Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Καλή χρονιά σε όλη την τραβελστοριτικη παρέα..είδα ότι όλη η ελίτ της Αθήνας έκανε αλλαγή χρονιάς στο Ντουμπάι..τι γίνεται? Ταξιδεύουμε ελεύθερα για Ντουμπάι? Τι ισχύει τώρα που θεωρητικά είμαστε σε καραντίνα?
Το να πας οπουδήποτε δεν απαγορεύεται.Απλά πρέπει να εφαρμόσεις αυτά που ζητάει η χώρα προορισμού.Το Ντουμπάι ζητούσε τεστ 96 ωρών πριν την αναχώρηση και δεύτερο τεστ με την άφιξη εκεί.Και έπρεπε να μείνεις στο ξενοδοχείο καραντίνα μέχρι να βγεί το αποτέλεσμα του δεύτερου τεστ.Μετά δεν υπήρχε υποχρέωση σε μάσκες κτλ.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το να πας οπουδήποτε δεν απαγορεύεται.Απλά πρέπει να εφαρμόσεις αυτά που ζητάει χώρα προορισμού.Το Ντουμπάι ζητούσε τεστ 96 ωρών πριν την αναχώρηση και δεύτερο τεστ με την άφιξη εκεί.Και έπρεπε να μείνεις στο ξενοδοχείο καραντίνα μέχρι να βγεί το αποτέλεσμα του δεύτερου τεστ.Μετά δεν υπήρχε υποχρέωση σε μάσκες κτλ.
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να υπάρχει lockdown κι απαγόρευση κυκλοφοριας εντός Ελλάδος (μεταξύ των νομών) αλλά παρ' όλα αυτά να επιτρέπεται να ταξιδέψει κάποιος στο εξωτερικό για αναψυχή. Κι είναι ειλικρινής η απορία μου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να υπάρχει lockdown κι απαγόρευση κυκλοφοριας εντός Ελλάδος (μεταξύ των νομών) αλλά παρ' όλα αυτά να επιτρέπεται να ταξιδέψει κάποιος στο εξωτερικό για αναψυχή. Κι είναι ειλικρινής η απορία μου.
δηλ να μας φυλακισουν εντος συνορων? εχουμε στο εξωτερικο συγγενεις, φιλους, συμφεροντα κλπ κλπ αλιμονο. επειτα δεν υπαρχει τεστ κ καραντινα στην επιστροφη? να βαλουν τεστ κ καραντινα για να παμε στο Κιατο?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
δηλ να μας φυλακισουν εντος συνορων? εχουμε στο εξωτερικο συγγενεις, φιλους, συμφεροντα κλπ κλπ αλιμονο. επειτα δεν υπαρχει τεστ κ καραντινα στην επιστροφη? να βαλουν τεστ κ καραντινα για να παμε στο Κιατο?
Μα είμαστε φυλακισμένοι, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει. Και μίλησα για αναψυχή, όχι για επανένωση οικογενειών ή άλλους σοβαρούς λόγους. Και στο Κιάτο ή οποιοδήποτε Κιάτο δε μπορείς να πας έτσι απλά για βόλτα, με ή χωρίς καραντίνα/τεστ. Ή βασικά μπορείς, αλλά είναι αντίθετο στους ισχύοντες "κανόνες".
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να υπάρχει lockdown κι απαγόρευση κυκλοφοριας εντός Ελλάδος (μεταξύ των νομών) αλλά παρ' όλα αυτά να επιτρέπεται να ταξιδέψει κάποιος στο εξωτερικό για αναψυχή. Κι είναι ειλικρινής η απορία μου.
Εγώ το βλέπω γενικά και ίδιο με ότι ίσχυε και πριν τον ιό.Η χώρα υποδοχής/προορισμού καθορίζει τους κανόνες πχ βίζα,μέρες παραμονής κτλ.Το ίδιο γίνεται και τώρα.Τι και πόσα τεστ ζητάει η πόσες μέρες καραντίνα βάζει.Η δεν θα δέχεται καθόλου(πχ έγινε με τους οδηγούς από Αγγλία που δεν τους δέχονταν στην Γαλλία για κάποιες μέρες).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μα είμαστε φυλακισμένοι, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει. Και μίλησα για αναψυχή, όχι για επανένωση οικογενειών ή άλλους σοβαρούς λόγους.
επαναλαμβανω υπαρχουν ελεγχοι στην επιστροφη. που δεν ειναι εφικτο να γινουν εντος συνορων. δεν κλεινουν ετσι τα συνορα μιας χωρας. εκτος αν λεγεσαι β.κορεα, τουρκμεν κλπ
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Μα είμαστε φυλακισμένοι, δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει. Και μίλησα για αναψυχή, όχι για επανένωση οικογενειών ή άλλους σοβαρούς λόγους.
Κ εγώ νόμιζα πως δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε εκτός Ελλάδας για λόγους αναψυχής
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Νόμιζα
Το Αμπού Ντάμπι έχει κ καραντίνα..δέκα ημερων από ότι είδα..βάζει η wizz δρομολόγιο από Θεσσαλονίκη κ λέω να το κλείσω για Ιούλιο
Νόμιζα ότι θέλει μόνο τεστ. Ιούλιο θα έχει πολλή ζέστη εκεί...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Κ εγώ νόμιζα πως δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε εκτός Ελλάδας για λόγους αναψυχής
μα το νοημα των μετρων ειναι η διακοπη μεταδοσης του ιου, οχι τι θα κανεις στις παραλιες της Μοζαμβικης. υπεροχες αυτη την εποχη παρεπιπτοντως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.901
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom