Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Θέλω περισσότερη επεξήγηση σε αυτό που λες για την ευελιξία κινήσεων και . Φτάνω Δευτέρα πρωί Ελλάδα, μόλις πήρα τα αρνητικά αποτελέσματα του PCR. Σύμφωνα με το μήνυμα που παρέθεσες πιο πάνω, θα μπορώ να δηλώσω μέρος για την καραντίνα στο Ηράκλειο Κρήτης. Φτάνω Δευτέρα Αθήνα, κλείνω πτήση για Κρήτη Τετάρτη/Πέμπτη , τις 2-3 μέρες είμαι στην Αθήνα όπου θεωρητικά μένω σε ξενοδοχείο.. Δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
Δεν ειπα ουτε κατι παραλογο μα ουτε κ παρανομο.
Αν εχεις δει το plf δηλωνεις προσωρινη κ μονιμη κατοικια. Αν η μονιμη πχ ειναι Κρητη παιρνεις τη βεβαιωση της ααδε. Αν τωρα φτανεις δευτερα πρωι κ τη δευτερα δεν υπαρχει πτηση για κρητη μενεις Αθηνα σε καραντινα υποτιθεται σε διευθυνση/χοτελ που δηλωνεις. Εξυπακουεται οτι μπορει να φτασεις εκει μετα απο 5-6 ωρες (αφου εχεις κανει τις δουλειες σου στο ενδιαμεσο), ουδεις μπορει να σου πει τπτ. Αν εχει πτηση την τριτη το απογευμα ομοιως κανεις αλλες 5-6 ωρες να πας στο αεροδρομιο. (Αν θελεις να παρεις πτηση μετα απο 3 μερες, ε δεν ειναι λογικο κ μπορει να στην πουν) Κ αλλες τοσες ωρες ξερω γω για να φτασεις στο χωριο σου.
Τα ιδια κ στην επιστροφη αν δεν γινεται αυθημερον. Δηλ καραντινα κ εχεις γυρισει τη μιση Αθηνα 2 φορες κ τη μιση Κρητη 2 φορες...αυτο δεν ειναι καραντινα ειναι για το θεαθηναι.
Τετοια διαδρομη εκαναν γνωστοι μου απο Αγγλια. Εκλεισαν τα συμβολαια τους στην Αθηνα κ πηγαν στο νησι με την ησυχια τους...κοροιδια για τα ματια του κοσμου.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Υπάρχουν στοιχεία που λένε ότι οι πολλοί ασυμπτωματικοί που αναφέρεις ότι βρέθηκαν μετά την περίοδο της καραντίνας ή είναι ένα τελείως αφαιρετικό στοιχείο;; Υπάρχουν κάπου δεδομένα, πόσοι είναι αυτοί οι πολλοί;; Γιατί δεν έχω βρει κανένα τέτοιο στοιχείο πουθένα. Εάν υπάρχει κάποιο λινκ ευχαρίστως να το διαβάσω/ουμε.
Με προβλημάτισες, γιατί έχω ακούσει αρκετά περιστατικά μιλώντας με γνωστούς και συναδέλφους στην Ασία όλο τον προηγούμενο χρόνο και δεν έχω κάτσει να τα καταγράψω αναλυτικά οπότε αναρωτήθηκα αν έχω κάνει λάθος ή υπερέβαλα.. Επίσης δεν είπα ότι βρέθηκαν μετά την περίοδο της καραντίνας, αλλά κατά την καραντίνα των 14 ημερών, η οποία συνήθιζε να είναι 3-5-7 μέρες σε δημόσιες δομές (ανάλογα την περίοδο γιατί τα μέτρα έχουν αλλάξει) και μετά στο σπίτι/ξενοδοχείο.

Παραθέτω μερικά link από τις περιπτώσεις που θυμάμαι ότι είχα συζητήσει σε επίπεδο κουτσομπολιού από το Βιετνάμ για την περίπτωση ενός Βρετανού HCMC to test international arrivals 4 times for Covid-19 during quarantine - VnExpress International, μερικών ντόπιων Contact tracing scramble as three test positive after leaving quarantine camp - VnExpress International και υπήρχε και η περίπτωση ενός αεροσυνοδού που δεν τήρησε την καραντίνα στο σπίτι φεύγοντας με αρνητικό από ελεγχόμενη δομή και διαγνώστηκε με covid αργότερα και επειδή η φίλη του που τον συνάντησε δούλευε σε πανεπιστήμιο κάνανε μερικά χιλιάδες τεστ σε αυτό και άλλα κοντινά πανεπιστήμια από το φόβο τους αλλά δε βρήκαν τίποτα. Για το τελευταίο περιστατικό είχε γίνει μεγάλο σούσουρο αλλά παρόλα αυτά δε μπορώ να βρω κάτι με τα keywords που ψάχνω.

Πάντως το νόημα αυτού που ήθελα να πω είναι ότι το τελευταίο που θέλουμε είναι νέα εισερχόμενα κρούσματα. Κατά την άποψή μου (και σε αυτό απάντησα) χωρίς καραντίνα και μόνο με test στην άφιξη ξεκάθαρα κάτι τέτοιο δε μπορούμε να το πετύχουμε.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Δεν ειπα ουτε κατι παραλογο μα ουτε κ παρανομο.
Αν εχεις δει το plf δηλωνεις προσωρινη κ μονιμη κατοικια. Αν η μονιμη πχ ειναι Κρητη παιρνεις τη βεβαιωση της ααδε. Αν τωρα φτανεις δευτερα πρωι κ τη δευτερα δεν υπαρχει πτηση για κρητη μενεις Αθηνα σε καραντινα υποτιθεται σε διευθυνση/χοτελ που δηλωνεις. Εξυπακουεται οτι μπορει να φτασεις εκει μετα απο 5-6 ωρες (αφου εχεις κανει τις δουλειες σου στο ενδιαμεσο), ουδεις μπορει να σου πει τπτ. Αν εχει πτηση την τριτη το απογευμα ομοιως κανεις αλλες 5-6 ωρες να πας στο αεροδρομιο. (Αν θελεις να παρεις πτηση μετα απο 3 μερες, ε δεν ειναι λογικο κ μπορει να στην πουν) Κ αλλες τοσες ωρες ξερω γω για να φτασεις στο χωριο σου.
Τα ιδια κ στην επιστροφη αν δεν γινεται αυθημερον. Δηλ καραντινα κ εχεις γυρισει τη μιση Αθηνα 2 φορες κ τη μιση Κρητη 2 φορες...αυτο δεν ειναι καραντινα ειναι για το θεαθηναι.
Τετοια διαδρομη εκαναν γνωστοι μου απο Αγγλια. Εκλεισαν τα συμβολαια τους στην Αθηνα κ πηγαν στο νησι με την ησυχια τους...κοροιδια για τα ματια του κοσμου.
Στέφανε καταλαβαίνεις ότι αυτή η κουβέντα είναι τελείως αφηρημένη και σηκώνει πολύ συζήτηση. Και επίσης καταλαβαίνεις ότι συμφωνούμε στο κομμάτι του ότι η καραντίνα είναι γελοία χωρίς τεστ είτε PCR είτε rapid στο τελείωμα της.

Άμα φτάσεις Δευτέρα πρωί Αθήνα και πετάς Τρίτη απόγευμα για Ηράκλειο, αφαιρούμε τις 5-6 ώρες ελευθερίας που αναφέρεσαι πριν την εσωτερική πτήση που είναι και αυτό τελείως αόριστο. Εάν σε ψάξουν για έλεγχο στο προσωρινό τόπο διαμονής στην Αθήνα, ας πούμε την Δευτέρα το απόγευμα, και δεν σε βρουν έχεις όλες τις συνέπειες.. Άσχετο ότι το πιο πιθανό είναι να μη σε ελέγξει κανείς, αλλά και πάλι δε παύει να έχει την ίδια συνέπεια που θα έχει με το να έρθουν να σε ελέγξουν στη μόνιμη κατοικία. Άρα και στη μια και στην άλλη περίπτωση με βάση το "γράμμα του νόμου" είσαι εκτεθειμένος.

Και αυτό που λες για την επιστροφή, προφανώς αναφέρεσαι σε κατοίκους εξωτερικού που θα πρέπει να ξαναβγουν έξω, επομένως οι μόνιμοι κάτοικοι Ελλάδας δεν το έχουν αυτό. Για τα "μάτια του κόσμου" καραντίνα λοιπόν είναι μόνο αφού παίρνεις το ρίσκο και βασίζεσαι στο Ελλαδιστάν που δε θα σε ελέγξουν, όχι ότι είναι καθ΄όλα νόμιμα.
 
Last edited:

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Με προβλημάτισες, γιατί έχω ακούσει αρκετά περιστατικά μιλώντας με γνωστούς και συναδέλφους στην Ασία όλο τον προηγούμενο χρόνο και δεν έχω κάτσει να τα καταγράψω αναλυτικά οπότε αναρωτήθηκα αν έχω κάνει λάθος ή υπερέβαλα.. Επίσης δεν είπα ότι βρέθηκαν μετά την περίοδο της καραντίνας, αλλά κατά την καραντίνα των 14 ημερών, η οποία συνήθιζε να είναι 3-5-7 μέρες σε δημόσιες δομές (ανάλογα την περίοδο γιατί τα μέτρα έχουν αλλάξει) και μετά στο σπίτι/ξενοδοχείο.

Παραθέτω μερικά link από τις περιπτώσεις που θυμάμαι ότι είχα συζητήσει σε επίπεδο κουτσομπολιού από το Βιετνάμ για την περίπτωση ενός Βρετανού HCMC to test international arrivals 4 times for Covid-19 during quarantine - VnExpress International, μερικών ντόπιων Contact tracing scramble as three test positive after leaving quarantine camp - VnExpress International και υπήρχε και η περίπτωση ενός αεροσυνοδού που δεν τήρησε την καραντίνα στο σπίτι φεύγοντας με αρνητικό από ελεγχόμενη δομή και διαγνώστηκε με covid αργότερα και επειδή η φίλη του που τον συνάντησε δούλευε σε πανεπιστήμιο κάνανε μερικά χιλιάδες τεστ σε αυτό και άλλα κοντινά πανεπιστήμια από το φόβο τους αλλά δε βρήκαν τίποτα. Για το τελευταίο περιστατικό είχε γίνει μεγάλο σούσουρο αλλά παρόλα αυτά δε μπορώ να βρω κάτι με τα keywords που ψάχνω.

Πάντως το νόημα αυτού που ήθελα να πω είναι ότι το τελευταίο που θέλουμε είναι νέα εισερχόμενα κρούσματα. Κατά την άποψή μου (και σε αυτό απάντησα) χωρίς καραντίνα και μόνο με test στην άφιξη ξεκάθαρα κάτι τέτοιο δε μπορούμε να το πετύχουμε.
Στο πρώτο λινκ από τον Απρίλιο, μιλάει για τον patient 271 που μετά από 5 μέρες βρέθηκε θετικός. Ένας στους 271, ποσοστό 0,03% και αφιέρωσαν ολόκληρο άρθρο για αυτόν..

Προφανώς και δεν στη βγαίνω, απλά φαίνεται ότι τα στατιστικά στοιχεία που συλλέγουν ή προβάλονται εστιάζουν αλλού. Και το πρόβλημα είναι ότι δε αναφέρεται σε δημόσιες δομές, μιλάμε για military quarantine camps...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και βασίζεσαι στο Ελλαδιστάν που δε θα σε ελέγξουν, όχι ότι είναι καθ΄όλα νόμιμα.
Η συζητηση δεν ειναι αφηρημενη. Το εχω κανει εν μερει κ ξερω πολλους που ετσι ακριβως κανουν. Οι πτησεις ειναι πλεον ελαχιστες (δις εβδομαδιαιως πετα η aegean για Ρωμη) κ οι ανταποκρισεις για επαρχια ελαχιστες οποτε η διαμονη Αθηνα ειναι αναποφευκτη. Απο το αεροδρομιο να πας Πειραια η ξερω γω που αλλου απαιτουνται καποιες ωρες με τα ΜΜΜ. Ουδεις εχει την απαιτηση απο την αφιξη σου να εισαι στο χοτελ σε 2 η 3 ωρες αλιμονο. Αποσκευες, ανταποκρισεις μεσων κλπ κλπ. Τεσπα νομιζω συμφωνουμε απολυτα κ κλεινουμε οτι απο τη στιγμη που σου δινεται η δυνατοτητα να βολταρεις Αθηνα κ επαρχια μεχρι να φτασεις σπιτι νομιμα, αυτο δεν ειναι καραντινα.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Η συζητηση δεν ειναι αφηρημενη. Το εχω κανει εν μερει κ ξερω πολλους που ετσι ακριβως κανουν. Οι πτησεις ειναι πλεον ελαχιστες (δις εβδομαδιαιως πετα η aegean για Ρωμη) κ οι ανταποκρισεις για επαρχια ελαχιστες οποτε η διαμονη Αθηνα ειναι αναποφευκτη. Απο το αεροδρομιο να πας Πειραια η ξερω γω που αλλου απαιτουνται καποιες ωρες με τα ΜΜΜ. Ουδεις εχει την απαιτηση απο την αφιξη σου να εισαι στο χοτελ σε 2 η 3 ωρες αλιμονο. Αποσκευες, ανταποκρισεις μεσων κλπ κλπ. Τεσπα νομιζω συμφωνουμε απολυτα κ κλεινουμε οτι απο τη στιγμη που σου δινεται η δυνατοτητα να βολταρεις Αθηνα κ επαρχια μεχρι να φτασεις σπιτι νομιμα, αυτο δεν ειναι καραντινα.
Και συμφωνούμε επίσης ότι για μόνιμους κατοίκους Αθηνών ή Θεσσαλονίκης, πλην των 2-3 ωρών μέχρι να φτάσουν σπίτι τους, είναι κανονικότατη καραντίνα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Και συμφωνούμε επίσης ότι για μόνιμους κατοίκους Αθηνών ή Θεσσαλονίκης, πλην των 2-3 ωρών μέχρι να φτάσουν σπίτι τους, είναι κανονικότατη καραντίνα.
Σωστα. Αλλο ενα οριζοντιο μετρο με αμφισβητουμενη αποτελεσματικοτητα αφου οι ξενοι κ οι κατοικοι επαρχιας κινουνται κ διασπειρουν θεωρητικα. Εγραψα πιο πανω πως αντιμετωπιζει η γειτονα χωρα τις αφιξεις εξωτερικου. Τα οριζοντια μετρα που λαμβανονται χωρις κοπο εχουν κριθει μη αποτελεσματικα.
Εν τω μεταξυ νεα νοταμ ουτε για δειγμα. Δευτερα απογευμα οπως παντα θα ανανεωθει μετα τη ληξη της φυσικα.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.494
Στο πρώτο λινκ από τον Απρίλιο, μιλάει για τον patient 271 που μετά από 5 μέρες βρέθηκε θετικός. Ένας στους 271, ποσοστό 0,03% και αφιέρωσαν ολόκληρο άρθρο για αυτόν..

Προφανώς και δεν στη βγαίνω, απλά φαίνεται ότι τα στατιστικά στοιχεία που συλλέγουν ή προβάλονται εστιάζουν αλλού.
Κοίτα αν διαιρέσεις τα 100 εκ των επιβεβαιωμένων κρουσμάτων με τα 8 δισ του συνόλου, θα μπορούσε να πει κάποιος γιατί ασχολούμαστε με το 1,25% όταν το 99% είναι εντάξει (χοντρικά τα νούμερα, έτσι). Η στατιστική είναι περίεργη υπόθεση όταν βγάζεις μέσους όρους (επίσης αν δεν με πουλάνε τα μαθηματικά μου έχεις κάνει λάθος στο ποσοστό κατά μία τάξη μεγέθους, 1 στα 270 είναι περίπου 0,37%). Με αυτές τις περιπτώσεις, μία χώρα με διάθεση να αντιμετωπίσει το πρόβλημα πολύ αυστηρά, αποφάσισε να κάνει 4 test την εποχή που ήταν πολύ δύσκολο να τα βρεις.

Το σωστό ερώτημα θα ήταν πόσοι από αυτούς που ήρθαν με αρνητικό test και έδωσαν αρνητικό test στην άφιξη αλλά τελικά είχαν covid που τον ανακάλυψαν μετά. Δεν έχω την απάντηση σε αυτό, αλλά εκεί που φαίνεται να διαφωνούμε είναι ότι εσύ φαίνεται να υποστηρίζεις ότι "δε πειράζει" όσοι και αν είναι, εγώ λέω ότι και 0,3% να είναι (τυχαίο νούμερο για χάρη της συζήτησης παραπάνω) σε ας πούμε 2000 αφίξεις τη μέρα σημαίνει 6 άτομα που θα κολλήσουν 18 που θα κολλήσουν 54 και πάει λέγοντας και αυτό κάθε μέρα.

Γι αυτό συνεχίζω να υποστηρίζω ότι χωρίς καραντίνα των εισερχόμενων δε γίνεται.
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Η μόνη χώρα που έκανε ουσιαστική καραντίνα με στοιχεία ήταν η Κούβα όπου μετά το τέλος των 5 ημερών (ή 3 ημερών), ο επισκέπτης υποχρεούταν να κάνει τεστ για να βγει από την καραντίνα.
Έχει γίνει και σε άλλες χώρες απ' όσο ξέρω.

Ίσως ο @Yorgos μπορεί να μας βοηθήσει σε αυτό, εάν υπάρχουν στατιστικά ανθρώπων που βρέθηκαν αρνητικοί κατά την είσοδο στη χώρα και μετά το πέρας της καραντίνας τους ήταν θετικοί.
Μόνο εγώ ξέρω 2, που διέμειναν σε μας και όχι ταυτόχρονα μεταξύ τους. Το μόνο στατιστικό που είδα ήταν στο Σαντιάγο όπου σε κάποια φάση έλεγε ο κυβερνήτης ότι ήταν περίπου 10-15% αυτοί που ήταν αρνητικοί στην είσοδο αλλά θετικοί την 3η-5η μέρα που είναι τεράστιος αριθμός. Υπάρχουν σοβαρές υποψίες ότι υπήρχαν προβλήματα και με την αξιοπιστία των τεστ αλλά και με το ότι δεν τηρούταν η καραντίνα, γι αυτό και το μέτρο τροποποιήθηκε: πλέον όποιος μπαίνει στη χώρα δεν μπορεί να κάνει καραντίνα σε σπίτι, παρά μόνο σε κρατική δομή. Τώρα από αυτό το 10-15% πόσοι κόλλησαν επειδή δεν έκαναν την καραντίνα και πόσοι κόλλησαν πριν την άφιξη, δεν το ξέρουμε. Αλλά ως αριθμός είναι τρομακτικός.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Σωστα. Αλλο ενα οριζοντιο μετρο με αμφισβητουμενη αποτελεσματικοτητα αφου οι ξενοι κ οι κατοικοι επαρχιας κινουνται κ διασπειρουν θεωρητικα. Εγραψα πιο πανω πως αντιμετωπιζει η γειτονα χωρα τις αφιξεις εξωτερικου. Τα οριζοντια μετρα που λαμβανονται χωρις κοπο εχουν κριθει μη αποτελεσματικα.
Εν τω μεταξυ νεα νοταμ ουτε για δειγμα. Δευτερα απογευμα οπως παντα θα ανανεωθει μετα τη ληξη της φυσικα.
Συμφωνούμε σε κάθε λέξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom