Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Οντως ποτέ δεν απαγορεύτηκαν τα ταξίδια στο εξωτερικό, κυρίως τα αεροπορικά, κάποια από τα χερσαία σύνορα έκλεισαν κατά καιρούς.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.397
Likes
14.349
Αν πάμε στο θέμα "ανασκόπηση 2020" θα δούμε ότι αρκετοί συμφορουμίτες ταξίδεψαν και ταξιδεύουν στο εξωτερικό.Καί στις περιόδους καραντίνας.Μπορεί με κάποιες δυσκολίες(υπήρχε ασάφεια για τις μετακινήσεις προς/απο αεροδρόμιο)αλλά νόμιμα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Λοιπόν το έψαξα μπας και βγάλω καμιά άκρη και μου λυθούν οι απορίες.

Όπως φαίνεται στο ΦΕΚ, τυπικά δεν απαγορεύεται κάποιος να βγει από τη χώρα, απλά υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει (πχ συμπλήρωση PLF ή καραντίνα για Χ μέρες κατά την επιστροφή).
Το γεγονός βέβαια ότι δεν υπάρχει σχετικός κωδικός sms προκειμένου κάποιος να μεταβεί σε αεροδρόμιο/λιμάνι/κλπ είναι λίγο άκυρο κατ' εμέ σε αυτήν την περίπτωση. Γιατί υποδεικνύει ότι δεν επιτρέπεται μια μετακίνηση εκεί.

Το θέμα επομένως είναι η συνείδηση/αίσθημα ασφάλειας/αλληλεγγύης/όπως θες πες το όποιου επιλέγει ένα ταξίδι στο εξωτερικό όταν επικρατούν αυστηρές συνθήκες lockdown στο εσωτερικό. Κι επίσης αν και κατά πόσο θα εφαρμοστούν οι απαραίτητοι έλεγχοι και τυχόν πρόστιμα στους παραβάτες κατά την επιστροφή στην Ελλάδα.

ΦΕΚ 12/12.
σελίδες 64716-64718
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.021
Likes
6.401
Σωστά, είδα εκεί που λέει για τα χερσαία συνορα και νόμιζα πως το ίδιο ισχύει και για τα αεροπορικά ταξίδια.

Επίσης μου κάνει εντυπωση πως η ΕΕ απαγορεύει στους μη ευρωπαίους τα ταξίδια προς την Ευρωπαϊκή Ένωση αν είναι non essential, με ορισμένες εξαιρέσεις, ενώ επιτρέπει τη μετακίνηση έστω και με τεστ, καραντίνα κτλ μεταξύ των Ευρωπαίων πολιτών.
Δηλαδή να πάω στη Λάρισα να δω τους γονείς μου απαγορεύεται. Να φύγουμε να παμε στο Λονδίνο να κάναμε εκεί ρεβεγιόν επιτρέπεται!

Καμία λογική σε τίποτα.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σωστά, είδα εκεί που λέει για τα χερσαία συνορα και νόμιζα πως το ίδιο ισχύει και για τα αεροπορικά ταξίδια.

Επίσης μου κάνει εντυπωση πως η ΕΕ απαγορεύει στους μη ευρωπαίους τα ταξίδια προς την Ευρωπαϊκή Ένωση αν είναι non essential, με ορισμένες εξαιρέσεις, ενώ επιτρέπει τη μετακίνηση έστω και με τεστ, καραντίνα κτλ μεταξύ των Ευρωπαίων πολιτών.
Δηλαδή να πάω στη Λάρισα να δω τους γονείς μου απαγορεύεται. Να φύγουμε να παμε στο Λονδίνο να κάναμε εκεί ρεβεγιόν επιτρέπεται!

Καμία λογική σε τίποτα.
Υπάρχει λογική, όλοι έχουμε γονείς κάπου αλλά αν πας στο Λονδίνο θα είσαι πρόβλημα των Βρετανών και όχι δικό μας, όταν επιστρέψεις θα έχεις το πάσο ή θα μείνεις καραντίνα για όπου ισχύει.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Υπάρχει λογική, όλοι έχουμε γονείς κάπου αλλά αν πας στο Λονδίνο θα είσαι πρόβλημα των Βρετανών και όχι δικό μας, όταν επιστρέψεις θα έχεις το πάσο ή θα μείνεις καραντίνα για όπου ισχύει.
Μεγαλη πιθανοτητα να μην ισχυσει κανενα πασο, καθως ειναι παρανομο . Και αν ισχυσει, ζησε Μαη μου, που ειναι τα εμβολια? Γιατί δεν έχει περισσότερα εμβόλια η Ευρώπη;
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Μεγαλη πιθανοτητα να μην ισχυσει κανενα πασο, καθως ειναι παρανομο . Και αν ισχυσει, ζησε Μαη μου, που ειναι τα εμβολια? Γιατί δεν έχει περισσότερα εμβόλια η Ευρώπη;
Μα η συζήτηση είναι πλέον γιατί δεν γίνονται αυτά που υπάρχουν και περνάνε οι μέρες έτσι, εμβόλια θα υπάρχουν σύντομα, το θέμα είναι πόσοι θα μπορέσουν να ανταποκριθούν όπως το Ισραήλ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.061
Likes
41.259
Μα η συζήτηση είναι πλέον γιατί δεν γίνονται αυτά που υπάρχουν και περνάνε οι μέρες έτσι, εμβόλια θα υπάρχουν σύντομα, το θέμα είναι πόσοι θα μπορέσουν να ανταποκριθούν όπως το Ισραήλ.
Αν διαβασεις το αρθρο, θα δεις πως το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχουν. Η χθεσινες αποφασεις του ΗΒ μαλιστα να γινει μονο η α δοση για μεγαλο διαστημα και βλεπουμε (κανεις δεν ξερει τι ανοσια εχουν με μια δοση μονο) αλλα και να συμπληρωθει η β δοση με εμβολιο αλλης εταιρειας ειναι ενδειξη πανικου.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αν διαβασεις το αρθρο, θα δεις πως το προβλημα ειναι πως δεν υπαρχουν. Η χθεσινες αποφασεις του ΗΒ μαλιστα να γινει μονο η α δοση για μεγαλο διαστημα και βλεπουμε (κανεις δεν ξερει τι ανοσια εχουν με μια δοση μονο) αλλα και να συμπληρωθει η β δοση με εμβολιο αλλης εταιρειας ειναι ενδειξη πανικου.
Για την Ελλάδα είπα κυρίως που υπάρχουν 90.000 και έγιναν 3000 εμβ. Η Βρετανία έχει όντως έχει πρόβλημα γιατί προχωράει πολύ γρήγορα
 

North66

Member
Μηνύματα
4.304
Likes
5.040
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να παω Θεσσαλονίκη οδικώς απαγορευεται, αεροπορικώς επιτρέπεται;
Δυστυχώς, νομίζω οι περιορισμοί ισχύουν μόνο για αεροπορικά ταξίδια εσωτερικού δηλ. αεροπορική μετάβαση εκτός νομού μόνο για επαγγελματικά ταξίδια, επιστροφή στη μόνιμη κατοικία ή λόγους υγείας. Λογικά όμως επιτρέπεται να κλείσεις ένα αεροπορικό από Αθήνα για Θεσσαλονίκη μέσω Ντουμπάι μιας και αυτό είναι πιο ακίνδυνο απ' το να διασχίσεις τόσους νομούς με το τρένο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.504
Λοιπόν το έψαξα μπας και βγάλω καμιά άκρη και μου λυθούν οι απορίες.

Όπως φαίνεται στο ΦΕΚ, τυπικά δεν απαγορεύεται κάποιος να βγει από τη χώρα, απλά υπάρχουν κάποιες διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσει (πχ συμπλήρωση PLF ή καραντίνα για Χ μέρες κατά την επιστροφή).
Το γεγονός βέβαια ότι δεν υπάρχει σχετικός κωδικός sms προκειμένου κάποιος να μεταβεί σε αεροδρόμιο/λιμάνι/κλπ είναι λίγο άκυρο κατ' εμέ σε αυτήν την περίπτωση. Γιατί υποδεικνύει ότι δεν επιτρέπεται μια μετακίνηση εκεί.

Το θέμα επομένως είναι η συνείδηση/αίσθημα ασφάλειας/αλληλεγγύης/όπως θες πες το όποιου επιλέγει ένα ταξίδι στο εξωτερικό όταν επικρατούν αυστηρές συνθήκες lockdown στο εσωτερικό. Κι επίσης αν και κατά πόσο θα εφαρμοστούν οι απαραίτητοι έλεγχοι και τυχόν πρόστιμα στους παραβάτες κατά την επιστροφή στην Ελλάδα.

ΦΕΚ 12/12.
σελίδες 64716-64718
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα το να βγει κάποιος από τη χώρα, δεν απαγορεύεται. Απλά πρέπει να έχεις το PLF που φεύγεις και το PLF της επιστροφής, (τα οποία στα στέλνουν τα τυπώνεις πλέον αυτομάτως μόλις τα συμπληρώσεις και όχι 12 το βράδυ μία ημέρα πριν το ταξίδι όπως ήταν παλαιότερα), καθώς και αρνητικό τεστ. Επίσης με την επιστροφή σου κάνουν και ένα Rapid τεστ και μένεις 3 ημέρες καραντίνα.
Για να μετακινηθείς προς αεροδρόμιο δεν στέλνεις κανένα μήνυμα, παρά γράφεις σε ένα χαρτί μία χειρόγραφη μετακίνηση από το σπίτι σου στο αεροδρόμιο ή π.χ τα χερσαία σύνορα του Προμαχώνα λόγω ταξιδιού στο εξωτερικό και θα έχεις μαζί σου εισιτήρια, PLF και Ε1 ή Βεβαίωση Κατοικίας Ειδικής Χρήσης από την εφορία για να αποδείξεις την μόνιμη σου κατοικία και να δικαιολογήσεις τη μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο.
Αντί για τη χειρόγραφη μετακίνηση (για λίγο πιο επίσημο) μπορείς να κάνεις μία υπεύθυνη δήλωση μέσω του gov.gr (αφού κάνεις πρώτα ταυτοποίηση με τον αριθμό του κινητού σου) που έχει και κωδικό επαλήθευσης και ισχύει παντού.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.226
Μηνύματα
884.339
Μέλη
38.918
Νεότερο μέλος
Gvar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom