Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Και το ερώτημα που τίθεται, αξίζει να περάσεις ολόκληρο αυτό το γολγοθά, με άγχος, αβεβαιότητα, πιθανότητα να ακυρωθεί το ταξίδι πριν, πιθανότητα να πρέπει να μείνεις 2 βδομάδες καραντίνα πέραν του προγραμματισμού (με ότι αυτό συνεπάγεται για τις επαγγελματικές υποχρεώσεις), με 4 μέρες καραντίνα ότι και να γίνει, να πρέπει στις 9 να είσαι σπίτι σου και άλλα πολλά, για ένα ταξίδι που σε ένα χρόνο πιθανότατα θα μπορεί να πραγματοποιηθεί υπό πολύ ευνοικότερες προυποθέσεις; Εσύ νομίζω ότι μπορείς να το απαντήσεις καλύτερα απ' όλους μας.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.057
Likes
1.606
Ο Θεοχαρης προαναγγελλει τον εμβολιασμο κατα προτεραιοτητα των εργαζομενων στον τουρισμο και αλλαγη του εμβολιαστικου σχεδιου.
" ο κ. Θεοχάρης υπογράμμισε ότι «έχουμε καταστρώσει σχέδιο για το πώς θα ανοίξει ο τουρισμός, το οποίο συμπεριλαμβάνει μέριμνα ώστε να εμβολιαστούν κατά προτεραιότητα οι άνθρωποι του κλάδου. "

Τουρισμός-Θεοχάρης: Καταστρώνουμε σχέδιο για το πώς θα ανοίξουμε -Τα επιμέρους μέτρα, ο ρόλος των εμβολίων | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
Όπως είναι φανερό, τόσο το μέτρο αυτό, όσο και το άλλο που πρότεινε ο πρωθυπουργός και απερρίφθη προς το παρόν από την ΕΕ, στοχεύει στους επισκέπτες της χώρας και όχι στους πολίτες της. Στο όνομα του τουρισμού λοιπόν, οι βορειοευρωπαίοι, ισραηλινοί και λοιποί, που θα έχουν εμβολιαστεί σε συντριπτικό ποσοστό του πληθυσμού, θα μπορούν να επισκέπτονται και να μετακινούνται στην χώρα χωρίς περιορισμούς και σε ασφαλές περιβάλλον, αφού αντί για π.χ. τους δασκάλους θα δοθεί προτεραιότητα σε σερβιτόρους, μάγειρες, ξενοδοχοϋπαλλήλους και ιδιοκτήτες καταστημάτων με τουριστικά είδη. Εσύ για να πας κανα ταξιδάκι θα πρέπει να κάνεις διαδοχικά pcr, στην περίπτωση βέβαια που δεν καταστεί προϋπόθεση το πιστοποιητικό εμβολιασμού και σου το απαγορέψουν τελείως. Το οποίο, αν δεν ανήκεις σε ευπαθή ομάδα, θα μετατεθεί για τον Οκτώβριο και βλέπουμε, όταν θα έχουν φύγει οι τουρίστες και θα πάμε για νέο αποκλεισμό...
 
Last edited:
Μηνύματα
201
Likes
195
Μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία; Πες ότι κάνω το τεστ στην ξένη χώρα για να το χρησιμοποιήσω για την είσοδο στην Ελλάδα και βγει θετικό. Τι γίνεται; Πρέπει να μείνω σε καραντίνα; Και αν ναι, το καλύπτει κάποια ασφαλιστική; Οι αεροπορικές ζητούν τεστ; Ευχαριστώ.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Και το ερώτημα που τίθεται, αξίζει να περάσεις ολόκληρο αυτό το γολγοθά, με άγχος, αβεβαιότητα, πιθανότητα να ακυρωθεί το ταξίδι πριν, πιθανότητα να πρέπει να μείνεις 2 βδομάδες καραντίνα πέραν του προγραμματισμού (με ότι αυτό συνεπάγεται για τις επαγγελματικές υποχρεώσεις), με 4 μέρες καραντίνα ότι και να γίνει, να πρέπει στις 9 να είσαι σπίτι σου και άλλα πολλά, για ένα ταξίδι που σε ένα χρόνο πιθανότατα θα μπορεί να πραγματοποιηθεί υπό πολύ ευνοικότερες προυποθέσεις; Εσύ νομίζω ότι μπορείς να το απαντήσεις καλύτερα απ' όλους μας.
Η λογική λέει όχι, αφού κάτι να πήγαινε στραβά. πχ. ένα έκτακτο lockdown ή ένα τεχνικό πρόβημα με τα τεστ στον τόπο προορισμού (που έτυχε σε κάποιους πριν από εμένα, και μείναν 9 μέρες σε καραντίνα) ή να κολήσεις covid και να μπεις καραντίνα σε άγνωστες συνθήκες, και χάνεις το ταξίδι και μέρος των χρημάτων. Ευτυχώς οι επαγγελματικές υποχρεώσεις μου μπορούν να γίνουν και απομακρυσμένα.

Εδώ που τα λέμε, καλά, καλά δεν είχα ελέγξει αν είναι ανοιχτά τα μουσεία και άλλα ενδιαφέροντα στον τόπο προορισμού. Η απόφαση πάρθηκε διαισθητικά.
- Κάποια προβλήματα υγείας συγγενικών προσώπων τον τελευταίο καιρό με έκαναν να μην σκέφτομαι καθόλου το μέλλον, μόνο το τώρα, συν την ψυχολογική αποφόρτιση που χρειαζόμουν
- Η ευκαιρία με τον ένα μήνα μη δηλωμένης άδειας από την δουλειά λόγω του κενού μεταξύ συμβολαίων δεν είναι κάτι που εύκολα θα ξαναπαρουσιαστεί.
- Κλείνω σύντομα τα 40 κι αυτό ήταν κάτι σαν επετειακό δώρο στον εαυτό μου, δεδεμένου ότι είχα να κάνω μεγάλο ταξίδι από το 2018.

Ξεκίνησα χωρίς να σκέφτομαι τίποτα.... αν το σκεφτόμουν πιθανόν να μην το έκανα. Εν τέλει, δεν το έχω μετανιώσει, ειδικά γιατί είδα ένα μέρος που ίσως να μην έβλεπα υπό κανονικές συνθήκες. Επιπλέον είδα ένα μέρος σε high season χωρίς τουρίστες.
 

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Μπορεί να μου λύσει κάποιος μια απορία; Πες ότι κάνω το τεστ στην ξένη χώρα για να το χρησιμοποιήσω για την είσοδο στην Ελλάδα και βγει θετικό. Τι γίνεται; Πρέπει να μείνω σε καραντίνα; Και αν ναι, το καλύπτει κάποια ασφαλιστική; Οι αεροπορικές ζητούν τεστ; Ευχαριστώ.
Νομίζω διαφέρει από χώρα σε χώρα. Στο Barbados αν οποιοδήποτε τεστ βγει θετικό όσο είσαι στην χώρα, πρέπει να πας κατευθείαν στις εγκαταστάσεις καραντίνας του κράτους όπου θα απομονωθείς για 14 μέρες. Απαγορεύται να πετάξεις. Γι' αυτή την καραντίνα δεν πληρώνεις τίποτα. Όμως αν χρειαστείς νοσηλεία, ακόμα και στο κρατικό νοσοκομείο, πρέπει να πληρώσεις ο ίδιος (ή αν καλύπτει η ταξιδιωτική ασφάλισή σου) ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό.
Έχω παρατηρήσει ότι κάποιες άλλες χώρες ζητάνε υποχρεωτικά να έχεις κάνει ασφάλιση κορωνοϊού πριν σε αφήσουν να μπεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

hkikis

Member
Μηνύματα
8
Likes
4
Παιδιά αυτό το PLF με το ηλίθιο σύστημα που πρέπει να το κάνεις πάνω από 24 ώρες με έχει τρελάνει. Στην Κύπρο πάω και εκεί το ζητάνε να είναι τις τελευταίες 24ώρες και είναι λογικό.

Τι κάνω τώρα που πετάω 5 του μηνός και το PLF που έφτιαξα λέει για 6;
Θα με αφήσουν να πετάξω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όσο πετούν μέσω Άμστερνταμ θα πρέπει να προσκομίζουν ΚΑΙ rapid test, που πρέπει να έχει γίνει μέχρι 4 ώρες πριν την πτήση, όχι νωρίτερα. Ναι, ακόμη κι αν είναι τράνζιτ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Όσο πετούν μέσω Άμστερνταμ θα πρέπει να προσκομίζουν ΚΑΙ rapid test, που πρέπει να έχει γίνει μέχρι 4 ώρες πριν την πτήση, όχι νωρίτερα. Ναι, ακόμη κι αν είναι τράνζιτ.
Κ να το ξεχασει κανεις τους το θυμιζει το μαγαζι, στημενο ακριβως μπροστα στα ντεσκ τσεκ ιν των ολλανδων..αλλα 20€ κεφαλικος φορος, τπτ σπουδαιο η διαδικασια.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.504
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom