Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγώ το βλέπω γενικά και ίδιο με ότι ίσχυε και πριν τον ιό.Η χώρα υποδοχής/προορισμού καθορίζει τους κανόνες πχ βίζα,μέρες παραμονής κτλ.Το ίδιο γίνεται και τώρα.Τι και πόσα τεστ ζητάει η πόσες μέρες καραντίνα βάζει.Η δεν θα δέχεται καθόλου(πχ έγινε με τους οδηγούς από Αγγλία που δεν τους δέχονταν στην Γαλλία για κάποιες μέρες).
Ναι κατανοητό αυτό, αλλά η ένστασή μου είναι στο πώς μπορεί να φύγει κάποιος από Ελλάδα στην παρούσα φάση, όχι αν θα τον δεχτεί η Χ, Ψ χώρα.

επαναλαμβανω υπαρχουν ελεγχοι στην επιστροφη. που δεν ειναι εφικτο να γινουν εντος συνορων. δεν κλεινουν ετσι τα συνορα μιας χωρας. εκτος αν λεγεσαι β.κορεα, τουρκμεν κλπ
Ότι δηλαδή σε (τυχόν) ελέγχους κατά την είσοδο στην Ελλάδα, θα πέσει πρόστιμο στους "παράνομους"; Τι να πω, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Τι να πω, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
Μολις διερρευσε με δημοσιες ανακοινωσεις οτι και 2 μελη της Επιτροπης Ειδικων δεν καταλαβαινουν τι γινεται και πολλα ακομη. Μην το συνεχισουμε γιατι θα γινει πολιτικη η συζητηση, αλλα η μερα σημερα ειναι γκαστρωμενη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Εγώ δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να υπάρχει lockdown κι απαγόρευση κυκλοφοριας εντός Ελλάδος (μεταξύ των νομών) αλλά παρ' όλα αυτά να επιτρέπεται να ταξιδέψει κάποιος στο εξωτερικό για αναψυχή. Κι είναι ειλικρινής η απορία μου.
Λογικά θα σου απαντήσουν ότι έτσι λένε οι νόμοι άρα δε δικαιούσαι να τους αμφισβητείς μπλαμπλαμπλα... και αν τους ρωτήσεις γιατί εσύ δεν μπορείς να πας στο διπλανό νομό ενώ κάποιοι διακοπάρουν στο Ντουμπάι θα σου απαντήσουν ότι δεν μπορείς εσύ να αμφισβητείς τις αποφάσεις των γιατρών γιατί δεν είσαι σχετική μπλαμπλαμπλα. Κλασικό catch-22, δε βγάζεις άκρη με την ηλιθιότητα της κατάστασης.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Ναι κατανοητό αυτό, αλλά η ένστασή μου είναι στο πώς μπορεί να φύγει κάποιος από Ελλάδα στην παρούσα φάση, όχι αν θα τον δεχτεί η Χ, Ψ χώρα.


Ότι δηλαδή σε (τυχόν) ελέγχους κατά την είσοδο στην Ελλάδα, θα πέσει πρόστιμο στους "παράνομους"; Τι να πω, ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.
Δεν θέλω να φανταστώ τι θα λεγόταν η θα γραφόταν αν υπήρχε γενική απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα.Η αν θα έπρεπε να προσκομίσεις ένα σωρό έγγραφα για να δικαιολογήσεις ταξίδι στο εξωτερικό.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Δεν θέλω να φανταστώ τι θα λεγόταν η θα γραφόταν αν υπήρχε γενική απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα.Η αν θα έπρεπε να προσκομίσεις ένα σωρό έγγραφα για να δικαιολογήσεις ταξίδι στο εξωτερικό.
Εγώ απλά λέω ότι έτσι όπως είναι αυστηρά τα πράγματα για τις μετακινήσεις εκτός νομών ή ακόμα κι εντός της ίδιας μας της γειτονιάς, έτσι αυστηρά θα έπρεπε να είναι και για τα ταξίδια του εξωτερικού.
Προφανώς κάπου έχει χαθεί η λογική σε όλα αυτά και δε νομίζω και να τη βρούμε ποτέ. Τέλος πάντων δεν το συνεχίζω.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν θέλω να φανταστώ τι θα λεγόταν η θα γραφόταν αν υπήρχε γενική απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα.Η αν θα έπρεπε να προσκομίσεις ένα σωρό έγγραφα για να δικαιολογήσεις ταξίδι στο εξωτερικό.
Αφού μπορείς να κλείσεις ένα εισιτήριο με την Emirates να πετάξεις στο Ντουμπάι για ρεβεγιόν γιατί να μην μπορείς να κλείσεις ένα εισιτήριο με το ΚΤΕΛ για ρεβεγιόν στη Θεσσαλονίκη (έστω και με pcr τεστ);
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Δεν θέλω να φανταστώ τι θα λεγόταν η θα γραφόταν αν υπήρχε γενική απαγόρευση εξόδου από την Ελλάδα.Η αν θα έπρεπε να προσκομίσεις ένα σωρό έγγραφα για να δικαιολογήσεις ταξίδι στο εξωτερικό.
Γιατι, δεν εγινε στο προηγουμενο λοκ νταουν?
Οι γονεις που βλεπουν τα παιδια τους χωρις εκπαιδευση για μηνες, αλλα νυχια τσεκ, μαλλι τσεκ, ρεβεγιον εξωτερικο τσεκ, πως λες να νιωθουν? Λες να διαμαρτυρονταν για τις πτησεις?
Γενικα στο φορουμ γραφει κοσμος που δεν αντιπροσωπευει τη συντριπτικη πλειοψηφια που εχει αλλα ζωτικης σημασιας προβληματα. Τα πραγματα ειναι πολυ διαφορετικα στον πραγματικο κοσμο παραεξω.
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αναγκαία προϋπόθεση για ταξίδι στο εξωτερικό είναι επείγουσα εργασία ή θέμα οικογενειακής φύσεως ( με βάση την ΚΥΑ που είχε δημοσιευτεί 18-03-2020)

Οπότε όλοι όσοι φεύγουν για απλό ταξίδι αναψυχής ή δεν συντρέχει κάποιος απ'τους παραπάνω λόγους, πρέπει να τιμωρηθεί όπως προβλέπεται.

Όσον αφορά εμάς τους κοινούς θνητούς έφαγε πρόστιμο άνθρωπος που άλλαξε νομό για χημειοθεραπεία!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.317
Είναι σίγουρο ότι ισχύει τώρα η ΚΥΑ του Μαρτίου;Ταξίδεψαν πολλοί το καλοκαίρι στο εξωτερικό.΄Ηταν παράνομοι;
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Είναι σίγουρο ότι ισχύει τώρα η ΚΥΑ του Μαρτίου;Ταξίδεψαν πολλοί το καλοκαίρι στο εξωτερικό.΄Ηταν παράνομοι;
Το γραφει και το τελευταίο ΦΕΚ στις 12-12. Γενικά όμως όπως καταλαβαίνεις επικρατεί ένα μπάχαλο.

Για άθληση πρέπει να πας κοντά στο σπίτι, τώρα το κοντά τι ερμηνεία επιδέχεται είναι μεγάλη υπόθεση. Αλλά αν με σταματήσουν πηγαίνοντας στην Πάρνηθα επιτρέπεται ή όχι; Συμφωνα με πρωθυπουργό και υπουργους επιτρέπεται.
Να φύγω να πάω στο αεροδρόμιο πως επιτρέπεται, αν δεν υπάρχει θέμα;

Να παω Θεσσαλονίκη οδικώς απαγορευεται, αεροπορικώς επιτρέπεται;

Να παρω το καράβι να πάω στο εξοχικό, λέμε τώρα, στην Πάρο απαγορευεται, με το αεροπλάνο επιτρέπεται;

Να φύγω με το μωράκι να την πάω σε πέτρινη μεζονέτα στην ορεινή Αρκαδία απαγορευεται, σε σαλέ στην Αυστρία επιτρέπεται;

Καμία λογική γιατί υπάρχει ατιμωρησία ή μάλλον τιμωρούνται όσοι δεν έχουν γνωστό ή δεν είναι εκείνοι γνωστοί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το γραφει και το τελευταίο ΦΕΚ στις 12-12. Γενικά όμως όπως καταλαβαίνεις επικρατεί ένα μπάχαλο
Που ακριβως το γραφει οτι δεν μπορουμε να ταξιδεψουμε στο εξωτερικο στο Φεκ; κανεις μια παραθεση του σημειου οπως κ αυτη του Μαρτιου που δεν μπορω να βρω που το γραφει?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.877
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom