Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Κοίτα αν διαιρέσεις τα 100 εκ των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων με τα 8 δισ του συνόλου, θα μπορούσε να πει κάποιος γιατί ασχολούμαστε με το 1,25% όταν το 99% είναι εντάξει (χοντρικά τα νούμερα, έτσι). Η στατιστική είναι περίεργη υπόθεση όταν βγάζεις μέσους όρους (επίσης αν δεν με πουλάνε τα μαθηματικά μου έχεις κάνει λάθος στο ποσοστό κατά μία τάξη μεγέθους, 1 στα 270 είναι περίπου 0,37%). Με αυτές τις περιπτώσεις, μία χώρα με διάθεση να αντιμετωπίσει το πρόβλημα πολύ αυστηρά, αποφάσισε να κάνει 4 test την εποχή που ήταν πολύ δύσκολο να τα βρεις.

Το σωστό ερώτημα θα ήταν πόσοι από αυτούς που ήρθαν με αρνητικό test και έδωσαν αρνητικό test στην άφιξη αλλά τελικά είχαν covid που τον ανακάλυψαν μετά. Δεν έχω την απάντηση σε αυτό, αλλά εκεί που φαίνεται να διαφωνούμε είναι ότι εσύ φαίνεται να υποστηρίζεις ότι "δε πειράζει" όσοι και αν είναι, εγώ λέω ότι και 0,3% να είναι (τυχαίο νούμερο για χάρη της συζήτησης παραπάνω) σε ας πούμε 2000 αφίξεις τη μέρα σημαίνει 6 άτομα που θα κολλήσουν 18 που θα κολλήσουν 54 και πάει λέγοντας και αυτό κάθε μέρα.

Γι αυτό συνεχίζω να υποστηρίζω ότι χωρίς καραντίνα των εισερχόμενων δε γίνεται.
Ναι σόρρυ έφαγα ένα μηδενικό.

Όχι δεν είπα δεν πειράζει, το αντίθετο μάλιστα. Περίμενα ότι μετά από 1 χρόνο σε αυτή την κατάσταση θα υπήρχαν πιο επιστημονικές προσεγγίσεις από τις μπακαλίστικες.

Με την ίδια λογική του οι 6, θα κολλήσουν 18 κοκ κάθε μέρα, με βάση τον εκθετικό συλλογισμό θα έπρεπε να είχε κολλήσει όλη η χώρα μέσα σε 14 μέρες.


Έχει γίνει και σε άλλες χώρες απ' όσο ξέρω.


Μόνο εγώ ξέρω 2, που διέμειναν σε μας και όχι ταυτόχρονα μεταξύ τους. Το μόνο στατιστικό που είδα ήταν στο Σαντιάγο όπου σε κάποια φάση έλεγε ο κυβερνήτης ότι ήταν περίπου 10-15% αυτοί που ήταν αρνητικοί στην είσοδο αλλά θετικοί την 3η-5η μέρα που είναι τεράστιος αριθμός. Υπάρχουν σοβαρές υποψίες ότι υπήρχαν προβλήματα και με την αξιοπιστία των τεστ αλλά και με το ότι δεν τηρούταν η καραντίνα, γι αυτό και το μέτρο τροποποιήθηκε: πλέον όποιος μπαίνει στη χώρα δεν μπορεί να κάνει καραντίνα σε σπίτι, παρά μόνο σε κρατική δομή. Τώρα από αυτό το 10-15% πόσοι κόλλησαν επειδή δεν έκαναν την καραντίνα και πόσοι κόλλησαν πριν την άφιξη, δεν το ξέρουμε. Αλλά ως αριθμός είναι τρομακτικός.
Είναι όντως ένα τεράστιο νούμερο και καλά κάνεις και το αναφέρεις. Βέβαια με βάση τα βίντεο που μας έχεις δείξει κατά καιρούς (νομίζω στο off-topic) με τους χορούς και τα γλέντια, μόνο καραντίνα δεν είναι αυτό..

Και για να μείνουμε on topic στο "ταξίδια την επόμενη μέρα" , φαίνεται ότι η Ελλάδα δε θα εφαρμόσει καμία καραντίνα στους εισερχόμενους από τον Μάιο/Ιούνιο και μετά, γιαυτό τον λόγο μας έχουν μαντρώσει με ασαφή στοιχεία, γιαυτό τον λόγο η Ελλάδα είναι η πρώτη χώρα στην Ευρωπαϊκή Ενωση που μιλάει για covid passports.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.341
Με την ίδια λογική του οι 6, θα κολλήσουν 18 κοκ κάθε μέρα, με βάση τον εκθετικό συλλογισμό θα έπρεπε να είχε κολλήσει όλη η χώρα μέσα σε 14 μέρες.
Μάλλον σε μπέρδεψα πάλι. Είπα ότι 6 φρέσκα κρούσματα θα έρχονταν κάθε μέρα και επειδή θα θεωρούσαν ότι δεν έχουν κόβιντ με δύο αρνητικά τεστ θα ήταν σίγουρο ότι θα μετέδιδαν τον ιό.

Με R=3 στατιστικά κάθε κρούσμα μεταξύ του κόλλησε και του ανάρρωσε, θα κολλήσει άλλους 3. Όχι ότι θα πολλαπλασιάζεται επί 3 κάθε μέρα. Αν πήγαινε έτσι τότε όσοι δεν είχαμε πεθάνει την πρώτη βδομάδα θα εφαρμόζαμε πολύ πιο αυστηρό social distancing, θα κυκλοφορούσαμε με καραμπίνα και όποιος πλησίαζε σε απόσταση βολής θα του την μπουμπουνάγαμε.
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
584
Likes
1.944

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Μάλλον σε μπέρδεψα πάλι. Είπα ότι 6 φρέσκα κρούσματα θα έρχονταν κάθε μέρα και επειδή θα θεωρούσαν ότι δεν έχουν κόβιντ με δύο αρνητικά τεστ θα ήταν σίγουρο ότι θα μετέδιδαν τον ιό.

Με R=3 στατιστικά κάθε κρούσμα μεταξύ του κόλλησε και του ανάρρωσε, θα κολλήσει άλλους 3. Όχι ότι θα πολλαπλασιάζεται επί 3 κάθε μέρα. Αν πήγαινε έτσι τότε όσοι δεν είχαμε πεθάνει την πρώτη βδομάδα θα εφαρμόζαμε πολύ πιο αυστηρό social distancing, θα κυκλοφορούσαμε με καραμπίνα και όποιος πλησίαζε σε απόσταση βολής θα του την μπουμπουνάγαμε.

R=3 δεν υπήρχε ούτε το Νοέμβριο, πόσο μάλλον τώρα.

Αυτό που ξέρω είναι ότι γύρισα σήμερα από μια χώρα (Σερβία) που χθες κατέγραψε 2500 κρούσματα σε σύνολο 12000 τεστ (ποσοστό θετικότητας άνω του 20%), δεν έχει κανένα lockdown, καμία απαγόρευση κυκλοφορίας το βράδυ, κανένα SMS. Υποχρεωτικά μάσκα μόνο σε εσωτερικούς χώρους και ΜΜΜ, εστιατόρια-μαγαζιά ανοιχτά μέχρι τις 8, μπαρ/club κλειστά. PCR αρνητικό κατά την είσοδο στη χώρα χωρίς καραντίνα. Ακόμα και όταν είχε φτάσει μέχρι και 7000-8000 κρούσματα την μέρα μέσα στο Γενάρη, δεν έλαβαν επιπλέον μέτρα, έκανε την έξαρση του ο COVID για καμιά 10αρια μέρες και μετά υποχώρησε.

Και δε νομίζω να θεωρούμε ότι οι Σέρβοι είναι κανένας φιλήσυχος λαός που ακολουθεί τους κανόνες κατα γράμμα. Και κορωνοπάρτι γίνονται και επεμβαίνει η αστυνομία και ρίχνει πρόστιμα και μάσκες φορεμένες λάθος κλπ.

Στον αντίποδα, μπήκα σε μια χώρα που έχει πολύ πιο χαμηλά νούμερα, ποσοστό θετικότητας στο 3% τον τελευταίο μήνα και έχει τα πάντα κλειστά εδώ και σχεδόν 4 μήνες και συνεχίζουμε να πίστεύουμε ότι όλο αυτό αποδίδει.
 

poised

Member
Μηνύματα
862
Likes
6.341
Έχω δύο-τρεις φορές πει ότι το σχόλιό μου αφορά μόνο την συζήτηση για την ανάγκη υποχρεωτικής καραντίνας σε εισερχόμενους από ξένες χώρες (και θα γίνω πιο σκληρός και θα έλεγα ότι είναι αναγκαίο και για εισερχόμενους από περιοχές με μεγάλη μετάδοση εντός της Ελλάδας) και αυτό σε συνδυασμό με ουσιαστικούς ελέγχους εντός.

Αυτό δε σημαίνει ότι επικροτώ ή αποδέχομαι το σύνολο των μέτρων, απλά επιλέγω να μην συμμετέχω στη συζήτηση για την επίπτωσή τους, το πόσο αποδίδουν και το πόσο σημασία έχει ότι τα έχουμε, δικαιολογημένα ή όχι, σε κάποιο βαθμό "γραμμένα". Αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός και επιπλέον και μία πιο χαλαρή συζήτηση είναι εύκολο να δυναμιτίζεται από τις πολιτικές, προσωπικές και συναισθηματικές αποχρώσεις που έχει ο καθένας για το ζήτημα. Κάτι λοιπόν που είναι δύσκολο να γίνει από κοντά, είναι πολύ πιο δύσκολο σε ένα forum με χρονοκαθυστέρηση.

Δύο μόνο σχόλια επί της ουσίας. Για τη Σερβία κράτα μικρό καλάθι, υπάρχει μεγάλη αμφισβήτηση για τα νούμερα που αναφέρουν. Δεν αρνούμαι την κατάσταση που είδες εκεί, επίσης δε μπήκα στη διαδικασία να δω τι μέτρα έχουν εκεί τώρα, αλλά θυμάμαι ότι στο παρελθόν είχαν μέχρι και 12ωρο καθημερινό λοκντάουν όταν δεν είχαμε εμείς. Κάθε χώρα διαχειρίζεται το θέμα πολιτικά σύμφωνα με τις δικές της ιδιαιτερότητες. Όσον αφορά το R, στο πρώτο κύμα πέρυσι τον Μάρτη (με τα ελάχιστα test που γίνονταν) ήταν τουλάχιστον 2.4. Με τις πιο κολλητικές μεταλλάξεις και χωρίς μέτρα ουσίας θεωρώ ότι εύκολα θα ήταν 3, αλλά δεν έχω βρει στοιχεία. Στο κάτω κάτω, τα νούμερα όπως είπα είναι μπακαλίστικα και θα προτιμούσα να μέναμε στην ουσία (δε μπορείς να ελέγξεις τη μετάδοση αν δεν σταματήσεις να φέρνεις νέους φορείς). Δε πειράζει, το εξαντλήσαμε πιστεύω.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Έχω δύο-τρεις φορές πει ότι το σχόλιό μου αφορά μόνο την συζήτηση για την ανάγκη υποχρεωτικής καραντίνας σε εισερχόμενους από ξένες χώρες (και θα γίνω πιο σκληρός και θα έλεγα ότι είναι αναγκαίο και για εισερχόμενους από περιοχές με μεγάλη μετάδοση εντός της Ελλάδας) και αυτό σε συνδυασμό με ουσιαστικούς ελέγχους εντός.

Αυτό δε σημαίνει ότι επικροτώ ή αποδέχομαι το σύνολο των μέτρων, απλά επιλέγω να μην συμμετέχω στη συζήτηση για την επίπτωσή τους, το πόσο αποδίδουν και το πόσο σημασία έχει ότι τα έχουμε, δικαιολογημένα ή όχι, σε κάποιο βαθμό "γραμμένα". Αυτό γιατί δεν είμαι ειδικός και επιπλέον και μία πιο χαλαρή συζήτηση είναι εύκολο να δυναμιτίζεται από τις πολιτικές, προσωπικές και συναισθηματικές αποχρώσεις που έχει ο καθένας για το ζήτημα. Κάτι λοιπόν που είναι δύσκολο να γίνει από κοντά, είναι πολύ πιο δύσκολο σε ένα forum με χρονοκαθυστέρηση.

Δύο μόνο σχόλια επί της ουσίας. Για τη Σερβία κράτα μικρό καλάθι, υπάρχει μεγάλη αμφισβήτηση για τα νούμερα που αναφέρουν. Δεν αρνούμαι την κατάσταση που είδες εκεί, επίσης δε μπήκα στη διαδικασία να δω τι μέτρα έχουν εκεί τώρα, αλλά θυμάμαι ότι στο παρελθόν είχαν μέχρι και 12ωρο καθημερινό λοκντάουν όταν δεν είχαμε εμείς. Κάθε χώρα διαχειρίζεται το θέμα πολιτικά σύμφωνα με τις δικές της ιδιαιτερότητες. Όσον αφορά το R, στο πρώτο κύμα πέρυσι τον Μάρτη (με τα ελάχιστα test που γίνονταν) ήταν τουλάχιστον 2.4. Με τις πιο κολλητικές μεταλλάξεις και χωρίς μέτρα ουσίας θεωρώ ότι εύκολα θα ήταν 3, αλλά δεν έχω βρει στοιχεία. Στο κάτω κάτω, τα νούμερα όπως είπα είναι μπακαλίστικα και θα προτιμούσα να μέναμε στην ουσία (δε μπορείς να ελέγξεις τη μετάδοση αν δεν σταματήσεις να φέρνεις νέους φορείς). Δε πειράζει, το εξαντλήσαμε πιστεύω.

Όπως και εγώ αντίστοιχα σου έχω αναφέρει ότι δεν σου την βγαίνω, κουβεντιάζω τα στοιχεία και τα λινκς που στέλνεις και παραθέτω καινούργια.

Η Σερβία είχε 12ωρο καθημερινο lockdown τον Μάρτη και τον Απρίλη, έκαναν ένα σκληρό lockdown τότε, είδαν ότι προσφέρει πολλά χειρότερα στην οικονομία σε σύγκριση με την μείωση των κρουσμάτων και δεν έχουν ξανακλείσει. Είναι χώρα που δεν ανήκει στην Ευρωπαϊκή Ένωση επομένως μπορεί να τραβήξει όποια γραμμή θέλει (και να αγοράσει και όποια εμβόλια θέλει).

Ίσα-ίσα που η αμφισβήτηση για τα νούμερα που αναφέρουν θα είχε νόημα εάν ήταν πολύ χαμηλά. Στην προκειμένη περίπτωση είναι υψηλότερα και σε ποσοστά και σε απόλυτα νούμερα από εμάς και τα καταφέρνουν μια χαρά.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.594
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Παρακαλώ η συζήτηση να περιοριστεί στα ταξίδια.
Δυο παραπάνω λόγια για την Σερβία. Εξαιρετική επιλογή για να ξεφύγει κάποιος από την μαυρίλα του lockdown της Ελλάδας. H Aegean ξεκινάει πάλι πτήσεις τον Μάρτιο από 90 ευρώ, 2 φορές πήγα Γενάρη-Φλεβάρη με air serbia. Είσοδος στη χώρα με αρνητικό PCR 48 ώρες πριν, χωρίς καραντίνα στην είσοδο. Χιονοδρομικά κέντρα ανοιχτά, στο kopaonik έχει ακόμα μπόλικο χιόνι, μετακινήσεις εντός χώρας ανοιχτές.

Το Βελιγράδι έχει αναβαθμιστεί πολύ τα τελευταία χρόνια και ειδικά τώρα έχει εξαιρετικά οικονομικά επιλογές και για διαμονή και για φαγητό. Το τεστ για την επιστροφή τσούζει λίγο, 18000 dinars (περίπου 150 ευρώ), αλλά o συνδυασμός ελευθερίας και των πολύ οικονομικών επιλογών τα ισοσκελίζει όλα. Ίσως η καλύτερη επιλογή για Ευρώπη (μαζί με τη Νορβηγία) αυτή την στιγμή.

Στο αεροδρόμιο του Βελιγραδίου για την έξοδο από την χώρα καλό θα είναι να υπάρχει το PCR εκτυπωμένο, τονίστηκε ιδιαίτερα από το διαγνωστικό κέντρο που έγινε το PCR. Στην Αθήνα 1 στους 3 επιβάτες κάναμε rapid, μας πήγαν σε διαφορετικό διάδρομο, σκάναραν το PLF και έγινε μετά η δειγματοληψία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom