Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Εδώ, στη Γερμανία, light lockdown από τις 2 Νοεμβρίου και τα κρούσματα δεν πέφτουν. Αποθαρρύνουν δε όλες τις μετακινήσεις, άσε που και εντός χώρας είναι πολλοί οι περιορισμοί, τα περισσότερα ξενοδοχεία δε λειτουργούν καν, θέλεις τεστ για να πας σε άλλη πόλη και αν σε δεχτεί το ξενοδοχείο
Πώς ελέγχεται αυτό; Δηλαδή αν θες να πας σε άλλη πόλη εντός της χώρας και βρεις ξενοδοχείο ανοιχτό, πώς είναι η διαδικασία; Δείχνεις αρνητικό τεστ στο ξενοδοχείο; Το δείχνεις σε πιθανό έλεγχο αστυνομίας στο δρόμο, όταν αλλάζεις κρατίδιο; Αν θες να μας γράψεις λίγα λόγια για την διαδικασία.

Προσωπικά δεν θα με πείραζε να έδειχνα αρνητικό τεστ και να επιτρεπόταν να ταξιδέψω εντός Ελλάδας με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή να μπορούσα να μετακινηθώ εντός της χώρας από νομό σε νομό με αρνητικό τεστ και να πάω π.χ σε έναν ορεινό προορισμό...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Από 18 Δεκεμβρίου έως 7 Ιανουαρίου. Ουσιαστικά αποθαρρύνουν τους Έλληνες του εξωτερικού να γυρίσουν για τις γιορτές.
Βασικα δε τους αποθαρυνουν...το δηλωσε σημερα ο εκπροσωπος οτι το κανουν για να μην φυγει κανενας Ελληνας στο εξωτερικο για γιορτες...σου παραθετω και τα λογια του " Σχετικά με την καραντίνα στην οποία θα υποχρεώνονται όσοι έρχονται από το εξωτερικό, είπε ότι θα μένουν στο σπίτι τους, ενώ εξήγησε ότι πρόκειται για μέτρο που σκοπό έχει την αποτροπή της μετακίνησης από την Ελλάδα προς το εξωτερικό, αφού χαρακτήρισε «λίγο υπερβολικό κάποιος να φύγει για Αυστρία ή Ελβετία, αν ανοίξουν τα χιονοδρομικά, αφού τα δικά μας είναι κλειστά» "..κοινως ελατε απ εξω γιατι εχουμε αναγκη τα φραγκα σας αλλα μη τυχον και φυγει κανεις απο Ελλαδα για γιορτες εξω,θα του πιουμε το ζουμι!!!!
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Βασικα δε τους αποθαρυνουν...το δηλωσε σημερα ο εκπροσωπος οτι το κανουν για να μην φυγει κανενας Ελληνας στο εξωτερικο για γιορτες...σου παραθετω και τα λογια του " Σχετικά με την καραντίνα στην οποία θα υποχρεώνονται όσοι έρχονται από το εξωτερικό, είπε ότι θα μένουν στο σπίτι τους, ενώ εξήγησε ότι πρόκειται για μέτρο που σκοπό έχει την αποτροπή της μετακίνησης από την Ελλάδα προς το εξωτερικό, αφού χαρακτήρισε «λίγο υπερβολικό κάποιος να φύγει για Αυστρία ή Ελβετία, αν ανοίξουν τα χιονοδρομικά, αφού τα δικά μας είναι κλειστά» "..κοινως ελατε απ εξω γιατι εχουμε αναγκη τα φραγκα σας αλλα μη τυχον και φυγει κανεις απο Ελλαδα για γιορτες εξω,θα του πιουμε το ζουμι!!!!
Και πάλι μας πήρε η μπάλα όμως. Αντε να ξεκινήσεις από εδώ, να μείνεις δέκα μέρες καραντίνα, να επιστρέψεις Γερμανία και να μείνεις άλλες δέκα μέρες καραντίνα, με τεστ και έντυπα πήγαινε - έλα.
Εμπειρία θα είναι κι αυτή, τα διαφορετικά Χριστούγεννα, τι να κάνουμε.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Πώς ελέγχεται αυτό; Δηλαδή αν θες να πας σε άλλη πόλη εντός της χώρας και βρεις ξενοδοχείο ανοιχτό, πώς είναι η διαδικασία; Δείχνεις αρνητικό τεστ στο ξενοδοχείο; Το δείχνεις σε πιθανό έλεγχο αστυνομίας στο δρόμο, όταν αλλάζεις κρατίδιο; Αν θες να μας γράψεις λίγα λόγια για την διαδικασία.

Προσωπικά δεν θα με πείραζε να έδειχνα αρνητικό τεστ και να επιτρεπόταν να ταξιδέψω εντός Ελλάδας με αυτόν τον τρόπο. Δηλαδή να μπορούσα να μετακινηθώ εντός της χώρας από νομό σε νομό με αρνητικό τεστ και να πάω π.χ σε έναν ορεινό προορισμό...
Τα πιο αυστηρά μέτρα εδώ άρχισαν Νοέμβριο. Σημειώνεται ότι πολλά ξενοδοχεία είναι μήνες κλειστά. Μένω κοντά στο εκθεσιακό κέντρο της Φρανκφούρτης, όλα τα ξενοδοχεία κλειστά. Αυτά ζούσαν από τις εκθέσεις. Εκθέσεις όμως έχουν να γίνουν από το Φεβρουάριο και δεν υπάρχει καμία προγραμματισμένη πριν τον Απρίλιο.
Για ταξίδι σε άλλη πόλη και διαμονή σε ξενοδοχείο θέλεις τεστ και να αποδείξεις πως ταξιδεύεις για επαγγελματικό λόγο. Βέβαια και αυτά τα ταξίδια είναι ελάχιστα, όλοι σε τηλεργασία είναι από το Μάρτιο. Όσοι ξέρω που ταξίδεψαν ήταν απαραίτητο η κράτηση να έχει γίνει από την εταιρεία /Οργανισμό, όπου τέλος πάντων εργάζονται.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.336
Likes
14.199
Τι λέει εδώ; 3 στους 10 ονειρεύονται ταξίδια;Καλά δεν ρώτησαν μέλη του travelstories και βγήκε αυτή η λάθος εικόνα; :)

https://www.capital.gr/epikairotita/3501195/treis-stous-10-ellines-oneireuontai-taxidia
ΥΓ:Το "χιούμορ" είναι για τον τίτλο μόνον..Τα άλλα στοιχεία του άρθρου(αγοραστική δύναμη κτλ) είναι φυσικά σοβαρά και ανησυχητικά.
 
Last edited:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Και πάλι μας πήρε η μπάλα όμως. Αντε να ξεκινήσεις από εδώ, να μείνεις δέκα μέρες καραντίνα, να επιστρέψεις Γερμανία και να μείνεις άλλες δέκα μέρες καραντίνα, με τεστ και έντυπα πήγαινε - έλα.
Εμπειρία θα είναι κι αυτή, τα διαφορετικά Χριστούγεννα, τι να κάνουμε.
Δικιο εχεις.παντως σε τηλεφωνο σημερα με τον εοδυ μου παν οτι περιμενουν ακομα φεκ μηπως καποιοι εξαιρεθουν απο τη καραντινα..και μετα στα καπακια διαβαζω δηλωσεις τυπου "σκεφτομαστε να αλλαξουμε την καραντινα για οσους ελληνες θελουν να ρθουν Ελλαδα για γιορτες" οποτε αναμεινατε στο ακουστικο που λενε ως αρχες της επομενης βδομαδας...ισως και την γλυτωσετε!
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δικιο εχεις.παντως σε τηλεφωνο σημερα με τον εοδυ μου παν οτι περιμενουν ακομα φεκ μηπως καποιοι εξαιρεθουν απο τη καραντινα..και μετα στα καπακια διαβαζω δηλωσεις τυπου "σκεφτομαστε να αλλαξουμε την καραντινα για οσους ελληνες θελουν να ρθουν Ελλαδα για γιορτες" οποτε αναμεινατε στο ακουστικο που λενε ως αρχες της επομενης βδομαδας...ισως και την γλυτωσετε!
Ναι βεβαια πρεπει να κανονισουμε και αδειες και και και. Λιγα αγχη ειχαμε, να ενα ακομη.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δικιο εχεις.παντως σε τηλεφωνο σημερα με τον εοδυ μου παν οτι περιμενουν ακομα φεκ μηπως καποιοι εξαιρεθουν απο τη καραντινα..και μετα στα καπακια διαβαζω δηλωσεις τυπου "σκεφτομαστε να αλλαξουμε την καραντινα για οσους ελληνες θελουν να ρθουν Ελλαδα για γιορτες" οποτε αναμεινατε στο ακουστικο που λενε ως αρχες της επομενης βδομαδας...ισως και την γλυτωσετε!
Μου το είπαν φιλοι, αλλά δε νομίζω να προγραμματίσω πάλι, τόσο τελευταία στιγμή και όλα φλου, θα το αφήσω από Φεβρουάριο.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγινες τρολ?:bleh:
Ναι εγω θα πηγαινα γιατι το ελληνικο συστημα υγειας εχει το πιο ανθρωπινο προσωπο στην ΕΕ κ το καλυτερο ανθρωπινο δυναμικο. Ενα συστημα που εστειλε κ στελνει το πρωθυπουργικο αεροσκαφος σε διακομιδες ασθενων. Οταν το στειλει κ η μερκελ ξανακανουμε συγκρισεις.
:D:):D
Όσο κι αν ακούγεται χαζό, όταν πρόκειται για το "σπίτι σου" και για τις ημέρες των γιορτών το προσπερνάς.
Αλλά για να είμαι ειλικρινής, μου πέρασε από το μυαλό κι αυτό που λέει ο @turms.
Στην περίπτωσή μου εν τέλει, πρυτάνευσε η λογική!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom