Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Η Ελλάδα στοχεύει σε υψηλά βαλάντια και αυτά έρχονται απο το εξωτερικό, γι αυτό το είπα. Ο μέσος Έλληνας που μετράει και την τελευταία δεκάρα, ειδικά τώρα..., δεν μετράει γι αυτούς.
Και κάτι ακόμα, άσχετο με το οικονομικό, τα παιδιά των Ελλήνων θα φοιτήσουν στα ελληνικά σχολεία, οχι των ξένων ή των ομογενών...
Γενικά αγαπητέ/ή, τα έχουν κάνει ρόιδο και τη νύφη την πληρώνουμε οι εγχώριοι, όπως πάντα άλλωστε!....
Αυτο το σχολιο τι σχεση εχει ακριβως με τον κανονα οτι για εισοδο στη χωρα οι μη εμβολιασμενοι υποχρεωνονται σε pcr >5 ετων?
Κανονας που εχουν οι περισσοτερες χωρες αυτη τη στιγμη κ στοχευει στην προφυλαξη κ μονο. Επειτα οι κανονες αλλαζουν συμφωνα με τα δεδομενα. Ως το καλοκαιρι εχουμε καιρο ακομα.
 

vasidarv

Member
Μηνύματα
42
Likes
87
Ερώτηση για ψαγμενους. Ξέρει κανείς αν αρκεί το πιστοποιητικο εμβολιασμού για επιστροφή στην Ελλάδα απο χώρες εκτός ΕΕ, πχ Αίγυπτος;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αυτο το σχολιο τι σχεση εχει ακριβως με τον κανονα οτι για εισοδο στη χωρα οι μη εμβολιασμενοι υποχρεωνονται σε pcr >5 ετων?
Στο οτι ο ξένος, που έχει αποφασίσει να έρθει και θα το κάνει, δεν έχει το ίδιο οικονομικό πρόβλημα με τον Έλληνα.

Κανονας που εχουν οι περισσοτερες χωρες αυτη τη στιγμη κ στοχευει στην προφυλαξη κ μονο. Επειτα οι κανονες αλλαζουν συμφωνα με τα δεδομενα. Ως το καλοκαιρι εχουμε καιρο ακομα.
Ως στιγμής δεν με έχουν πείσει οτι ότι γίνεται είναι για το καλό μου....sorry.
Ναι, εννοείται οτι σήμερα Α και αύριο Β...συμφωνώ! Άντε να δούμε....
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στο οτι ο ξένος, που έχει αποφασίσει να έρθει και θα το κάνει, δεν έχει το ίδιο οικονομικό πρόβλημα με τον Έλληνα.
Ως στιγμής δεν με έχουν πείσει οτι ότι γίνεται είναι για το καλό μου....sorry.
Ναι, εννοείται οτι σήμερα Α και αύριο Β...συμφωνώ! Άντε να δούμε....
Γιατι γινεται δηλ? Παγκοσμια συνωμοσια κατα του ελληνικου DNA? Ως κ η Guinea-Bissau συνωμοτησε, θελει pcr απο ελληνες.
Ας σοβαρευτουμε λιγο, ενα μετρο που εχουν ολοι ειναι. Ας ελπισουμε να γινει ραπιντ το καλοκαιρι. Αν κ ως τοτε θα εχουν εμβολιαστει κ οι πετρες. Αν το θελουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γιατι γινεται δηλ? Παγκοσμια συνωμοσια κατα του ελληνικου DNA? Ως κ η Guinea-Bissau συνωμοτησε, θελει pcr απο ελληνες.
Έχω δώσει τέτοια εντύπωση, οτι είμαι υπέρ των συνωμοσιών; Δεν το ήξερα....
Το λέω καθαρά απο οικονομικής άποψης. Όταν ανοίγει ο τουρισμός που είναι πολιτική απόφαση και όχι υγειονομική, ε με συγχωρείς, αλλά δεν το κάνουν για το καλό μου!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Έχω δώσει τέτοια εντύπωση, οτι είμαι υπέρ των συνωμοσιών; Δεν το ήξερα....
Το λέω καθαρά απο οικονομικής άποψης. Όταν ανοίγει ο τουρισμός που είναι πολιτική απόφαση και όχι υγειονομική, ε με συγχωρείς, αλλά δεν το κάνουν για το καλό μου!
Μην το παιρνεις προσωπικα, δεν ειπα κατι τετοιο. Δεν συζηταμε για το ανοιγμα του τουρισμου, εχεις δικιο ειναο πολιτικη αποφαση. Λεμε για την αναγκαιοτητα pcr στους εισερχομενους >5 ετων. Απο οπου κι αν ερχονται, οποιασδηποτε εθνικοτητας. Ειναι λαθος? Τι σχεση εχει με τον τουρισμο κ το ελληνικο εισοδημα? Η κατασταση αυτο απαιτει οπως σε παμπολλες χωρες. Τι θα γινει μετα εδω ειμαστε να δουμε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.138
Likes
20.415
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Μην το παιρνεις προσωπικα, δεν ειπα κατι τετοιο. Δεν συζηταμε για το ανοιγμα του τουρισμου, εχεις δικιο ειναο πολιτικη αποφαση. Λεμε για την αναγκαιοτητα pcr στους εισερχομενους >5 ετων. Απο οπου κι αν ερχονται, οποιασδηποτε εθνικοτητας. Ειναι λαθος? Τι σχεση εχει με τον τουρισμο κ το ελληνικο εισοδημα? Η κατασταση αυτο απαιτει οπως σε παμπολλες χωρες. Τι θα γινει μετα εδω ειμαστε να δουμε.
Όχι, δεν το παίρνω προσωπικά, συζήτηση κάνω!

Αναφέρθηκε ο τουρισμός και το κόστος των τεστ στο ποστ του/της @coco_ και σε αυτό απάντησα. Δεν είναι καθόλου λάθος να γίνονται έλεγχοι, αλλά να γίνονται....μη μου πεις οτι εσύ βλέπεις να γίνονται έλεγχοι;;;....
Και εγώ εδώ είμαι και περιμένω να δω τι θα γίνει, όχι οτι μπορώ να κάνω και κάτι άλλο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ΜΛεμε για την αναγκαιοτητα pcr στους εισερχομενους >5 ετων. Απο οπου κι αν ερχονται, οποιασδηποτε εθνικοτητας. Ειναι λαθος? Τι σχεση εχει με τον τουρισμο κ το ελληνικο εισοδημα? Η κατασταση αυτο απαιτει οπως σε παμπολλες χωρες.
Παντως στις περισσότερες το όριο ειναι 12, όπως ήταν και στην Ελλάδα μέχρι πριν λίγο καιρό, νομίζω μονο στην Γερμανία ειναι 6. Και πέρα από το κόστος είναι και η δυσκολία, μέχρι πρότεινος στην Ελλάδα τουλάχιστον έπρεπε για κάτω των 14 έπρεπε να πας σε συγκεκριμένα μικροβιολογικά σε παιδιατρικές κλινικές...άντε τώρα να ψάχνουμε στα ξένα που κάνουν τεστ στα παιδιά.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.977
Παντως στις περισσότερες το όριο ειναι 12, όπως ήταν και στην Ελλάδα μέχρι πριν λίγο καιρό, νομίζω μονο στην Γερμανία ειναι 6. Και πέρα από το κόστος είναι και η δυσκολία, μέχρι πρότεινος στην Ελλάδα τουλάχιστον έπρεπε για κάτω των 14 έπρεπε να πας σε συγκεκριμένα μικροβιολογικά σε παιδιατρικές κλινικές...άντε τώρα να ψάχνουμε στα ξένα που κάνουν τεστ στα παιδιά.
Μια μπατονετα ειναι για ενα δευτερολεπτο. Ακομη και σε βρεφη τη βαζουν στα ιδια εργαστηρια με τους ενηλικες, ποτε δεν σε στελνουν σε συγκεκριμενα εφοσον πληρωνεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μια μπατονετα ειναι για ενα δευτερολεπτο. Ακομη και σε βρεφη τη βαζουν στα ιδια εργαστηρια με τους ενηλικες, ποτε δεν σε στελνουν σε συγκεκριμενα εφοσον πληρωνεις.
Στο ιατρικό πάντως κάποια στιγμή που ρώτησα δεν στο έκαναν, σε εστελναν στην παιδιατρική του.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.227
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom