Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν το έγραψα σωστά μάλλον.Αν είναι αρνητικό καλύπτει τρείς μέρες πριν το ταξίδι.Συν 3 μέρες η καινούρια καραντίνα πάμε στις 6 μέρες συνολικά.Είναι αρκετές για εξασφάλιση ή όχι δεν ξέρω.
Είναι αρκετές για να καλύψουν το παράθυρο. Δηλαδή κάνεις τεστ στις 1.1 για να πετάξεις στις 3.1. "Κολλάς" όμως στις 2.1 οπότε δεν αντανακλάται στο τεστ που έχεις κάνει ή δεν αντανακλάται επειδή θέλει 3-4 μέρες επώαση ακόμη κι αν κόλλησες στις 31.12. Κάνοντας καραντίνα 3 ημέρες μειώνονται οι πιθανότητες. Ιδανικά θα έπρεπε να κάνεις κι άλλο τεστ με το που λήγουν οι 3 μέρες καραντίνας. Τέλος πάντων αντίστοιχα μέτρα υπάρχουν σε πολλές μέρες και με 0 μέρες και με 3 και με 10 και με 14.

Στην Κούβα κάνεις τεστ με το που έρχεσαι, μένεις κλεισμένος στο κατάλυμά σου (σε κάποιες περιπτώσεις όπως στο Σαντιάγο που έχει πιο έντονο πρόβλημα η αστυνομία βάζει... ταινία από σκηνή εγκλήματος γύρω από το σπίτι!) και την 5η μέρα έρχονται και σου κάνουν άλλο τεστ.

Σε άλλα νέα (γιατί έχει πολιτικοποιηθεί η συζήτηση εμμέσως και εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να το αποφύγω), το Ομάν μοιράζει πλέον τσάμπα βίζες για 10ήμερη διαμονή.
https://www.arabnews.com/node/1774821/business-economy
Επίσης, το εργαστήριο στην Αθήνα που έκανα εγώ το PCR πλέον χρεώνει 49€ (χρέωνε 80€ πριν 3 εβδομάδες και 60€ πριν μια εβδομάδα) και να το κάνεις το πρωί το έχεις αργά το απόγευμα. Στην Ισπανία κάτω από 120€ δε βρήκα πουθενά, με το 140ρι να είναι αρκετά κοινό, παρότι ήθελε μίνιμουμ 36 ώρες (48 σε μια περίπτωση) για το αποτέλεσμα. Επίσης βρήκα πολλούς Έλληνες που προσπαθούσαν να δωροδοκήσουν υπαλλήλους εργαστηρίων, καυχιόντουσαν για τα φωτοσοπιάρικα PCR τους και έπαιζαν ξύλο με την ασφάλεια στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ γιατί δεν τους επιτράπηκε η επιβίβαση ("στη χώρα μου ρε;;; στη χώρα μου δε θα πάω;"), ενώ υπήρχαν και 3 χαριτωμένοι ναυτικοί που μας ζητούσαν να βγάλουν μια έγχρωμη φωτοτυπία τα δικά μας PCR ώστε να τα πλαστογραφήσουν "και να σας κεράσουμε και μια σαλάτα βρε παιδιά". Εξάγουμε μπολιντιζμό. Α ξέχασα και την κυρία στο αεροπλάνο που επέμενε ότι τις μετοχές των εργαστηρίων (όλων; του πλανήτη; είναι στο χρηματιστήριο το εργαστήριο της γειτονιάς μου; ) τις έχει αγοράσει η Μαρέβα Μητσοτάκη και ως εκ τούτου ο νόμος περί υποχρεωτικού PCR είναι εκ του πονηρού.
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Πας σπιτι σου. Αυτο μαλλον ειναι κ το νοημα των 3 ημερων. Μην κοβεις βολτες, πηγαινε απευθειας σπιτι σου κ προσεχε. Ειναι οπως τα μετρα για τον αριθμο ατομων στο σπιτι για το ρεβεγιον. Μεχρι 6 πχ. Προφανως κανεις δεν θα μας ελεγξει, προσεχε σου λενε.
Στα σαρδηνια ειναι 6 μερες κ στο τελος αλλο τεστ. Ισως ειχε περισοοτερο νοημα ετσι αλλα ειμαστε χωρα μεταναστων κ δεν κανουν παντου τεστ, ουτε στο ανω κολωκοτρωνιτσι...
Επειδή δεν καταλαβαίνω σε ποιό σκέλος απαντάς, αν απαντάς στο ότι όταν φτάσουμε Ελλάδα πρέπει να κάνουμε καραντίνα σπίτι μας, εννοείται. Το θέμα είναι ότι, αν η πόλη σου δεν έχει αεροδρόμιο, δε μπορείς να πας απευθείας σπίτι σου. Με μια πρόχειρη ματιά, τα δρομολόγια σε τρένα/λεωφορεία έχουν μειωθεί για να μην πω εξαφανιστεί, σε ορισμένες περιπτώσεις θα πρέπει να διανυκτερεύσεις στην πρωτεύουσα και να φύγεις την επόμενη. Τι κάνεις;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή δεν καταλαβαίνω σε ποιό σκέλος απαντάς, αν απαντάς στο ότι όταν φτάσουμε Ελλάδα πρέπει να κάνουμε καραντίνα σπίτι μας, εννοείται. Το θέμα είναι ότι, αν η πόλη σου δεν έχει αεροδρόμιο, δε μπορείς να πας απευθείας σπίτι σου. Με μια πρόχειρη ματιά, τα δρομολόγια σε τρένα/λεωφορεία έχουν μειωθεί για να μην πω εξαφανιστεί, σε ορισμένες περιπτώσεις θα πρέπει να διανυκτερεύσεις στην πρωτεύουσα και να φύγεις την επόμενη. Τι κάνεις;
Απαντούσα στο σχόλιο "τι νόημα έχει να κάνεις και 3 μέρες καραντίνα, το έβαλαν έτσι για να χαμε να λέγαμε".

Στην περίπτωση που αναφέρεις παίρνεις ταξί, ή κανονίζεις να σε πάρει γνωστός, ή μένεις στο αεροδρόμιο, ή πας σε ξενοδοχείο (γενικά είδα μια ανοχή ακόμη και σε αεροδρόμια που κανονικά δεν επιτρέπουν διανυκτέρευση).
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Είναι αρκετές για να καλύψουν το παράθυρο. Δηλαδή κάνεις τεστ στις 1.1 για να πετάξεις στις 3.1. "Κολλάς" όμως στις 2.1 οπότε δεν αντανακλάται στο τεστ που έχεις κάνει ή δεν αντανακλάται επειδή θέλει 3-4 μέρες επώαση ακόμη κι αν κόλλησες στις 31.12. Κάνοντας καραντίνα 3 ημέρες μειώνονται οι πιθανότητες. Ιδανικά θα έπρεπε να κάνεις κι άλλο τεστ με το που λήγουν οι 3 μέρες καραντίνας. Τέλος πάντων αντίστοιχα μέτρα υπάρχουν σε πολλές μέρες και με 0 μέρες και με 3 και με 10 και με 14.

Στην Κούβα κάνεις τεστ με το που έρχεσαι, μένεις κλεισμένος στο κατάλυμά σου (σε κάποιες περιπτώσεις όπως στο Σαντιάγο που έχει πιο έντονο πρόβλημα η αστυνομία βάζει... ταινία από σκηνή εγκλήματος γύρω από το σπίτι!) και την 5η μέρα έρχονται και σου κάνουν άλλο τεστ.

Σε άλλα νέα (γιατί έχει πολιτικοποιηθεί η συζήτηση εμμέσως και εγώ τουλάχιστον προσπαθώ να το αποφύγω), το Ομάν μοιράζει πλέον τσάμπα βίζες για 10ήμερη διαμονή.
https://www.arabnews.com/node/1774821/business-economy
Επίσης, το εργαστήριο στην Αθήνα που έκανα εγώ το PCR πλέον χρεώνει 49€ (χρέωνε 80€ πριν 3 εβδομάδες και 60€ πριν μια εβδομάδα) και να το κάνεις το πρωί το έχεις αργά το απόγευμα. Στην Ισπανία κάτω από 120€ δε βρήκα πουθενά, με το 140ρι να είναι αρκετά κοινό, παρότι ήθελε μίνιμουμ 36 ώρες (48 σε μια περίπτωση) για το αποτέλεσμα. Επίσης βρήκα πολλούς Έλληνες που προσπαθούσαν να δωροδοκήσουν υπαλλήλους εργαστηρίων, καυχιόντουσαν για τα φωτοσοπιάρικα PCR τους και έπαιζαν ξύλο με την ασφάλεια στο αεροδρόμιο του Άμστερνταμ γιατί δεν τους επιτράπηκε η επιβίβαση ("στη χώρα μου ρε;;; στη χώρα μου δε θα πάω;"), ενώ υπήρχαν και 3 χαριτωμένοι ναυτικοί που μας ζητούσαν να βγάλουν μια έγχρωμη φωτοτυπία τα δικά μας PCR ώστε να τα πλαστογραφήσουν "και να σας κεράσουμε και μια σαλάτα βρε παιδιά". Εξάγουμε μπολιντιζμό. Α ξέχασα και την κυρία στο αεροπλάνο που επέμενε ότι τις μετοχές των εργαστηρίων (όλων; του πλανήτη; είναι στο χρηματιστήριο το εργαστήριο της γειτονιάς μου; ) τις έχει αγοράσει η Μαρέβα Μητσοτάκη και ως εκ τούτου ο νόμος περί υποχρεωτικού PCR είναι εκ του πονηρού.
΄Εγραψες για τους συμπατριώτες...Πάντως αν τα εργαστήρια χρεώνουν κάτω από 60(δεν ξέρουμε βέβαια πόσα το κάνουν αυτό) τότε δεν ισχύει η άλλη θεωρία ότι τα κρούσματα μειώθηκαν γιατί δεν γίνονται πλέον αρκετά τεστ επειδή τα ιδιωτικά κάνουν λευκή απεργία αντιδρώντας στην διατίμηση των 60 Ευρώ.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
΄Εγραψες για τους συμπατριώτες...Πάντως αν τα εργαστήρια χρεώνουν κάτω από 60(δεν ξέρουμε βέβαια πόσα το κάνουν αυτό) τότε δεν ισχύει η άλλη θεωρία ότι τα κρούσματα μειώθηκαν γιατί δεν γίνονται πλέον αρκετά τεστ επειδή τα ιδιωτικά κάνουν λευκή απεργία αντιδρώντας στην διατίμηση των 60 Ευρώ.
Δεν ξέρω αν "τα εργαστήρια" χρεώνουν κάτω από 60€, αυτό που έκανα εγώ (στο Νέο Ηράκλειο) μου έστειλε ειδοποίηση πως πλέον κοστίζει 49€. Γι αυτό το συγκεκριμένο όποιος θέλει τα στοιχεία ας στείλει πμ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν ξέρω αν "τα εργαστήρια" χρεώνουν κάτω από 60€, αυτό που έκανα εγώ (στο Νέο Ηράκλειο) μου έστειλε ειδοποίηση πως πλέον κοστίζει 49€. Γι αυτό το συγκεκριμένο όποιος θέλει τα στοιχεία ας στείλει πμ.
Πες το ονομα, ποιο το κακο? Υποψη οτι καποια χρεωνουν το πιστοποιητικο στα αγγλικα...δεν λεω οτι το κανει το δικο σου. Το Ιατρικο του αεροδρομιου χρεωνει πλεον 60€ με αποτελεσμα κ πιστοποιητικο (δωρεαν στα αγγλικα..) αυθημερον.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Απαντούσα στο σχόλιο "τι νόημα έχει να κάνεις και 3 μέρες καραντίνα, το έβαλαν έτσι για να χαμε να λέγαμε".

Στην περίπτωση που αναφέρεις παίρνεις ταξί, ή κανονίζεις να σε πάρει γνωστός, ή μένεις στο αεροδρόμιο, ή πας σε ξενοδοχείο (γενικά είδα μια ανοχή ακόμη και σε αεροδρόμια που κανονικά δεν επιτρέπουν διανυκτέρευση).
Ναι το ξέρω, στο Σάμιον αναφερόμουν.

Αυτή την ανοχή δεν είμαι σίγουρη αν θα την επιδείξουν. Το να πας σε ξενοδοχείο και μετά να συνεχίσεις την καραντίνα σου στο σπίτι σου επίσης δεν είμαι σίγουρη ότι θα είναι αποδεκτό. Γενικά παντού ασάφειες. Όχι μόνο στην Ελλάδα, στην Ισπανία είναι χειρότερα...

Κάτι τελευταίο και σκάω. Βρίσκω ότι η απαγόρευση πτήσεων από Βαρκελώνη ίσχυε μέχρι τις 30/11. Από εκεί κι έπειτα δε βλέπω κάτι. Αυτό σημαίνει ότι πλέον μπορούμε να πετάξουμε από Βαρκελώνη; (τα μόνα αξιοπρεπή εισιτήρια τα βρίσκω από εκεί).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτή την ανοχή δεν είμαι σίγουρη αν θα την επιδείξουν.
Εμείς κοιμηθήκαμε δυο βράδια στο Μπαράχας, χωρίς πρόβλημα, μη σου πω ότι ήταν ευγενέστατοι και μας ζήτησαν απλά να έχουμε απόσταση από τους άλλους κοιμόμενους.
Το να πας σε ξενοδοχείο και μετά να συνεχίσεις την καραντίνα σου στο σπίτι σου επίσης δεν είμαι σίγουρη ότι θα είναι αποδεκτό.
Το λογικό θα είναι πως ναι. Τα ξενοδοχεία υποτίθεται πως πληρούν τις προϋποθέσεις γι αυτό και είναι ανοιχτά.
Γενικά παντού ασάφειες. Όχι μόνο στην Ελλάδα, στην Ισπανία είναι χειρότερα...
Συμφωνώ, στην Ισπανία είναι τεράστιο το μπάχαλο, τέτοια ανοργανωσιά δεν την περίμενα (όχι σε αυτό το βαθμό). Όπως και να έχει για την εσωτερική πτήση στην Ισπανία, πριν την επιβίβαση μας ζήτησαν δικαιολογητικά που να δείχνουν ότι έχουμε έννομο λόγο μετακίνησης (δηλαδή κάρτα μόνιμου κατοίκου, δικαιολογητικό μετακίνησης λόγω εργασίας ή έγγραφο από την αστυνομία) ώστε να μπορέσουμε να επιβιβαστούμε και σε αντίθεση με το Άμστερνταμ ή την Αθήνα τα δικαιολογητικά τα τσεκάριζε η αστυνομία και όχι οι τσεκινατζήδες.

Κάτι τελευταίο και σκάω. Βρίσκω ότι η απαγόρευση πτήσεων από Βαρκελώνη ίσχυε μέχρι τις 30/11. Από εκεί κι έπειτα δε βλέπω κάτι. Αυτό σημαίνει ότι πλέον μπορούμε να πετάξουμε από Βαρκελώνη; (τα μόνα αξιοπρεπή εισιτήρια τα βρίσκω από εκεί).
https://www.ekirikas.com/ellada_koi...eksoterikoy_epitrepontai_stin_ellada-1371900/
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.020
Οι μετακινήσεις από νομό σε νομό και οι μετακινήσεις γενικά ισχύουν; Η απαγόρευσή τους εννοώ. Δεν μπορώ να καταλάβω, οι έλληνες εξωτερικού δεν κατάγονται όλοι από Αθήνα/Θεσσαλονίκη; Πώς θα πάμε σπίτια μας; Επίσης, καραντίνα πού θα πρέπει να μείνουμε;
Θα σου μεταφερω ο,τι διαβασα για τη δουλεια μου που γινεται με τηλεεργασια και διατυπωνονται πολλα ερωτηματα αν μπορεις να φυγεις απο την πολη που εργαζεσαι στο πατρικο/εξοχικο να δουλευειςαπο εκει: αν αποδεικνυεται με το εντυπο της εφοριας η την ταυτοτητα πως "εχεις" σπιτι αλλου, μπορεις να φυγεις μια φορα γιατι πας "στο σπιτι σου". Δεν μπορεις να επιστρεψεις ομως στην πολη εργασιας μετα, συμφωνα με τα τωρινα δεδομενα. Θα εχεις θεμα πως θα φυγεις, αν δεν αλλαξει κατι.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Επειδή δεν καταλαβαίνω σε ποιό σκέλος απαντάς, αν απαντάς στο ότι όταν φτάσουμε Ελλάδα πρέπει να κάνουμε καραντίνα σπίτι μας, εννοείται. Το θέμα είναι ότι, αν η πόλη σου δεν έχει αεροδρόμιο, δε μπορείς να πας απευθείας σπίτι σου. Με μια πρόχειρη ματιά, τα δρομολόγια σε τρένα/λεωφορεία έχουν μειωθεί για να μην πω εξαφανιστεί, σε ορισμένες περιπτώσεις θα πρέπει να διανυκτερεύσεις στην πρωτεύουσα και να φύγεις την επόμενη. Τι κάνεις;
Πας σπιτι σου κανονικα. Αρκει να αποδειξεις απλα οτι δεν μπορουσες να πας αυθημερον. Σου λεω για οτι εχω δει στην πραξη. Αν η πτηση σου φτανει αργα πχ πας ξενοδοχειο κ συνεχιζεις την αλλη μερα, νο προμπλεμ. Για την επιστροφη σου αρκει η επιδειξη resident card κατι που να αποδεικνυει τη συνηθη διαμονη σου στο εξωτερικο, η συνενωση οικογενειας κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom