Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Ο μαζικός τουρισμός είναι δύσκολος για φέτος, όπως γράφει και ο panpan και όπως υπαγορεύει και η κοινή λογική. Μεμονωμένα, λίγοι λίγοι ή κατά μόνας, κάτι θα γίνει. Να έχουν τουλάχιστον ένα εισόδημα όσοι έχουν λίγα δωμάτια, οι μεγάλοι του χρόνου μάλλον.
Ο μαζικός είναι πεθαμενος για φέτος.Αλλά και οι μεμονωμένοι νομίζεις θα είναι άνετα με ένα σωρό απαγορεύσεις;Σε κουβέντα που έκανα με την σύζυγο,αποφασίσαμε όταν ανοίξουν καφετέριες και εστιατόρια να πηγαίνουμε όσο μπορούμε πιο τακτικά από το παρελθόν για να τις στηρίξουμε κατά το δυνατόν.Επίσης αρχές Σεπτεμβρίου πάντα πηγαίναμε 4-5 ημέρες στην Βαλένθια για ρηλαξ και μπάνιο.Αν δεν υπάρχουν οι περιορισμοί,θα πάμε.Αν υπάρχουν,θα κλείσουμε ένα διήμερο μεσοβδόμαδα και δεν θα πάμε.Συμβολικά να στηρίξουμε το μέρος που πάμε κάθε χρόνο.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Μεμονωμένα, όσοι μπορούν, πιστεύω θα ταξιδέψουν (εντός Ελλάδας πιστεύω σίγουρα.) Πολλοί έχουν και σπίτια-εξοχικά σε νησιά και επαρχία, οπότε θα πάνε εφόσον υπάρχει μέσο. Εγώ π.χ. αν ανοίξουν τα νησιά ίσως πάω κάπου, αλλιώς οδικώς Ηπειρωτική Ελλάδα. Σε απλά δωμάτια δε πιστεύω να υπάρχουν απαγορευτικοί περιορισμοί όπως στις μεγάλες μονάδες μέχρι τότε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

GTS

Member
Μηνύματα
6.794
Likes
18.453
Δεν το βλέπω και χάλι το ότι μόλις 15% δε θα κάνει διακοπές λόγω κορωνοιου. Μακάρι να ναι έτσι.
Πρόσθεσα, συναισθηματικά, και το ποσοστό που ούτε φέτος ούτε πέρυσι πήγε, οπότε και τα δύο μαζί φτάνουν το 41%. Αυτό μου φάνηκε χάλι.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Όταν περάσει κάνα μήνας εκτός lockdown και ο κόσμος συνειδητοποιήσει ότι ούτε αύξηση θανάτων θα υπάρξει ούτε αύξηση κρουσμάτων γιατί πολύ απλά οι κορωνοϊοί αδρανοποιούνται το καλοκαίρι (σύμφωνα με ειδικούς), θα αρχίζει να κανονίζει τις διακοπές του. Και αυτό φαίνεται και σαν τάση με τις αεροπορικές που αυξανόμενες αρχίζουν δρομολόγια νωρίτερα απ' ό,τι πιστεύαμε.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.043
Likes
41.052
Σε 2 μερες τρωω δευτερη ακυρωση απο διαμονη στο Μαριμπορ, Σλοβενια, μετα την ακυρωση στη Λουμπλιανα. Εχω την εντυπωση πως η χωρα αποφασισε να μην ανοιξει τα καταλυματα το καλοκαιρι.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Ειδικά όσοι έχουν εξοχικά ήδη κάθονται σε αναμμένα κάρβουνα να ακούσουν πότε θα επιτραπεί η μετακίνηση σε άλλους νομούς να πάνε.
Και άλλοι ψάχνουν που να πάνε και ειδικά περιμένουν να ακούσουν τα μέτρα γιατί θέλουν να αποφύγουν το συνωστισμό στα πλοία. Αν ισχύουν όσα γράφτηκαν πιο πάνω για 50% των επιβατών για κάποιους είναι παράδεισος. Όπως παράδεισος είναι για κάποιους το social distancing όπως έγραψε η @Earth Citizen πιο πάνω. Πολλοί έτσι κι αλλιώς δεν μπαίναμε σε πισίνες αν υπήρχε πολύς κόσμος, γιατί δεν το ευχαριστιέσαι όταν είναι ο ένας πάνω στον άλλον.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Όταν περάσει κάνα μήνας εκτός lockdown και ο κόσμος συνειδητοποιήσει ότι ούτε αύξηση θανάτων θα υπάρξει ούτε αύξηση κρουσμάτων γιατί πολύ απλά οι κορωνοϊοί αδρανοποιούνται το καλοκαίρι (σύμφωνα με ειδικούς), θα αρχίζει να κανονίζει τις διακοπές του. Και αυτό φαίνεται και σαν τάση με τις αεροπορικές που αυξανόμενες αρχίζουν δρομολόγια νωρίτερα απ' ό,τι πιστεύαμε.
Καλα ακομα νωρις ειναι για να κανουμε προβλεψεις. Παντως απ' οτι ακουω απο προφορικες πηγες οποτε με επιφυλαξη οτι πληροφορια μεταδιδω γινεται πολεμος μεταξυ των τουρ οπερειτορ και ξενοδοχων για τις τιμες των δωματιων. Αν επιμεινουν οι τουρ οπερειτορς να ζητουν απο την ενωση ξενοδοχων τιμες Μαιου για Αυγουστο σε μια ηδη σκοτωμενη σεζον το κοβω να μενουν κλειστα τα ξενοδοχεια. Οποτε δεν μπορει να αποκλειστει ακομα και το οχι τοσο πιθανο ενδεχομενο οι διαθεσιμες κλινες να ειναι λιγοτερες απο τον ηδη μειωμενο τουρισμο. Το υπουργειο τουρισμου απ' οτι μαθαινω μενει αμετοχο σε ολη αυτη την φαση και απλα περιμενει πως θα ληξει το μπραντεφερ αντι να βοηθησει να υπαρξει μια συμβιβαστικη λυση, Αν ισχυει αυτο, απλα τραγικο. Σημαντικα αυτα που λετε με το τι μετρα θα ληφθουν αλλα δευτερευοντα κατα την γνωμη μου απ' την στιγμη που ακομα δεν εχουν συμφωνησει οι τουρ οπερειτορς με την ενωση ξενοδοχων Ελλαδας!

Υ.Γ.: Αααα βρηκα και λινκ με περισσοτερες πληροφοριες. Εχουν προβλημα οι ξενοδοχοι οχι μονο με τις τιμες αλλα και με το ποτε θα γινουν οι πληρωμες! https://www.capital.gr/epixeiriseis...-oi-tour-operators-pos-antidroun-oi-xenodoxoi
 
Last edited:

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Καλα τα λες εσυ αλλα εχεις δει ανθρωπους σε καυσωνα να βαζουν τον κλιματισμο στους 16 βαθμους σε περιοδο καυσωνα και να σκεπαζονται στον υπνο με χοντρο παπλωμα;
Ο κλιματισμος δουλευει μερα νυχτα το Καλοκαιρι και θεωρουσα αυτονοητο να γινεται καθαρισμος σε καθε αλλαγη πελατη πραγμα που δεν βλεπω στα προτεινομενα μετρα.
επιτηδες τα λες για να μη με προσλάβεις!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
the Elysée confirmed that visitors to France from the UK and the Schengen zone will not be subject to 2-week quarantines upon arrival in France.

Σημαντικο νεο για τη Γαλλια !


Επειδή μπορεί να μπερδευτεί κάποιος.

This particularly means that quarantine will not apply to cross-border workers.

The travel restriction measures currently in force at our internal European borders will also continue to apply.

https://www.gouvernement.fr/en/conditions-for-people-returning-from-abroad
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.371
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Τα μέτρα που επεξεργάζονται για την ακτοπλοια νομίζω πως είναι σε θετική κατεύθυνση. Και νομίζω πως εάν εφαρμοστούν, όσοι προτιμήσουμε τα πλοία θα μπορέσουμε να ταξιδεύσουμε υπό ιδεώδεις συνθήκες (αρκεί βέβαια- ειδικά για τον Αϋγουστο- να κάνουμε έγκαιρα κρατήσεις). Εχω όμως μια απορία: Όταν λέμε ένα άτομο ανά καμπίνα, και λαμβάνοντας υπόψη ότι σε ένα δρομολόγιο μπορεί να μην υπάρχουν ίσως πολλές οικογένειες με καμπίνα, αυτό τι σημαίνει? Ότι θα μπορούσα να πληρώσω κρεβάτι τετράκλινης, και να έχω τελικά όλη την τετράκλινη καμπίνα στη διάθεσή μου για πάρτη μου? ΘΕΙΚΟ :p :p :clap:
Νομίζω πάντως πως για όλους αυτούς τους λόγους- και για να επαναφέρω πρώτα τον εαυτό μου στην πραγματικότητα:):xalara:- ότι θα πρέπει να περιμένουμε αξιοσημείωτες αυξήσεις στους ακτοπλοικούς ναύλους:confused:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom