Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το σκεφτόμουν, αλλά θέλω να πάω Τρίκαλα και δε ξέρω αν θα μπορώ με τους περιορισμούς από νομό σε νομό. Υπολόγιζα ότι αυτό δε θα ίσχυε.
Κατάλαβα, δύσκολο. Ας δούμε από Ιανουάριο αν και δεν είμαι γενικά πολύ αισιόδοξη για τον χειμώνα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.085
Το σκεφτόμουν, αλλά θέλω να πάω Τρίκαλα και δε ξέρω αν θα μπορώ με τους περιορισμούς από νομό σε νομό. Υπολόγιζα ότι αυτό δε θα ίσχυε.
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η απαγόρευση μετακίνησης από νομό σε νομό;
Γιατί τώρα λένε πως απαγορεύεται αλλά πριν λίγες μέρες έλεγαν πως δεν είναι σίγουρο αν θα απαγορευτεί...Να μου πεις έχουμε ήδη 7 Δεκέμβρη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...Όλα αλλάζουν τελευταία στιγμή τέτοιες εποχές....
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Τραγικό να επιβάλλουν καραντίνα, ενώ όποιος μπαίνει στη χώρα έχει κάνει αρνητικό pcr τεστ.. Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο ! Στερείται κάθε λογικής. Εφαρμόζονται τακτικές προ 8μήνου, σε μια χώρα που έχει μείνει στις δάφνες της "επιτυχίας" της τον Μάρτιο-Απρίλιο.

Έρχονται και τα covid-ο διαβατήρια.

https://www.gazzetta.gr/plus/diethn...-einai-i-karta-toy-emvolioy-sti-vretania-pics
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Κατάλαβα, δύσκολο. Ας δούμε από Ιανουάριο αν και δεν είμαι γενικά πολύ αισιόδοξη για τον χειμώνα.
Μπα, για χειμώνα ούτε εγώ νομίζω να μπορεί κάποιος να ταξιδεύει εύκολα. Τουλάχιστον μέχρι Μάρτη δύσκολα.

Προσωπικά καλοκαίρι μάλλον.

Τραγικό να επιβάλλουν καραντίνα, ενώ όποιος μπαίνει στη χώρα έχει κάνει αρνητικό pcr τεστ.. Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο ! Στερείται κάθε λογικής. Εφαρμόζονται τακτικές προ 8μήνου, σε μια χώρα που έχει μείνει στις "δάφνες της επιτυχίας της" τον Μάρτιο-Απρίλιο.
Το πρόβλημα είναι ότι δεν κάνουν στο γενικό πληθυσμό, όχι σε επαρκή βαθμό και σε αυτούς που έρχονται με ήδη αρνητικό αποτέλεσμα, ξανακάνουν. Τι να πεις...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.016
Likes
40.986
Εχει γινει της Ποπης μετα τις προσφατες συνεντευξεις των δημιουργων του καλοκαιρινου αλγοριθμου που κανεις δεν ειδε ποτε δημοσιευμενο για να ελεγχθει αν λειτουργει και τωρα που αρχισαν τα οργανα το ξεφτυλισαν: και τεστ αρνητικο και καραντινα 10 μερες.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η απαγόρευση μετακίνησης από νομό σε νομό;
Γιατί τώρα λένε πως απαγορεύεται αλλά πριν λίγες μέρες έλεγαν πως δεν είναι σίγουρο αν θα απαγορευτεί...Να μου πεις έχουμε ήδη 7 Δεκέμβρη, αλλά ποτέ δεν ξέρεις...Όλα αλλάζουν τελευταία στιγμή τέτοιες εποχές....
Το ανακοινωσε σημερα μαζι με την τρομερη ιδεα της 10ημερης καραντινα για οσους ερχονται απο εξωτερικο...κλειστη εστιαση,εκπαιδευση κλπ και απαγορευση μετακινησης απο νομο σε νομο ως 7 γεναρη...α και το τρομερο 9-5 που ισχυει ως τωρα...αυτα τα ξεραμε το εσωτερικο τουρισμο και τις μετακινησεις απο νομο σε νομο δε επαιζε να τις ανοιγαν,το θεμα ειναι γιατι πειραζουν τις πτησεις εξωτερικου απο τη στιγμη που σε αναγκαζουν για να μπεις στη χωρα να χεις αρνητικο Pcr και σου κανουν και rapid στο αεροδρομιο...μιλαμε για γελια και για κλαμματα ταυτοχρονα.....
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οπως εχει ηδη αναφερθει, προσφερεται αποτελεσμα σε 6 ωρες. Για να αποφευχθει η συγχυση ας αποφευγουμε τη χρηση του ορου rapid σκετα. Για εισοδο στην Ελλαδα απαιτειται μοριακος ελεγχος με rt-pcr που στα γερμανικα αεροδρομια γινεται εως 6 ωρες το νωριτερο σε οποιον το επιθυμει.
Mπορείς να παραθέσεις ένα λινκ με το μοριακό τεστ στα γερμανικά αεροδρόμια που βγαίνει σε 6 ώρες να το στείλω στις ιατρικές υπηρεσίες της KLM στο Σχίπχολ που κάνουν 24-32 ώρες για το ίδιο πράγμα;
https://klmhealthservices.com/en/faq-corona-tests/
Γιατί εγώ αυτό που βρήκα στο DUS κάνει έως 24 ώρες.
https://www2.dus.com/en/inform/for-a-safe-journey/centogene
Τραγικό να επιβάλλουν καραντίνα, ενώ όποιος μπαίνει στη χώρα έχει κάνει αρνητικό pcr τεστ.. Τ Ρ Α Γ Ι Κ Ο ! Στερείται κάθε λογικής. Εφαρμόζονται τακτικές προ 8μήνου, σε μια χώρα που έχει μείνει στις δάφνες της "επιτυχίας" της τον Μάρτιο-Απρίλιο.
Αν ήμουνα κυβέρνηση θα έβαζα ακόμα αυστηρότερα μέτρα αφού ο κόσμος αυτό ζητάει. Μην πας πιο μακρυά, διάβασε το φόρουμ και θα δεις έναν απίστευτο δογματισμό και επιθετικότητα σε οποιαδήποτε άποψη παρεκκλίνει των ανακοινώσεων και των απόψεων των ειδικών (οι οποίες φυσικά δικαιούνται να αλλάζουν ανά εβδομάδα αλλά ακόμα και να διαφοροποιούνται απόλυτα με απόψεις ειδικών άλλων ευρωπαϊκών χωρών).
 
Last edited:

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Mπορείς να παραθέσεις ένα λινκ με το μοριακό τεστ στα γερμανικά αεροδρόμια που βγαίνει σε 6 ώρες να το στείλω στις ιατρικές υπηρεσίες της KLM στο Σχίπχολ που κάνουν 24-32 ώρες για το ίδιο πράγμα;
Στειλτο τους.
Premium-61: 139 € incl. VAT.
SARS-CoV-2 PCR-Test

Results within 6 hours after sample receipt in 95%2 of cases.
https://www.centogene.com/covid-19/test-centers/frankfurt-airport.html
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
a) Η ερώτηση του μέλους ήταν για το DUS.
https://www.centogene.com/covid-19/test-centers/duesseldorf-airport.html
β) Στην περίπτωση της Φρανκφούρτης ποιος λογικός άνθρωπος θα πάει να περιμένει 6 ώρες στο αεροδρόμιο για τα αποτελέσματα ενός τεστ που αν σε κάποιες περιπτώσεις είναι οριακά θετικό ή αρνητικό χρειάζεται περισσότερο χρόνο για τεχνικούς λόγους; Ειδικά απ' τη στιγμή που το ελληνικό κράτος σε αφήνει να το κάνεις έως 72 ώρες πριν την άφιξη στη χώρα. Αυτά για να ξεδιαλύνω τη σύγχυση κάποιων περί τεστ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εχω μια κολοκυθια που κανει 5 κολοκυθια. Γιατι να κανει 5 κολοκυθια?
Τωρα που μαθαμε κ εμεις ποσο χρονο κανει μια pcr, γιναμε γιατροι κ διδαξαμε κ τους αφελεις ολλανδους ας σοβαρευτουμε.
Οποιος εχει αναγκη μπορει να κανει pcr σε λιγες ωρες. Επικοινωνηστε με το εργαστηριο, δεν κοστιζει τπτ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όποιος έχει ανάγκη δεν μπορεί να κάνει pcr σε λίγες ώρες γιατί χρειάζεται μια συγκεκριμένη χρονοβόρα διαδικασία για να πάρει κάποιος τα αποτελέσματα. Ειδικά στην περίπτωση που το δείγμα δεν είναι επαρκές ή το αποτέλεσμα είναι οριακό, η διαδικασία πρέπει να επαναληφθεί. Επαναλαμβάνω κανένας λογικός άνθρωπος δε θα πάει 6 ώρες πριν την πτήση να περιμένει στο αεροδρόμιο ελπίζοντας να έχει τα αποτελέσματα on-time ή να χάσει την πτήση του. Ακόμα και οι Ολλανδοί το ξέρουν αυτό.

Κάνεις το τεστ με την άνεσή σου έως και 72 ώρες πριν την άφιξη όπου θέλεις και πετάς χωρίς άγχος.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.741
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Να πάμε έξω δεν θέλουν...
Να έρθουν απέξω δεν θέλουν...
Να πάμε σε άλλο νομό δεν θέλουν...
Να πάμε σε άλλο σπίτι για ρεβεγιόν δεν θέλουν...

Νομίζω ότι το θέμα πρέπει να κλείσει για κανένα τρίμηνο, αφού δε θα υπάρχουν ταξίδια...:cry:
Μας βλέπω να περνάμε εδώ στο φόρουμ παρέα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά, να ευχόμαστε μεταξύ μας και να ανεβάζουμε στο "live and post" τα δέντρα μας και τα γιορτινά τραπέζια...
Μήπως να ανοίξω νέο νήμα; :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom