Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ιδού ο πίνακας με τη σειρά προτεραιότητας εμβολιασμού:
Α1 Υγειονομικοί και προσωπικό κοινωνικών υπηρεσιών 220,000
Α2 Διαμένοντες και προσωπικο οίκων ευγηρίας 25,000
Α3 Διαμένοντες και προσωπικό δομων χρονίως πασχόντων και κέντρων αποκατάστασης 20,000
Β1 ¨Άτομα >70 ανεξαρτήτως ιστορικού 1,756,000
Β2 Ασθενείς με νοσήματα σε υψηλό κίνδυνο για σοβαρή covid-19 15,000
Β3 Προσωπικό προτεραιότητας για κρίσιμες λειτουργίες του κράτους 150,000
Γ1 Άτομα 65-69 ετών ανεξαρτήτως ιστορικού 607,000
(Αριθμοί κατ'εκτίμηση)
 
Last edited:

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Για τους αλλεργικούς δεν σας είπαν κάτι; Στην Αγγλία υπήρξε θέμα και νομίζω σε ρωτούν αν έχεις αλλεργίες σε τρόφιμα, εμβόλια ή φάρμακα.
https://www.bbc.com/news/health-55244122
Παραμονή για 1 ώρα στο χώρο του εμβολιαστικού κέντρου αν υπάρχει σχετικό ιστορικό
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.107
Likes
41.360
Ιδού ο πίνακας με τη σειρά προτεραιότητας:
Α1 Υγειονομικοί και προσωπικό κοινωνικών υπηρεσιών 220,000
Α2 Διαμένοντες και προσωπικο οίκων ευγηρίας 25,000
Α3 Διαμένοντες και προσωπικό δομων χρονίως πασχόντων και κέντρων αποκατάστασης 20,000
Β1 ¨Άτομα >70 ανεξαρτήτως ιστορικού 1,756,000
Β2 Ασθενείς με νοσήματα σε υψηλό κίνδυνο για σοβαρή covid-19 15,000
Β3 Προσωπικό προτεραιότητας για κρίσιμες λειτουργίες του κράτους 150,000
Γ1 Άτομα 65-69 ετών ανεξαρτήτως ιστορικού 607,000
Η σφαγη θα γινει στο Β3.
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
121
Likes
1.031
Σε ερώτησή μου προς τη καθηγήτρια μου απάντησε:
Το εμβόλιο μας προφυλάσσει (ατομικά) για σοβαρή νόσο. Δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να μολυνθούμε και να είμαστε μεταδοτικοί προς άλλους. Τουτέστιν ωσπου να επιτευχθεί ανοσία σε ικανό αριθμό πληθυσμού (αναφέρθηκε αν θυμάμαι καλά ~70%) θα πρέπει να συνεχίζουμε να ζούμε με μέτρα προστασίας. Προσωπική εκτίμηση: Δεν ξέρω τι σημαίνει αυτό για τα ταξίδια και κατά πόσον έχει λογική η επιβολή του εμβολιασμού ως προαπαιτούμενο σε αεροπορικές εταιρείες, καταλύμματα κλπ.
Μια μικρή συμπλήρωση.
Δεν ξέρουμε αν το εμβολιο θα προφυλλάσει και απο τη μεταδοση, και δεν το ξερουμε γιατι δεν εχει μελετηθει. Το (επιστημονικα) λογικο είναι οτι θα προστατευει, απλά πρέπει να αποδειχθεί. Συμφωνώ κι εγώ ότι πριν γίνει αυτό δε μπορεί να είναι αναγκαίο το εμβόλιο για να ταξιδέψεις πχ. Ομοίως και πριν γίνει διαθέσιμο στο γενικο πληθυσμό. Ξαναλέω οι συζητησεις είναι πρόωρες, απλά δεν είναι και σωστό να δημιουργείται η εντυπωση ότι το εμβόλιο δεν προστατεύει από τη μετάδοση. Δεν ξέρουμε ακόμα.

Πάντως ευχαριστούμε για τις πληροφορίες @hydronetta!

Η σφαγη θα γινει στο Β3.
Ήδη έχουν αιτηθεί οι δικαστικοι και νομίζω και οι ιερείς; να προηγηθούν......
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Συγγνώμη σας έχω πρήξει. Μόλις μου ήρθε φλασιά ότι θα χρειαστεί να στείλω σμς για τη μετακίνηση μέχρι το ξενοδοχείο αφότου φτάσω, αλλά δεν μπορώ να βρω τι στέλνω. Έχει κανείς/καμία ιδέα;

υγ. Αύριο φτάνω και μετά θα σκάσω δε θα ξαναρωτήσω τίποτα (ελπίζω)
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Συγγνώμη σας έχω πρήξει. Μόλις μου ήρθε φλασιά ότι θα χρειαστεί να στείλω σμς για τη μετακίνηση μέχρι το ξενοδοχείο αφότου φτάσω, αλλά δεν μπορώ να βρω τι στέλνω. Έχει κανείς/καμία ιδέα;

υγ. Αύριο φτάνω και μετά θα σκάσω δε θα ξαναρωτήσω τίποτα (ελπίζω)
Τυπικά τίποτα δεν ταιριάζει.Το 1 ίσως είναι πιο κοντά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Τυπικά τίποτα δεν ταιριάζει.Το 1 ίσως είναι πιο κοντά.
Ευχαριστώ. Δε μου κοψε να πάρω και πάλι στο γραφείο Τύπου να ρωτήσω και τώρα έιναι αργά. Θα ρωτήσω και αύριο στο αεροδρόμιο αν ξέρει κανείς, αλλά πολύ αμφιβάλλω...
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.378
Ευχαριστώ. Δε μου κοψε να πάρω και πάλι στο γραφείο Τύπου να ρωτήσω και τώρα έιναι αργά. Θα ρωτήσω και αύριο στο αεροδρόμιο αν ξέρει κανείς, αλλά πολύ αμφιβάλλω...
Στο αεροδρόμιο θα πρέπει να ξέρουν(λογικά πάντα).
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Συγγνώμη σας έχω πρήξει. Μόλις μου ήρθε φλασιά ότι θα χρειαστεί να στείλω σμς για τη μετακίνηση μέχρι το ξενοδοχείο αφότου φτάσω, αλλά δεν μπορώ να βρω τι στέλνω. Έχει κανείς/καμία ιδέα;

υγ. Αύριο φτάνω και μετά θα σκάσω δε θα ξαναρωτήσω τίποτα (ελπίζω)
αντί να ψάχνεις τι μήνυμα να στείλεις γράψε σ ένα απλό χαρτί-χειρόγραφη βεβαίωση δήλωση που πάς,...την ώρα κλπ
αν έχεις τη δυνατότητα εκτυπώνεις και συμπληρώνεις μιά υπεύθυνη δήλωση αλλιώς απλή χειρόγραφη
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
210
Καλησπερα!
Για το καλοκαίρι, πώς βλέπετε τα ταξίδια εκτός Ευρώπης; η εκάστοτε χώρα παλι θα παιρνει τα μέτρα της ανεξάρτητα από τις υπόλοιπες και θα πρεπει να παρακολουθουμε στενά τις ανακοινώσεις της χώρας προορισμου και όσων περάσουμε μέχρι να φτάσουμε;
Εν ολίγοις, να ξεχάσω το εκτός Ευρώπης για το 2021 και να περιοριστω στο εντός και πολυ μου; Τι λέτε;
Προβλέψεις κάνουμε, αλλά αν έχει διαβασει κάποιος κάτι απτο, ας το παραθεσει.
 

poised

Member
Μηνύματα
883
Likes
6.635
Εννοείται ότι κάθε χώρα θα παίρνει μέτρα μόνη της, εδώ δε μπορούν (ή θέλουν) να συντονιστούν οι χώρες της ΕΕ, θα το κάνουν οι άλλες όλες μαζί;

Θεωρώ πιθανό το καλοκαίρι πολλοί προορισμοί να είναι ανοιχτοί με τεστ πριν την αναχώρηση και ένα μετά την άφιξη συν μία μικρή καραντίνα λίγων ημερών για τις πιο αυστηρές χώρες που θα μπορεί να γίνει σε ξενοδοχείο. Θα υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί πολυκοσμίας και υποχρέωση τήρησης μέτρων από καταλύματα, εστιατόρια, κλπ.

Αν κλείσεις με καλούς και σαφής όρους του τι θα γίνει σε περίπτωση αδυναμίας εκτέλεσης του ταξιδιού για οποιοδήποτε λόγο τότε το ρίσκο είναι διαχειρίσιμο, κάτι που εξαρτάται φυσικά και από το πόσοι θα βαρέσουν κανόνι μέχρι τότε και με ποιο τρόπο. Επίσης θα χρειαστείς μία σχετική άνεση χρόνου για αναπροσπαρμογή του προγράμματος και καλή ασφάλιση που θα περιλαμβάνει covid και αναποδιές, η οποία θα στοιχίζει αρκετά και δε θα μπορείς να την αποφύγεις (ή δεν θα είναι έξυπνο).

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα ταξίδια (στο σύνολό τους αλλά ειδικά εκτός Ευρώπης) για το μέσο ταξιδιώτη θα γίνουν σημαντικά πιο ακριβά το επόμενο χρονικό διάστημα (πανάκριβα αεροπορικά, ασφάλιση και διαμονές σε σχέση με αυτά που ξέραμε). Θεωρώ ότι αν τέτοια εποχή του χρόνου τα κρούσματα είναι διαχειρίσιμα και δεν έχουμε ανάγκη για μέτρα τύπου lockdown η κατάσταση θα βελτιωθεί το 22 και εξομαλυνθεί το 23-24. Φέτος μόνο last minute και χωρίς πολλές προσδοκίες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom