Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι τουρίστες όμως για να εισέλθουν στην Ελληνική επικράτεια χρειάζονται πιστοποιητικό εμβολιασμόυ ή αρνητικό τεστ, σωστά;
Τι θα γίνει αν θέλουν σ' αυτό το διάστημα (τον επόμενο ενάμιση μήνα) να αλλάξουν νησί, θα υποχρεώνονται σε τεστ όσοι δεν έχουν εμβόλιο;
Με ποια λογική μπορώ να πάω π.χ. από τη Θεσσαλονίκη στη Καλαμάτα και να παρευρεθώ σε γάμο με άλλους 99 άγνωστους, αλλά δε θα μπορώ να πάω στην Αμμουλιανή αν δεν έχω τεστ;
Πόσο έγκυρο είναι αυτό που θα δηλώσει κάποιος ασυμπτωματικός για παράδειγμα στη πλατφόρμα των self test; Δεν υπάρχουν ανεύθυνοι που θα ταξιδέψουν παρ΄όλα αυτά;
Τι να πω, μόνο εγώ βλέπω κενά στο όλο εγχείρημα, δε ξέρω.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Βρε παιδιά μη γκρινιάζετε, σίγουρα έχει βάση αυτό που λέτε για το self test, αλλά τι θέλατε δηλαδή? Να μας υποχρέωναν σε rapid και pcr που ξέρετε πόσο δύσκολο είναι να τα κάνεις σε νησιά εγκαίρως? Το λέω αυτό γιατί δεν έχω καταλάβει αν το τεστ θα γίνεται και στην επιστροφή ΑΠΟ τα νησιά ή μόνο στο πήγαινε? Πάλι καλά να λέτε.. Έτσι κ αλλιώς για το θεαθήναι και για "το φόβο των Ιουδαίων" γίνονται όλα... Γι αυτό μη γκρινιάζετε βρε, ειδικά στα social media, μη το μετανιώσουν δε μας συμφέρει :haha:
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.604
Likes
9.841
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οι τουρίστες όμως για να εισέλθουν στην Ελληνική επικράτεια χρειάζονται πιστοποιητικό εμβολιασμόυ ή αρνητικό τεστ, σωστά;
Τι θα γίνει αν θέλουν σ' αυτό το διάστημα (τον επόμενο ενάμιση μήνα) να αλλάξουν νησί, θα υποχρεώνονται σε τεστ όσοι δεν έχουν εμβόλιο;
Με ποια λογική μπορώ να πάω π.χ. από τη Θεσσαλονίκη στη Καλαμάτα και να παρευρεθώ σε γάμο με άλλους 99 άγνωστους, αλλά δε θα μπορώ να πάω στην Αμμουλιανή αν δεν έχω τεστ;
Πόσο έγκυρο είναι αυτό που θα δηλώσει κάποιος ασυμπτωματικός για παράδειγμα στη πλατφόρμα των self test; Δεν υπάρχουν ανεύθυνοι που θα ταξιδέψουν παρ΄όλα αυτά;
Τι να πω, μόνο εγώ βλέπω κενά στο όλο εγχείρημα, δε ξέρω.
Κενά σαφώς και υπάρχουν, υπάρχει όμως εναλλακτική;;; Από την στιγμή που δεν είναι όλοι εμβολιασμένοι, και αυτό το ξέραμε ότι θα γίνει πολύ πριν έρθει αυτή η ώρα, τι άλλο θα μπορούσαν να δώσουν σαν επιλογή;

Αυτός που έχει εμβολιαστεί θα έχει το χαρτί ελευθέρας και αυτός που δεν έχει εμβολιαστεί θα πρέπει να κάνει μονίμως self τεστ εάν θέλει να βγει εκτός περιφέρειας. Είναι ένα μέτρο που το δέχομαι παρ'ότι δεν έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού.

Τώρα επειδή υπάρχει πολύς κόσμος που θα πάει να δηλώσει ένα ψεύτικο self test, ε οκ και τι να κάνουμε;; Η κουτοπονηριά θα υπάρχει όσους ελέγχους και δικλείδες να έβαζαν για να ακυρώσουν τους περιορισμούς.

Εάν έβαζαν να γίνεται αυτό με rapid απλά δε θα ταξίδευε κανείς λόγω κόστους και τότε πάλι θα γκρινιάζαμε και θα λέγαμε "μα είναι δυνατόν να θέλω 80 ευρώ για μια οικογένεια 4 ατόμων για να πάω για μπάνιο στη Χαλκιδική;". Εάν δεν έβαζαν κανένα έλεγχο για τις διαπεριφερειακές μετακινήσεις θα λέγαμε "να κοίτα, μας ανοίγουν πάλι έτσι, ξέφραγο αμπέλι".



ΥΓ. (Ψηλέ μου, ξέρεις ότι δεν το λέω προσωπικά σε εσένα, απαντάω απλά στο τελευταίο μήνυμα) :D
 
Last edited:
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Εγώ θεωρώ πως όλο αυτό είναι προσωρινό για να "μαζευτεί" λίγο ο κόσμος όσο ακόμη υπάρχουν πολλές νοσηλείες και κρούσματα. Είδατε τί έγινε στην Κέρκυρα το Πάσχα. Πιστεύω πως από Ιούνιο όλα αυτά θα καταργηθούν τελείως.
Και όσον αφορά τους υποτιθέμενους ξένους τουρίστες, ας καταλάβουμε όλοι ότι τα νούμερα που μιλάμε για τουλάχιστον μέχρι 15/6 θα είναι μηδαμινά και ώς επί το πλείστον σε ελάχιστα all inclusive ξενοδοχεία στα νησιά. Ουσιαστικά ο τουρισμός θα κάνει αισθητή την παρουσία του μετά τον Ιούλιο.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.074
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
H Μαλτα πληρωνει με 100-200 ευρω τους πρωτους 35.000 τουριστες του Ιουνη αν μεινουν πανω απο 3 βραδια.
COVID-battered Malta to pay tourists who visit this summer
Επανέρχομαι στο θέμα διότι κάνοντας μια αναζήτηση σήμερα σε ξενοδοχεία στη Μάλτα (αν δεήσω να πάω επιτέλους τον Αύγουστο) είδα ότι "τρέχει" και μια άλλη προωθητική ενέργεια από το Γραφείο Τουρισμού της Μάλτας σε ξενοδοχεία. Εγώ κοίταξα σε ξενοδοχεία 4 & 5 αστέρων ενδεικτικά, δε ξέρω τι γίνεται με τα πιο φτηνά.

Η ενέργεια αυτή είναι ότι κλείνεις να μείνεις 5 νύχτες και πληρώνεις τις 3! Ισχύει για όλο το καλοκαίρι. Βέβαια κάθε ξενοδοχείο έχει τους δικούς του όρους, πχ άλλοι το έχουν με δωρεάν ακύρωση άλλοι με προπληρωμή.

Παραθέτω παρακάτω ένα link από ξενοδοχείο ως παράδειγμα. MTA Incentive - Pay 3 Stay 5 this Summer - The Phoenicia Malta

Γι΄αυτό αν βρείτε πχ στο booking ξενοδοχείο που σας αρέσει, τσεκάρετε το επίσημο σάιτ τους μήπως έχουν αυτή τη προσφορά. ΜΟΝΟ αν κλείσεις απευθείας μετράει
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.320
Likes
1.793
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το σωστό κατά την γνώμη μου θα ήταν να επιτραπεί η είσοδος-μετακίνηση των εμβολιασμένων ελεύθερα και για όσους δεν έχει ανοίξει ακόμη η δυνατότητα εμβολιασμού να διενεργούνται δωρεάν τεστ rapid ή pcr.
Μόνο έτσι διασφαλίζεις την υγεία και την ισότητα των πολιτών.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.906
Ο Υπ Υγειας έδωσε στη δημοσιότητα 32 νησιά που έχουν ολοκληρωθεί οι εμβολιασμοί: Φούρνοι, Μεγανήσι, Νίσυρος, Κίμωλος, Τήλος, Οινούσσες, Λειψοί, Χάλκη, Αμμουλιανή, Οθωνοί, Κάλαμος, Ερεικούσσα, Καστελόριζο, Ψαρά, Μαθράκι, Θηρασιά, Ανάφη, Σίκινος, Άγιος Ευστράτιος, Αγαθονήσι, Γαύδος, Θύμαινα, Τέλενδος, Τριζόνια, Καστός, Ψέριμος, Παλαιό Τρίκερι, Αντικύθηρα, Αρκιοί, Γυαλί, Αντίπαξοι, Μαράθι.

Πληθος safe επιλογων. Αλλα αυτοι ειστε, μια ζωη γκρινια. Στο Γυαλι μπορειτε να βγαλετε και μεροκαματο σπαζοντας την ελαφροπετρα, τεμπελχανεια.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Οι απορίες δεν εκφράστηκαν με κακό τρόπο, ούτε λέω ότι όλα τα μέτρα είναι οπωσδήποτε αρνητικά, απλά θέλω να θίξω ότι είναι ακόμα μια φορά ημίμετρα και κάποια απ' αυτά στερούνται λογικής.
Προφανώς και είναι πολιτικές και όχι ιατρικές αποφάσεις, εξάλλου αρκετοί επιστήμονες εξέφρασαν την ανησυχία τους για το απότομο άνοιγμα μας.

Σίγουρα από αρχές Ιουλίου θα έχουμε αλλαγές και επαναπροσδιορισμό, ωστόσο τίποτα δεν αποκλείει εώς στιγμής (ίσα ίσα το αντίθετο συμβαίνει) τα τοπικά lock downs και την εφαρμογή μέτρων εντος του καλοκαιριού.

Το σωστό κατά την γνώμη μου θα ήταν να επιτραπεί η είσοδος-μετακίνηση των εμβολιασμένων ελεύθερα και για όσους δεν έχει ανοίξει ακόμη η δυνατότητα εμβολιασμού να διενεργούνται δωρεάν τεστ rapid ή pcr.
Μόνο έτσι διασφαλίζεις την υγεία και την ισότητα των πολιτών.
Αυτό είναι πολύ σωστό, είναι κάποιοι που δε πρόλαβαν η δεν είχαν τη δυνατότητα να εμβολιαστούν. Δε πρέπει να αποκλειονται.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.906
Επανέρχομαι στο θέμα διότι κάνοντας μια αναζήτηση σήμερα σε ξενοδοχεία στη Μάλτα (αν δεήσω να πάω επιτέλους τον Αύγουστο) είδα ότι "τρέχει" και μια άλλη προωθητική ενέργεια από το Γραφείο Τουρισμού της Μάλτας σε ξενοδοχεία. Εγώ κοίταξα σε ξενοδοχεία 4 & 5 αστέρων ενδεικτικά, δε ξέρω τι γίνεται με τα πιο φτηνά.

Η ενέργεια αυτή είναι ότι κλείνεις να μείνεις 5 νύχτες και πληρώνεις τις 3! Ισχύει για όλο το καλοκαίρι. Βέβαια κάθε ξενοδοχείο έχει τους δικούς του όρους, πχ άλλοι το έχουν με δωρεάν ακύρωση άλλοι με προπληρωμή.

Παραθέτω παρακάτω ένα link από ξενοδοχείο ως παράδειγμα. MTA Incentive - Pay 3 Stay 5 this Summer - The Phoenicia Malta

Γι΄αυτό αν βρείτε πχ στο booking ξενοδοχείο που σας αρέσει, τσεκάρετε το επίσημο σάιτ τους μήπως έχουν αυτή τη προσφορά. ΜΟΝΟ αν κλείσεις απευθείας μετράει
Κλεισαμε μεσω booking με συνδυασμο προσφορων εκπτωση 40% σε σχεση με την τιμη που ειχε πριν 5 χρονια, παλι Αυγουστο, το ιδιο ξενοδοχειο στη Βαλετα .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τώρα επειδή υπάρχει πολύς κόσμος που θα πάει να δηλώσει ένα ψεύτικο self test, ε οκ και τι να κάνουμε;; Η κουτοπονηριά θα υπάρχει όσους ελέγχους και δικλείδες να έβαζαν για να ακυρώσουν τους περιορισμούς.
Υπαρχει ελπιδα στη νεα γενια. Ο ανιψιος μου, που στον ελευθερο χρονο του μπορει κ να γκρεμισει το σχολειο, ουτε καν διανοηθηκε να δηλωσει ψευδως οτι εκανε τεστ. Μονος του τα κανει κ τα δηλωνει με συνεπεια που παραξενευει εμας τους πονηρους παλιοτερους.
μέχρι 15/6 θα είναι μηδαμινά
Ερχονται κατι χιλιαδες ημερησιως στη ροδο. Σημερινος πινακας.
Screenshot_20210513-134905_Chrome.jpg

Ο Υπ Υγειας έδωσε στη δημοσιότητα 32 νησιά που έχουν ολοκληρωθεί οι εμβολιασμοί:
Υπαρχουν κ πολλα που εχει προσφερθει σε ολους τους ενηλικες αλλα εκει εχουν πολλους εξυπνους που καταλαβαν το τσιπαρισμα κ αρνουνται..δυστυχως ξερω νησι με θανατους κ συμμετοχη 50% >60 ετων.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.050
Εάν έβαζαν να γίνεται αυτό με rapid απλά δε θα ταξίδευε κανείς λόγω κόστους και τότε πάλι θα γκρινιάζαμε και θα λέγαμε "μα είναι δυνατόν να θέλω 80 ευρώ για μια οικογένεια 4 ατόμων για να πάω για μπάνιο στη Χαλκιδική;".
Κι εγώ έτσι νομίζω. Και δεν θα γκρινιάζαμε μόνο εμείς, αλλά και οι τουρίστες. Από τότε που άνοιξαν οι οδικές μετακινήσεις, ήδη έχουν έρθει οδικώς όχι μόνο από γειτονικές χώρες όπως Βουλγαρία, Ρουμανία αλλά ακόμα ΙΧ με πολωνικές πινακίδες βλέπεις στα προάστια και έξω από μεγάλα ξενοδοχεία.
Κι επειδή το island hopping σε μέρη όπως η Ελλάδα είναι πολύ δημοφιλές, τα αυστηρότερα μέτρα μάλλον θα κατέστρεφαν την οικονομία των νησιών. Αφού αποφάσισαν να ανοίξουν τον τουρισμό, δύσκολα θα έκαναν κάτι άλλο.
Ακόμα και για τα σελφ τεστ υπάρχει γκρίνια. Άσε που σε μικρά νησιά υπάρχουν ελάχιστα -ή και καθόλου- φαρμακεία και αν θέλεις σελφ τεστ από νησί σε νησί ή για την επιστροφή, πρέπει να το έχεις προμηθευτεί πριν φύγεις.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
875
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ο Υπ Υγειας έδωσε στη δημοσιότητα 32 νησιά που έχουν ολοκληρωθεί οι εμβολιασμοί: Φούρνοι, Μεγανήσι, Νίσυρος, Κίμωλος, Τήλος, Οινούσσες, Λειψοί, Χάλκη, Αμμουλιανή, Οθωνοί, Κάλαμος, Ερεικούσσα, Καστελόριζο, Ψαρά, Μαθράκι, Θηρασιά, Ανάφη, Σίκινος, Άγιος Ευστράτιος, Αγαθονήσι, Γαύδος, Θύμαινα, Τέλενδος, Τριζόνια, Καστός, Ψέριμος, Παλαιό Τρίκερι, Αντικύθηρα, Αρκιοί, Γυαλί, Αντίπαξοι, Μαράθι.

Πληθος safe επιλογων. Αλλα αυτοι ειστε, μια ζωη γκρινια. Στο Γυαλι μπορειτε να βγαλετε και μεροκαματο σπαζοντας την ελαφροπετρα, τεμπελχανεια.
δεν ξερω αν αστειεύεσαι.. προφανως δεν ειμαι απο αυτους που γκρινιαζουν , αλλα απο τα 32 αυτά νησιά , εσυ σε ποιο θα πηγαινες διακοπες??
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.710
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom