Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Καλησπέρα από τα μαγευτικά Τρίκαλα. Ένα σύντομο update για τις πτήσεις στα χρόνια του κορόνα.

'Εξοδος από Ισπανία (Βαλένθια)
Κανονική η έξοδος, δεν έλεγξε κανείς τίποτα, φαίνεται ότι η περιμετρική καραντίνα δεν επηρεάζει τόσο όσους θέλουν να φύγουν αλλά αυτούς που θέλουν να έρθουν.

Είσοδος στην Αγγλία (Γκετγουικ)
Στο αεροπλάνο μας είπαν πριν την προσγείωση ότι όσοι δεν έχουμε συμπληρώσει plf, να το συμπληρώσουμε εκείνη τη στιγμή. Στην είσοδο ένας τυπάς ζητούσε να δει plf και τίποτα άλλο.

Έξοδος από την Αγγλία (αναχώρηση για Αθήνα)
Κατά την επιβίβαση, έπρεπε να δείξουμε plf και αρνητικό τεστ PCR, διάβαζαν σχολαστικά τα αποτελέσματα και όλα τα στοιχεία.

Είσοδος στην Αθήνα
΄Ενας κύριος πυροσβέστης ζητούσε να δει το αρνητικό μας τεστ κατα την είσοδο στη χώρα. Ρώτησα και τον πυροσβέστη και τον αστυνομικό που μου έλεγξε το διαβατήριο (και πετάχτηκε και ο διπλανός του) και μου είπαν ότι οποιαδήποτε λογική μετακίνηση συμφωνεί με τα στοιχεία που έχω δώσει στο plf, είναι καλυμμένη από το τελευταίο και δε χρειάζεται ούτε μήνυμα ούτε δήλωση. Δηλαδή η διαδρομή από το αεροδρόμιο μέχρι το 1ο μέρος διαμονής που δήλωσα και η διαδρομή από το 1ο μέχρι το 2ο μέρος διαμονής, με ό,τι μέσα χρειάζεται να χρησιμοποιήσω.

Αθήνα-Τρίκαλα με ΟΣΕ
Μηδενικός έλεγχος. Στον Παλαιοφάρσαλο βρήκα γνωστό εκ Θεσσαλονίκης, μου είπε ότι ούτε από εκεί έκανα κάποιον έλεγχο.

Κάποιες παρατηρήσεις σχετικές και μη.

α) Στην πτήση Βαλένθια-Αγγλία, πάρα πολύ άγγλοι, απορώ πώς ήταν όλοι αυτοί αφού η Βαλένθια έχει κλειστά σύνορα 2μιση μήνες τώρα. Πρακτικά οι περισσότεροι είχαν κατεβασμένες τις μάσκες στο αεροπλάνο, αφού σε όλο το ταξίδι έτρωγαν/έπιναν κάτι.
β) Στο τρένο Αθήνα-Τρίκαλα, πολύς κόσμος δε φορούσε/φορούσε μέχρι το στόμα τη μάσκα του. Απλά την έβαζαν όταν περνούσε ελεγκτής και μετά την ξανακατέβαζαν. Ειδικά η απέναντί μου, ήθελα να τη χτυπήσω. Ο άντρας της μάσκα στόματος, αυτή μηδέν, φτερνίστηκε κιόλας και ούτε το χέρι δεν έβαλε μπροστά, που κορόνα ξεκορόνα αυτό το κάνεις, επίσης είχε δυο μικρά παιδιά που είχαν πιάσει ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε μες στο τρένο και φυσικά δε φορούσαν μάσκα (ήταν πολύ μικρά).
γ) Easyjet κρατούσε τη μεσαία θέση αδειανή σε κάθε σειρά. Wizz όχι, αλλά επειδή δε γεμίσαμε, όσοι ήμασταν 3, ζητούσαν απ'τον έναν να αλλάξουν. Πιστεύω θα μπορούσαν να το κάνουν ακόμη καλύτερα αφού είχαν πάρα πολλές θέσεις άδειες. ΟΣΕ έβγαζε θεωρητικά οφφ τη διπλανή από τη θέση που επέλεγες, αλλά κλασικά ο κόσμος έκανε του κεφαλιού του, Ελλαδαρα είσαι.
δ) Τι ΤΙΜΑΡΕΣ ήταν αυτές στο αεροδρόμιο του Λονδίνου; Πίστευα ότι θα'ναι πανάκριβα και προμηθεύτηκα σχεδόν τα πάντα από τη Βαλένθια αλλά έσφαλα, ήταν όλα στο 1/3 της τιμής (και εν τέλει οργίασα-είμαι θύμα του καπιταλισμού).
ε) Αχ είχα να ταξιδέψω 4μιση μήνες. Ωραία ήταν...
Ωραίο update.Λίγο παραπάνω αναρωτιόμουν μήπως εκγκλωβίστηκες στην Αγγλία με τα καινούρια μέτρα.Ευτυχώς όχι.Καλη διαμονή !!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.521
Likes
7.773
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Καλησπέρα από τα μαγευτικά Τρίκαλα. Ένα σύντομο update για τις πτήσεις στα χρόνια του κορόνα.

'Εξοδος από Ισπανία (Βαλένθια)
Κανονική η έξοδος, δεν έλεγξε κανείς τίποτα, φαίνεται ότι η περιμετρική καραντίνα δεν επηρεάζει τόσο όσους θέλουν να φύγουν αλλά αυτούς που θέλουν να έρθουν.

Είσοδος στην Αγγλία (Γκετγουικ)
Στο αεροπλάνο μας είπαν πριν την προσγείωση ότι όσοι δεν έχουμε συμπληρώσει plf, να το συμπληρώσουμε εκείνη τη στιγμή. Στην είσοδο ένας τυπάς ζητούσε να δει plf και τίποτα άλλο.

Έξοδος από την Αγγλία (αναχώρηση για Αθήνα)
Κατά την επιβίβαση, έπρεπε να δείξουμε plf και αρνητικό τεστ PCR, διάβαζαν σχολαστικά τα αποτελέσματα και όλα τα στοιχεία.

Είσοδος στην Αθήνα
΄Ενας κύριος πυροσβέστης ζητούσε να δει το αρνητικό μας τεστ κατα την είσοδο στη χώρα. Ρώτησα και τον πυροσβέστη και τον αστυνομικό που μου έλεγξε το διαβατήριο (και πετάχτηκε και ο διπλανός του) και μου είπαν ότι οποιαδήποτε λογική μετακίνηση συμφωνεί με τα στοιχεία που έχω δώσει στο plf, είναι καλυμμένη από το τελευταίο και δε χρειάζεται ούτε μήνυμα ούτε δήλωση. Δηλαδή η διαδρομή από το αεροδρόμιο μέχρι το 1ο μέρος διαμονής που δήλωσα και η διαδρομή από το 1ο μέχρι το 2ο μέρος διαμονής, με ό,τι μέσα χρειάζεται να χρησιμοποιήσω.

Αθήνα-Τρίκαλα με ΟΣΕ
Μηδενικός έλεγχος. Στον Παλαιοφάρσαλο βρήκα γνωστό εκ Θεσσαλονίκης, μου είπε ότι ούτε από εκεί έκανα κάποιον έλεγχο.

Κάποιες παρατηρήσεις σχετικές και μη.

α) Στην πτήση Βαλένθια-Αγγλία, πάρα πολύ άγγλοι, απορώ πώς ήταν όλοι αυτοί αφού η Βαλένθια έχει κλειστά σύνορα 2μιση μήνες τώρα. Πρακτικά οι περισσότεροι είχαν κατεβασμένες τις μάσκες στο αεροπλάνο, αφού σε όλο το ταξίδι έτρωγαν/έπιναν κάτι.
β) Στο τρένο Αθήνα-Τρίκαλα, πολύς κόσμος δε φορούσε/φορούσε μέχρι το στόμα τη μάσκα του. Απλά την έβαζαν όταν περνούσε ελεγκτής και μετά την ξανακατέβαζαν. Ειδικά η απέναντί μου, ήθελα να τη χτυπήσω. Ο άντρας της μάσκα στόματος, αυτή μηδέν, φτερνίστηκε κιόλας και ούτε το χέρι δεν έβαλε μπροστά, που κορόνα ξεκορόνα αυτό το κάνεις, επίσης είχε δυο μικρά παιδιά που είχαν πιάσει ό,τι υπήρχε και δεν υπήρχε μες στο τρένο και φυσικά δε φορούσαν μάσκα (ήταν πολύ μικρά).
γ) Easyjet κρατούσε τη μεσαία θέση αδειανή σε κάθε σειρά. Wizz όχι, αλλά επειδή δε γεμίσαμε, όσοι ήμασταν 3, ζητούσαν απ'τον έναν να αλλάξουν. Πιστεύω θα μπορούσαν να το κάνουν ακόμη καλύτερα αφού είχαν πάρα πολλές θέσεις άδειες. ΟΣΕ έβγαζε θεωρητικά οφφ τη διπλανή από τη θέση που επέλεγες, αλλά κλασικά ο κόσμος έκανε του κεφαλιού του, Ελλαδαρα είσαι.
δ) Τι ΤΙΜΑΡΕΣ ήταν αυτές στο αεροδρόμιο του Λονδίνου; Πίστευα ότι θα'ναι πανάκριβα και προμηθεύτηκα σχεδόν τα πάντα από τη Βαλένθια αλλά έσφαλα, ήταν όλα στο 1/3 της τιμής (και εν τέλει οργίασα-είμαι θύμα του καπιταλισμού).
ε) Αχ είχα να ταξιδέψω 4μιση μήνες. Ωραία ήταν...
καλως ηλθες..
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.317
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Την Άνοιξη όπως το γράψατε...γιατί κάθε Άνοιξη ταξιδεύω τα τελευταία 5 χρόνια. Κι όπως φέτος την Άνοιξη στάθηκα τυχερός και επέτρεψα από τις ερήμους της Ιορδανία μια μέρα πριν το τερματισμό των πτήσεων, όπως διαβάσατε στην ιστορία μου, έτσι και την άνοιξη που μας έρχεται θα μου επιτρέψουν οι συνθήκες να πεταχτώ μέχρι τη Σαχάρα της Τυνησίας...
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.753
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα από τα μαγευτικά Τρίκαλα. Ένα σύντομο update για τις πτήσεις στα χρόνια του κορόνα.
Καλώς την. Παραλίγο να γράψεις ταξ. Ιστορία μόνο με υλικό covid...
Καλή ξεκούραση, καλές γιορτές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Φυσικα στις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης διακοπτουν αμεσα τις πτησεις απο ΗΒ εκτος επαναπατρισμων, εδω οι 3 μερες εγιναν 7 και ποιος θα ελεγξει την καραντινα χριστουγεννιατικα?
Καλα θα παει κι αυτο.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.074
Likes
2.838
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εγω παντως για εμας εδω το βλεπω το μελλον πολυ ζοφυρο
οι Γερμανοι εχουν κολλησει στον δεικη "κρουσματα ανα 100.000 κατοικους τις τελευταιες 7 μερες"
οποια χωρα εχει τον δεικτη αυτο πανω απο 50 αυτοματως θεωρειται high risk που σημαινει οταν γυρισεις καραντινα 10 μερες η στην 5η μερα ενα τεστ κλπ
Βεβαια με βαση αυτο ολος ο πλανητης ειναι high risk και δεν το βλεπω να βελτιωνεται η κατασταση για πολυ καιρο ακομα
το να παω καπου κ ν μπω μετα σε καραντινα δεν το θελω γιατι αν πας σε high risk περιοχη εν γνωση σου, υπαρχει μεγαλο θεμα να μεινεις στην καραντινα χωρις μισθο η αποζημιωση (γιατι πηγες εν γνωση σου)
απο την αλλη ακομα κ αν κανω το εβολιο δεν κινδευω μεν να κολησω εγω, αλλα με βαση οσα λενε μπορει να μεταδωσω τον ιο στους αλλους
οποτε μηδεν εις το πηλικο
υπαρχουν καποιες περιοχες στην Γερμανια που εχουν τον δεικτη κατω απο 50 ανα 100.000 αρα μπορω θεωρητικα να παω αλλα αυτες δεν δεχονται εμενα γιατι σε εμας ειναι καπου 198 ανα 100.000

δηλαδη με δυο λογια δεν μπορω ν παω πουθενα....την κατσαμε...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Φυσικα στις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης διακοπτουν αμεσα τις πτησεις απο ΗΒ εκτος επαναπατρισμων, εδω οι 3 μερες εγιναν 7 και ποιος θα ελεγξει την καραντινα χριστουγεννιατικα?
Καλα θα παει κι αυτο.
Καλεε μη τα λετε ετσι εδω ειπαν οτι θα κανουν εφοδο χριστουγεννιατικα στα σπιτια με εντολη εισαγγελεα για να δουν αν θα μαστε 9 ή 9μιση ατομα,τη καραντινα δε θα μπορουν να ελεγξουν?? :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Φυσικα στις υπολοιπες χωρες της Ευρωπης διακοπτουν αμεσα τις πτησεις απο ΗΒ εκτος επαναπατρισμων, εδω οι 3 μερες εγιναν 7 και ποιος θα ελεγξει την καραντινα χριστουγεννιατικα?
Καλα θα παει κι αυτο.
Άσε μας να ελπίζουμε @paefstra . Έχω πτήση από Η.Β. για Ελλάδα την Πέμπτη. Νομίζω την έκατσα, για να το πω ευγενικά.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Άσε μας να ελπίζουμε @paefstra . Έχω πτήση από Η.Β. για Ελλάδα την Πέμπτη. Νομίζω την έκατσα, για να το πω ευγενικά.
Αν η πτήση δεν ακυρωθεί, εντελώς ενημερωτικά, προσωπικά δεν με έχει ελέγξει κανείς αν τηρώ την καραντίνα. Η αλήθεια βέβαια είναι ότι το ρίσκο είναι μεγάλο, αλλά...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.876
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom