Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Ρωτάω σε περίπτωση που ξέρει κανείς, μπας και γλυτώσω ένα ακόμη τηλεφώνημα...
Πετάω μαζί με την κοπέλα μου επό Ελλάδα για Πορτογαλία.
Έκανα μόλις το ελληνικό plf για'μένα και την έβαλα σαν travel companion, αλλά δε μου ζητησε τα στοιχεία της πέραν του ονόματος.
Έχει κανείς ιδέα αν αυτό την καλύπτει σαν plf και άρα δεν χρειάζεται να κάνει ξεχωριστό ή αν γίνεται για να φαίνεται ότι ταξιδεύουμε μαζί σε περίπτωση που συμβεί κάτι, και άρα πρέπει να κάνει και αυτή;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Ρωτάω σε περίπτωση που ξέρει κανείς, μπας και γλυτώσω ένα ακόμη τηλεφώνημα...
Πετάω μαζί με την κοπέλα μου επό Ελλάδα για Πορτογαλία.
Έκανα μόλις το ελληνικό plf για'μένα και την έβαλα σαν travel companion, αλλά δε μου ζητησε τα στοιχεία της πέραν του ονόματος.
Έχει κανείς ιδέα αν αυτό την καλύπτει σαν plf και άρα δεν χρειάζεται να κάνει ξεχωριστό ή αν γίνεται για να φαίνεται ότι ταξιδεύουμε μαζί σε περίπτωση που συμβεί κάτι, και άρα πρέπει να κάνει και αυτή;
Πρέπει να κάνει και η ίδια άρα.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ρωτάω σε περίπτωση που ξέρει κανείς, μπας και γλυτώσω ένα ακόμη τηλεφώνημα...
Πετάω μαζί με την κοπέλα μου επό Ελλάδα για Πορτογαλία.
Έκανα μόλις το ελληνικό plf για'μένα και την έβαλα σαν travel companion, αλλά δε μου ζητησε τα στοιχεία της πέραν του ονόματος.
Έχει κανείς ιδέα αν αυτό την καλύπτει σαν plf και άρα δεν χρειάζεται να κάνει ξεχωριστό ή αν γίνεται για να φαίνεται ότι ταξιδεύουμε μαζί σε περίπτωση που συμβεί κάτι, και άρα πρέπει να κάνει και αυτή;
Είναι ΟΚ έτσι. Κι εμείς σε όλα μας τα ταξίδια με PLF έτσι το κάναμε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Ξέρει κανένας τι παίζει στην Γερμανία με τα PCR tests;
Ο γιος μου θέλει να κάνει τεστ για να επιστρέψει στην Ελλάδα και βρίσκει τιμές από 120 € μέχρι 35€!!
Στη Δρέσδη φαίνεται ότι υπάρχουν λίγα εργαστήρια και δεν ξέρουμε πως θα εξασφαλίσουμε ότι δε θα έχει πρόβλημα με το τεστ που θα κάνει.
Στο τελευταίο εργαστήριο που έστειλε του είπαν για PCR με γαργάρες και κόστος 35€.
Το έψαξε και βρήκε ότι είναι μέθοδος που χρησιμοποιείται ευρέως στην Αυστρία.
Το ελληνικό κράτος ζητάει συγκεκριμένη μέθοδο διεξαγωγής του τεστ ή μόνο να γράφει PCR;
Έψαξα στο travel.gov.gr και δεν βρήκα τίποτα.
Ταξίδεψε κανείς από Γερμανία για Ελλάδα πρόσφατα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Eμβολιάστηκα πλήρως αλλά πιστοποιητικό δεν παρέλαβα.
Το πιστοποιητικο εκδιδεται πλεον κανονικα κ στις 2 γλωσσες οπως ειχε ανακοινωθει στο gov.gr. μενει να δουμε πως θα χρησιμοποιηθει..
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Το πιστοποιητικο εκδιδεται πλεον κανονικα κ στις 2 γλωσσες οπως ειχε ανακοινωθει στο gov.gr. μενει να δουμε πως θα χρησιμοποιηθει..
Από ποιά πλατφόρμα;;στη σελίδα του gov.gr δεν βρίσκω κάτι σχετικό
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
797
Likes
10.008
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Ζηλανδία
Ταξίδεψε κανείς από Γερμανία για Ελλάδα πρόσφατα;
Την Τετάρτη 10/2 Φρανκφούρτη-Θεσσαλονίκη με Aegean. Απαραίτητο το PLF, με τα γνωστά χρονικά όρια, και το PCR (όχι με γαργάρες) να έχει γίνει τουλάχιστον 72 ώρες πριν,να είναι στα Αγγλικά και να έχει γραμμένο αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας.Ακολουθεί 7ήμερη καραντίνα σπίτι.Από ποια πόλη θα έρθει ?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.259
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για πρώτη φορά σε 5 ταξίδια από την εποχή covid δεν ασχολήθηκε κανείς με το αν τηρώ την καραντίνα (ενδεχομένως να έχει να κάνει με το χιονιά). Σε όλες τις προηγούμενες είχα από απλό τηλέφωνο μέχρι επίσκεψη από την Πολιτική ΠΡοστασία για να τσεκάρουν ότι είμαστε στο σπίτι και δεν αλητεύουμε.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Την Τετάρτη 10/2 Φρανκφούρτη-Θεσσαλονίκη με Aegean. Απαραίτητο το PLF, με τα γνωστά χρονικά όρια, και το PCR (όχι με γαργάρες) να έχει γίνει τουλάχιστον 72 ώρες πριν,να είναι στα Αγγλικά και να έχει γραμμένο αριθμό διαβατηρίου ή ταυτότητας.Ακολουθεί 7ήμερη καραντίνα σπίτι.Από ποια πόλη θα έρθει ?
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Πόσο κυμαίνονται οι τιμές για τα RT-PCR tests στη Γερμανία; Βρίσκουμε από 90 μέχρι 120 €!!
Απορρίφθηκε το τεστ PCR με γαργάρες των 35 €...
Γιατί αναφέρεις να γίνει το τεστ τουλάχιστον 72 ώρες πριν; Εγώ κατάλαβα ότι πρέπει να έχει γίνει έως 72 ώρες πριν την άφιξη. Δεν κατάλαβα καλά;
Είπα στον γιο μου να κλείσει τεστ 48 ώρες πριν την πρώτη πτήση του.
Πετάει Σάββατο πρωί 7.30 από Βερολίνο για Μόναχο και μετά στη Θεσσαλονίκη με Aegean.
Το να κλείσει τεστ Πέμπτη πρωί δεν τον καλύπτει;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom