Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Το μεγάλο ερώτημα είναι το τι προοπτικές υπάρχουν να καταργηθεί το pcr τεστ για την επιστροφή στην Ελλάδα το καλοκαίρι, τουλάχιστον για τους Έλληνες. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβεί με το πρόσχημα του τουρισμού, αλλά και πάλι δύσκολα. Πιστεύω ότι είναι ίσως το νούμερο 1 αυτή τη στιγμή, μιας και η πλειοψηφία εδώ μέσα θεωρώ ότι δεν έχει περιθώριο(οικονομικό/επαγγελματικό ή άλλο) να κάτσει 14 μέρες(στο καλύτερο σενάριο) καραντίνα σε τρίτη χώρα. Θέλω πάρα πολύ να πάω στο Κίεβο μέσα στο Μάρτιο, αλλά πόσο λογική απόφαση είναι δεδομένου ότι αν συμβεί το κακό, ενδέχεται μέχρι και να χάσω ένα εξάμηνο στη σχολή μου; Το τεστ πριν ταξιδέψεις είναι πολύ καλύτερη περίπτωση, στη χειρότερη να ακυρωθεί το ταξίδι, συν το ότι μπορείς κάπως να ελέγξεις την έκθεση σου ειδικά αν δε δουλεύεις, κάτι που δε γίνεται κατά το ταξίδι.
Πολύ τυχεροί αυτοί που έχουν κάνει ή θα κάνουν μέχρι τότε το εμβόλιο. Άλλο να έχεις πιθανότητα να την πάθεις 1 στις 20 και άλλο 1 στις 200.
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Το μεγάλο ερώτημα είναι το τι προοπτικές υπάρχουν να καταργηθεί το pcr τεστ για την επιστροφή στην Ελλάδα το καλοκαίρι, τουλάχιστον για τους Έλληνες. Νομίζω ότι κάτι τέτοιο θα μπορούσε να συμβεί με το πρόσχημα του τουρισμού, αλλά και πάλι δύσκολα. Πιστεύω ότι είναι ίσως το νούμερο 1 αυτή τη στιγμή, μιας και η πλειοψηφία εδώ μέσα θεωρώ ότι δεν έχει περιθώριο(οικονομικό/επαγγελματικό ή άλλο) να κάτσει 14 μέρες(στο καλύτερο σενάριο) καραντίνα σε τρίτη χώρα. Θέλω πάρα πολύ να πάω στο Κίεβο μέσα στο Μάρτιο, αλλά πόσο λογική απόφαση είναι δεδομένου ότι αν συμβεί το κακό, ενδέχεται μέχρι και να χάσω ένα εξάμηνο στη σχολή μου; Το τεστ πριν ταξιδέψεις είναι πολύ καλύτερη περίπτωση, στη χειρότερη να ακυρωθεί το ταξίδι, συν το ότι μπορείς κάπως να ελέγξεις την έκθεση σου ειδικά αν δε δουλεύεις, κάτι που δε γίνεται κατά το ταξίδι.
Πολύ τυχεροί αυτοί που έχουν κάνει ή θα κάνουν μέχρι τότε το εμβόλιο. Άλλο να έχεις πιθανότητα να την πάθεις 1 στις 20 και άλλο 1 στις 200.
Το θέμα και με το εμβόλιο είναι αν θα φτάσει σε κάποιες ηλικιακές ομάδες. Ας πούμε εγώ που είμαι 24 φοβάμαι ότι ίσως δεν ανακοινωθεί ποτέ για την ηλικία μου, κάτι που δημιουργεί έξτρα εμπόδιο αν είναι προϋπόθεση για το ταξίδι.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Το θέμα και με το εμβόλιο είναι αν θα φτάσει σε κάποιες ηλικιακές ομάδες. Ας πούμε εγώ που είμαι 24 φοβάμαι ότι ίσως δεν ανακοινωθεί ποτέ για την ηλικία μου, κάτι που δημιουργεί έξτρα εμπόδιο αν είναι προϋπόθεση για το ταξίδι.
Και εγώ 22 είμαι, αλλά δε το βλέπω να ρχεται καθόλου σύντομα και ας σπουδάζω σχετικό με την υγεία αντικείμενο. Να σου απαγορέψουν να ταξιδέψεις δε νομίζω, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον, αλλά με τα PCR τεστ και το άγχος που συνεπάγονται, ε δεν είναι ταξίδι αυτό. Οπότε προσωπικά απλά περιμένω προς το παρόν
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Και εγώ 22 είμαι, αλλά δε το βλέπω να ρχεται καθόλου σύντομα και ας σπουδάζω σχετικό με την υγεία αντικείμενο. Να σου απαγορέψουν να ταξιδέψεις δε νομίζω, τουλάχιστον όχι στο άμεσο μέλλον, αλλά με τα PCR τεστ και το άγχος που συνεπάγονται, ε δεν είναι ταξίδι αυτό. Οπότε προσωπικά απλά περιμένω προς το παρόν
Δε θα το απαγορεύσουν αλλά το PCR για την επιστροφή είναι μεγάλος προβληματισμος, πού θα το κάνεις, πόσο θα κοστίσει κλπ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
με τα PCR τεστ και το άγχος που συνεπάγονται, ε δεν είναι ταξίδι αυτό.
Τι αγχος συνεπαγονται? Με καμια 15ρια που εχω κανει λογικα ειμαι ζωντανος νεκρος...αστεια πραγματα..
 
Last edited by a moderator:

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Καθολου. Για μεγαλυτερη σιγουρια κλεισε ενα πηγαινελα Μιλανο. Αν ακυρωθει ενα σκελος, ακυρωνεται ολο. Σιγα μην ακυρωθει..

Τι αγχος συνεπαγονται? Με καμια 15ρια που εχω κανει λογικα ειμαι ζωντανος νεκρος...αστεια πραγματα..

Για Ιταλια δε μιλαμε? Οχι για Βανουατου...κ οι πετρες pcr πουλανε, σιγα..ασε που ως τοτε δεν θα υπαρχει ως προυποθεση.
Εξήγησα ότι αυτό με τα PCR ισχύει για τους περισσότερους, όχι για όλους. Πως να το κάνουμε, αν κάποιοι εγκλωβιστούμε 2 βδομάδες στο εξωτερικό, έχουμε θέμα. Προφανώς αν εσύ είσαι Οκ με την πιθανότητα αυτή, είσαι και άνετος να πας όπου θέλεις ή όπου είναι ανοιχτά τέλος πάντων. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι έτσι και για όλους τους υπόλοιπους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Εξήγησα ότι αυτό με τα PCR ισχύει για τους περισσότερους, όχι για όλους. Πως να το κάνουμε, αν κάποιοι εγκλωβιστούμε 2 βδομάδες στο εξωτερικό, έχουμε θέμα. Προφανώς αν εσύ είσαι Οκ με την πιθανότητα αυτή, είσαι και άνετος να πας όπου θέλεις ή όπου είναι ανοιχτά τέλος πάντων. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι έτσι και για όλους τους υπόλοιπους.
Με τις πιθανοτητες σκεφτομαι. Αν εσυ υπολογιζεις κ σκεφτεσαι την πιθανοτητα να μολυνθεις στο εξωτερικο καλυτερα κατσε σπιτι μεχρι τον εμβολιασμο σου κ βαλε. Προσεχουμε κ ταξιδευουμε. Περισσοτερο αισθανομαι οτι κινδυνευω στην Αθηνα παρα σε οποιαδηποτε πολη του εξωτερικου που πηγα τους τελευταιους μηνες. Κ δεν ηταν λιγες...
 
Last edited by a moderator:

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Αν και η Νότια Ιταλία είναι ένας προορισμός που κανείς από τους δυο μας δεν έχει πάει και είναι μέσα στην λίστα επιθυμιών μας για μελλοντικό μας roqd trip τώρα μας βγάζει εκτός προγραμματισμού λόγω κόστους και χρόνου.

Αυτή είναι καλή "φυτιλιά". Δεν έχουμε πάει Γεωργία αλλά από όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα πρέπει να είναι υπέροχος και πολύ οικονομικός προορισμός με ωραία φύση και μέσα στο budget μας. Με προβληματίζει όμως το Pcr της επιστροφής από εκεί. Το που και πότε μπορούμε να το κάνουμε και το πόσο θα μας κοστίσει. Σε μια πρόχειρη αναζήτηση επίσης που έκανα είδα πως τα Αλγερινά διαβατήρια είναι ανάμεσα στα covid ban της Γεωργίας και αναρωτιέμαι αν θα μας επιτρέψουν την είσοδο με Αλγερινό διαβατήριο και Ελληνική άδεια διαμονής. Η Γεωργία δεν είναι αν δεν κάνω λάθος εντός Σένγκεν.
Στην ουσία από τότε που πήρε την άδεια διαμονής δεν έχουμε ταξιδέψει εξωτερικό από Ελλάδα. Γνωρίζεις τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί από όσα διάβασα δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη.
Αλγερινό διαβατήριο με ελληνική άδεια διαμονής ταξιδεύει γενικά με τους ίδιους όρους και προϋποθέσεις του ελληνικού διαβατηρίου ή χρειάζεται έκδοση βίζας σε προορισμούς που απαιτούνται σύμφωνα με το διαβατήριό του?

Η Μασσαλία ήταν από τις πρώτες μας σκέψεις μόλις είδα τις τιμές της Volotea για απευθείας πτήσεις τον Μάιο με κάτω απο 50 ευρώ το άτομο με επιστροφή!
Επίσης έχουμε Αλγερινούς φίλους του άντρα μου που ζουν μόνιμα στην ευρύτερη περιοχή και μπορούν να μας βρουν πολύ φτηνό κατάλυμα. Οι επιλογές φαγητού είναι άπειρες και πολύ οικονομικές ιδιαιτέρως στην Αραβική συνοικία Le Panier. Με τη γλώσσα δεν θα έχουμε κανένα πρόβλημα εφόσον οι μισοί μιλάνε Αραβικά και οι άλλοι μισοί Γαλλικά και θα μπορούμε να τρώμε καθημερινά φαγητά της πατρίδας του σαν να βρισκόμαστε στην Αλγερία.
Το Pcr τεστ της επιστροφής παραμένει ένα ερώτημα ώς προς την ευκολία και το κόστος του στην Μασσαλία. Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε να το κάνουμε και πόσο κοστίζει? Γίνονται στο αεροδρόμιο την ίδια μέρα της πτήσης ή πρέπει να πάμε σε κάποιο ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο 1-2 μέρες πριν αναχωρήσουμε?
Για το pcr η σελίδα του αεροδρομίου της Μασσαλίας παραμπέπει σε ένα συνεργαζόμενο εργαστήριο.

Marseille Provence airport : Travel Safe
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.335
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom