Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ε καλά 4/5 ταξίδια είχα κι εγώ επιτήρηση. Και καλά κάνουν.
Συμφωνώ. Δεν λέω πως δεν κάνουν καλά, ούτε έχει νόημα να μην μπορείς να πας μέχρι το Ναύπλιο και να μην μπαίνεις σε καραντίνα αν πας εξωτερικό.

@Samion δεν ξέρω τι ώρες την επισκέφθηκαν, απλώς μας έκανε εντύπωση πως έγινε επανειλλημένως και δεν έμειναν στο τηλεφώνημα αλλά πήγαιναν και στην διεύθυνση που δήλωσε να δουν αν είναι σπίτι. Εντός Αττικής μένει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Συμφωνώ. Δεν λέω πως δεν κάνουν καλά, ούτε έχει νόημα να μην μπορείς να πας μέχρι το Ναύπλιο και να μην μπαίνεις σε καραντίνα αν πας εξωτερικό.

@Samion δεν ξέρω τι ώρες την επισκέφθηκαν, απλώς μας έκανε εντύπωση πως έγινε επανειλλημένως και δεν έμειναν στο τηλεφώνημα αλλά πήγαιναν και στην διεύθυνση που δήλωσε να δουν αν είναι σπίτι. Εντός Αττικής μένει.
Θα επαναλαβω οτι η καραντινα αυτη δεν ειναι αποτελεσματικη, ηταν απειρως καλυτερα ραπιντ σε ολους.
Φτανω πεμπτη πρωι. Βολταρω-κανω τις δουλειες μου Αθηνα, παιρνω εσωτερικη πτηση παρασκευη μεσημερι, φτανω προορισμο παρασκευη βραδυ αφου κανω κ εκει τις δουλειες μου. ΣΚ σπιτι, δευτερα πρωι εσωτερικη για αθηνα κ τακτοποιηση υποθεσεων ως το απογευμα. Τριτη πρωι αλλες δουλειες ως το μεσημερι της πτησης επιστροφης. Ολα νομιμα η τουλαχιστον νομιμοφανη. Καραντινα ειπαμε?
(Ηταν ενα παραδειγμα το ανωτερω, οχι εμπειρια προσωπικη)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ε καλά 4/5 ταξίδια είχα κι εγώ επιτήρηση. Και καλά κάνουν.
Κακα κανουν. Επρεπε να χωρισουν τις χωρες σε υψηλου κινδυνου κ μη, ραπιντ ρεστ διαθεσιμα κ χρονικο οριζοντα μετρων τουλαχιστον μηνος. Παρασκευη μεσημερι, δευτερα ληγει η νοταμ κ ακομα τπτ. Προφανως δευτερα απογευμα θα το θυμηθει καποιος να την ανανεωσει..καραντινα για τα ματια του κοσμου που αγανακτει που δεν μπορει να παει στο εξοχικο..
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Και εδώ κάποιες δραστηριότητες που ανοίγουν στο Ισραήλ από την Κυριακή κιόλας,κυρίως σε εμβολιασθεντες.
Government launches Green Pass for vaccinated, warns fraudsters will be jailedΣτο άρθρο περιέχει και πληροφορίες για το πιστοποιητικό εμβολιασμού των κατοίκων της χώρας.

Με συγχωρείτε που ανεβάζω πληροφορίες για την συγκεκριμένη χώρα απλά στα μάτια μου είναι μια χώρα που τουλάχιστον στα μάτια μου στο θέμα του εμβολιασμού τα έχει πάει πολύ καλα
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Θα επαναλαβω οτι η καραντινα αυτη δεν ειναι αποτελεσματικη, ηταν απειρως καλυτερα ραπιντ σε ολους.
Φτανω πεμπτη πρωι. Βολταρω-κανω τις δουλειες μου Αθηνα, παιρνω εσωτερικη πτηση παρασκευη μεσημερι, φτανω προορισμο παρασκευη βραδυ αφου κανω κ εκει τις δουλειες μου. ΣΚ σπιτι, δευτερα πρωι εσωτερικη για αθηνα κ τακτοποιηση υποθεσεων ως το απογευμα. Τριτη πρωι αλλες δουλειες ως το μεσημερι της πτησης επιστροφης. Ολα νομιμα η τουλαχιστον νομιμοφανη. Καραντινα ειπαμε?
(Ηταν ενα παραδειγμα το ανωτερω, οχι εμπειρια προσωπικη)
Πώς θα μπορούσε κάποιος να τα κάνει όλα αυτά; Από την στιγμή που φτάνει Πέμπτη πρωί Αθήνα, δε θα πρέπει να μείνει 7 μέρες καραντίνα;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Πώς θα μπορούσε κάποιος να τα κάνει όλα αυτά; Από την στιγμή που φτάνει Πέμπτη πρωί Αθήνα, δε θα πρέπει να μείνει 7 μέρες καραντίνα;
Μενεις καραντινα στον τελικο προορισμο σου. Αν την ημερα που φτανεις δεν υπαρχει πτηση πας την επομενη...κ στην Αθηνα υποτιθεται εισαι σε καραντινα, οταν φτασεις στο χοτελ,σπιτι. Κι απο το αεροδρομιο ως εκει ειναι καποια αποσταση με τα ΜΜΜ..το ιδιο ισχυει κ για την επιστροφη. εχει λοιπον νοημα η καραντινα? Δεν θα ηταν απλουστερο να κανεις ενα ραπιντ κ τελος? Κ καραντινα μονο οι χωρες υψηλου κινδυνου. Δες τα νουμερα εξαλλου. Σημερα 1500, 2 εξ αυτων στα συνορα. Εν τω μεταξυ υποχρεωνονται καποιες χιλιαδες ευρωπαιοι σε ανουσια καραντινα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.501
Τόσο το PCR, πόσο μάλλον το rapid, δε σου λένε ότι δεν έχεις τον ιό, αλλά ότι δεν τον έχεις ενεργό σε σημείο ανίχνευσης την στιγμή που έκανες το test και επιπλέον μέσα σε κάποια πλαίσια αβεβαιότητας. Και ένας στους 100 να σου φεύγει, σε μερικές χιλιάδες εισερχόμενων την μέρα ο αριθμός μαζεύεται γρήγορα.

Το παράδειγμα χωρών που έχουν εφαρμόσει αυστηρή και πλήρως ελεγχόμενη καραντίνα κατά την είσοδο στη χώρα (σιγκαπούρη, βιετνάμ, ταιβάν, κορέα) έχει δείξει ότι πολλοί ασυμπτωματικοί έχουν περάσει με αρνητικό PCR πριν την πτήση, αρνητικό PCR στην άφιξη και δίνουν συμπτώματα ή θετικό test μερικές μέρες μετά στην καραντίνα. Και μάλιστα ερχόμενοι από χώρες πολύ χαμηλού κινδύνου με μηδενικά ή αστεία κρούσματα για τα δικά μας δυτικά δεδομένα.

Συνεπώς πιστεύω πως το μέτρο της καραντίνας κατά την είσοδο είναι σωστό. Όμως για να δουλέψει, χρειάζεται εκτός από αυστηρό έλεγχο και να ελέγχεις σωστά και την μετάδοση εντός της χώρας. Αλλιώς είναι σαν να κλείνεις τις μπαλκονόπορτες για το κρύο και να αφήνεις τα παράθυρα ανοιχτά.

Οι χώρες που ανέφερα έχουν καραντίνα 14 ημερών είτε με υποχρεωτικό βραχιολάκι κατά την περίοδο της καραντίνας στο σπίτι ή ξενοδοχείο (σιγκαπούρη) ή υποχρεωτικό κλειδωμα σε ξενοδοχείο που σου ανοίγουν μόνο για να πάρεις φαγητό στην πόρτα και ξανακλειδώνουν μετά ή τύπου στρατόπεδο (βιετνάμ/ταιβάν/κορέα) και πολύ αυστηρά πρόστιμα ή φυλάκιση σε περίπτωση παραβίασης. Όμως ταυτόχρονα έχουν ένα πολύ καλό έλεγχο στο εσωτερικό τους με άμεση απομόνωση και ιχνηλάτηση κρουσμάτων και αυστηρό lockdown στις περιοχές που εμφανίζουν μετάδοση στην κοινότητα. Το αποτέλεσμα είναι να ζουν μία σχετική κανονικότητα εντός.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.365
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η καραντινα ως οριζοντιο μετρο κ οπως εφαρμοζεται, χαλαρη δηλ που σε αφηνουν να μετακινηθεις ως τον τελικο προορισμο δεν δουλευει. Ουτε μπορεις να κανεις μετρα χωρων της απω ανατολης που δεν εχουν καμμια σχεση με μας.
Για να μπεις Ιταλια απο Ελλαδα απαιτειται μονο ενα ραπιντ τεστ κ τπτ αλλο. Η καραντινα δεν ισχυει για πολιτες ΕΕ πλην Αυστριας νομιζω, προς το παρον. Υπαρχει δυναμικη λιστα με 5 κατηγοριες χωρων κ αντιστοιχα μετρα που αλλαζει συνεχως εννοειται. Να κανεις οριζοντια καραντινα για ολους απο οπουδηποτε κι αν ερχονται κ ετσι που εφαρμοζεται ειναι για το θεαθηναι. Βεβαια αντιλαμβανομαι οτι ειναι χειμωνας, αν υπηρχαν τουριστες θα ηταν πολυ διαφορετικα τα μετρα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Μενεις καραντινα στον τελικο προορισμο σου. Αν την ημερα που φτανεις δεν υπαρχει πτηση πας την επομενη...κ στην Αθηνα υποτιθεται εισαι σε καραντινα, οταν φτασεις στο χοτελ,σπιτι. Κι απο το αεροδρομιο ως εκει ειναι καποια αποσταση με τα ΜΜΜ..το ιδιο ισχυει κ για την επιστροφη. εχει λοιπον νοημα η καραντινα? Δεν θα ηταν απλουστερο να κανεις ενα ραπιντ κ τελος? Κ καραντινα μονο οι χωρες υψηλου κινδυνου. Δες τα νουμερα εξαλλου. Σημερα 1500, 2 εξ αυτων στα συνορα. Εν τω μεταξυ υποχρεωνονται καποιες χιλιαδες ευρωπαιοι σε ανουσια καραντινα.
Θα επαναλαβω οτι η καραντινα αυτη δεν ειναι αποτελεσματικη, ηταν απειρως καλυτερα ραπιντ σε ολους.
Φτανω πεμπτη πρωι. Βολταρω-κανω τις δουλειες μου Αθηνα, παιρνω εσωτερικη πτηση παρασκευη μεσημερι, φτανω προορισμο παρασκευη βραδυ αφου κανω κ εκει τις δουλειες μου. ΣΚ σπιτι, δευτερα πρωι εσωτερικη για αθηνα κ τακτοποιηση υποθεσεων ως το απογευμα. Τριτη πρωι αλλες δουλειες ως το μεσημερι της πτησης επιστροφης. Ολα νομιμα η τουλαχιστον νομιμοφανη. Καραντινα ειπαμε?
(Ηταν ενα παραδειγμα το ανωτερω, οχι εμπειρια προσωπικη)

Καταρχάς συμφωνούμε με την λογική της καραντίνας 7 ημερών στην είσοδο στη χώρα, είναι αστείο. 3 θα μπορούσα να το καταλάβω, αλλά το 7 είναι ανέκδοτο.

Θέλω περισσότερη επεξήγηση σε αυτό που λες για την ευελιξία κινήσεων και . Φτάνω Δευτέρα πρωί Ελλάδα, μόλις πήρα τα αρνητικά αποτελέσματα του PCR. Σύμφωνα με το μήνυμα που παρέθεσες πιο πάνω, θα μπορώ να δηλώσω μέρος για την καραντίνα στο Ηράκλειο Κρήτης. Φτάνω Δευτέρα Αθήνα, κλείνω πτήση για Κρήτη Τετάρτη/Πέμπτη , τις 2-3 μέρες είμαι στην Αθήνα όπου θεωρητικά μένω σε ξενοδοχείο.. Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό. Πες το μου εάν είναι να φτιάξω το PLF και να βάλω διεύθυνση καραντίνας το χωριό μου στο Ηράκλειο.


Τόσο το PCR, πόσο μάλλον το rapid, δε σου λένε ότι δεν έχεις τον ιό, αλλά ότι δεν τον έχεις ενεργό σε σημείο ανίχνευσης την στιγμή που έκανες το test και επιπλέον μέσα σε κάποια πλαίσια αβεβαιότητας. Και ένας στους 100 να σου φεύγει, σε μερικές χιλιάδες εισερχόμενων την μέρα ο αριθμός μαζεύεται γρήγορα.

Το παράδειγμα χωρών που έχουν εφαρμόσει αυστηρή και πλήρως ελεγχόμενη καραντίνα κατά την είσοδο στη χώρα (σιγκαπούρη, βιετνάμ, ταιβάν, κορέα) έχει δείξει ότι πολλοί ασυμπτωματικοί έχουν περάσει με αρνητικό PCR πριν την πτήση, αρνητικό PCR στην άφιξη και δίνουν συμπτώματα ή θετικό test μερικές μέρες μετά στην καραντίνα. Και μάλιστα ερχόμενοι από χώρες πολύ χαμηλού κινδύνου με μηδενικά ή αστεία κρούσματα για τα δικά μας δυτικά δεδομένα.

Συνεπώς πιστεύω πως το μέτρο της καραντίνας κατά την είσοδο είναι σωστό. Όμως για να δουλέψει, χρειάζεται εκτός από αυστηρό έλεγχο και να ελέγχεις σωστά και την μετάδοση εντός της χώρας. Αλλιώς είναι σαν να κλείνεις τις μπαλκονόπορτες για το κρύο και να αφήνεις τα παράθυρα ανοιχτά.

Οι χώρες που ανέφερα έχουν καραντίνα 14 ημερών είτε με υποχρεωτικό βραχιολάκι κατά την περίοδο της καραντίνας στο σπίτι ή ξενοδοχείο (σιγκαπούρη) ή υποχρεωτικό κλειδωμα σε ξενοδοχείο που σου ανοίγουν μόνο για να πάρεις φαγητό στην πόρτα και ξανακλειδώνουν μετά ή τύπου στρατόπεδο (βιετνάμ/ταιβάν/κορέα) και πολύ αυστηρά πρόστιμα ή φυλάκιση σε περίπτωση παραβίασης. Όμως ταυτόχρονα έχουν ένα πολύ καλό έλεγχο στο εσωτερικό τους με άμεση απομόνωση και ιχνηλάτηση κρουσμάτων και αυστηρό lockdown στις περιοχές που εμφανίζουν μετάδοση στην κοινότητα. Το αποτέλεσμα είναι να ζουν μία σχετική κανονικότητα εντός.
Έχω βάλει σε bold το σημείο που διαφωνώ. Υπάρχουν στοιχεία που λένε ότι οι πολλοί ασυμπτωματικοί που αναφέρεις ότι βρέθηκαν μετά την περίοδο της καραντίνας ή είναι ένα τελείως αφαιρετικό στοιχείο;; Υπάρχουν κάπου δεδομένα, πόσοι είναι αυτοί οι πολλοί;; Γιατί δεν έχω βρει κανένα τέτοιο στοιχείο πουθένα. Εάν υπάρχει κάποιο λινκ ευχαρίστως να το διαβάσω/ουμε.

Η μόνη χώρα που έκανε ουσιαστική καραντίνα με στοιχεία ήταν η Κούβα όπου μετά το τέλος των 5 ημερών (ή 3 ημερών), ο επισκέπτης υποχρεούταν να κάνει τεστ για να βγει από την καραντίνα. Ίσως ο @Yorgos μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό, εάν υπάρχουν στατιστικά ανθρώπων που βρέθηκαν αρνητικοί κατά την είσοδο στη χώρα και μετά το πέρας της καραντίνας τους ήταν θετικοί.

Αλλιώς το να έχει περάσει 1 χρόνος από την έναρξη αυτής της ιστορίας και να συνεχίζουν να χρησιμοποιούν οι χώρες την καραντίνα εν έτει 2021 χωρίς στατιστικά στοιχεία σαν τρόπο αντιμετώπισης είναι πραγματικό ανέκδοτο για να μη πω τίποτα χειρότερο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.400
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom