηδία δε γνωρίζω να σου απαντήσω εγω δεν το ρίσκαρα .Εγώ όταν πήγα οι μάσκες ήτανε υποχρεωτικές μόνο στα ΜΜΕ τώρα είναι και σε κλειστούς χώρους.Επίσης πριν πάω εγώ είχαν ελάχιστη διαμονή 6 ημερών η οποία καταργήθηκε .Δες εδώ https://www.visitdenmark.com/denmark/travel-essentials/safe-travel-denmark .
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.597
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε για να επιστρέψουμε στην Ελλάδα από χώρα της Ε. Ε. έχει αναφερθεί από κάποιον;
Σήμερα, ενημερώθηκα από το Γερμανικό Προξενείο ότι πρέπει να συμπληρώσω ηλεκτρονικά αίτηση (PLF) σε μία εφαρμογή και να πάρω έναν κωδικό με email για να μου επιτραπεί η επιβίβαση στο αεροπλάνο από Γερμανία για Ελλάδα.
Προς το παρόν δεν χρειάζεται αρνητικό τεστ covid 19 για τη Γερμανία, αλλα σε μια εβδομάδα όλα μπορούν να συμβούν...
Το δεδομένο της αίτησης το αγνοούσα και το αναφέρω για όποιον θα ταξιδέψει προσεχώς για Ελλάδα.
Η Passenger Locator Form (PLF) συμπληρώνεται στη σελίδα travel.gov.gr και στην εφαρμογή για κινητά "VISIT GREECE".
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσουμε για να επιστρέψουμε στην Ελλάδα από χώρα της Ε. Ε. έχει αναφερθεί από κάποιον;
Σήμερα, ενημερώθηκα από το Γερμανικό Προξενείο ότι πρέπει να συμπληρώσω ηλεκτρονικά αίτηση (PLF) σε μία εφαρμογή και να πάρω έναν κωδικό με email για να μου επιτραπεί η επιβίβαση στο αεροπλάνο από Γερμανία για Ελλάδα.
Προς το παρόν δεν χρειάζεται αρνητικό τεστ covid 19 για τη Γερμανία, αλλα σε μια εβδομάδα όλα μπορούν να συμβούν...
Το δεδομένο της αίτησης το αγνοούσα και το αναφέρω για όποιον θα ταξιδέψει προσεχώς για Ελλάδα.
Η Passenger Locator Form (PLF) συμπληρώνεται στη σελίδα travel.gov.gr και στην εφαρμογή για κινητά "VISIT GREECE".
Αχ δεν μας διαβάζετε και μας πικραίνετε. Στο θέμα Τα ταξίδια την επόμενη μέρα βρίσκουμε όλες τις πληροφορίες για ταξίδι εν μέσω Covid.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Απο σημερα ολοι οι δρομοι οδηγουν στη Ρωμη.
Κ χωρις καμμια υποχρεωση τεστ πλεον, η Ελλαδα εξαιρεθηκε απο την ιταλικη κοκκινη λιστα. Κλειστε αφοβα.
View attachment 328739
ΤΙ ΝΕΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑΑΑ!και λιγουρευομαι να κλεισω πρωτοχρονια Μιλανο ή Ρωμη με παμφθηνα εισιτηριακα(αν υπαρχουν ακομα :haha: )
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

inspiring

Member
Μηνύματα
93
Likes
140
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Πριν λίγο βρήκα για Βουδαπέστη με 10€ το άτομο ( ryan..όπως καταλαβαίνετε) και τα έκλεισα για 21-25 Οκτωβρίου. Πήγε το χέρι μου από μόνο του. Χαζεύοντας όμως τώρα και ψάχνοντας διάβασα ότι από 1 Σεπτεμβρίου θα έκλεινε τα σύνορα της για τους τουρίστες , όντως; Ισχύει αυτό; Και για να μπούμε στην χώρα πρέπει να έχουμε κάνει το τεστ; Δεν έχουμε ταξιδέψει εκτός αυτή τη χρονιά και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει. Όποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ να βοηθήσει ή να μου πει πού να πάρω τηλ να ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ 😍
Θα ταξιδευα στις 12 Σεπτεμβρη για Βουδαπεστη και στα τελη Αυγουστου αποφασιζουν να κλεισουν τα συνορα....απογοητευση για δευτερη φορα για μενα αφου λιγους μηνες πριν ειχε αναβληθει λογω covid το ταξιδι μου παλι......μαντεψε τι εγινε.....ολες οι πτησεις ακυρωθηκαν για το μηνα Σεπτεμβριο εκτος απο αυτην στις 12 Σεπτεμβρη ακριβως , οπου η ryanair πεταξε κανονικα.....ακομα δεν πηρα απαντηση για το τι θα γινει με το εισιτηριο μου....δε ξερω ουτε αν παρω επιστροφη χρηματων ουτε αν μπορω να παρω voucher,,,,στο σκοταδι ειμαι....
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Θα ταξιδευα στις 12 Σεπτεμβρη για Βουδαπεστη και στα τελη Αυγουστου αποφασιζουν να κλεισουν τα συνορα....απογοητευση για δευτερη φορα για μενα αφου λιγους μηνες πριν ειχε αναβληθει λογω covid το ταξιδι μου παλι......μαντεψε τι εγινε.....ολες οι πτησεις ακυρωθηκαν για το μηνα Σεπτεμβριο εκτος απο αυτην στις 12 Σεπτεμβρη ακριβως , οπου η ryanair πεταξε κανονικα.....ακομα δεν πηρα απαντηση για το τι θα γινει με το εισιτηριο μου....δε ξερω ουτε αν παρω επιστροφη χρηματων ουτε αν μπορω να παρω voucher,,,,στο σκοταδι ειμαι....
Ακριβώς το ίδιο έγινε και για μία πτήση 20 Σεπτεμβρίου και η Ryanair δεν έδωσε ούτε voucher, ούτε επιστροφή χρημάτων. Ίδιος προορισμός.
Σου παραθέτω την απάντηση τους (όπως μου την έστειλε η φίλη)

"Dear Customer,

If your flight is scheduled to operate and you choose not to travel, there is no refund due. However, flight changes can be made prior to departure.

Flights booked prior to 10th of June - Changes can be made online up to 2.5 hours prior to the scheduled departure time of your flight by paying the applicable fee and fare difference.

Flights booked on or after 10th of June - If your flight is departing in August or September 2020 they can be changed to travel up until December 2020 for the fare difference only. This change must be made 7 days prior to the schedule departure time of your flight. click here for the Terms and Conditions.

Your ticket is now closed, thank you for your patience and understanding at this time, if your query has not been resolved please click here to resubmit and we will handle this as soon as we can."

Δεν την άλλαξε φυσικά (τα εισιτήρια κόστιζαν 120 ευρώ και τα 2 και το κόστος αλλαγής ήταν άλλα τόσα για αβέβαιες ημερομηνίες). Έχασε τα λεφτά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom